NIEUWSTIJDINGEN. twijfelen is, of eene wet op de inkomsten de welvaart in ons vaderland zal vermeerderen, en dat zij alles behalve populair is. Zal b. v. de mindere burger, de werkman, wiens lot bij den naderenden winter vrij donker is, gebaat worden door eene wet, die zoo sterk op den middelstand drukt Wij kennen b. v. een landbouwer, die zijn werkman, ofschoon hem tegen een onafgebroken loon van f 6.'s weeks gehuurd hebbende, willekeurig plotseling zijn loon op f5.terugbragt en het later nog eens beknibbelde. Een ander, die eenige meerdere menschlievendheid bezat, erkende zelfy dat f5.'s weeks een schandelijk loon is voor een werkman met vrouw en kinderen, doch durfde het niet verhoogen, want ndan lcreeg hij zijne con fraters aan den hals." Toch weten de landbouwers zichzelven, door de prijzen van de boter, de kaas zelfs van de melk op te voeren, zoo tamelijk schadeloos te stellen. Dat alles drukt vooral de standen, die wij hiervoor noemden, en onze regering zou kunnen willen, dat zij nog sterker wierden gedruktGe- loove het, wie kan I Wij zijn welligt een weinig van ons onderwerp afgedwaald. Dat hindert echter niet. Mogen de leden van de Tweede Kamer maar niet afdwalen, wanneer zij geroepen zullen worden een wet te beoordeelen, die wij niet schromen een grootere ramp voor ons vaderland te noemen, dan de thans bestaande pa tentwet. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 81" October 1871. Volgens berigt uit Glasgow van jl, Zaturdag, is het •stoomschip Prins Hendrikna gehouden proeftogt, dien avond van daar vertrokken, met bestemming naar hier. Zoodat men elk oogenblik dat stoomschip hier kan verwachten. Z. M. heeft de offic. van gez. 2e kl. bij de zeemagt P. J. Feitkamp en J. 13. Coomaus de Ruiter, met den ln November a. s. bevorderd tot offic. van gez. Ie kl., met be paling dat zij in voorgeschrevene orde zullen worden gerang schikt tusschen de offic. van gez. Ie kl. W. F. Meyboom en H. L. Reeder. De luit. t/z. Ie kl. P. Luteyn, laatst behoord hebbende tot het escader in Oost-Indie en van daar den 20 Nov. in Nederland teruggekeerd, wordt met dien datum op non-ac tiviteit gesteld. Z. M. heeft den scheepsklerk D. M, van der Veen, op zijn daartoe gedaan verzoek, met den laatsten dezer, eervol uit de zeedienst ontslagen. De minister van Oorlog brengt ter kennis van belang hebbenden, dat het jaarlijksch examen om als kadet op de koninklijke militaire akademie te worden toegelaten, voor de eerste maal zal plaats hebben in het laatst der maand Mei en gedurende de maand Junij van het jaar 1872. Nadere bijzonderheden vindt men in de Staats-Courant. Beroepen te Oosterend op Texel, ds. J. Kapteyn, predikant te Donkerbroek. Bedankt voor de beroeping naar Jouredoor ds. P. D. J. Moorrees, predikant te Viauen. Men verneemt met zekerheid, dat het laatste gedeelte van het te Zaandam garnizoen houdende detachement infan terie, onder kommando van kapitein Burghgraaf, met 1 Nov. naar Haarlem terugkeert. Bij besluit van den gemeenteraad van Arasterdam is het. tractement der wethouders van f2000. op f5000. ge- bragt. Het besluit is genomen met meerderheid van 1 stem. Drie der wethouders hielden zich buiten stemming, de vierde stemde tegen. Een verschil van gevoelen ontstond er echter of het hier wel een persoonlijke zaak gold en of dus de wethouders zich van de stemming mogten onthouden. Dit geschil zal door Gedeputeerde Staten worden uitgemaakt. Men schrijft uit Leiden, 27 Oct., aan het Dagblad van Zuid-Holland en V Gravenlage. het volgende Vrij algemeen is de aangekondigde lezing van ds. Koopmans van Boekeren, in de wintervergadering van gisteren avond, ondanks den ophef, dien de titel Kappipo reeds sedert eenigen tijd in de dagbladen verkreeg, zeer tegengevallen daargelaten nog de vraag, of de voordragt van aardigheden en lafheden op den duur met het eerwaardige is overeen te brengen. Uit Vlissingen wordt gemeld, dat de heer A. Ruysch op letterkundig gebied bekend als de schrijver van onder scheidene steeds met succes ontvangen tooneelstukken, aldaar onverwacht is overleden in den ouderdom van 75 jaren. De Goesche CL meldt het volgende: Naar wij vernemen, hebben de ouders van de meisjes, welke van de hoogere burgerschool te Goes zijn weggezonden, zich vereenigd om tijdelijk te voorzien in de behoefte aan onderwijs voor hunne dochters. Bij eene dame, die onder wijs geeft in dames-handwerken, verzamelen zich de bedoelde meisjes. Eenige leeraars van de hoogere burgerschool be steden hunne vrije uren, om op diezelfde plaats in verschil lende vakken onderwijs te geven, zoodat op deze wijze alleen het raadsbesluit finantieel nadeelig voor de gemeente is, doch de bedoelde meisjes niet van het verlangde onderwijs ver stoken blijven. Uit Drenthe meldt menEr begint in deze provincie gebrek aan onderwijzers te komen. Dezen winter zal hier en daar een gehuchtschool zonder onderwijs blijven. Daar een groot deel van de bewoners van dit gewest in de ge huchten leeft, is zulks in het belang der zaak zeer te be treuren. In Belgie wordt het plan om van Brussel eene zeehaven te maken, reeds in de 17e eeuw opgevat, in 1824 door Wil lem I weder op touw gezet en sedert dikwijls aanbevolen, op dezen oogenblik van zeer hooggeplaatste en doorluchtige zijde weder ter sprake gebragt. Het voorloopig onderzoek is reeds gedaan, en de ingenieurs hebben aangetoond, dat Brussel in gemeenschap met de zee zou kunnen gebragt worden. De Antwerpenaars geven er nu reeds niet onduidelijk hunnen angst en wrevel over te kennen. De ontploffing in de Seaton-kolenmijn nabij Hartlepool op Woensdag avond kostte aan vier personen het leven; hun lijken werden uit de schacht opgehaald met twee zwaarge- kwetste mijnwerkers. Beneden in de mijn waren er nog 26 aan het werk, omtrent wier lot men Donderdag nog in on zekerheid verkeèrde, doch men had weinig hoop op hun behoud, daar tengevolge van de ontploffing een mijngang tusschen den bovengrond en het gedeelte der mijn, waarin zij werkzaam waren, in brand stond. De Times noodigt de Engelschen uit, om in te schryven ten voordeele van de slagtoffers der talrijke rampen, waarvan verschillende deelen der wereld in de laatste weken het tooneel zijn geweest. Na den brand van Chicago noemt het blad onder anderen den hongersnood in Perziö, de overstroomingen van Tientsin, de stormen van de Antillen en de verwoesting van bosschen en dorpen in de Staten van Noord-Amerika. De brand te Chicago moge tot hartverscheurende too- neelen aanleiding gegeven hebben, maar deze worden nog stellig overtroffen door hetgeen thans in Perzië gebeurt. Drie jaren droogte heeft elk grasscheutje en elk kruidje in een land doen verdorren, dat zoo groot is als Engeland en Frankrijk te zamen. Een bevolking van 4 millioeu zielen, die grootendeels een nomadenleven lijden, en wier vee een hoofdmiddel van bestaan is, worden nu bü duizenden en tienduizenden weggevaagd, want de verschraalde uitgemergelde grond kan den bewoner en zijn vee niet meer voeden. Te Ispahan zijn 12000 menschen van gebrek omgekomen en op het platteland zijn er stellig tweemaal meer doodge hongerd. Te Kazeroon zijn er op een bevolking van 10,000 menschen, 4000 personen van honger omgekomen en 4000 anderen hebben de vlugt genomen. Het land is een wil dernis geworden, waarin al wat leeft zal omkomen, zoo er niet spoedig hulp opdaagt, want zelfs de transportmiddelen om een lading graan van het eene district naar het andere te ver zenden, ontbreken. Yan de Kaap de Goede Hoop zijn tijdingen ontvangen tot 20 September jl. De boot, die ze in Engeland aanbragt, had diamanten ter gezamentlijke waarde van 17,120 pd. st. aan boord. In de diamantrijke landstreek werd de vlijt der gelukzoekers bij voortduring, ja in toenemende mate, door goede vondsten beloonddoch diamanten van grooteren omvang werden er nog maar zelden gevonden. Op den 9n September waren in de Kaapstad twee veilingen van diamanten gehouden: op de eerste hadden 242 diamanten, te zamen 294 jj- karaten wegende, 17ö2 pd. st. opgebragt, en op de tweede 241 diamanten, van 326f karaten, een som van ruim 1280 pd. st. Volgens raming van deskundigen, zouden de dagelijksche vond sten van edelgesteenten in de diamantrijke landstreek een waarde van 5000 pd. st. uitmaken, of minstens 1,500,000 pd. st. (f 18,000.000) in het jaar. Er waren ook in de Kaapkolonie, namelijk in Victoria West, diamanten gevonden. De regering had een met de geologie bekend persoon in dienst genomen om den bodem in dien omtrek, heginnende van de zijde van Namaqua-land, te onderzoeken. De wijnoogst in Zwitserland is dit jaar zoo overvloedig, dat men in sommige plaatsen zelfs geen raad weet met het edele druivennat. Te Lausanne wordt de wijn verkocht voor 20 centimes de pot (5 centen de flesch,) tegen welken prijs door de grondeige- naars of wijngaardeniers wordt aangeboden. Donderdag is de wetenschappelijke commissie, die de zonsverduistering van 12 Dec. in het Zuiden van Australië j gaat waarnemen, uit Southampton vertrokken; de meegenomen instrumenten hadden een gewigt van 4 ton. De Duitsche Nat. Ztg. en de Foss. Ztg. verklaren dat zij den prijs van hun advertentiën moeten verhoogen tenge volge van het verhoogde zettersloon. Te Londen verwacht men een ambassade uit Bornoe, die aan de koningin, behalve een aantal andere geschenken, ook een gouden collier van 10 pond zwaarte zal aanbieden. Men zegt, dat het Chineesch gouvernement heeft be sloten, om eenige jonge Chinezen naar de westelijke Rijken te zenden, om zich in kunsten en wetenschappen te bekwamen. De heer Jung Wing, een Chineesch edelman in Yale-college opgevoed, is aangesteld om de leiding op zich te nemen van 30 studenten naar Amerikahet Chineesch Gouvernement j heeft een som van 1,000,000 taels toegestaan voor het be strijden der uitgaven gedurende de volgende tien jaren. Het aantal studenten zal jaarlijks met 30 vermeerderd worden. Dit

Heldersche Courant | 1871 | | pagina 2