HELDERSCHE COURANT. Jïieums-- en Zaturdag <#1 ïl neri cntie-fifaU. 2 September. Jtd. 1072. Elfde Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. 1871. Verschijnt DINGSDAG- cn VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden. 0.50 Franco per post n 0.65 Men abonneert zich bij allo Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco. De prijs der Advertektien van 1—4 regels is 60 Centen; voor eiken regel meer 15 Centen. Vóór des Dingsdag en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentién intezendeu. Ingezonden stukken minstens een dag vroeger. Uitgever GILTJES. OBjficicd gedeelte. POLITIE. De commissaris van politie te Helder maakt, ter voorko ming vau moeijehjkiieJeu, bekend, dat binnen deze gemeente in omloop zijn, biilettea in den vorm van Bankbilletten van honderd gulden, luidende als volgt B. 238. B. 238. De Kederlandsclie Bank bevat Honderd cignren v. Havana. Amsterdam1 September 1871. Be ImporteurBe Exporteur (Haridteekening onleesbaar.) v. Amekongex, Helder, 1 Sept. 1871. A. C. BOONZAJER, Commissaris van Politie. jDict-oflriciëcï gedeelte. Helder, Nieuwediep Willemsoord, enz., 1 September 1871. 13e Nederlandsche schoon^r Zwerverkapt. Hagedoorn, waarvan de equipage met de vischsloep de Dankbaarheid alhier is aangebragt, is masteloos te Grimsby door visschers- vaartuigen binnengebragt. Gisteren heeft bij de Directie der Marine alhier de aanbesteding plaats gehad tot het doen van eenige werk zaamheden aan gebouwen, enz., op het Maritime etablissement alhier. Ingekomen 7 inschrijvingsbilletten, als van de heeren S. Gooien f6200., J. van der Woude f6190., Gebr. Moor man f 60-1-9., Geb. Janzen f5975., A. Vos f5892., Gebr. Korf f5700., P. Spruijt f5600. De luit. t/z. 1ste kl. E. L. Ehnle, de luits. ter zpe 2de kl. G. J. Buyskes M. A. MedenbachC. J. deJong.de officier van adm. 3de kl. J. F. de Vries en de scheepsklerk J. P. van Goethem, allen behoord hebbende tot het escader m Oost-lndië, en van daar in Nederland teruggekeerdworden op non-activiteit gesteld. De bekende cholera-drank van dr. Bleeker, 30 ct. verkrijgbaar bij den heer Mackaij, apotheker aan den Ka naal weg alhier, wordt ernstig aanbevolen in ieder huisgezin. De gebruiksaanwijzing is op de flesch geplakt. Men kan zich bij plotselinge ongesteldheid van deze heilzame drank met voordeel bedienen, tot op de komst van een geneesheer. Aangaande de Woensdag jl. te Botterdam aangevangen schietwedstrijd, kunnen wij vermelden dat in de voorloopige opgaaf van het hoogst aantal behaalde punten op 300 passen, o. a. vermeld worden de heeren J. J. Beckers met 44 en inr. D. P. H. Aberson met 39 punten, beiden van den Helder. Aan een brief van een der passagiers vau het stoom schip Prins van Oranjevan de Maatschappij Nederland geplaatst in het Utr Dagbladontleenen wij het volgende. //De gang van het schip is buitengewoon goed en overtreft de verwachting, daar men 10 mijl in de wacht behoudtde eerste twee dagen trollen wij het slechtde wind en de zee vlak op den kop, hetgeen den loop van het schip vertraagde en verscheidene passagiers onlekker maakte. De reis ging later prachtig; in zes dagen, dus den 5 Aug., passeerden wij Gibraltar, den 12n waren wij nog 48 mijlen van Port Saïd en den 14n waren wij daar. De geest onder de passagiers is zeer opgewekt en 's mid dags de salon binnentredende, zou men niet wanen aan boord van een schip te zijn, zoo druk en levendig is het gesprek. De togt, als hij zoo blijft voortgaan, kan niet missen den besten indruk op alle passagiers te maken, en dan ook den goeden naam der Maatschappij naar billijkheid te vestigen. t Kan niet ontkend worden, dat alles geschiedt wat maar mogelijk is, om de stoombootlijn van de Maatschappij Ne derland aan alle billijke vorderingen te doen beantwoorden, en haar de sympathie te doen verwerven, die zij voor zich wenscht en die zij verdient." Men schrijft ons van Texel: Sedert de laatste opgave zijn alhier geene poklijders bij gekomen. De minister van Finantien brengt ter kennisse der belanghebbenden, dat in de eerste helft der maand Oc- tober aanstaande, in het lokaal van het Departement van Finantien te 's Graven hage, ten overstaan vau de daartoe be noemde. commissie, een vergelijkend onderzoek zal plaats hebben van adspiranten voor de betrekking van surnumerair bij het vak der posterijen, waartoe minstens twaalf plaatsen ter vervulling worden opengsteld. De adspiranten behooreu zich vóór den 16n September a. s., bij een eigenhandig op zegel geschreven request, tot den minister te wenden. Te Zaandam heeft in de eerste dagen dezer week het niet plaats hebben der kermis, waarvoor het anders de tijd zou zijn, een buitengewone drukte op de straten te weeg gebragt. Tegen het vallen van den avond trokken troepen jongens al zingende, schreeuwende door de stad, langzamerhand sloten zich hierbij volwassenen aan, terwijl uit het gezang duidelijk bleek, dat er bij de zangers weinig tevredenheid bestond, over het raadsbesluit, om dit jaar geen kermis te houden. Zooals in dergelijke gevallen, helaas gewoonte is, komen vele nieuwsgierigen deu troep nog vergrooteu. Door de schutterij en een detachement kavallerie uit Haarlem is de rust weder hersteld. Op een telegram uit Bodegraven, door den plaats- kommaudant te 's Hage ontvangen, is Woensdag in den vroegen morgen in de kazerne alarin geslagen en zijn het 3e battaillon jagers en het le escadron huzaren geconsigneerd in marschtenue. Er hebben namelijk te Bo degraven, wegens het niet doorgaan van de kennis, Zondag en Dingsdag avond jl. volksoploopen plaats gehad, welke Dingsdagavond zoover gingen, dat bij een paar leden van den gemeenteraad de glazen zijn ingeworpen en het volk zich tegen de politie, welke de orde wilde handhaven, feitelijk verzet heeft, zoodat er een gevecht ontstaan is. Dienten gevolge heeft het gemeentebestuur assistentie verzocht en zijn uit Gouda eenige compagniën infanterie te Bodegraven aangekomen. Woensdag ten 2 ure was de rust hersteld, dank zij de energieke maatregelen, door den officier van justitie uit Leiden verordend, die geen andere hulp heeft noodig gehad dan die van het detachement uit Woerden. Volgens medegedeeld berigt zijn de heeren W. Hoven en Zoon op hun verzoek ontslagen van de levering van ijzer voor het Departement van Marine waarvoor zij op 25 Au gustus jl. bij openbare aanbesteding hadden ingeschreven, en is die levering gegund aan de daarop volgende inschrijvers Hotz Co te 's Graven hage. Er heerscht te Deventer volslagen gebrek aan werk voor den handwerksstand. Men herinnert zich geen jaar, dat de werkzaamheden zoo weinig beteekenend zijn geweest als thans vele bazen liehben hunne gezellen, hetzij allen of meerendeels moeten ontslaan hetgeen in andere jaren ge-

Heldersche Courant | 1871 | | pagina 1