HGLDERSCHE COURANT. Jïieuros-- en Woensdag RönrrlmUC'fifnD. 27 September. Elfde Jaargang. N U W S T IJ D I N G E NT M 1079. 1871. Verschijnt DINGSDAG- en VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden. 0.50 Franco per post u n. 0.65 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco. De prijs der Advertentien van 14 regels is 60 Centen; voor eiken regel meer 15 Centen. Vóór des Dingsdag en Vrijdags middags 12 uur gelieve mcu de Advertentien intezendeu. x Ingezonden stukkeu minstens één dag vroeger. Uitgever S. GILTJES. H. H. Abonnenten, die dit blad franco per post ontvangenworden verzocht bet verschuldigde bedrag van ƒ0.65 over het de Kwartaal, franco te willen overmaken aan bet adres van den uitgever Helder, 26 Sept. 1871. S. GILTJES. Helder, Nieuwediep Willemsoord, enz., 26 September 1871. Gisteren is in de grouden verzeild geraakt de Zweedsche schooner Bernardina, kapt. G. Oelsen, van liiga naar Schiedam bestemd geweest, geladen met rogge. De equipage, bestaande uit zeven man, is den gepasseerden nacht gered geworden en alhier aangebragt met de Loodsrinkelaar, schipper L. Bakker. Schip en lading zijn totaal weg. Heden morgen, omstreeks 6-C uur is, wegens weigering bij het wenden, op de Laan gestrand de Nederlandsche schoo- nerbark Louiskapt. A. Oosterhuis. De sleepboot Stad Am sterdam is de haven uitgestoomd, om zoo mogelijk het schip weder aftebrengen. Daar het echter met volzee is gestrand," zal men een hooggetij water moeten afwachten. Indien het weder gunstig blijft is de plaats der stranding minder gevaarlijk. (Nog voor het afdrukken van dit nommer passeert de boot met genoemd schip op sleeptouw en brengt het behouden in de haven.) Gisteren morgen is bij den ingang van de Binnenhaven het lijk opgevischt van een Engelsche kapitein. Men veron derstelt dat hij den vorigen avoud bij het aan boord gaan van zijn schip, is misgestapt. De te dezer plaatste bestaande vereenigingen die zoo krachtig medewerken, om door beoefening der uiterlijke wel sprekendheid de beschaving te bevorderen, zijn onlangs weder met eene vermeerderd, onder de benaming van Gaudium inter nosf Zondag avond trad dit gezelschap voor de eerste maal voor het publiek op, in het lokaal Tivoli, en bragt ten too- neele Victorin of het Weeskind en de moordenaartoo- neclspel in drie bedrijven daarna: Bet Keizerrijk op de Flesch of Napoleon op een Hooizolderoorspronkelijk klucht spel met zang in twee bedrijven. Beide stukken zijn goed afgespeeld en getuige de menigvuldige applaus zeer ten genoege der aanwezigen. Behalve eenige oude kennissen, die hunne sporen reeds op het tooneel verdiend hebben zagen wij vele leden voor de eerste maal optreden, waaronder met zeer veel aanleg. Wij raden hun aan een ijverige studie en een getrouwe beoefe ning onzer moedertaal. Bij het talent dat zij bezitten kun nen zij dan het genoegen smaken gedurende de ophanden zijnde winter het publiek nog menigen aangenamen avond te verschaffen. Met zekerheid kunnen wij mededeelen, dat de zang- vereeniging Ceciliavoornemens is, Zondag a. s. eene buiten gewone vergadering te houden in het lokaal Tivoliter vieiiug van haar twaalf en een half jarig bestaan. De goede reputatie, die deze vereeniging zich in deze ge meente heeft verworven, doet ons liet vertrouwen koesteren, dat de beminnaars der zangkunst deze vergadering niet on bezocht zullen laten. Het voor deze gelegenheid zamenge- steld programma deelen wij in een volgend nummer mede. De 2de luitenant H. O. van Geuns van het 7e re giment infanterie is op verzoek eervol ontslagen uit den militairen dienst. Z. M. heeft benoemd tot regter in de arrond.-regtb. te Alkmaar mr. W.A. L. Domis thans griffier bij het kan- tongeregt te Zwolle. Jhr. H. A. van Karnebeek, gepensioneerd vice-Ad miraal, adjudant van Z. M. den Koning in buitengewonen dienst, is gisteren te 's Iïage overleden. Men schrijft ons van Oude Schild 25 Sept. Gisteren morgen ten 8 ure, liet schipper Otto Boon, niet tegenstaande den ongunstigen en hevigen wind zijn vaar tuig de haven uittrekken om met passagiers koers te zet ten naar het Nieuwediep. Buiten de haven werd 't vaartuig met geweld tegen het hoofd aangeslingerd waardoor ecu lek ontstond het schip vol liep en de aan boord zijnde in dadelijk gevaar verkeerden. Terstond snelde men met de vlet naar de schipbreukelingen toe en bragt ze behouden, doch doornat aan wal. (Iet ge vaar waarin twee kinderen verkeerden was groot. De wak kere mannen P. de Waard C. Mets W. L. Schagen, W. Jb. Schagen, H. Hemelrijk en C. Koopman hebben zich zeer loffelijk gedragen en verdienen openlijk dank. Het schip is naar binnen gesleept en heeft zeer belang rijke schade ondergaan. De heer V. K. Sikkespredikant te tpr Apel vroeger te Oude Schild maakt zich als voorstander der leerplig- tig'neid, in dat opzigt zeer verdienstelijk. Zeer lezenswaard is de brochure, getiteld. T)e zaak van onderwijs-pligtigheid tegenover Mr. A. I. W. Farncombe Sanders verdedigd. Uitgave van J. R. van Weerde te Winschoten 50 Cents. Ook niet voorstanders der leerpligtigheid raden we aan ken nis te nemen met gemelde brochure. Aan den WelEerw. heer Kapteiju predikant te Donker broek en Stauleis door den kerkeraad^ van Oosterend (Texel) toezegging van beroep gedaan. Zondag nacht te twaalf uren is onder Loosduinen ge strand een Deensche schoener Stellekapitein Schandel, ge laden met rogge, ruim drie weken geleden van Kopenhagen uitgezeild en bestemd voor Schiedam. De bemanning, bestaan de uit zes koppen, die eerst Maandagmorgen zonder hulp het schip heeft verlaten, verklaarde, dat zij gedurende hunne reis niet dan ruw en zeer ongunstig weer op zee gehad hebben en dat zij Zondagavond te ongeveer zes ure voor de Goeree zijnde, ten einde een loods in te neinen, niemand aldaar von den en zoodoende met den W. Z. W. storm zijn weggedre ven en, geen zee kunnende houden, gestrand waren. Aan den kapt. D. H. Dietz, voerende het Nederl. fregatschip Baron van Pallandt van Roozendaalis door eenige Londensche assurantiemaatschappijen een prachtige zak-ehronometer met gouden ketting vereerdvergezeld van sierlijk gedrukt document, bevattende een hulde aan zijn verdienstelijk gedrag, toen hij in 1S70 op de reis van Rot terdam naar Batavia, met eene lading van 1800 ton steen kolen, ontdekte, dat die kolen sterk broeiden en zelfs ten deele reeds smeulden. Door zijne vastberadenheid, beleid en onvermoeide waak- en werkzaamheid, heeft hij het nieuwe prachtige schip met ladiug en bemanning, behouden naar de plaats der bestemming gebragt. Aan ieder lid der be manning is door de assuradeurs een belooning van twee maanden gage toegekend. Na raededeeling van den hoofdzakelijken inhoud van de fiuantiële rede, zegt het Vaderland//Het voornemen der regering, om voor de belangrijke saldo's der Indische reke ningen ditmaal geen Nederlandsche, maar Indische spoorwe gen te bouwen, is door een gevoel van billijkheid ingegeven en allezins lofwaardig, Dat de buitengewone uitgaven voor

Heldersche Courant | 1871 | | pagina 1