BURGERLIJKE M DEit GEMEENTE MELDER. In Spanje heeft de regering gemeend een bewijs van kracht te moeten geven door eene amnestie voor alle poli tieke misdaden en overtredingen te verleenen. Alle uitgewe kenen kunnen terugkeereDHet gouvernement kent de aan slagen zijner vijanden, maar het kan ze verachten. Dit zal ongetwijfeld een goeden indruk maken op hen, die nog aarzelden deel te nemen aan de nieuwe leening van 150 millioen fr., die dezer dagen is uitgeschreven. In den gevel van het hotel der Fransche ambassade te Berlijn prijkte nog altijd het keizerlijk wapen. Dezer dagen heeft men een aanvang gemaakt, om dat wapen achter een bekleedsel van zink te verbergen. De correspondent van de Köln. Ztg. vraagt, of men liet wapen zelf laat blijven met het oog op de mogelijkheid, dat het weder in den gevel zou moeten aangebragt worden. Weder heeft door zelfmoord eenFranschen Admiraal zich van 't leven beroofd, nam. adm. Labrousse; die daad wordt intusschen toegeschreven aan de smarten, die de jicht den zeeman aandeed. De Univers berigt, dat Mortara, de vader van den knaap wiens lot eenige jaren geleden alle pennen en tongen in Eu ropa in beweging bragt, in Frankrijk eerstdaags te regt zal staan, beschuldigd van moord, gepleegd op een zijner dienst boden. Dezer dagen stierf te Parijs eene bekende krankzinnige, die in het quartier latin rondzwierf in een allerversletenst toilet en eene papagaai op haar hand. Bij den straatoorlog werd zij getroffen en naar het hospitaal gebragt, waar, uit bijzondere consideratie, de papagaai haar gelaten werd. Toen zij haar einde voelde naderen, worgde zij haar getrouwen vogel, die dus gelijktijdig met zijne meesteres het leven verloor. Nu de Berlijnsche barbiers het scheerloon hebben ver hoogd, hebben de barbiersknechts hun den eisch gesteld, het weekloon met 1 thaler per week te vermeerderen. De draai- jersknechts, ongeveer 1100 in getal, dreigen thans ook met eene werkstaking. De schrijnwerkersgezellen hebben de pa troons uitgenoodigd tot eeue gemeenschappelijke bijeenkomst, om het bestaande conflict in der minne te vereffenen. Er schijnt alle reden te bestaau om hiervan een voor beiden be vredigende einduitslag te verwachten. In de IV. RottCrt. leest men het volgende ingezonden stukje Iets over de Texelsclie Zeegaten. Op den 27en Augustus 11.werd hier met een diepgang van 76 palmen, door het Schulpengat binnen gebragt het Ne- derlandsch fregat Noordbraband kapitein Rover, windstreek Noordelijk. Volgens den ervaren zeeloods A. Grimmerdie het schip loodste, is dit zonder de minste vertraging of ver hindering geschied. Dit is de diepgaandste koopvaarder die hier ooit is binnen gevallen. Voor eenige jaren werd dat zelfde zeegat gepasseerd door het Oostenrijksch stoomoorlog- schip Kaiseren wel met een diepgang van 80 palmen. Het was toen nog geen vol zeeen ook dit binnenkomen had zonder verhindering plaats. Belangrijk is de waterstand, in de beide zeegaten, Schulpen- en Westgatin den laatsten tijd toegenomen. Op en bij den buitendrempel van hot Schulpengat staat tegenwoordig bij volzee9 meters water. Het Westgateenigzins meer aan verandering onderhevigheeft thans op den buitendrempel een diepte van 8è meter. Ook de verlichting der zeegaten is in den laatsten tijd veel verbeterd. Nieuwediep1 September 1871. B. R. de B. DE DUURTE VAN HET LEVEN In een duitsch maandschrift wordt eene vergelijking gege ven tusscheu het kostbare der levenswijze in de verschillende groote steden van Europa. Te Berlijn betalen de behoeftigen voor een ellendig, zeer eDg vertrek, altijd nog wanneer het te bekomen is, in even redigheid het dubbel van hetgeen de rijken voor hunne groote huizen betalen. Te Weenen zijn de huur, de paarden, de rijtuigen, het huisraad in de laatste twintig jaar met 100 pCt. verhoogd. Zij, die voorheen met hunne inkomsten een weel derig leven konden leiden, zijn thans genoodzaakt van hunne weelde afstand te doen, niettegenstaande hunne inkomsten de zelfde bleven. Gemiddeld heeft men thans in Duitschland 80 pCt. meer noodig om te leven dan twintig jaar geleden. In hetzelfde tijdvak zijn de prijzen van de eerste levens middelen te Munchen gerezen, maar in ongelijke verhouding. Het schapenvleesch is 100 pCt. duurder geworden; het kalfs- en rundvleesch 70 pCt.het brood en het wild 50 pCt.; de tarwe 88 pCt.; het bier 47 pCt.; de brandstoffen 11 pCt. De fraaiste woningen kosten thans het dubbel, de mindere 50 a 70 pCt. meer dan voor twintig jaar; wat nog een gunstig verschil met Berlijn oplevert. Toch zijn in hetzelfde tijdvak de dagloonen der arbeiders te Weenen slechts verhoogd met 15 a 20 pCt, en te Berlijn niet veel meer. Wat daar het le ven nog veel duurder zal maken is de vermindering der waarde van het zilver, ten gevolge der oorlogsvergoeding van 5 mi- liards. Ook te Sint Fetersburg is de quaestie der huurprijzen een vraagstuk van den dag. Het ontbreekt daar niet aanwonin gen, maar de eigenaars kennen geen perk voor hunne eischen. In het vorig jaar hebben verscheidene groote eigenaren den huurprijs willekeurig aanzienlijk verhoogd en de anderen heb ben de verzoeking niet kunnen weêrstaan. Een huis van 2000 roebels heeft men plotseling op 7000 gebragt. En dit was geen op zich zelf staand feit. Men be grijpt dus dat het publiek ontevreden is geworden en de tu3- schenkomst van het Gouvernement heeft gevraagd, to eer omdat er sprake is van eene belasting op de huurwaarde, door het gemeentebestuur ontworpen, ten behoeve van de openbare instellingen van weldadigheid, die meer in overeenstemming met de behoeften van den tijd moeten gebragt worden. SCIflSJN EU WEZE.1. Zegt, dames, denkt ge waarlijk dat wij die kleine, aardige kunstjes ge- looveu, die gij in het werk stelt om ons te misleiden Veronderstelt gij waarlijk, dat wij niet zieu hoe de eene zich poseert voor de piano, de an dere in allerijl een boek openslaat, een derdo een kwijnende houding aan neemt en de vierde zich haastig drapeert met het een of ander als de hr. Uil belet vraagt? Zijn al die onwaarheden zoo aantrekkelijk in uwe oogen Hoe vreemd. Op mij maken zij steeds een ouaaDgeuamen indruk, en als ik ooit eeuo vrouw kios, 't zal eene zijn die natuurlijk en Vaar is, die geen komedie speelt met gevoel cn beschaafde manieren, en dio werkelijk is, zoo als ze zich voordoet. Maar is er zoo eeue te vindon Mijn vriend zegt neen, maar ik geloof van ja, al zie ik, helaas I ook in ouzo maatschappij zoo'n tal van onwaarheden, dat ik al eens een plan had opgevat, om een anti-leugenverbond op te rigten. Wat eene heerlijke uitgebreide taak zou zoo'n vereenïgiug op zich kunnen nemen. Zonder zich nog in to laten met al de onwaarlxoden in de toiletten (al de opvulsels, en toevoegsels, on om- hangsels, eu hoe ze mogen heeten, al die zaken die slechts dienen om er anders uit te zien, dan men werkelijk is), wat geelt niet onze zamenlcving stof tot aanmerking. Er is zoo ontzettend veel schijn, zoo bitter weinig wezenlijkheid. Om maar eens een punt te noemen, hoe staat het met de vriendschap? met de conversatio? Wat een gebrek aan waarheid is er niet in. We weten het allen hoe er gehaudeld wordt met het maken van visites. We durven niet langer uitstellen dezen vriend op te zoeken, we moeten sinds lang naar die vriendin, we hebben er toch geen lust aan, en probccrcn een bezoek to maken op een tijd dat do vriend of vriendin waarschijnlijk uit zal zijn, dau kunnen wij een kaartje pousseren, en zijn daar weer voor een poosje af. Komen we hein of baar later tegen, dan betuigen we dat het ons speet het zoo ongelukkig te hebben getroffen, on krijgen een derge lijk antwoord, terwijl deze misschien ook deukt dat het bijzonder goed was, dat zij zoo vroeg uitging en dus een bezoek ontliep. Want menig bezoek logt belasting op onze vrijheid en onzen tijd. Nu zal ik niet beweren dat het gemakkelijk is, om een geheel ware verhouding in dezen zeer onwaren toestand te brengen, maar het leit bestaat, en het jonge opkomende geslacht wordt al heel vroeg ingewijd in de onwaarheden onzer zamenleving. „Het kan niet anders," zeggen velen, en dit is zeker, stelt eens een uwer vrien den geeft een partijtje, waarvoor hij u eenige dagen vooruit laat vragen. Gij hebt er geen lust aan, om welke reden dau ook. Gebrek, aan lustom iets bij to wonen, dat mcu roet de naam van een prettige partij of een genoegen bestem pelt, is eigenlijk een zeer geldige reden om te bedanken, maar wie heeft den moed die reden op te geven Stellig niet velen de een zoekt deze, de ander die uitvlugt. Heeren hebben op dat punt veel voor bij dames, zij kunnen „druk te" of „zaken" hebben en zell's op de partij waarop zij^denkeu dat bet hun tc benaauwd en tc vervelend zal worden zich een telegram doeu toekomen, maar dameswelke geldige redenen kunnen zij opgeven Meestal vinden zij geen geschikt voorwendsel, en gaan, omdat zij niet waar durven zijn. Stelt u toch eens voor, dat een meisje of eene vrouw b.v. op een uitnoo- diging tot bijwoning van een partij waar muziek zal gemaakt worden, ant woordde „het is vriendelijk van u dat ge mij vraagt, maar ik heb geen lust om te komen, want ik houd van muziek en heb zooveel vcrecring en achting voor de werken onzer groote meesters, dat ik uict kan uitstaan dat ontheiligd wordt, zooals op uwe zoogenaamde muziekpartijtjes gebeurt, waar lal van mooi opgeprikte dametjes, zich beurtelings ouder de verzekering, dat zij niets kennen wat veelal waar is laten pressen, om een stuk te verknoeijen of waar, als er eens iets goeds ten gehóore wordt gebragt, do helft der gasten hun best doen om het genot te bederven, door inmiddels te praten, te lagchen, en to fluisteren." Zou men zoo'n persoontje opregt vinden zon men zeggen, zij heeft gelijk, en zou do gastvrouw haar best doen, om als ze een muziekpartij wildo govcn er werkelijk een muziekpartij van te maken d. i een avond waarop niet clko middelmatigheid een deuntje zong of een stukje spoelde, maar waarop er werkelijk een kleinere of grootere uitvoering plaats had van iets dat goed bestudeerd was Ik vrees om do waarheid te zeggen, dat men in negen van do tien ge vallen zou zeggen, of althans denken „die dame heeft zooveel pretenties, laat ze gaan waar zij 't dan heter meent te kunnen krijgen", want we houden niet veel van aanmerkingen op onze handelingen. En toch, als er eens een Wieland onder ons opstond, en onder andere punten ook de amusementen in vele onzer steden eens schetste, hij zou ruim schoots stof vinden om aan te toonen, hoeveel geld er in armoede verteerd wordt, hoe weinig begrip wij hebben van werkelijk genoegen, en bovenal hoe'n schat van onwaarheden ten grondslag ligt aan vele dier uitspanningen. En menige tragische bladzijde zou er tusschen ingevlochten zijn, want hoe veel moeite en zorgen, een veel betere zaak waardig, kost niet dikwijls een zoogenaamd feest aan een jong moederte, dat toch ook wel eens dient terug te vragen. Haar man, haar schoonmoeder, hare kennissen, ja, wie weet ieder vindt dat hij zich niet zoo geheel moet afzonderen, zij moet af en too uitgaan, cn de vrienden eens terug zien. Dat wordt goed en noodig ge vonden, ook al benadeelt het te laat naar bed te gaan hare gezondheid. Do redenen waarom zij liever rustig tehuis bleef, mogen nog zoo geldig zijn, ze worden nooit geldig gevonden, en zelfs de verstandigste harer vrienden zal zeggen „ja, dat is nu alles wel waar, maar men is nu eens in de wereld en men moet mee doen." En zoo doen de meeste op hun beurt maar weer mee het is ook nog moeijelijk om tegen den stroom op te roeijen, maar dit is zeker, door al die massa kleinere en grootere onwaarheden, leggen we meer beslag dan wo dikwijls zeiven vermoeden, op onze vrijheid in het algemeen en niet zelden op ons gchcele levensgeluk. Sluiten we daarom allen gezamenlijk een anti-onwaarheden-hond, geen ge wone verceniging met statuten eu bepalingen, en voorschriften, maar alleen een ernstig besluit iu het hart van ous allen om te streven naar waarheid. Van 25 Augustus 1 September 1S71. ONDERTROUWD J. M. A. van Muiken, luitenant ter zeo der 1ste cn Z. Bakker. GEHUWD J. Bethlehcm cn G. van Leeuwen. G. Groen en D. C. Heeres. H. Visser cn Z. Meijer. C. Joon en A. Griek. B. Prins cn C. Bomhoff. D. J. vau Ameron cn II. Smit. BEVALLEN: A. Schipper geb. Ticman, D. M. Adriaausc gcb. Tompot,

Heldersche Courant | 1871 | | pagina 3