NIEUWSTIJDINGEN. zegt, dat wij allen meer of minder kwakzalveren. Bijna zouden wij hier, om ons in navolging van den Spectator eens aan schoolvosserij schuldig te maken, het Fransche spreekwoord precher d'exemple op hem toepassen. Onze overtuiging wordt er slechts te sterker door. Zoo als wij echter zeiden, de dagbladschrijvers gaan allen in meerderen of minderen graad aan dat euvel mank, en wel sommigen op eene wijze, die allezïns verdient aangetoond te worden al ware het alléén om den ligtgeloovigen lezer een weinig op zijne hoede te leeren zijn. Wij komen daarop nog eens terug. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 14 November 1871. Zondag namiddag, omstreeks een ure, is nabij de batterij Kaaphoofd alhier gestrand, de Italiaansche bark Manuelita A, kapt. Castagnole, met rogge van Tanganrog naar Amsterdam bestemd. Men is bezig een gedeelte der lading te lossen en hoopt het schip weder vlot te krijgen. Gepasseerden nacht is in de haven alhier gezonken het Noorsche barkschip George Washingtonkapt. Svendsen, geladen met hout, komende van Sundswall. Ónvoorzigtig- heid door het open maken van de boegpoort, terwijl de dek last nog niet gelost was, schijnt daarvan de oorzaak te zijn. Dank zij de doeltreffende maatregelenbij de drukke scheepvaart dit jaar, door den havenmeester genomen, lag deze bark buiten het vaarwater, met zoo vele. andere schepen, aan den steenen dam gemeerd, ter afwachting van de beurt, om door de sluis te schutten. De scheepvaart is alzoo door dit ongeval niet gestremd. Teneinde verdere onheilen van omvallenenz. te voorkomeu, is men begonnen de ra's en stengen neer te laten en de lading te lossen. Ten blijke van de drukke scheepvaart alhier, kan dienen, dat op Zondag jl. in de haven het Nieuwediep zijn binnen- geloopen 32 zeeschepenterwijl nog een aantal schepen op de reede zijn ingeklaard en hunne reis naar de verschillende Zuiderzee havens hebben vervolgd. Heden middag werd door de politie alhier gearresteerd een der werklieden van YRijks werf, die, naar wij vernemen, verdacht wordt van diefstal van koperen bouten. Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen alhier, jhr. J. A. Wichers, thans ontvanger der re gistratie en -domeinen te Gulpen. Z. M. heeft aan jhr. C. A. vou Geusau, op zijn verzoek, met ingang van 27 November e. k., een eervol ontslag ver leend als plaatsvervangend kantonregter alhier. De le luit. jhr. W. A. Röel, alhier in garnizoen, is van het 7° reg. infant, bij het instructie-bat. overgeplaatst. De luit. ter zee 23 kl. R. Bakker, laatst behoord heb bende tot het escader In Oost-Indië en van daar den 6en dezer in Nederland teruggekeerd, wordt met dat tijdstip op non-activiteit gesteld. De heer mr. C. Fock, oud-minister van Binnenlandsche Zaken, is benoemd tot Commissaris des Konings in de provincie Zuid-Holland. - Naar men verneemt r— zegt de Amst. Ct. heeft het Z. M. den koning behaagd, den Nederlandschen tooneelkun- stenaar, den heer A. Peters, een vleijend bewijs van IiD. welwillendheid en op prijs stelling van zijn kunstgaven te schenken. Wij mogen niet nalaten onzen dank te breDgen aan den heer A. C. van der Pauwert, voor de inderdaad uitste kende wijze waarop hij zich gekweten heeft van de op zich genomen taak het houden eener publieke voordragt, ten voor- deele eener onderofficiers weduwe en drie hulpbehoevende kinderen. Gezwegen nog van het liefdadig doel, waarbij de inborst van den heer v. d. P. zoo duidelijk blijkt, weet hij als be oefenaar der dramatique de sympathie te winnen van een ieder, die hem hoort. Wij bewonderen in hem eene zeldzame gave van stembui ging, waardoor hij, op zeer beschaafde wijze, kalm en bedaard zonder buitengewone gesten, een pressie op het publiek weet uit te oefenen, die ons herinnert aan den nouvellist Cremer. Wij hopen, dat de heer v. d. P. de welwillendheid zal hebben, meermalen gedurende dezen winter voor het publiek op te treden, terwijl wij een ieder en ook wel degelijk het beschaafd publiek durven aanraden, een dergelijken litterari- schen avond niet te verzuimen. Gisteren avond hadden wij het genoegen de leden van den Burgerkring B'armoniè'' in eene buitengewone vergade ring te zien opvoeren "het Godsgerichttooneelspel in vijf bedrijven, naar het Engelsch bewerkt, door J. Broekhof Bz. en "de Schildwacht zonder Knevelskluchtspel in één be drijf, van T. van der Stempel. Uit de uitvoering bleek, dat bij het werkend personeel van dit gezelschap zeer veel ambitie bestaat, en de houding der kunstlievende leden verried duidelijk een waar genoegen. Wij kunnen dan ook niet nalatende op morgen te houden uitvoering, ten voordeele van de wed. H. Schraa ten zeerste aan te bevelen. Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij. Lijn Am sterdamRotterdamHelderZaandam. Aantal reizigers ge durende de maand October 1871 159,812. Opbrengst van reizigers f 139,391.52; idem van goederen f 49,265.60s totaal f 188,657.125. Sedert primo Januarij aantal reizigers 1,624,275. Op brengst vau reizigers en goederen f 1,943,363.12 Men schrijft ons van Wieringen het volgende Een der landlieden alhier wenscht zijne practische ervaring bij het houden van varkens aan het publiek kenbaar te maken, welligt dat ze ook aan anderen tot voordeel kan strekken. Zoo als dat hier gebruikelijk is, liet hij zijne varkens immer los looien, doch jaar op jaar werden zij ziek en ver loor hij ze den een na den ander. Na jaren lang op 'die wijze niet zeer voordeelig te hebben geboerd, komt hij op het idee, om eens de proef te nemen met de varkens op het hok te houdendat heeft hij eenige jaren volgehouden, met het gunstig gevolg, dat hij sedert dien tijd geen enkel varken heeft verloren. Men zou dit wel kunnen toeschrijven aan verschil van voedsel, als andersints doch bedoelde landman heeft de overtuiging, dat de betere gezondheid zijner varkens in deze alleen te danken is aan de omstandigheid, dat de rook uit een nabij gelegen stookplaats gedurig in zijne hokken neerslaat. Hij geeft hieraan publiciteit, iu de hoop men elders dat middel eens beproeve. Indien landlieden daartoe genegen zijn, zou hij er den uitslag door 'tusschenkomst van dit blad gaarne van vernemen. Eenige dagen geleden, is aan verschillende ambtenaren van de departementen van algemeen bestuur, die den leeftijd van 65 jaren hadden bereikt, aanzegging gedaan, dat zij met 1 Jan. e. k. op pensioen zouden worden gesteld. De zaak is niet nieuw, maar doet bij 't de vraag rijzen, of er niet velen zijn, die op 65jarigen leeftijd nog beter ar beiden dan menigeen van 45 jaar oud. En als de beambten op 65jarigen leeftijd geen diensten meer knunen doen, hoe is 't dan met nog veel bejaarder ministers, wier arbeid zoo veel gewigtiger is Particuliere berigten uit Ned.-Indië bevatten o. a., dat de heer Sayens, een bekwaam chemicus, administrateur van een landgoed nabij Samarang, een nieuwe wijze van bereiding van de indigo heeft ontdekt, die een zeer verhoogde waarde aan die grondstof kan geven. Men voegt er bij, dat den uitvinder voor zijn geheim reeds f60,000 is geboden. Vad Te Veendijk, gem. Havelte, heeft een veehouder bij de ontvangst van den prijs eener door hem verkochte koe aan een Noord-Hollandsch veehandelaar, een bankbiljet van f 40.in betaling gekregen 't welk eenige dagen later bij de uitgifte een veertigvoudigen zegenwensch in den welbe kenden nagemaakten vorm bleek te zijn. Een ieder wachte zich voor schade. Men leest in de Veendammer Cl., dat men tegenwoordig slechte zandaardappels begint te vervalschen met Eriesche klei, om ze dan als Eriesche klei-aardappels te verkoopen, zoodat men wel onderscheid moet maken tusschen Eriesche klei- aardappels en aardappels met Eriesche klei. Den 14n en 15n a. s. vertrekken eer. 20tal korporaals van het instructie-bataillon naar de garnizoenen. Tegen den 27n dezer zijn weder een 40tal jongelieden opgeroepen. De beer Thiers zal aan de nationale vergadering voor stellen, den 1 Januarij naar Parijs terug te keeren en den staat van beleg op te heffen. De algemeene raad van het departement Dröme heeft den wensch geuit, dat Napoleon en zijne medepligtigen aan den coup d'etat geregtelijk vervolgd worden. De France deelt onder reserve mede dat de Paus aan het Fransche Gouvernement te kennen heeft gegeven, dat hij het voornemen heeft, om in Frankrijk te komen resideren. De heer Thiers tracht hem te bewegen dit voornemen te laten varen nogtans heeft hij het kasteel van Pau eventueel ter beschikking gesteld van den Paus. De Raad van het departement der Seine die gelijk men weet den wensch heeft te kennen gegeven dat het stelsel van verpligt en kosteloos lager onderwijs worde inge voerd, heeft het gewestelijk budget voor dat onderwijs van 500,000 fr.zooals het was onder het Keizerrijk, gebragt op 1,367,000 fr. De Raad heeft door dien vrijgevigen maatregeL getoond, dat hij zijnerzijds het noodige wil bijdragen tot be vordering van het onderwijs der jeugd. Volgens den Rappel zal Victor Hugo in 't begin van het volgende jaar een bundel gedichten uitgeven, onder den titelV Année terrible. De schaarschte aan klein geld te Parijs, hoe ongelukkig ook voor de bedelaars, heeft toch een zedelijk voordeel te hunnen aanzien. Vroeger vertelde hun menigeen een leugen om van hen af te komen maar thans, nu zelfs de stuivers zoo ongemeen zijn, als nu een wandelaar de geganteerde hand in den zak steekt en een bedelaar t,oevoegtik heb geen.

Heldersche Courant | 1871 | | pagina 2