s lands verdediging uit een leening zullen worden gevonden dit meenen wij althans uit 's ministers rede te moeten opmaken is geen nieuws, maar reeds vroeger aangekondigd; en ofschoon een dergelijke leening niet, gelijk een voor de voltooijing van het spoorwegnet, in engen zin productief kan worden genoemd, kan men, zoo de uitgaven werkelijk noodig zijn, deze handelwijze niet afkeuren. De millioenen-speech mist evenmin als 's lands finantiele toestand, haar schaduw zijde. Dat de nieuwe begrooting een millioen hooger is voor gedragen dan de loopende, en dat de verhoogde uitgaven voor velerlei doeleinden niet door vermindering van andere posten zijn gecompenseerd, schijnt van een niet zoo krachtig streven naar bezuiniging te getuigen, als de bestaande toe stand vorderde. In 't bijzonder rijst al dadelijk de vraag, of het noodig was, de begrooting van oorlog op hetzelfde, sinds verleden jaar aanmerkelijk verhoogde peil te houden, wanneer de eigenlijke buitengewone uitgaven voor de defensie later afzonderlijk zullen worden voorgedragen. Voorts zal het zeker aan de populariteit der inkomstenbelasting weinig bevorderlijk zijn, dat haar inkomst bij de eerste gelegenheid de beste op 8 millioen wordt geraamd, zoodat waarschijnlijk 2 pCt. van het inkomen zal worden geheven. Om te beginnen en om de vooroordeelen tegen het onbekende te doen verdwijnen, was de meer gematigde heffing, door den minister v. Bosse voorgesteld, verkieselijk." De aauvoer op de veemarkt te Utrecht was Zaturdag morgen zeer aanzienlijk, met geanimeerden handel en ruime aanvraag; er waren 700 stuks vee ter markt; op de var kenmarkt redelijke aanvoer en de prijzen zeer hooger waren veel koopers boter redelijke aanvoer met veel koop, zij werd verkocht voor f 0.65 tot f 0.80 de 5 hectogr. Kaas met ruimen aanvoer en redelijke prijzen tusschen 65 a 40 ets. de 5 hectogr.; eijeren de 100 stuks f6.75 tot f4. De aanvoer van aardappelen te Utrecht was Zaturdag gering de goede soorten werden verkocht voor f 2.60 tot f 8.75 per hectoliter. Er zijn te Goes weder twee vrouwelijke leerlingen en een mannelijke voor de hoogere burgerschool aangegeven, en toegelaten zoodat het getal meisjes nu reeds tot veer tien geklommen is. Tot hiertoe zijn alle belanghebbenden zeer tevreden. Het zamenzijn van jongens en meisjes op de. school heeft in de beste orde plaats en de vreeselijke ge dachten die sommigen daarvan koesterden, worden gelukkig niet vervuld. Integendeel moeten de leeraren zoodanig over het gedrag en de ordelijkheid der leerlingen tevreden zijn, dat zelfs diegenen onder hen die tegen de toelating der meisjes waren, erkennen, dat hunne bezwaren in de practijk verdwijnen. Te Goirle is een herberg afgebrand ten gevolge van het in de schuur in brand steken van een pop, die men op den laatsten kermisdag als zinnebeeld der kermis wilde be graven doch waaraan men eindelijk volgens meer anthieke gewoonte bij verbranding de laatste eer bewees. Bij Luxemburg is eene onbekende vrouw gevatdie lang bij de exentrieken van den spoortrein zich had bevon den, welke gelukkig nog tijdig genoeg bleken verzet te zijn; had men de zaak niet ontdekt, dan waren twee treinen te gen elkander gestooten. In Engeland verwacht men, dat aan de werkstakingen in de machinefabrieken van New-Castle deze week een einde zal komen. »Van alle soorten van oorlogvoeren, zegt, over deze werk staking sprekende, de »Augsb. Allg. Ztg.," zijn de werksta kingen ongetwijfeld de barbaarschste, niet zoozeer omdat beide partijen zware offers moeten brengen en zeker meer verliezen dan zy ooit kunnen winnen, want dat i3 bij alle oorlogen het gevalmaar omdat bet de onschuldigen en weerloozen, de vrouwen en kinderen zijn, die er het meest door lijden. De leegloopende werklieden komen in de opgewondenheid des strijds niet tot bezinning. Zij besteden hun meesten tijd in herbergen, waar zij van de eene verdooving in de andere, van meeting tot meeting, van dronkenschap tot onlust, van onlust tot dronkenschap voortgedreven worden. Een aanzienlijk deel der wekelijksche ondersteuning, die zij uit de kas der ver- eeniging of van geestverwanten ontvangen, wordt zoo door- gebragt, terwijl t'huis vrouw en kind gebrek lijden. »Daar de ledigheid de moeder van alle ondeugden is, werkt eene groote werkstaking altijd demoraliseerend en als zij lang duurt, verliest een groot deel der deelnemers geheel en al de morele kracht om te arbeiden. Onder zulke omstandigheden is de werkstaking in de ijzer- en machine-fabrieken te New- castle reeds een nationale ramp geworden. Kapitaal vernie tigen is nog geen kapitaal bestrijden en het allerminst ver zekeren zij, die het vernietigen, zich een grooter aandeel aan het genot er van. Maar de 9000 werklieden van Newcastle willen niet hooren. Aan beide zijden zijn de hartstogten zoozeer ontvlamd, dat slechts de uitputting van eene partij een einde aan den strijd kan maken. Gelijk men weet, eischten de werklieden dat zij slechts 9 uur per dag zouden behoeven te werken, om tijd te hebben voor godsdienstige en wetenschappelijke ontwikkeling. Dege- zamentlijke fabriekanten boden daarop aan per stuk of per uur te laten werken, dan kon ieder werkman zich zooveel en zoolang ontwikkelen als hij verkoos. Dit werd van de hand gewezen en de werkstakers werden met nieuwe hoop bezield, toen de invloed der Internationale sterk genoeg bleek te zijn, om de werklieden, die uit Duitsehland overgekomen waren, tot terugkeeren te bewegen. Maar in hun plaats zijn sedert Zweden, Denen en Belgen gekomen en het werksta- kiDgsfonds begint op te raken. Naar aanleiding van de feesten te Rome betreurt de Univers het lot van Pius IX die een gedwongen getuige is van de feestelijke herdenking van den dag zijner onttrooning. Maar nog erger is de tegenwoordigheid van het corps diplo- matique. Europa viert in de personen harer vertegenwoor digers meö feest op den gedenkdag van de betreurenswaardige en schendende bezetting van Rome. De vlaggen wapperen van de hötels der verschillende gezanten en deze zelve zijn verpligt aan de manifestatie deel te nemen zij zijn de offi cieels toeschouwers van dat plompe vreugdebetoon ter eere van een gebeurtenis die Europa tot schande en geheel de Christenwereld tot smart was. Het regt der volken, de eer bied voor het werk van eeuwen de vrijheid van het men- schelijk geweten zijn gelijktijdig miskend op den 20 Septem ber 1870; en het corps diplomaiique protesteert niet tegen de herdenking van die driedubbele schande Uit Frankrijk verneemt een Engelsch blad, dat het vierde halve milliard der oorlogschatting gereed ligt. De Cloche meldt, dat een van hare correspondenten een zeer eenvoudig middel gevonden heeft om de drie milliarden te betalen, die Frankrijk nog aan Duitsehland schuldig is. Men stelle nl. brevetten van ridder, officier, enz. der orde van het legioen van eer verkrijgbaar voor 500 fr. tot en met 2500 fr. Hij heeft berekend, dat indien maar het twintigste deel van de burgers, die bij het plebisciet ja gestemd hebben, zich de voldoening geeft het knoopsgat van hun jas of rok te ver sieren, door iets te vergoeden van de door hen veroorzaakte ramp, de nationale schuld dadelijk zou gekweten zijn. Doch door een ander, misschien wel een spotvogel, werd hiertegen eene bedenking geopperd »Maar deükt ge dan inderdaad, beste vriend, vroeg hij, dat er in Frankrijk nog veertien honderd duizend menschen zijn niet gedecoreerd De "Siècle" grijpt elke gelegenheid aan om op eene al - gemeene amnestie aan te dringen. Zoo berigt zij dat een rijtuigfabriek te Parijs genoodzaakt was 1500 Duitsche ar beiders te laten overkomen. Het blad vindt het erg dat waar 7 of 800 Franschen huisvaders hun brood konden ver dienen men lieden te hulp roept, die nog gister op de Fran schen geschoten hebben. Het congres van oud-katholieken te Munchen trekt niet alleen de aandacht van Duitsehland, maar van geheel de we reld de hoofden der beweging steken de banier hoog op zij werpen het Jezuïetisme openlijk de handschoen toezij willen de vrijheid der kerk door algeheele scheiding van den staat, verbetering der stelliDg der lagere geestelijkheid, ver- eeniging der Oostersche en Westersehe kerk, vrij onderwijs qnz. Om krachtig den strijd te kunnen volhouden zullen zij overal vereenïgingen stichten tot bevordering der hervormings beweging. Deze schijnt meer omvang te erlangen, dan men eerst dacht. De Zaturdag in het glazen paleis plaats gehad hebbende eerste vergadering was zeer talrijk bezocht. 6600 entréekaarten werden afgegeven. O. a. traden als redenaars op pater Hy- acinthe en de heer van Tiel van Enkhuizen. Het door den Duitschen rijksdag ingesteld onderzoek ter zake van kwade praktijken bij de verkiezingen in het district Neuwied heeft aanvankelijk tot resultaat gehad, dat de koopman Elzer, te Waldbreitbach, veroordeeld is tot eene gevangenisstraf voor den tijd van drie weken, omdat hij, als lid der commissie voor stemopneming, een aantal ingekomen stembilletten, ingevuld met den naam van den liberalen kan didaat, uit de bus genomen en een gelijk aaDtal andere, met den naam van den clericalen kandidaat, er voor in plaats heeft gelegd. Men verwacht dat nu ook zijne beide medeleden, die dit gezien en vervolgens het proces-verbaal der stemming onderteekend hebben, in regten zullen worden vervolgd. De «Morning Po3t" schrijft over de betrekkingen tus schen de Ver. Staten en Mexico Het aanmatigende gedrag van het Mexicaansche gouvernement tegenover de Unie is zoo ver gegaan, dat de Amerikanen het geduld verloren heb ben en te Washington zegt men dat er zeer weinig toe noodig zal zijn, om Grant te bewegen tot krachtige maatre gelen te nemen tegen het gouvernement van Juarez. Een de- peche van 6 Sept. spreekt van de slechte behandeling, waar aan de Amerikaansche schepen bloot staan. Voor eenige maanden werd een Amerikaansch schip door de MexicaaD- sche autoriteiten in beslag geDomen en de kapitein mishan deld. De Harvest Home, die te Sta Anna een lading moest innemen werd door de Mexicanen gedwongen onverrigter zake weder in zee te steken. De Brothers werd door Mexi canen overrompeld en geplunderd. De Amerikaansche mi nister te Mexico heeft van de Mexicaansche regering scha deloosstelling en verontschuldiging geëischt en bij niet vol doening daaraan met geweld gedreigd. Dr. Robert Hunter, te Cleveland in de Vereenigde Staten van N. Amerika, heeft bekend gemaakt, dat hij een nieuwe manier heeft uitgevonden, om vaartuigen door kanalen voort te stuwen, die naar het schijnt aan het doel zal beantwoorden. De inrigting bestaat daarin, dat achter aan het schip een plaat van gom-elastiek wordt aangebragt op de wyze van de staart der visschen, die door stoom in beweging wordt gebragt. Een Beijersche boer heeft gouden sporen ten geschenke gezonden aan keizer Wilhelm, om aan zijn gevoel van vader landliefde te voldoen de keizer heeft den boer een brief vol dankbaarheid geschreven.

Heldersche Courant | 1871 | | pagina 2