NIEUWSTIJDINGEN. Helder, Nieuwediep Willemsoord, enz., 15 September 1871. Gedurende de laatste vier vijf dagen zijn hier zooveel •schepen binnengeloopen, dat de anders ruime haven ze allen niet kan bevatten. De havendirectie is genoodzaakt her haaldelijk de blaauwe vlag te hijschen, ten teeken voor de binnenkomenden, dat er geen plaats meer is, en men voor- loopig op de reede moet ankeren, ter voorkoming van het maken van averij. De buiten- en binnenhaven alsmede het spoorweg-bassin, liggen als het ware opgepropt met schepeu van verscheidene natiën. Het levert een prachtig gezigt op en is een wan deling daar langs wel waardig. Over het algemeen is de scheepvaart hierin den laatsten tijd zeer toegenomen. Tot op heden zijn er in dit jaar reeds 500 schepen meer binnengeloopen, dan in een van de drukste jaren. Dingsdag nacht circa 12 ure ontstond hier braud in een woonhuis op de Laan, terwijl de bewoners voor eenige oogenblikken afwezig waren. Hoewel het gebouwtje niet van de grootste soort was, deed zich de braud in den beginnevooral ten aanzien van ■de belendende huizennog al ernstig aanzien. Door de krachtig aangebragte hulp en de goede diensten van de ge meente-spuiten no. 1, 5 en 6, benevens die van het spoor weg-station mogt het gelukken den brand bij een perceel te beperken. Onder meer andere spuiten die ter hulpe aanwe zig waren, doch geen dienst hebben gedaan, hebben wij ook opge merkt die van het Wachtschip en het stoomjagt de Valk. De bereidwilligheid was bij deze gelegenheid weder voor beeldig. Burgerij land- en zeemagt en niet het minst het .personeel van de spoorweg-maatschappij, hielden als het ware een wedstrijd in het verleen en van hulp; terwijl door een peleton der infanterieonder bevel van den luitenant H. W. Mortjé het terrein werd afgezet. Huis en inboedel, totaal verbrand, zijn tegen brandschade verzekerd. Men deelt ons mede, dat op Maandag 25 September, in het lokaal Tivoli alhier, een tooneelvoorstelling zal worden gegeven door een nieuw opgerigt gezelschaponder directie van de heeren I. «T. Stoete Co.met medewerking van de heeren S. N. Kapper en J Hermans. De berigten van eldersten aanzien van dit zeer talrijk personeelluiden zeer gunstig. Ten tooneele zal worden gevoerdde Reisavonturen van Nappie en Wilhelm nieuw oorspronkelijk kluchtspel in 4 bedrijven. Zr. Ms. stoomschip Kijkduinkomm. Kramer, den 2U dezer van hier vertrokken tot het doen van een kruistogt in de Noordzee, is Dingsdag jl. weder alhier gearriveerd. De officier van administratie 2e kl. J. J. van den Berge, de officier van administratie 8e kl. J. C. Coeland en de scheeps klerk I. E. van Gelsdorp, laatst behoord hebbende tot de zee magt in Ned. Indië, en van daar den 7u dezer in Nederland teruggekomen, worden met dat tijdstip op non-activit. gesteld. Met den In October aanstaande worden geplaatst: op Zr. Ms. transportschip met stoomvermogen Java, de scheeps klerken J. E. de Visser en G. Marcella op Zr. Ms. wachtschip alhier, de benoemde scheepsklerken M. J. Rambonnet, D. M. van der Veen en J. E. de Meester en op Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis, de benoemde scheepsklerken A. A. Kleynhens, J. S. C. E. Blankenstein en H. A. Engeringh. In het Vaderland van gisteren leest men het volgende Over het zoogenaamd oud-Eriesche handschrift van den beer Over de Linden te Helder hebben wij in ons nummer van 24 Julij 11. het onze gezegd. Sedert is daarover in de Leeuwarder Courant allerlei quasi- geleerdheid opgenomen. En zelfs het N. v. d. D.dat toch dagelijks blijken geeftvan ons de eer te doen ons niet ongelezen te laten ging voort met over dat H. S. van tijd •tot tijd in vollen ernst berigten mee te deelen. Het eerste degelijke stuk over het H. S. vindt men nu in de Leeuwarder Ct. van heden. Het is van de hand van den heer G. Colmjon. En wij hopen, dat daarmede een einde zal gemaakt zijn aan de liefhebberij die sommigen schijnen te hebben om hun critische blindheid tegenover dit handschrift aan de groote klok te hangen. Teregt stelt de heer Colmjon de vervaardiging na 1853; dewijl er van de Zwitschersche paalwoningen in gesproken wordt. Wij voegen ten slotte hier nog bij dat de vervaardiger zelfs in ernst de zoogenaamde Burgtmaagd die het stuk een eeuw of wat voor Christus zou geschreven hebben, laat verhalen dat Neptunus een Vi-king of zeekoning geweest isdie door zijn onderdanen gewoonlijk Neef-Teunis ge noemd werd Verscheiden Eriesche zoogenaamde geleerden hebben maan den lang de belangrijkheid aangetoond van de stukken pa pierwaarop o. a. zulke zottenpraat stond, als gedateerd uit 600 v. C. Het artikel, waarin de heer G. Colmjon de zaak afmaakt, is daarentegen hoogst naauwkeurig en critisch bewerkt. By de blindheid van zooveel andere geleerden was een geleerd stuk noodig, om aan de mystificatie een einde te maken. Des te meer dank verdient dus de heer Colmjon of schoon anders zijn grondig onderzoek te veel eers isbe wezen aan de papieren uit de familie van den heer Over de Linden. Door de Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij (lijn Amsterdam-Rotterdam-Helder-Zaandam), zijn gedurende de maand Augustus vervoerd 227,664 reizigers; opbrengst daarvan f 204,752.04, idem der goederen f49,101.73; totaal f253,853.77. Sedert primo Januarij aantal reizigers 1,275,792; op brengst van reizigers en goederen f 1,536,389.93. Voor het einde dezes jaars zal over de voortzetting der in 1824 opgerigte Handelmaatschappij, in eene vergade ring van aandeelhouders, door de aanwezige stemgeregtigden beslist worden. In een ingezonden stuk over de LoodraijnLoterij-leening in het Handelsblad, leest men o. a. het volgende: //Gesteld de mogelijkheid eener zamengestelde rente a 8 pCt. over 68 jaren, wat zou dan een millioen, in 1939 te betalen, nu waard zijn Antwoord f 5,335.60. //Het antwoord is daarom te gewigtiger, omdat daaruit volgt dat, zoo in de eerste jaren slechts een misrekening aan rente voorkomt van f 10,000 of f12,000, en anders niet, dan reeds het millioen in 1939 niet aanwezig zou zijn." Men verneemt dat de heer D. Kaan Az., burgemeester der gemeente Wieringerwaard, als zoodanig zijn eervol ontslag heeft gevraagd. Het is al enkele jaren geleden dat die heer zijn 50jarig jubilé als burgemeester dier gemeente vierde. Men schrijft uit Haaften, 12 Sept. In deze gemeente woedt het miltvuur onder de varkens op eene verschrikkelijke wijze. Gisteren alleen zijn er 17 afgemaakt, en van de ge- heele oplage tot mesting zijn er nog slechts weinige over. Waarschijnlijk wordt die kwaal sterk bevorderd door het voederen met aangestoken aardappelen. Dit product is hier meest van geen goede kwaliteit, en tevens van geringe kwan titeit; op enkele stukken ligten grond is het product veel beter. Ook heeft zich in 't naburige Waardenburg de long ziekte onder het rundvee geopenbaard. Bij één landman zijn er 3 koeijen afgemaakt. Te Assen en in twee andere gemeenten der provincie Drentheis de pokziekte onder de schapen uitgebroken. Er zijn maatregelen tot keering dier plaag genomen. Met den 5n October zal het Engelsche posttarief als volgt worden gewijzigd. Het port voor een brief van hoogstens één ons 1 stuiver, van één tot twee ons li stuiver, van twee tot vier ons 2 stuivers, van vier tot zes ons 2è stuivers, van zes tot acht ons 3 stuivers, van acht tot tien ons 3i stuivers, van tien tot twaalf ons 4 stuivers. Brieven, meer wegende dan 12 onceD, zullen belast worden met een stuiver voor elk ons. Uit Engeland wordt gemeld, dat Hr. Ms. instructie vaartuig Racer, bij prachtig weder, in de nabijheid van Ryde aan den grond was geloopen. De Engelsche bladen zijn hier over zeer verbolgen, temeer, omdat in de laatste maanden verscheidene schepen der Engelsche marine, door gebrek aan zeemanschap der bevelvoerenden, strandden of vergingen. Zoo zegt bv. Daily News, het komt ons niet wenschelijk voor, dat instructie-vaartuigen gebezigd worden om te bewijzen hoe een schip bij kalme zee en mooi weêr tot een wrak kan gemaakt worden. Bovendien, 'tkan geen voordeel opleveren, als men onervarenheid in zeemanschap aan den dag legt tegenover jongelingen, die ondersteld worden te leeren, hoe men met een schip moet manoeuvreeren. Indien het niet be wezen kan worden dat de Racer op strand werd gezet, met het doel om de jongelieden, die zich aan boord bevonden, te leeren hoe men het niet moet doen, of om hen te leeren hoe men een schip uit eene moeijelijke positie brengt, dan zal er eene groote verantwoordelijkheid rusten op de bevelvoe renden, die op nieuw een bewijs zouden gegeven hebben van onbekwaamheid en zorgeloosheid. De firmaMuir, Brown Co., katoendrukkers teGlas- gow, zijn gefailleerd. Het passief bedraagt 100,000 pd. st. De Manchester Guardian meldt ook het faillissement van de firma Inglis, Anderson Co., van Manchester en Giasgow. Een blad van Versailles beschuldigt den keizer van. Duitschland dat hij allerlei voorwerpen uit de prefectuur van Versailles heeft gestolen, alszilverwerk, tafelgoed, en koperen kasserrollen uit de keuken (II) Volgens den Constitutionnel zou de hertog van Aumale-. jaarlijks 2| millioen te verteren hebben. Zijn vermogen spruit voor een ruim deel voort uit de erfenis, die hij van het huis Condé heeft ontvangen en uit het vermogen zijner gemalin, die prinses van Salerno is. De zestig millioen die prinses Adelaïde, zuster van Louise. Philippe, heeft nagelaten, werden verdeeld tusschen de zonen des KoniDgs, maar door het Napoleontisch decreet van 1852 met twee derden verminderd.De hertogen van Nemours en van Montpensicr en de prins van Joiavilie hebben voorts door

Heldersche Courant | 1871 | | pagina 2