NIEUWSTIJDINGEN. Om echter de waar voordeelig te plaatsen, moet de concur rentie worden onderdruktzoo doen immers de kwakzalvers van peofessie ook nDe Koningin was echter niet zeljstandig genoeg om den intendant van het Italiaansche gouvernement de deur te wyzen en tot de ministersdie haar met hunne bezoeken kwamen lastig vallente zeggen Mijne heeren ik ben hier eene een voudige gravinen heb met de ministers van den Koning van Italië niets te maken." Of de bezoeken der ministers werkelijk voor de Gravin van Buren lastig waren, kan wederom alleen H. M. zelve beslissen maar: de waar moet aan den man Het grappige van de zaak is echter, dat zij tegenover de ministers slechts Gravin van Buren mogt zijn, wilde zij niet voor onzelfstandig worden gehouden, doch bij den Paus scheen zij eenen heusche, echte protestant- sche Koningin te zijn, vol eerbied voor Z. H. Wat is dit nu anders dan jalousie de métierwelke niet schroomt den mede dinger te verachten, die haar in den weg staat H. M. mogt dus wel beleefdheid, eerbied betoonen aan den Paus maar diezelfde beleefdheid aan den dag te leggen jegens den Koning van Italië, getuigde van karakterloosheid en gebrek aan moed. O, kwakzalverij »Mocd wordt alleen nog maar in de kerk gevonden Juistdie waar moest aan den manDaarvoor moest een beleefde Koningin worden berispt en eene wettige regering beleedigd, nadat men eerst die beleefdheid voor zichzelven had geëxploiteerd. Daarvoor moest men met twee maten meten, door haar eerst als Koningin, later slechts als Gravin te be schouwen. V Univers mogt de rapporten van zijnen Romeinschen correspondent wel eerst aan een voorzigtig beoordeelaar on derwerpen, wil hy niet de lachspieren opwekken, en met zijne waar blijven zitten. Het schijnt echter 1' Univers niet vreemd te zijn, de berigten niet zeer naauw te nemen. Hetgeen hij toch onlangs aangaande Döllinger mededeelde, en dat geheel met de waarheid in strijd was, strekke daarvan ten bewijze. Het is wel waar kwakzalverij is de ondeugd onzer eeuw Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 21 November 1871. Zondag voormiddag is van hier vertrokken de mailboot Prins Hendrikkapt. J. Hendriks, via Suez naar Batavia. Onder de vele passagiers, die met dit stoomschip naar Indie zijn vertrokken, bevinden zich ook de te dezer plaatse sedert geruimen tijd met der woon gevestigde luitenant ter zee le kl. A. J. barou van Geen en de officier van gezond heid lekl. W. Ruisch, beiden in hunne betrekkingen, tijdelijk naar Indie overgeplaatst. Niet alleen hunne familiën, maar ook zeer vele vrienden en bekenden, zagen bun met leed wezen vertrekkenniet het minst was dit het geval met den heer Ruisch, die door zijne voorbeeldige bereidwilligheid, waarmede hij immer de lijdende menschheid te dezer plaatse belangeloos ter zijde stond, zich zeer verdienstelijk maakte en menige dankbare herinnering heeft achter gelaten. Bij het welgemeend vaarwel, dat uit zoo vele harten en monden beide heeren werd toegeroepen, voegen ook wij onze beste wenschen. Genoemd stoomschip is reeds den 20n dezer des morgens ten 5 ure, onder fraai weder, Dungeness gepasseerd. Aan boord was alles wel. Volgens ontvangen telegram is het stoomschip Prins van Oranje van de Stoomvaart-maatschappij Nederland, Vrijdag namiddag van Port-Saïd naar hier vertrokken; aan boord was alles wel. In ons vorig nommer maakten wij, bij het vermelden van de stranding der Italiaansche bark Manuelita A, aan dè kust alhier, tevens gewag van de treurige omstandigheid, dat de zeeloods vermist werd. Terstond werd door den commissaris van politie alhier een voorloopig onderzoek ingesteld, dat gevolgd werd door een onderzoek van den regter-commissaris en den officier van justitie bij de arrondissements-regtbank van Alkmaar, daarteo expresselijk overgekomen. De equipage van de gestrande bark werd in 't verhoor genomen in het gebouw van het kanton- geregt en legde bij die verhooren een kalme houding aan den dag. De heer Piorani, staf-muziekant bij de marine alhier, Italiaan van geboorte, fungeerde als beëedigd tolk en kweet zich met eene bijzondere tact van zijne taak. Getuigen werden gehoord, die maar eenigzins geacht werden opheldering te kunnen geven, o. a. de schoonzoon vau den loods, die korten tijd te voren een horologie van hem in bewaring had gekregen. Jl. Zondag namiddag is het onderzoek afgeloopen, het heeft tot geen regtsvervolging geleid. Het is den regters niet geblekeD, dat er termen hestaan om geloof te hechten aan de kwade vermoedens, tegen de equipage gerezen en verspreid. Z. M. transport stoomschip Java, kommandant kapt.- luitennnt ter zee G. H. Bakker, is alhier van Engeland ge retourneerd. De luit. ter zep le kl. C. A. Jeekel, adj. van den di recteur en kommand, der marine te Hellevoetsluis en onder equipage-meester der marine aldaar, wordt met den laatsten dezer eervol ontheven van de waarneming dier betrekkingen, op non-activiteit gesteld, en met 1 December daaraanvolgende als zoodanig vervangen door den liit. ter zee 1ste klasse J. P. van Rossom. Aan belangstellenden kunnen wij mededeelen, dat op Vrijdag den 1 December a. s. in het lokaal Tivoli weder de gelegenheid zal bestaan, om tegen den geringen entree prijs van 10 Cents een genoegelijken avond door te brengen, Behalve aangename, onderhoudende voordragten en mu ziekuitvoering, zal deze keer ook een tooneelstukje worden opgevoerd. De aankondiging bij advertentie zal spoedig volgen. Wij vertrouwen dat de minder met tijdelijke goederen bedeelden, voor wie deze uitspanning is bestemd, door een ruime opkomst zullen toonen, dat zij de moeite en kosten, die door het Departement Helder der Maatschappij tol Nut van 't Algemeen ten beste worden gegeven, wel op prijs stellen. Donderdag avond jl. hield de brandraad alhier zijne gewone vergadering. De opper-brandmeester, de heer K. J. Krul, opende de vergadering, waarbij hij zijne tevredenheid te kennen gaf over de wijze waarop brandmeesters, assistent- brandmeester en manschappen zich van hun pligt gekweten hebben bij den tusschen 18 en lé September jl. plaats gehad hebbenden brand op de Laan alhier, en inzonderheid over de goede orde die daarbij is gehandhaafd. Door de directiën der verschillende spuiten werd, als ge woonlijk, verslag uitgebragt, ook aangaande de op 16, 17, 18, 19 en 20 October jl. plaats gehad hebbende beproeving der zes gemeente-spuiten. Uit een en ander is gebleken, dat de middelen tot brandblussching in deze gemeente zich in goeden staat bevinden. Bij het behandelen van meerdere aangelegenheden deelde de opper-brandmeester o. a. nog mede, dat de nieuwe spuit n°. 6 is overgebragt naar het nieuwe brandspuitshuisje in de tweede Vrooustraat. Daarna werd de vergadering gesloten. De minister van Marine brengt ter kennis van de be langhebbenden, dat ten gevolge van het ophouden der cholera te Memel, de quarantaine-maatregelen worden opgeheven voor de schepen, welke die plaats op of na den 22u October jl. hebben verlaten. De minister van Marine brengt ter kennis van de be langhebbenden, dat ten gevolge van de ontvangen gunstige berigten, omtrent de cholera te Koningsbergen, de vroeger voorgeschrevene quarantaiue-maatregelen worden opgeheven voor de schepen, die na den 2Un October jl. die plaats ver laten hebben. Bij het gisteren ingediende ontwerp van wet, tot wij ziging van de wet op de Nationale Militie, wordt, naar men verneemt, het maximum der jaarlijksche ligting van 11,000 op 13,000 man gebragt en worden de plaatsvervanging en nummerverwisseling afgeschaft. Blijkens een van den gouverneur-generaal van Ned. Indië bij het Departement van Koloniën ontvangen telegram van 19 dezer, is de telegraphische verbinding tusschen Java en Australië voltooid. Z. M. heeft herbenoemd tot burgemeester van Vlieland, L. Zunderdorp, secretaris dier gemeente. Men schrijft ons van Vlieland, dd. 17 November het volgende Gisteren avond, omstreeks 11 ure, strande alhier de Eransche brik Adelekapt. Touillon, met deelen, vau Sundswall naar St. Malo bestemd. Van de equipagie, die zwemmende den wal trachtte te bereiken, is een man verdronken. De kapitein wilde zijn Adele nog niet verlaten en bleef dien nacht alleen aan boord van het reeds gedeeltelijk verbrijzelde schip. Den volgenden dag kwam hij behouden aan wal De lading en de tuigagie zullen zeer waarschijnlijk geborgen worden. Vrijdag namiddag tusschen 5 en 7 uur is te Velp de opzigter der jagt en visscherij G. Branderhorst, een verdien stelijk en algemeen geacht man, terwijl hij surveilleerde op stroopers, door vier hunner verraderlijk vermoord het ach terhoofd en nekbeen zijn letterlijk vermorseld door geweldige kolfslagen van een of meer geweren. Het is een vader met drie zoons, een zeer ter kwader naam en faam staande fa milie, die zich aan deze vreesselijke misdaad moet hebben schuldig gemaakt; zij zijn in handen der justitie. Hij, die men vermoedt hoofddader te zijn, is 's avonds nog laat naar de plaats gebragtwaar de verslagens in geknielde houding met het gelaat in de sneeuw lag. Hij is soldaat bij het regiment grenadiers en jagers, was met verlof en had zich zegt men uitgelaten tegen enkele dorpelingen dat hij voor zijn vertrek eerst nog deze daad zou volvoeren; het zou dus schijnen, dat de moord met voorbedachten rade gepleegd is. De verslagene was een ijverig en zeer gezien ambtenaar, hij laat eene weduwe en een knaapje vau 4 jaren na. Volgens den Maas en Roerbode heeft verleden week, Maandag of Dingdag, te Maastricht een duel op het pistool plaats gehad tusschen een officier en een leeraar aan het gymnasiun en aan de hoogere burgerschool aldaar. Men schrijft uit Utrecht, 17 Nov. Gister heeft hier de verpachting plaats gehad van het buffet aan het station van den Ned. Rhijnspoorweg alhier, dat door de heeren de Waal en Co. is aangenomen voor de 9om van f13,500. zijnde de hoogste inschrijving. De opbrengst verschilt met

Heldersche Courant | 1871 | | pagina 2