militairen bekomewant van de huzaren bleek er menigeen alles behalve nuchter. De leden van de Zaandamsche gemeenteraad en de .gemeente-secretaris hebben aan Z. M. den koning een adres gerigt om te verzoeken, dat vooralsnog het door den Bur gemeester mr. A. J. Smit ingediende verzoek om ontslag niet worde aangenomen aan den minister van Binnenlandsche- Zaken en aan den Commissaris des konings in Noord-Holland is een afschrift van dit adres gezonden, met verzoek het ook bij den burgemeester te ondersteunen. De burgemeester schijnt echter geenerlei plan te hebben, om zich van zijn eens genomen besluit te laten afbreugeu. Aan de Groninger Courant wordt uit officiële bron medegedeeld, dat de pogingen van dr. Kuijper c. s., tot op- rigting van een Dagblad voor Christelijke Nationalen, weinig kans van slagen opleveren, daar, bij het inkomen der circu laires, bij duizenden in ons land verspreid, naauwelijks 2000 abonnementen zijn genomen en de zaak niet eerder en train zal worden gebragt, vóór men in het bezit is van 5UO0 abonnementen. Daar de vastgestelde termijn weldra verstreken is en bij dergelijke ondernemingen op groote schaal alles van den eersten indruk afhangt, staat het alleszins te vreezen, dat het voorgestelde doel niet zal worden bereikt. Naar wij vernemen is in de vergadering van de aan deelhouders der Noordstarhet Groningsche conservatieve dagblad jl. Zaturdag te Groningen gehouden, besloten,het blad voorloopig weder voor drie jaren in stand te houden. Vermoedelijk zal dit met voortdurende opofferingen van den kant der aandeelhouders gepaard gaan. Er bestaat alle reden om zich te verheugen over het in stand blijven van dit alleszins gematigde conservatieve orgaan. Men schrijft uit Breukelen, 9 Sept. Eene vreeselijke gebeurtenis brengt hier aller gemoederen in beweging. Een gepasporteerd militair, van het O.-I. leger, woonde alhier met zijne vrouw. De man maakte misbruik van sterkeu drank van daar telkens oneenigheden in het huis houden. Zoo had er ook Maandag weder een hevige twist plaats. De vrouw sloot de woning en daarop vernam men niets meer van den man, tot dat Donderdag de vrouw plot seling werk maakte van een door haar gewenschte schielijke begrafenis van het lijk van haren man, dien zij voorgaf aan eene jeneverberoerte gestorven te zijn. Bij de door dr. Vos aldaar gehouden doodschouw bleek de man echter overleden te zijn aan een hem toegebragte messteek in den buik. Dit leidde tot een onderzoek van wege de justitie, daartoe uit Utrecht overgekomen. Bij een naauwgezet onderzoek in loco, dat ten zes ure aangevangen, eerst ten 1 ure des nachts was afgeloopen, werd geconstateerd, dat de wond onmogelijk door den verslagene zichzelven kan zijn toegebragt. Daar er zware vermoedens van schuld zijn tegen de vrouw, is deze in hechtenis genomen en bevindt zich thans in de cellulaire gevangenis te Utrecht. Mej. Hamburg in de Plantage, Kerklaan, te Amster dam zal, als God wil, den 12 dezer haar 102u verjaardag vieren. Zij is nog zeer kras en opgeruimd, in het volle ge not harer zintuigen en verrigt nog vrouwelijk handwerk zon der bril. De heer Stam heeft in de laatste gemeenteraadzitting te 's Hage nieuwe mededeelingen gedaan omtrent het gast huis, en daarbij o. a. zonder namen te noemen te kennen gegeven, dat er twee inenschen in het Haagsche gasthuis zou den vermoord zijn. Dat wordt te erg, roept het Vad.het wordt nu tijd, niet dat eene commissie van onderzoek de zaak naga, maar dat de justitie zich met de beschuldiging bemoeije. Een treurig ongeluk had dezer dagen in de onmid dellijke nabijheid van Scherpenzeel onder de gemeente Wou denberg plaats. Een twee en een halfjarig kind van den arbeider W.aan den weg vóór de ouderlijke woning zit tende te spelen werd door eene melkkoe overvallen en -let terlijk van een gescheurd, zoodat het op de plaats dood bleef. Zaturdag avond omstreeks 9 ure liep de vrouw vau v. E. aan de Uileboomente 's Hage na een huiselijken twist, haar woning uit en sprong in het water, waar zij weldra midden in lag en begon te zinkentoen een buur man v. Br., aardappelkooperhaar te hulp kwam, door langs den wal zich te laten afglijden en zelf in het water staande haar een langen stok toe te steken, dien de vrouw greep, en waarmede zij weldra weder aan wal getrokken werd. Omtrent de strike der bankwerkers in New-Castle meldt de Chronicledat weder 23 Duitschers via Hamburg naar hun vaderland zijn teruggekeerd. Men zegt, dat de buitenlandsche arbeiders zich over het algemeen niet met elkander kunnen verstaan en dat de Pransche en Belgen aan den eenen kant en de Duitschers aan den anderen kant meer malen in botsing komen. Het doen overkomen van werklieden uit Belgie, Duitsch- land en Zweden, om de werkstaking te New-Castle het hoofd te bieden, heeft nog geen voldoende gevolgen; niet alleen kee- ren de meesten terug, nadat ze vrijen overtogt hadden ge noten, en ofschoon ze wisten, waartoe zij overeenkomsten teekeuden, maar voor 't meerendeel ziju het daarbij onbekwa me lieden. De fabrikanten hebben ƒ250,000 ingeschreven, om vreemde werklieden te doen komen; er moeten betere maatregelen genomen worden, om de zaak te doen slagen. De Scotsman meldt, dat aan de Clyde een buitengewoon groot aantal schepen gebouwd wordt. Van de 120, die dit jaar van stapel liepen, waren slechts 5 zeilschepenvan de zestig groote stoombooten waren er 28 bestemd voor de vaart op lndië door het Suez-kanaal. Het graafschap Wigan is even beroemd voor ziju voor treffelijke steenkolen als berucht voor de talrijke ongelukken die daar gedurig in de mijnen voorvallen. Deze week heeft er weder een ontploffing plaats gehad die gevolgd werd door een hevigen onderaardschen brand en waarbij tot nog toe reeds 70 menschen het leven verloren hebben. De jonge dame te Brightondie aan verscheiden ge zinnen daar ter stede vergiftigde lekkernijen ten geschenke zond is reeds voor één der gevallen veroordeeld wegens poging tot moord. Thans zal zij op nieuw teregt staan we gens moord met voorbedachten rade, op eenige andere slagt- offers gepleegd, die werkelijk ten gevolge harer handelingen overleden zijn. Men schrijft uit Londen, 11 September. Er zijn na dere berigten ontvangen betreffende den vreeselijken orkaan -op St. Thomas van 21 Augustus. De verliezen zijn ontzet tend groot; de stad ziet er uit alsof zij gebombardeerd was; 42 personen zijn gedood, 79 ernstig gekwetst 420 huizen geheel verwoest. Op Antigua is de schade ook groot; 80 dooden en verschillende honderden personen gekwetst. Langs telegraphischen weg wordt aan de Times onder -dagteekening van 8 dezer uit New-York gemeld Op voorstel van een commissie, die op 11. Maandag op eene gehouden meeting werd benoemd om maatregelen te nemen tegenover het stedelijk bestuur, dat zich aan verschillende bedriegerijen had schuldig gemaakt, heeft de regter Barnard een voorloopig bevel gegeven, waarbij wordt verboden obligatien uit te geven en schulden te betalen. De quaestie loopt over ongeveer twaalf millioen, voor welk bedrag, naar men beweert, tegen regt en billijkheid obligatien zouden zijn uitgegeven. Er heerscht in New-York eene groote opgewondenheid. Eene verschrikkelijke misdaad, die aan den moordlust van Trauppmann herinnert, is te Lurz, eeu plaatsje in het departement der Beneden-Alpen, gepleegd. Eene gansche familie, bestaande uit vader, moeder en twee kinderen, is in hare woning vermoord. De onmenschen hebben hunne slagt- 'offers met bijlen afgemaakt. Eenige personen, die noodgeschrei gehoord hadden, zijn naar de woning gesneldmaar toen zij er kwamen, zijn de moordenaars, begunstigd door de duisternis, gevlugt. Tot dusver is men hen nog niet op het spoor. Woensdag heeft te Parijs een hevig onweder gewoed. De bliksem sloeg op verscheiden plaatsen in en heeft, wel is waar slechts één levend wezen getroffen, maar het slagt offer kan dan ook, naar het gewigt berekend, voor velen gel den. Een der olifanten in den //Jardin des plantes", die ge durende den hongersnood gespaard was gebleven, is door den bliksem gedood. Volgens Figaro heeft het Japansche gouvernement, naar aanleiding der gebeurtenissen op het oorlogstooneel, be sloten, dat de Japansche officieren voortaau niet meer naar Prankrijk, maar naar Duitschland zullen worden gezonden, om de krijgskunst te leeren. Tot heden was het in Prankrijk een gewoontedat men in de gevangenissen alle vrouwen die tot meer dan 2' maanden opsluiting veroordeeld waren de haren afsneed en daarvan een handelsartikel maakte. Thans is hierin veran dering gebragt tot groot ougerief van de kooplieden en van de paruiken- en chignonfabriekanten. Voortaan zullen de veroordeelden tot correctionneele of infamerende straffen voor niet langer dan vijf jaren., het haar ongeschonden be houden. Het zal alleen worden afgesneden bij de zoodanigen die langer dan vijf jaren in hechtenis zullen blijven. Ook die haren zullen evenwel niet verkocht, maar in hare tegen woordigheid verbrand worden zoodat er aan deze ellendige gevangenisspeculatie een einde gemaakt is. In 't gouvernement Kiew en in de Krim breidt zich de cholera uit. In Kiew is ze reeds tot Lemberg gekomen* Langs drie streken verlaat de epidemie dus Rusland, in 't Noorden, in 't Westen en 't Zuiden, om zich in Europa t& verspreiden. In Turkije is het tiendeelig stelsel ingevoerd, maar de goede Osmanen weten er niet mede om te gaan. Als redder in den nood is een Ulema, een geestelijke, verschenen. Hij heeft op een stuk bordpapier een kring gefceekend en in 't midden bevindt zich een ijzeren stift, De kring is in twee helften verdeeld; op de eene zijn de oude gewigten aange duid, op de andere de nieuwe, en de stift toont, als men ze op die plaats schuift waar de oude maat staat, tegelijk de

Heldersche Courant | 1871 | | pagina 2