Zondag namiddag heeft aan de Binnenhaven alhier, weder een volksfeest plaats gehad in den waren zin des woords. Daar de aanvoer van steenkolen hier jaarlijks toeneemt is het aantal zeeschepen dat hier gedurende den zomer gelost wordtzeer aanzienlijk zeer vele gespierde werklieden vin den daarmedewei is waarzwaren arbeidmaar genieten ook een hoog loon. Deze lieden die inderdaad bewondering verdienen voor den reuzenarbeiddie zij trots de felste hitteonvermoeid den geheelen week door verrigtenge voelen des Zondags behoefte aanrust zou men ver onderstellen doch neen, zij erkennen, dat die rust dikwijls ontaard in verkeerde hebbelijkheden die het ligchaam ont zenuwen zij gevoelen behoefte aan eene gepaste ontspanning, den werkman waardig. Om daartoe te geraken, zijn zij op het idee gekomen, om onderling volksfeesten te organiseren. Volksfeesten door werk lieden bestuurd, door werklieden uitgevoerd, en wat wel het meeste zegt waarbij ook door werklieden de orde wordt gehandhaafd. Aan het hoofd der politie wordt natuurlijk dé vergunning gevraagd die dan ook niet geweigerd wordt om die feesten op een daartoe, welwillend ter hunner beschik king gesteld terrein te doen plaats hebben, volgens een vooraf opgemaakt programma, waartoe ook behoort, dat zij zich ge- zamentlijk verbinden geen sterken drank gedurende het feest te gebruikenen zich ordelijk te zullen gedragen niet alleen, maar zullende ook het terrein door hun eigen personeel, door werklieden, voorzien van onderscheidingsteekeneu, worden afgezet, die zich belasten met de handhaving der orde, zoo wel buiten als binnen den te vormen kring; zoodat do hulp der politie of andere openbare rnagt geheel gemist kan wor den tenzij onverhoopt buitengewone omstandigheden mogten plaats grijpen. Zondag nu werd, sedert ongeveer een maand, het derde feest van dien aard gevierd, bestaaande in palingtrekken, zakloopen, mastklimmen, enz., om prijzeu, bestaande in stoffen voor kleedingstukken. Inmiddels werd door eenige der feestvierenden een optogt door een deel der gemeente gehouden, voorafgegaan door het harmouie-muziekgczelsehap Concordiadat zich ook op het terrein herhaaldelijk deed hooren. Des namiddags ten 5 ure aangevangen, duurde het feest tot S ure des avonds. Het werd door duizende toeschouwers bezocht. Ter eere van de ontwerpers en van allen die daartoe hebbeu medegewerkt, doet het ous genoegen te kunnen zeggen, dat alles in de beste orde is afgeloopen. De joviale geest die onder deze lieden heerschtte en vooral het gevoel van eigen waarde, waarin zij door de welwillende vergunning niet weinig versterkt zijn, heeft tot een resultaat geleid, waarvau gezegd, mag worden, dat zij zich het in hen gestelde vertrouwen ten volle hebben waardig gemaakt. Bij de ongeregeldheden, die tegenwoordig elders plaats hebben, moge dit feit aan vele autoriteiten tot een leering strekken, dat het volk, bij eene redelijke en fatsoenlijke behandeling, zich ook redelijk eu fatsoenlijk weet te gedra gen en daar zelfs beogen prijs op stelt. De boerenhofstede van J. Hin tussclien Oude Schild en den Burg op Texel, is Zaturdag, evenals reeds eenmaal 12 jaar geleden, door den' bliksem in brand geraakt en geheel afgebrand, terwijl de bewoners niet thuis waren. Bij hetzelfde onweder Zaturdag middag zijn voorts te Winkel het Weeshuis, in den Hugowaard een smederij, en onderSt. Maarten, evenals te Appingadam een boerenplaats afgebrand. Bij de op Zaturdag jl. te Amsterdam plaats gehad hebbende wedstrijd der Kon. Ned. Zeil- en Roeivereeniging is bij no. 10, scherpe vaartuigen van 7.50 tot 9.50 meters, deu uitgeloofden prijseene groote zilveren medaille en twee hon derd gulden of een zilveren theeservies, behaald door de jïttize, van de heeren Ch. D. A. Bosch Reitz. Bij no. 17, vracht- en beurtschepen van 20 tot 4-0 ton, is de prijs behaald door de Koophandel, schipper W. de Ronden, te Zaandam, en de premie door de Vier Gebroedersschipper J. H. Wijntjes, van Alkmaar. Men berigt uit Zaandam, dat de verbittering tengevolge van de door de kavalerie gemaakte charge niet zoo groot is als uit de berigten in 't Handelsblad en de Utreehtsc/ie Courant valt op te maken, volgens enkelen zelfs zes malen gewaar schuwd, alvorens met de ontruiming van het terrein te be ginnen. Al de aanvaukelijk vermiste personen zijn teregt, zoodat men slechts een menschenleven te betreuren heeft, dat van een individu hetwelk in de teugels greep van een der paarden, toen de ruiterij reeds in galop was, en die dus door eigen schuld het slagtoffer werd. De burgemeester had reeds Woens dag te voren zijn ontslag ingediend, en zijn besluit wordt door alle weidenkenden met leedwezen vernomen. Uit Haarlem is een detachement infanterie, sterk 3 officieren en 100 man, onder bevel van kapt. Burghgraef, naar Zaandam gezonden, ter vervanging van de aldaar gpde- tacheerd geweest zijnde kavalerie. Terwijl men uit Zaandam als reden van het terugroepen der kavalerie de verbittering der bevolking tegen het detachement opgaf, schrijft men uit Haarlem, dat door de naauwe stegen te Zaandam de kavalerie aldaar onmogelijk kon werken, en daarom infanterie noodig was. Thans is in het licht verschenen het verslag over de Maatschappij van Weldadigheid, uitgebragt in de algemeene vergadering van 6 Junij 11. Wij vestigen op dit verslag te meer de aandachtomdat het bestuur klaagt over eene vermindering van het ledentalbij eene voortgaande sym pathie. Dit gelooven wij eenigzins aan de afdeelingen te moeten wijten. In twee er van, bij voorbeeldAmersfoort en Arnhem, traden 100 leden toe; wanneer evenzeer an dere afdeeliugen zich beijveren, kau ook elders nog wel wat gedaan worden voor de Maatschappij. Deze verdient het ten volle wij herinneren slechts aan het getuigenis daarvan voor eenigen tijd in de Amhemscfie Courant afgelegd door eeu vijftal personen die opzettelijk eene reis naar Erederiks- oord hadden ondernomen. Thans gaan de finantien achteruit; over 1870 bedroeg die achteruitgang f8493.993Wil men deze nuttige instel ling behouden dan is bijstand noodiger wordt zooveel gegeven voor minder goede doeleinden dat de vermelding van dezen toestand op zich zelve reeds voldoende zal zijn, naar wij hopen om onze landgenooten op te wekken de Maatschappij van Weldadigheid gedachtig te zijn. De af delingsbesturen kunnen daartoe krachtig medewerken. In het Malcass. Handelsbl. leest men De vaart door het Suez-kanaal, nu die kortere weg naar Iudië geen droombeeld meer is, maar een fait accompli, zal ongetwijfeld de ingedommelde concurrentie weer doen ont waken. Zoo zal men met genoegen vernemen, dat de gezag voerder van de stoomboot Koning Willem IIIde heer de Jongh, met de eerstkomende mailboot naar Liverpoo! vertrekt, tot den aankoop van eene nieuwe stoomboot, groot 1800 ton, om in de vaart te worden gebragt vau Nederland naar Java, via het Suez-kanaal. Moge dat voorbeeld van ondernemings zucht navolging vinden zoodat de noodige concurrentie eene billijker verhouding daarstelle tusschen de passagegelden, via het Suez-kanaal, per landmail, en den gewonen weg, om Afrika's Zuidpunt, waarmede het reizend publiek niet weinig zal gebaat zijn. De Noordsche brik Vigilantkapitein Olsen, heeft in de Noordzee een bootje gevonden, waarin zich twee knaapjes bevonden van 5 en 6 jaar oud. Zij waren uitgehougerd en verkleumd van koude. Zij verklaarden dat hunne ouders woonden aan de kust van Jutland, dat zij in een bootje speelden aan het strand en door den wind in zee waren gedreven. Er is alzoo zegt de Nord-Deutsche Allg. Zeilung in Erankrijk weder een president der republiek. De wijze waarop de heer Thiers en zijne ministers zich verklaarden ten gunste eener //oplossing" vau de prorogatie-quaestie, heeft nu ten gevolge gehad dat de reglerzijde, althans in den titel van den heer Thiers, den rcpubliekeinsehen staatsvorm heeft erkend. Die partij heeft echter te gelijkertijd de volmagt van het hoofd des staats zoodanig ten gunste der wetgevende vergadering beperkt, dat in werkelijkheid de souvereine magt nog altoos uitsluitend berust bij de nationale vergadering, die ieder oogenblik naar goedvinden in den staatsvorm eene wijziging kan maken. De republiek, onder het presidentschap vau Thiers, heeft dus geene voldoende vastheid. Sommigen hebben zich voor de benaming republiek verklaard, in de verwachting dat zij anders het hoofd zouden moeten bieden aan een storm, tegen welken zij niet bestand waren. Anderen hebben hunne stem voor Thiers uitgebragt, omdat voor hun eigen candidaat de tijd nog niet gekomen was, en dewijl zij in Thiers een waarborg hadden dat eene bepaaldelijk anti-republiekeinsehe rigting nog vooreerst niet de overhand zou verkrijgen. De nieuwste Eransche republiek is dus even goed op een compromis en voorbehoud gegrond als het pre sidentschap van Thiers. Het besluit der nationale vergadering berust, even als de geheele zaak, op half uitgesproken wen- schen en verwachtingen. Men kan het wel beschouwen als een gedenksteen op den weg van Fraukrijks historische ont wikkeling, maar niet als een fondament voor een duurzaam nieuw gebouw. Thiers heeft zich vroeger over de republi.ek uitgelaten in dien zin dat deze niet geschikt is voor de groote sinds lang gevestigde beschaafde Staten en dat zij vooral niet bestaanbaar is in militaire Staten, omdat zij aldaar spoedig ontaardt in een militair régime. Het is dus wel opmerkelijk dat een man, die zulk een oordeel over den republikeinschen Staats vorm heeft uitgesproken, op zijn hoogen ouderdom geroepen wordt om aan het hoofd eener republiek te staan, en dat wel juist onder omstandigheden, onder welke hij het bestaan van republikeinscheinstellingen onhoudbaar achtte. Het is tevens opmerkelijk dat hij die positie heeft aanvaard, dewijl hij begreep dat wanneer hij dit weigerde, het land terstond in ernstige verwikkelingen kon geraken. Het is offioiëeel bekend geworden dat Erankrijk het derde halve milliard der oorlogschatting voldaan heeft. Bin nenkort zuilen dus de forten en omstreken van Parijs van de bezetting ontslagen ziju.

Heldersche Courant | 1871 | | pagina 2