NIEUWSTIJDINGEN. zoo misdadig zou hebben gehandeld, van eene zoo strenge straf te hebben verdiend, ai mogen wij het niet kunnen ont kennen, zoolang wij niet meer licht verkregen hebben, kunnen wij het met ons eenvoudig burgerlijk verstand niet aannemen Wij voeden intusschen de hoop spoedig beter over de kwestie te kunnen oordeelen, wanneer zij in de Tweede Kamer zal worden behandeld. De commissie, in wier handen zij is ge steld, stelt voor, bij monde van den heer Storm van 's Gra- vesande: »aan den minister van oorlog de vraag te doen, of indertijd aan den voormaligen kapitein Janssenonder be dreiging van straf, in algemeenen zin verboden is, over de handelingen zijner meerderen en in het algemeen over mili taire aangelegenheden, in openbare geschriften een oordeel uit te spreken Die conclusie geeft veel stof tot denken. Wanneer dit nu den heer Janssen eens niet vooraf is verboden geworden In ieder geval blijkt uit de vraag aan den minister duidelijk, dat het niet door de algemeene wetten van den militairen stand verboden is, ander3 behoefde het immers niet meer verboden te worden. Doch wie moet het dan verbieden Kan dergelijk verbod willekeurig worden gegeven Wie be paalt daarbij de straf? Misschien is het door onze gebrek kige kennis van het krijgswezen maar wij geraken hoe lan ger hoe meer in verwarring. Wij verlangen naar licht. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 17 October 1871. Door de leden van het Artillerie-Vrijkorps alhier werd Zondag jl. feest gevierd. Onder begunstiging van prachtig herfstweder heeft het jaarlijksche prijsschieten des namiddags op de banen bij Kijk duin plaats gehad. Door een deputatie van de Scherpschutters- vereeniging West-Friesland, te Schagen, werd aan dit feest deelgenomen. Na afloop van den wedstrijd werden de deelnemers door het muziekgezelschap van het korps te Huisduinen opgewacht en verder door de gemeente begeleid onder het uitvoeren van verschillende marschen. Des avonds had de uitreiking der prijzen plaats in het lokaal Tivoli. De president der vereeniging, de heer mr. Ch. Bosch Reitz, opende de vergadering met een toespraak, waarin hij van groote belangstelling en ingenomenheid met het korps blijken gaf en daartoe opwekte. Daarna overgaande tot het uitreiken der prijzen, hield de president, op eene hem zeer eigenaar dige wijze, tot ieder der overwinnaars eene gepaste toespraak, daarbij de maatschappelijke positie van den winner met het uittereiken voorwerp op zeer geestige wijze in verband brengende. Wij laten hier volgen eene vermelding der prijzen met de verdere bijzonderheden en voegen den naam van den winner achter ieder nommer. De schijf is model Weerbaarheids-Bond. Prijzen voor leden van het Vrijkorps. Op 30G passen. Een gouden remontoir-anker-horologie, aangeboden door Z. M. den Koning. Korporaal A. Schuld met 43 punten. Op 200 passen. Een gouden horologie-ketting, aangeboden door Z. M. den Koning. Majoor-Kommandant van het korps, mr. D. P. H. Aberson met 51 punten. Die den prijs, na in ontvang te hebben genomen, met vergunning vau Z. M., heeft toegezegd, om weder als zoodanig te dienen bij de algemeene schiet wedstrijd te houden in het volgende jaar. Op 300 passen. 1. Een zilveren horologie, aangeboden door den heer jhr. mr. C. v. Eoreest. De sergeant J. J. Beckers met 28 punten. 2. Een kristallen inktkoker met zilveren stop, aangeboden door den president, den heer mr. Ch. Bosch Reitz. Het werkend lid C. Vis met 24 punten. Op 200 passen. 1. Een schrijfcassette, aangeboden door de sociëteit *Mars." Het werkend lid G. Lemmens met 41 punten. 2. Een rooktoestel, aangeboden door het eerelid den heer baron de Steiger de Eraubrunnen. Het werkend lid Beek met 41 punten. 3. Een veldflesch, aangeboden door den majoor-kommandant mr. D. P. II. Aberson. De sergeant J. J. Bussing met 39 punten. Op 100 passen. 1. Een verguld aschbakje, aangeboden door graaf Schimmel pen nick van Nyeuhuis, "s Konings commissaris bij den weerbaarheidsbond. De 2° luit. J. Schuijt met 47 punten. 2. Twee bloempotten, aangeboden door den majoor-komman - dant mr. D. P. II. Aberson, door ZHEg. als prijs behaald in een onlangs gehouden huishoudelijken wedstrijd. Korporaal C. Thomasz met 45 punten. 3. Een horologie-standaard, aangeboden door het contri buerend lidden heer W. Appel Jr. Het werkend lid L. Janzen met 29 punten. Prijs voor de leden van de scherpschutters-vereeniging West- Friesland te Schagen. Op 200 passen. Twee bloemvazen. De korporaal W. Meurs met 29 punten. Prijs voor onderofficieren der schutterij, leden van de sociëteit #Mars." Op 200 passen. Een petroleum-lamp. De sergeant-majoor Cornelissen met 33 punten. Prijs voor officieren van alle wapens. Voor geweer. Op 200 passen. Een glas met zilveren voet. De 2e luit. der infanterie A. H. P. T. Brunet de Rochebrune met 45 punten. Voor pistool. Op 25 passen. Een inktstel. De 28luit. der artillerie J. A.C. v. Manen met 37 punten. Prijs voor onderofficieren van alle wapens. Op 200 passen. 1. Een sigaren-standaard. De sergeant der infanterie J. D. Nieuwenhuijzen met 43 punten. 2. Een tabakspot. De sergeant der mariniers J. Perdu met 40 punten. Na afloop hiervan bragt de majoor-kommandant inzonder heid zijn dank aan de onderofficieren van de schutterij, leden van de sociëteit »Mars", voor hunne welwillende medewerking tot opluistering van dit feest. Reikte daarna aan een der recruten een prijs uit, bestaande in een tabakspijp in etui. Die prijs was heden behaald bij een door den majoor-kommandant afzonder lijk georganiseerd schietconcours voor recruten van het korps, die ingevolge het reglement nog niet geregtigd zijn, om aan den algemeenen wedstrijd deel te nemen. Vervolgens werd door den president een woord van dank gebragt aan allen die steeds hebben medegewerkt tot in standhouding en bevordering van het artillerie-vrijkorps te dezer plaatse. Deelde mede, dat in deze vergadering drie leden van het korps zouden bevorderd worden tot meester en prevots in de schermkunst. En sloot daarna de vergadering. De opkomst was zeer talrijk niet alleen van leden, maar ook een groot aantal officiereu van land- en zeemagt gaven door hunne tegenwoordigheid blijken van belangstelling. Onder anderen merkten wij op de hoofd-officieren E. A. Vaillant en W. P. G. Troester. Na eenige oogenblikken pauze tot het maken der prepe- ratieven werd de vergadering verrast door een formeel assaut. Verscheidene meesters traden op en gaven achtereenvolgend blijken hunner bedrevenheid op de verschillende wapens, waaronder ook de te bevorderen aspiranten proeven gaven, die aan hen en huuue instructeurs tot eer verstrekten. Ten slotte werd door den majoor-kommandant, daartoe uitgenoodigd, de diploma's, na een gepaste toespraak, uitgereikt eu wel aan den adjudant-onderofficier A. Wondrichem, ab meester op de sabelaan den sergeant D. V. van Hoolwerfl' als prevot op de sabel; en aan den tamboer van Peursen, als prevot op de korte stok. Na afloop hiervan nam het bal een aanvang waaraan met luste werd deelgenomen. De indruk die deze wedstrijd en de daarop gevolgde feestviering op ons gemaakt heeft is allergunstigst en heeft ons tot de conclusie geleid dat de treurige crisis, waarin het Vrijkorps in den laatsten tijd verkeerde, thans geweken is. Klaarblijkelijk heeft zij eene gelukkige wending genomen getuige de meerdere deelneming en talrijke blijken van be langstelling, betoond door burgers, officieren en onder-offi cieren van de verschillende alhier gernizoen houdende wapenen De overspanuing waarmede dit korps indertijd alhier is opgerigt bragt de kiem van reactie reeds duidelijk met zich, die zich dan ook spoedig zoo hevig ontwikkelde dat eene ont binding onvermijdelijk scheen; thans is echter gebleken, dat het den tegenwoordige majoor-kommandant door zijne be kende ijver en volharding, ten opzigte van de weerbaarheids zaak, eindelijk is gelukt inden worstelstrijd tegen laauwheid en onverschilligheid de overwinning te behalen. Door zijn voorbeeld aangevuurd hebben eenige getrouwe zich steeds om hem heen geschaard, terwijl het aantal nieuwe leden iu den laatsten tijd belangrijk is toegenomen. Moge het cijfer van vroeger al niet bereikt kunnen worden, toch zal men moeten toestemmen dat het gehalte belangrijk verbeterd is. Wij wenschen ter wille van het goede doel, dat de gun stige uitslag van deze feestviering menig jongeling aanspore, om voortaan deel te nemen aan deze regt mannelijke oefeningen. Op het strand te Huisduinen is een fleschje aange spoeld, waarin een met potlood geschreven briefje van den volgenden inhoud //S S Borstou slruck an iceberg will sink in a few mi- nute us hope all lost Artur S" Z. M. heeft benoemd tot ontv. der registratie en dom. te Harlingenjhr. C. A. von Geusau, thans ontvanger der registratie en domeinen alhier. Z. Ms. heeft bevorderd tot offic. van adm. der 2e kl., den offic. van adm. der 3e kl. D. A. van der Laan; tot offic. van adm. der 3e kl., de scheepsklerken W. D. J. Bezemer en I. E. van Gelsdorp. De 2® luit.-ingenieur J. L. Pierson is van hier over geplaatst bij het bataillon minenrs en sappeurs te Nijmegen. De 2a luiten, op non-activiteit P. J. Schipperheijn is in actieve dienst hersteld, en ingedeeld bij de 58 compagnie 3° bataillon 7® regiment infanterie, alhier in garnizoen.

Heldersche Courant | 1871 | | pagina 2