HELDERSCHE COURANT. Jiidiio*' en Zaturdag «finnrrlrnftC'fifflU. 14 October. jtb. 1084. Elfde Jaargang. 1871. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINGSDAG- en VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden. 0.50 Franco per post n 0.65 Men abonneert zich bij allo Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco. De prijs der Advertenties van 14 regels i3 60 Centen; voor eiken regel meer 15 Centen. YóórdesDïngsdagen Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Adverteutien ïntezendeu. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. Uitgever S. GIL T J E S. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 13 October 1871. De ingenieur Ie kl. L. C. P. W. Visser wordt, met den ln Nov. a. s., overgeplaatst van de directie der marine te Amsterdam naar die te Hellevoetsluis, ter vervanging van den met den laatsten dezer eervol ontslagen hoofdingenieur der marine A. J. H. Beelooterwijl voorts, met den lu De cember a. s., de ingenieur le kl. J. C. Jansen wordt over geplaatst van de directie der marine alhier naar die te Am sterdam, en de ingenieur 2e kl. P. J. Turk, met gelijken datum, van de directie der marine te Amsterdam naar die alhier. Naar men verneemt zal Zr. Ms. transportschip Java binnen kort de reis van hier naar Oost-Indië ondernemen; bevorens zullen met dezen bodem eenige Armstroug-kanonnen van Newcastle worden afgehaald. Woensdag namiddag is aan boord van Zr. M8. stoom- transportschip Javaliggende in de haven alhier, een matroos, bezig zijnde met het vast maken van zeilen, van degroote ra op het dek gevallen, en heeft zich zoodanig gekwetst, dat hij kort daarna aan de gevolgen is bezweken. De Minister van Marine brengt ter kennis van belang hebbenden, dat naar aanleiding van Tiet officiële berigt, dat de cholera te Hamburg en te Altona heeft opgehouden, de vroeger voorgeschreven quarantaine maatregelen worden op geheven voor de schepen komende van de havens a/d Elbe. Men schrijft ons van Texel, 12 Oct. Sedert 1809 zijn Waal en Koog kerkelijk vereenigd en hebben één predikant. De kerkeraadsleden van beide afdee- lingen der gemeente worden gekozen door de stemgeregtig- tigden, doch zóó, dat die van Waal voor Koog en van Koog voor Waal stemmen. Sedert eenigeu tijd hebben enkele leden van de Waal pogingen aangewend, om eene geheele scheiding van bovengemelde combinatie te bewerken. Het is te hopen, dat dë bevoegde kerkelijke collegien niet toegeven aan dén wensch van enkelen', daar Koog dau wedér een band te minder zóu hebben, die 't aan de Waal bond. Een en ander kon wel eens een nadeeligeii invloed oefenen op 't bijwonen der openbare godsdienstoefeningen. Naar wij van goede zijde vernomen hebben, zijn er reeds weder door de vereeniging tot werkverschaffing voorbereidende maatregelen genomen, om die hoogst' nuttige zaak ook ge durende den aanstaanden winter weder te doen plaats hebben. T. de Wijn, van Texel, had gisteren het Ongeluk even boften de sluis aan liet Nieuwediep over boord te raken. Daar er niet veel stroom ging en hij een goed zwemmer is, kwam hij, ook door dadelijke hulp, gelukkig met den schrik vrij. Een Texelsche quaestie is dezer dagen bq request on derworpen aan het oordeel van Z. M. den Koning. De voor malige Staten van Holland en West-Friesland gaven in 1778 aan de directeuren van de haven van het Oude Schild op Texel toestemming, om van ieder koopvaardijschipTexel uitgaande of binnenkomende, een lastgeld te heffen, dat moest dienen tot onderhoud dier haven en aflossing van de leening groot ruim f 50,000, waarvoor de gelden door adressanten of hun predecesseuren waren gestort. Het onderhoud van die haven is echtervolgens de voorstellingen der adressanten, zoo kostbaar geweestdat aan schulddelging bijna niet kon worden gedacht; tot 1852 echter is van het kapitaal geregeld drie percent rente betaald; dit hield op ten gevolge van het Koninklijk Besluit van 19 December 1851, waarbij de straks genoemde resolutie van de Staten van Holland en West- Friesland werd opgeheven, de Schilder' haven door het Rijk, de provincie en de gemeente Texel werd in bezit genomen en het beheer opgedragen aan het college van Burgemeester en Wethouders van Texel, »tot tijd en wijle de schulden van bedoelde haven zullen geregeld zijn." Een wetsontwerp tot aflossing van de schuld, op de Schilder haven rustende, werd in 56/57 bij de Tweede Kamer inge diend, maar verworpen, en dc zaak is sedert dien tijd blijven hangen. Adressanten verzoeken nu afdoening van zaken, welke vol gens hen geen andere kan zijn dan aflossing pari der lee ning en betaling van den achterstalligen interest. Om nu echter dit voorstel aannemelijker te maken stellen adressanten voor het onderhoud van Rijkswege van den zeedijk van af de haven van Texel tot voorbij het West-einde van Oude Schild op te heffen en de daarvoor door het Rijk aangelegde steenglooijing tegen taxatie over te dragen'-' aan den eigenaar van dien zeedijk, zijnde het dijkseollege van' TcÉfel, JWen wel volgens adressanten, omdat die dijk voor 1780 aoor dat col lege werd onderhouden en ten gevolge van de vex-andering van het vaarwaterhet Rijk geen belang meer heeft bij het Onderhonden van dén dijk. Het dijkcollege van Texel, toch reeds bezwaard door het onderhoud van den Oöster zeedijk, zal waarschijnlijk veel tegen deze beschikking hebben in te brengen en het schijnt ook, dat de adressanten hierdoor hun eigen voorstel alleen aannemelijker trachten te maken. -Men schrijft uit Alkmaar, 9 October: Reeds vroeg prijkten gisteren morgen de gevels der huizen met Neêrla'nds driekleur. De ingezetenen herdachten het ontzet der stad in 1573. Op den middag vereenigden zij zich in de zaal Harmonica, waar een feestrede en daarna een matinée-musicale werden gehouden, 's Avonds werd een uit muntend concert gegeven door het stafmuziekkorps der Ko ninklijke Nederlandsche marine, afgewisseld door ëen prachtige Voordragt van fragmenten uit Bogaers' *Togt van Heemskerk naar Gibraltar," waarna de feestgeuooteu zich in de restau- ratiozaal begaven en menig opwekkend woord getuige gaf van nationalen zin en waardering van ons onafhankelijk volks bestaan. Het feest werd met een bal besloten. Eene commissie van officieren, bestaande uit de heeren Kromhout, kapt. bij den generalen staf, den officier van gez. der le kl.. Timmerman, van het 7e regement infanterie, en den offic. van gez. Carsten, van de marine, vertrekt Donderdag a. s., tot het doen eener buitenlandsche reis, vooreerst naar Leipzig, om de voornaamste militaire hospitalen in oogenschouw te némen en daarover rapport uit te brengen aan het minis- teriè' vaü Oorlog. (U. D.) In de afgeloopen week heeft te 's Graveuhage een bijeenkomst plaats gevondeu van de ministers van Binnenl. Zaken en van Finantiën eu eenige leden van het Amster- damsch gemeentebestuur, waarop ter sprake zijn gebragt de middelen, om aan de Amsterdajnscke Kanaalmaatschappij het verdere kapitaal te bezorgen. Er bestaat echter weinig sym pathie, om daarvoor het als premie toegezegde kapitaal van 3 millioen te bestemmen. Hollandsche IJzeren spoorwegmaatschappij. Lijn Am- sterdam-Rotterdam-Helder-Zaandam. Aantal reizigers geduren de de maand Sept. 1871 1S9,12I. Opbrengst aan reizigers f 173,697.23; idem aan goederen f44,6J8.836; totaal f218,316.065. Sedert primo Jan.: aantal reizig. 1,464,913; opbrëhgst aan reizigers en goederen fl}754,705.995. Yan wege den Minister van Binnenl. Zaken wordt ter algemeenë kennis gebragt, dat in de maand December a. s. gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen der examens, vermeld in artt. 4, 5, 8 en 9 der wet van 1 Junij 1865 (Stbl. no. 59), ter verkrijging van het diploma en van acten van bevoegdheid als arts, hulp-apotheker of apotheker, in art. 16 vermeld, Nadere bijzonderheden staan vermeld in de St.-i't.

Heldersche Courant | 1871 | | pagina 1