BURGEKLIJKE STAND DER GEMEENTE HELDER. BURGERLIJKE STAND DER GEI1EENTE ANNA PAULOWNA Volgens ontvangen telegram bij de Stoomvaart-maat schappij Nederlanddato Batavia, 15 October, is het stoom schip //Prins van Oranje'' op dien datum naar Nederland vertrokken, met een volle lading en een aantal passagiers, Men schrijft ons van Texel, 16 Oct. Het berigt in sommige couranten, als zoude d*. Kapteijn van Donkerbroek het beroep naar Oosterend op Texel reeds hebben aangenomen is geheel bezijden de waarhein, De vertrokken leeraar wordt eerst Zondag e. k. in zijn nieuwe gemeente, de Wieringerwaard, bevestigd en houdt dan des namiddags zijne intreê-rede. Eerst na dien tijd kan de beroeping plaats hebben. De Raad van Texel heeft ook nog verhooging van jaar wedde verleend aan den heer J. Boonacker, hoofdonderwijzer te Zuid Eijerland. De heer A. Jansonius heeft het beroep naar Hollum en Ballum op Ameland aangenomen, Men deelt aan het TJtr. Dagbl. mede. //Gisteren had in het hotel Bellevue alhier eene ver gadering plaats van de heeren B. Van der Eeen te Renkum, J. A. Obreen, ln luit. der inf. te Breda, dr. H. Ilartog Heys van Zouteveen, te Delft, J. A. Besier, te 's Gravenhage, J. P. Koster, kapt. te Groningen, B., openbaar hoofdonderwijzer, W. G. E Koch, te Delft, D. A. M. Carp, te üoetiuchem. E. Scholiuis, te Amsterdam, E. C. Büchman, te Vianen, M. P. Brants, te Kampen, W. E. Van Ingen, te Breda, H. J. de Bruiju Prince, te Dordrecht en W. Van den Heuvel te Renkum, om een plan tot oprigting van een maatschappij lot land- ontginning in Californiè' te bespreken. Meerderen der deel hebbers hebben het voornemen zich op de door die maat schappij aldaar aan te koopen gronden te vestigen, terwijl anderen -de zaak door hun kapitalen wenschen te steunen, Een aansluiting op ruime schaal aan deze rijke vruchten belovende ouderneming wordt verwacht. Nadere inlichtingen zijn bij de drie eerstgenoemde heeren te bekomen, aan welke door de vergadering de regeling der noodige voorbereidende werkzaamheden werd opgedragen," Dingsdag heeft de arrond.-regtb. te Utrecht uitspraak gedaan in de zaak van den heer du Mosch omtrent den verkoop van Hamburger en Brunswijker loten; de regtbank veroordeelde hem, in weerwil van de krachtige verdediging van den heer van Bolhuis, tot eene geldboete van f315. en in de kosten van het proces. De heer du Mosch heeft zich in hooger beroep voorzien. Onder het opschriftEen nieuwe sociale beweging" deelt de Daily News het volgende mede Er zijn, sinds eenigen tfjd, pogingen in 't werk gesteld tot het in leven roepen van een magtige politieke alliantie, welke ten doel zou hebben 't bevorderen van wetgeving tot verbetering van het lot der volksklasse. Die pogingen waartoe 't initiatief hoofdzakelijk is uitgegaan van de heeren Scott Russell en George Potter, respectievelijk president en secretaris van eene welbekende werklieden-vereeniging zyn met goed gevolg bekroond geworden. Een aantal leden van de beide parlementshuizen hebben zich gevormd tot een zoo- genaamden «raad van wetgeving." En deze raad heeft, in gemeenschappelijk overleg met de afgevaardigden der werk lieden-vereeniging zeven resolutiën vastgesteld, welke in hoofdzaak het streven der alliantie uitdrukken. Zij luiden aldus: lo. De huisgezinnen onzer werklieden moeten bevrijd worden uit de ellendige woningen in volgepropte stegen en gangen, en verplaatst naar buitenaf, waar zij, in gezonde, frissche lucht, krachtig zullen kunnen opgroeijen. 2o. Om hiertoe te geraken, is 't noodig aan elke stad of gemeente een volkomen georganiseerd selt-government te laten met volmagt om, ten algemeenen nutte, over gronden te beschikken. 3o. De tweede voorwaarde tot 't welzijn van den bekwamen werkman is, dat de werktijd beperkt worde tot acht uren daags. 4o. Behalve scholen voor gewoon lager onderwijs, moeten te midden der arbeiderswoningen scholen opgerigt worden tot verspreiding van practische kennis en technische vaardigheid. 5o. Het zedelijk en ligchamelijk welzijn des volks eischt, van wege den Staat, de oprigting van plaatsen van openbare uitspanning, mede tot leering en beschaving dienstig. 6o. In elke gemeente moeten openbare markten worden opengesteld, tot verkoop in 't klein van goede levensbehoeften, tegen billijken prijs. 7o. Instellingen van openbaren dienst (als spoorwegen) moeten van Staatswege worden uitgebreid en georganiseerd ten ai- gemeene nutte, op de wijze als dit met de posterijen is geschied. De bovenstaande resolutien zijn onderteekend doorden markies van Salisbury, den markies van Lorne, lord Lich- field, lord Carnavon, lord Henry Lennox, lord John Manners, sir John Pakington, sir Stafford Northcote en den heer Gat- horne Hardy —allen van wege den »Raad van Wetgeving." En van wege de werklieden-vereeniging door: Robert Apple- garth, schrijnwerker; Daniël Guile, ijzergieter; George Howell, metselaar; J. W. Hughes, timmerman; Wetstone, machinist; James Squireverwer Sigismund Englander telegraphist Donning, boekbinder en een aantal anderen. Verder wordt verzekerd, dat ook de heer Disraeli, de hertog van Richmond en lord Derby aan deze beweging hun bijval hebben geschon ken ofschoon zij de resolutiën niet onderteekenden. De «Raad van Wetgeving" heeft zich verbonden, in de Volks vertegenwoordiging zoo spoedig mogeiyk de gewenschte wets ontwerpen in te dienen. En eerstdaags zal in een algemeene meeting een besluit genomen worden omtrent den vorm, onder welken de alliantie zich aan het publiek bekend zal maken. Tot zóóver de mededeeling van de Daily News.In een hoofdartikel ze besprekende, koestert het blad geen twijfel omtrent hare juistheid. Doch voegt 't er bij de vraag blijft, of de alliantie éÓDige vrucht zal dragen. De strekking der resolutiën is te onbepaald, te vaag, dan dat ze in den vorm van wetsontwerpen zal kunnen geformuleerd worden, 't Is gemakkelijk, 't eens te worden over beginselen; doch zeer moeijelijk, zich te verstaan omtrent de toepassing er van vooralwaar lords aan de eene, werklieden aan de andere zijde delibereren. Wat opmerking verdient, ja, zelfs verwondering moet baren, is, dat de meerderheid der leden van den «Raad van Wet geving" verklaarde Conservatieven te zijn. Dit feit maakt de mededeeling van de Daily News wel eenigzins apocrief. De Times rept er met geen enkel woord van. Mogt in- tusschen de News wel ingelicht zijn mogt eene alliantie als de bovenbeschrevene werkelijk bestaan dan zou een be langrijke stap genomen zyn 't moge dan wezen door Li beralen of door Conservatieven tot vervulling van 't hoogste doel der wetgeving Volkswelvaart. Wederom is te Londen een verschrikkelijke en bijna onverklaarbare moord gepleegd. De heer J. S. Watson een zestigjarig geestelijke, een niet onbemiddeld man, die zich als schrijver en geleerde, ook als veeljarig onderwijzer, de algemeene achting had verwoi'ven heeft, in den namiddag van ll. Zondag, zijne vrouw de hersens ingeslagen. Na 't plegen van de gruweldaad, heeft hij 't lijk gedurende eeni^e dagen verstopt gehouden. Een poging tot zelfmoord door ver giftiging mislukte. Toen heeft hij zijne papieren in ordege- bragt, en zich in handen van 't geregt overgeleverd. Hij tracht zijne misdaad niet te vergoelijken. Alleen voert hij aan, dat zijne vrouw met wie hij sinds dertig jaren rustig en voor 't uiterlijk gelukkig geleefd had hem dikwijls tergde. Altoos had hij zich weten te bedwingen maar ditmaal was zijn drift hem te sterk geweest, en had hij, vóór hij 'tzelf wist, zijne woede in bloed gekoeld. Zulk een einde van zulk een leven zulk een gruwelstuk onder zulk een dak is roept de Times gelijk een donderslag bij helderen hemel. 't City-blad levert hierop een diepzinnige beschouwing over de vraag, of 't dan waar isdat in ons aller menschelijke natuurhoe goedig en braaf ze in 't dagelijks leven ook schijne, een demon verborgen ligt, die op een gegeven oogen- blik 't meesterschap over ons verkrijgen kan Beschaving en wetenschappelijke vorming hebben ons uitwendig zóó ge polijst en geëffend, dat we naauwelijks meer gelooven willen aan 't bestaan van booze hartstogten. Slechts wat ontwik keling der massa meenen de wijsgeeren en alle bloed vergieten zal ophouden. Helaas! voorbeelden als dat van den ongelukkigen Watson schijnen ons 't tegendeel te leeren, en ons er aan te herinneren, dat althans vleesch en bloed de zelfden zijn gebleven sinds de ure dat Caïn zijn broeder Abel versloeg. De Home Cattle defence Association hield Vrijdag een vergadering, waarop beweerd werd dat het klaauwzeer dat tegenwoordig in Engeland zooveel verwoestingen onder het rundvee aanrigt, wordt ingevoerd door ziek vee uit Nederland Spanje en Ierland men besloot bij de regering aan te dringen op het nemen van afdoende maatregelen tot wering der be smetting. Ook de politie-agenten te Newcastle hebben hooger loon en ontslag van hun chef gevraagd, onder bedreiging met dienst weigering de chef van het korps heeft daarop alle manschappen uit den dienst ontslagen, omdat ze, naar zijne meening, be wijzen gaven van groote insubordinatie. De heer Thiers heeft den lord-mayor van Londen be noemd tot kommandeur van het legioen van eer, uit dankbare erkentenis voor den ijver, dien hij aan den dag heeft gelegd in het verleenen van hulp aan de Parijzenaars, toen de stad gecapituleerd had. De president der republiek heeft natuurlijk in hem ook eene hulde willen brengen aan alle Engelschen, die aan het menschlievend werk van die dagen deelgenomen hebben. HetFranscbe regeringsblad behelst een aan den prefect van politie te Parijs ingezonden verslag omtrent het verbruik van paardenvleesch in de Fransche hoofdstad, waaruit blijkt, dat gedurende de insluiting der hoofdstad ruim 40,000 paarden daar zijn geslagt, waarvan gedurende het 4e kwartaal 1870 ruim 29,200 en in de maand Januarijjl. ruim 10,000. Inde eerste helft van 1870 zijn nog geen 2o00 paarden verbruikt. De academie van Clermont heeft een corresponderend lid van zijn lidmaatschap vervallen verklaard, omdat hij Duitscher was of, gelijk de academie het uitdrukt, «behoorde tot een natie van spionnen en plunderaars." De betrokken persoon was echter al twintig jaar dood wel een afdoend bewijs, dat hij volkomen onschuldig was aan het spionneren en plunderen in den jongsten oorlog. Een Italiaan, Antonio Veorsa genaamd, is aangeklaagd wegens^ het onbehoorlijk zamenpakken van orgeldraaijers ia~ zijn huis, dat op «little Saffrons-Hili" (een buurt van Londen)*" staat. Hij had op iedere voorkamer vijf Italianen gelogeerd, op een achterkamer zeven en op de tweede verdieping drie, dus 20 in vier kamers, die daarenboven in zulk een buurt niet groot zijn. Onder de puinhopen van Chicago zijn reeds 240 dooden gevonden. Men vreest dat het aantal slagtoffers nog veel grooter is. De inschrijvingen van onderstand bedragen reeds een som van 3 millioen dollars. Een inwoner van Leïpzïg heeft een machine uitgevonden die, als zij overal in gebruikt komt, een bron van voortdurende tweespalt zal wezen. Dit ïnsegieuse werktuig draagt den naam van «pluvifuge", hetgeen zooveel als regenverdrijver moet beteekenen. Het bestaat uit een reeks blaasbalgen, die door stoomkracht bewogeD, op een stellaadje, hoog in de lucht geplaatst worden. Zoodra do regenwolken in aantogt zijn en men droog weer begeert, wordt de machine in be weging gesteld, en blaast zij al die wolken binnen zekeren omtrek weg. Van 6 13 October 1871. ONDERTROUWD P. J. Scheer, werkman en J. M. de Wit. H. Keijzer, schipper en C. Catlender, J. Daarnhouwer, stuurman ter koop vaardij en G. Bakker. J. T. Huissen, schieman bij de marine, weduw naar van J. Bank en C. vau Gurp. J. G. Donker, vuurstoker bij de marine en N. J. Kraan. E. vau den Broek, visscherman en Ras. GEHUWD C. de KoniDg en A. F. Muller. H. B. Puinbroek cn G. Goedhardt. T. M. Hofman en C. M. van der Pol. BEVALLEN T. Selderbeck geb, Rooderwijn, D. M. Boou geb. Pauw, Z. J. Kunst geb. Drent, D. H. Perwitz geb. Baade, Z. A. J. Rotgqns, geb. Lonw, Z. A. P. Snoerwang geb. PÏDXtor, Z.A. Reekers geb. de Quant, D. S. Thomasz geb. van HoolwerfF, D. J. M. ter Burg geb. van der Linden, D. A. Jacobs geb. Willems. Z. J. Tromp geb. Kleiju, Z. T. Bakker geb. Wagemaker, Z. P. J. de Looze geb. Compaus, Z. H. Herrmaun geb. Hendriks, D. H. Baasdorp, D. T. Govers geb Warnar, D. OVERLEDEN.- M. E. van Es, bijna 3 maanden. J. Kleijn, 2 dagen. G. Zuidewind, 27 jaren. G. Smits geb. Karsten, 43 jaren. B. G. de Winter, bijna 2 maanden. J. L. C. Mcijers geb. Geij van Pittius, 49 jaren. A. H. van Heescli, 17 jaren. A. de Jongh, 84 jaren. S. P. Juliaoo3 geb. van de Krecke, 43 jaren. Van l 15 Oct. 1871. GEHUWD: Geene. ONDERTROUWD Herke Joffer, van beroep timmerman, oud 22 jaren en Susanna de Boer, oud 40 jaren. Authonic Schageu, van beroep ar beider, oud 24 jaren en Maartjc Jonker, van beroep winkelierster, oud 30 jaron. BEVALLEN: A. Kuiper geb. Iloogcndijk, Z. D. Broens geb. Thons, D. C. Kreijger geb. de Vries, D. J. Ileijligenberg geb. vau Dijk, D. S. C. Bakker geb. Sipinan, Z. OVERLEDEN.- J. A. Kleijn, 7 maanden. F. A. van Kootcn, 6 we ken en 3 dagen. C. Crum, 8 maanden. MARKTBERIGTEN. AMSTERDAM, 16 Oct. Tarwe, Bonte Poolsche f 410, Rogge, Petersburg, loco f198 a f 201, Galatz f215, Odessa f210 h f212. In veiling aangeslagen 100 last, Archangel fTaganrog per Maart f221, f222 a f223, per Mei fper Oct. fKoolzaad, dadelijk f dito, najaar f85, dito, voorjaar f.Raapolie, 6 weken f48, dito, vliegend f 46f, dito, voorjaar f51, dito, najaar f46&. Lijncflie, 6 weken f37f, dito, vliegend f 36s, dito, Aug. f37, dito, najaar f 35§. ROTTERDAM, 16 Oct. Meekrap. De handel was heden iets levendiger, doch bepaalde zich bijna uitsluitend tot puike onberoofde, waarvoor iets hoogere prijzeu moesten be steed worden. Racijn wordt weinig aaugeboden, tot f 20 was coulant te plaatsen. Voor zeer puike partijtjes werd zelfs f 21 besteed. Ter aardappelenmarkt van heden waren de prijzen als volgt Duinzand f5, Zeeuwschc Jammen f4.20 a 4 50, Geidersche ronde Wolkammers f3.40, dito lange f4.20 a 4.50, Roode f3. Met redelijken aanvoer. Vlas. Grootere aanvoer, tot vorige prijzen bij tragen handel niet geheel geplaatst. Zaailijnzaad. Tamelijke aanvoer, tot vorige prijzen vlug verkocht. ALKMAAR, 14 Oct. Heden zijn ter markt alhier aangevoerd: 5 Paarden f 30 tot 105, 18 Koeijen f45 a 240, 2 nuchtere Kalveren f 19.a 21.284 Schapen f 12. 40,Lammeren f-.- a la Geiten f3 a 8.kleine Bokjes f-. a -.80 magere Varkeus f8 a 16, 408 Biggen f 2.a 6.Boter per kop vau 0.65 kilo, f0.95 a 1.10. HOORN, 14 Oct. 11 heet. Tarwe f 12 a 3 heet. Rogge f9.a 74 heet. Garst f 6 a 8—, 61 beet. Haver f4.75 a 5.25, 10 heet. witte Erwten f 10 a 11, 20 heet. groeneErwten f 14 a 16.,25 heet. graanwe Erwten f 14 a 16.29 heet. vale Erwten f 10 a 15.20 heet. Bruine Boouen f 14 15.50, heet. Witte Boonen f- a -.27 heet. Paardenboonen f8 a 8.50, 20 Paar den f 40 a 230, 600 Schapen f 1'6 a 36.50, 12 Kalveren f J 2 a 21, 30 Varkens f8 a 16.—, 9 Zeugen f 19 a 35, 4S0 Biggen f3a 7.50, - Bokken f-. a 230 Kippen f0.40 a 1.50, 3200 Kipeijeren f4 a 4.25 por 100 st., 180Ü kop Boter f 0.80 a 0.85 per kop, 400 heet. aardappelen f 3.40 a 4. 75 Appelen f2 a 5.4.25 heet. Peren f 1.75 a 4 per heet., 9500 kilo Hazelnooten f 17 a 18.de 100 kilo. LONDEN, 16 Oct. Ter veemavkt waren heden aangevoerd 4800 Runderen, 20550 Schapen en Lammeren, 148 Kalveren en 165 Varkens. Prijzen Beste Runderen 5/10, Schapen en Lammeren 4/7, Kalveren 5/8, Varkens 4/8-, 276ste STAATSLOTERIJ. Vijfde Klasse. Zestiende en zeventiende trekking. No. 1178 f 100,000; nos. 5515, 7172, 13376 en 14719 ieder f1000; nos. 10279, 16273, 19203 en 19572 ieder f400; nos. 2575, 6781, 7783, 9470, 10799, 12690, 14830 en 17707 ieder 1 200; nos. 4527, 4823, 6109, 9J02, 14100, 15767, 19591 en 19791 ieder flOO. No. 386 f 1000 en premie f30,000; no. 19414 f70en pre mie 13000; no. 5631 f400; no. 7547 f200; no. 4008 f100. AFLOOP DER PUBLIEKE VEILING gehouden op Maandag den 16 Oct. 187*1 in het lokaal Tivoli, ten over staan van den Notaris J. W. HATTINGA RAVEN. Een Huis eu Erve aan de Loodsgrackt alhier, opgehoudou.

Heldersche Courant | 1871 | | pagina 3