BElKlEliLIJKE STAM! HEK GEMEENTE MILDER. IMGEIilME STAM) ilEH GEMEENTE 2IJPK de vorige pachtsom ongeveer f5000.daar die toen f8,313. bedroeg, vau dezelfde personen. Men schrijft uit Nijmegen, 17 Nov. Heden morgen is het middengebouw der nieuwe gasfabriek, die in aanbouw is, ingestort. 3 personen zijn daarbij gekwetst en 1 gedood. Men verneemt, dat door den gemeenteraad eene commissie zal worden benoemd tot onderzoek van het ongeluk aan de gasfabriek waarvan de oorzaak nog niet bekend is. Men spreekt er van, dat de kap te zwaar zou zijn geweest voor bet metselwerk waarop hij rusten moest. Men schrijft uit Rotterdam, 18 Nov. Gisteren middag is van een koets, die een doctor langs de Boompjes reed, de bodem ingezakt. Gelukkig hield de koetsier, door voor bijgangers opmerkzaam gemaakt, spoedig stil, anders zou de doctor een geforceerden hardloop in zijn eigen rijtuig hebben moeten houden, zooals eenige jaren geleden een ander medicus in een minder bevolkte wijk dezer stad, waar hem hetzelfde overkwam, verpligt was te doen. -Een bovenlandsche 4- jarige hengst is te Usquert aangekocht voor de som vau twee duizend en vier honderd gulden. Men schrijft uit Soerabaija, 27 Sept. Door een der artillerie-officieren te Samarang is eene nieuwe soort mitrail- leuse uitgedacht, waarvau de zamenstelling en ontstekings- wijze zeer eenvoudig maar allerdoeltreffendst moeten zijn terwijl het aantal schoten, dat per minuut daarmede kan gedaan worden, vrij belangrijk schijnt te wezen. Met niet weinig belangstelling ziet men nadere bijzonderheden daar omtrent te gemoet en hoopt men, dat de ontwerper in zijne verwachtingen niet moge worden teleurgesteld. Om onze lezers eenig denkbeeld te geven van de buitensporige weelde, waarmede in Oost-Indië het politiewe zen is ingerigt, diene, dat Batavia, een stad met meer dan 300,000 inwoners en verscheidene uren gaans in omtrek, een politiemagt bezit van 1 adsistent-resident, 4 schouten en ongeveer 20 oppassers of agenten van politie. Een Pruisisch soldaat van de bezetting te Epernay, is aldaar 's avonds op straat door iemand met een dolk vermoord, zonder dat de dader is ontdekt. Dientengevolge heeft de Prui sische kommandant binnen 24 uren de uitlevering van alle wapens in de stad bevolen. Na verloop van dien termijn zal -er bij alle burgers huiszoeking worden gedaan, en hij, bij wien alsdan nog een wapen gevonden wordt, zal voor een krijgsraad gebragt worden. Voorts moeten alle koffijhuizen en restaurants ten acht ure 's avonds gesloten zijn, met uitzondering van een koffijhuis, dat door de Duitscbers bezocht wordt. Eindelijk is het verboden, zonder vergunning der militaire autoriteit, *8 avonds na acht ure op straat te gaan. Op het laatst der vorige week wandelde een student van Oharlottenburg, bij het vallen van den avond, naar Berlijn. Op dezen weg trof hij eene jonge welgekleede dame aan, die hem heel vriendelijk verzocht haar zijn gezelschap te gunnen, tot aan een huis, hetwelk achter de diergaarden gelegen was, daar zij alleen niet meer onder die hooge schaduwrijke boomen durfde doorgaan. Hoffelijk bood hij de jonge dame den arm aan maar naauwelijks was het paar een vijftigtal stappen tus- sehen de boomen voortgewandeld, of de kortzigtige student werd door twee mannen vastgegrepen. Een derde ontdeed hem op een oogenblik van zijn geld, uurwerk en ketting, waarna de schurken hem verzochten zijn jas uit te trekken. Op het hulpgeschrei van den student kwamen menschen toesnellen en de straatroovers met hunne lieftallige, vreesachtige juffer ver dwenen tusschen de duistere, dikbeplante bosschen. (Een onzer Texelsche correspondenten, die eene kwestie heeft opgeworpen betreffende de bekwaamheid van een kerke- voorzanger, verzocht reeds voor het vorige nommer een plaats voor het onderstaande; wij voldoen daar heden aan; doch verzoeken hem voortaan wat minder langwijlig te zijn, daar wij ons anders genoodzaakt zullen zien zijne stukken ter zijde te leggen. Red.) Tot mijn leedwezen bevind ik mij in de treurige noodzakelijkheid be trekkelijk eene zaak de pen op te vatten, waaromtrent ik heilig voornemens was geen syllabe meer ten papiere te zetten, wat er ook had mogen gebeuren: 't is aangaande het schrijven namens kerkvoogden en kerkeraad der gerefor meerde gemeente te Oosterend op Texel, over het bericht van hun onge- schikten en onbekwamen voorzanger-voorlezer. Zij toch zeggen, dat het be richt zou behelzen alsof zij een geringen dunk omtrent de bekwaamheden en geschiktheid van hun hoofdonderwijzer zouden hebben en zoo ik mij niet vergis, dan is de hoofdonderwijzer in 't bericht niet genoemd. Wat hun Voert om van den voorzanger op den schoolmeester te komen, begrijp ik niet. Zij zullen toch niet willen zeggen, dat het publiek naar hunne meeniug dat oordeel zal uitspreken, wat zij er vau deuken, wegens hun V. want dan zouden zij zich tot een even groote belachelijkheid aanstellen, als hun V. Immers geen vreemdeling komt ter kerke, of hij lacht den V. of de gemeente uit, de gemeente potst mee en de kerkeraad niet minder. De onderwijzer laat ik op zijn plaats en het zou diep te betreuren zijn, indien hij als zoodanig niet de achting cn waardeering waardig was en verdiende der geheele ge meente, want zeker ook ten opzichte van onderwijzer en schooljeugd, zal het wel eens waar wezen zoo kip zoo kuiken. Wij willen dan ook hopen dat op die gemeenteschool even als in iedere goede leer- en kweekplaats van wetenschap en deugd, geen onderscheid des persoons zal wezen, dat er een hoofdonderwijzer is van armen en rijken en dat de eersten niet minder bedeeld worden dan de laatsten; wij wenschen dat niemand ooit zal zeggen, ik kan dit -of dat moeijelijk doen, ik durf niet, want mijn kind zou het op school moeten ontgeldeü en bezuren het zou bedroevend zijn als de ouders hadden te klagen over de weinige vorderingen vau hun jeugd en het geringe resultaat van het schoolgaan het zal schrijver een vreugde wezen als zijn schooljeugd de kroon spant over alle scholieren van andere scholen, enz. enz., en bij al die goede wenschen en gevoelens kan schrijver voegen, dat hij persoonlijk een paar malen zijn nens in die school heeft gestoken, maar verlegen zou staan, als men hem vroeg, en wat hebt gij aan te merken? want hij zou liet antwoord motten schuldig blijven. Hiermede mecut schrij-. ver, zullen de kerkelijke beuren wel overtuigd wezen, dat door hem den hoofdonderwijzer niet is bedoeld. Eu waartoe dan hun schrijven? Is het wellicht tegen deu vorm, als zijnde wat onparlementair; maar is dat zoo, waarom dan onparlementair tegeu deu schrijver te zijn. Het gaat toch niet aan, om zich aan de louten schuldig te maken, die men een ander verwijt. Maar het zal, om der gerephtightid zijn, doch dan ook niet meer dan de gerechtigheid der weegschalen, waarvau de een den ander niets heeft te ver wijten. Betreuren zij het iugezouden bericht, de schrijver kan zich niet verheugen over de misvatting van zijn duidelijk schrijven. Hij weuschte der gemeente eeue blijdo tijdiug te brengen en als zoodanig is zijn mededeeling niet euvel op te nemen. Daarin is toch voorzeker geen dwaasheid gelegen en geeft niemand aanstoot; een vreugdelied lokt zij uit en ceu blijde ge moedsstemming wordt door een aangename bode opgewekt. Het nut er van kan men bezwuarlijk betwisten. Ons geheele leven is een leeron, dus ieder een kan nut tiekkeu uit de gegeven les door bewuste lieeren, en ook deze, dat lezen tusschen de regeleu, wat er niet tusschen te vinden is, tot scheve oordeelvellingen en onzuivere gedachten leidt. Een ander ook wat pleizier te guiiueu, is edel, maar door dat genot zich zeiven te comproiniteren en bij ziju buurman een medelijdend en verachtelijk,schouderophalcu uit te lokken is .errc van prettig. 01' dat evenwel door eeu lang gewenschto tijding van bevrijding bewerkt zal worden is onwaarschijnlijk, zelfs al is de bode wat oupaiieineutair, echter kan die wijze van voorkomen, houding cu voordracht, de opgewekte vreugde wat doen dalen. De schrijver vertrouwt dat de wel denkende eu weloutwikkelde burgers, over den vorm van het bericht, geen psalmen zullen aanheffen, maar ointreut de zaak zelve, zullen ze wel zoo medelijdend niet zijn van er tranen om te laten vloeien. Mannelijk mag het hceleu zich zellstandighcid te laten aanleunen, doch of dat zoo verstandig is, laat ik aan bekwame beoordeelaars over. üm in eigen aangelegenheden zich met te laten leiden door drijven en ophitsen, is allezius prijzens waardig, doch de voorziening is een aanleiding, waaraan men behoefte ge voelt om te kuuncn voldoen aan den algemeeneu weDsch ceucr gemeente als een drijven en een ophitsen te publiceereu, mist toch alle grond van recht vaardiging, al is die gegeven aanleiding ooparlemeutair, doch niet voor het lichaam, dat de aauleidiug uoodig heelt en gegeven wordt. Of het verder op den weg ligt van eeu kerkeraad, om in de bres te springen van eeu persoonlijkheid, die niet is aaugegrepen en vau een kerk voogdij, builen wie alle de aangelegenheden, ten opzichte deu bewuste zaak liggen, wil ik om parlemeutair te blijven, niet eeus beslisscu doch dat zulk in de bres springen, tot het artikel geiechtigheid zoude kunnen gere kend worden, is schrijver onverstaanbaar. Schrijver stelt prijs op de waardceriug cn belangstelling der goedgezinde burgers, eu zoo die door ziju berichtvorra eenige daling mogt hebben onder gaan, dau is het door dit schrijven zijn streven geweest, de oorzaak dier daling te vernietigen. Hij besluit met de verzekering van achting en waardeering van hen, die hem zijn louten waardig, welwillend en belangstellend ouder het oog bren gen wat hij tot ziju leedvvezeu uit liet schrijven van heeren ouderlingen, diaken eu kerkvoogden te vergeefs zoekt, en hij is altijd bereid hunne goede wenschen te vervullen en daarom zal het hem genoegen doen, indien hij wegens onderhavige chose geen papier meer behoeft zwart te maken. De schrijver meent, dat de redactie zijn correspondent, geen ondienst heeft bewezen met de opname van bewuste inzending. Van 10 17 November 1871. ONDERTROUWD J. J. Moolhuijzeu, sergeant bij het eerste regiment. vesting-artillerie en A. Draaisma. C. H. Verbrugge, ketelmaker, weduw enaar van A. C. Dienaar eu E. K. Vogelenzang. W. Zaatman, werkman en A. Piuxler. GEHUWD T. Griek en P. Groot. C. B. Schulmaijer eu J. C. Gra- •vesteijn. A. P. Vroom en C. A. Schorsij. C. Bakker en M. Bos.- J. N. Monne eu A. J. G. Cuijlenbarg. J. Huberts en P. Swart; P. C. Rijnbout en L. de Ring. BEVALLEN C. Noot geb. Blom, Z. J. H. M. de Roosgeb. Cox, D. A. Gersen geb. Minken, Z. A. P. J. Marinkelle geb. Goeman, D. M. de Langen We edels geb. Folmer, D. W. Romkes geb. Bakker, D. W. Smit geb. Arts. Z. A. Strop geb. Boersma, Z. G. Ahrend geb. Makelaar, Z. J. C. Ekkers geb. Kloeg, Z. OVERLEDEN L. Audréa, 27 jaren. E. Zoetelief, 10 jaren. E. Jolen geb. Schendclaar, 29 jaren. A. Goes, 3 jaren. J. A. C. Koster, 36 jaren. J. C. Buijsmau, 40 jaren. C. Kruger, 7 dagen. J. Wallast, 2 jaren. Levenloos aangegeven 2.Ambtshalve ingeschreven 3. Vau 1 15 November 1871. ONDERTROUWDGcene. GETROUWD: Gecne. GEBOREN Vrouwtje, dochter van D. Stompedissel en W. Johannis. - Henderica, dochter vau H. Hoogakker en B. Dissel. OVPJRLEDEN Meis, 7 dagen, dochter van J. Boon en J. de Vries. Cornelia, 9 maanden, dochter van C. Schrijver en A. Dekker. Simon Stikkel, 51 jaren, echtgenoot van H. Noot. Jacob Slot, 65 jaren, echt genoot uau J. Idenburg. Trijntje, 4 maanden, dochter vau Dirk Kapitein eu T. Blom MAIIKTBERIGTEN. ROTTERDAM, 20 Nov. Meekrap. Bij vrij ruime aanbiedingen waren de vraagprijzen meestal weder iets hooger. De vraag blijft zich bepalen tot de puike soorten, waar voor men vorige prijzen betalen wil. Afwijkende genieten weinig attentie. Raciju geheel onveranderd de onzuivere partijen zijn moeijelijk te plaatsen. Vlas. Gedurende de vorige week op het land met eeoigeu handel. De aanvoer ter markt van lieden was groot en van betere kwaliteit dan die der vorige week cn ruimde tot vaste prijzen ving op. Ter aardnppelenmrakt van heden waren de prijzen als volgt: Duinzand f5, Zeeuwsche Jammen f 4.25 a 4 50, Fransche f 2.50 a 2.80, Geldersche ronde Wolkammers f3 a 3.70, roode f 3. Met redelijkeu aanvoer. ALKMAAR, 18 Nov. Heden zijn ter markt alhier aangevoerd: 13 Paarden f 35 tot 105, 1 Koe f 95 a 10 nuchtere Kalveren 18.a 18.109 Schapen f8. a 31, Lammeren f-.- a 4 Geiten f4.a 8, kleine Bokjes f-, a -.61 magere Varkeus !'8 a 18, 324 Biggen f 1.50 a 4.Boter per kop van 0.65 kilo, f0 95 a 1.10. HOORN, 18 Nov. 6 heet. Tarwe f 12 a 14.7 heet. Rogge f 8 a 9.111 heet. Garst f6 a 7.25, 93 heet. Ilavcr f4.75 a 5.25, - heet. witte Erwten f a 9 heet. groene Erwten f 10 a 12.22 heet. graauwe Erwten f 14 16. 20 heet. vale Erwten f 15 a 16.20 heet. Bruine Boonen f 12 a 14.23 heet. Witte Boonen f 17 a 19.20 heet. Pnardenboonen f8 a 9.40 Paarden f30 a 160, 325 Schapen f 17 a 33, 5 Lammeren f 12 a 20.-, 20 Varkens f 16 a 19.—, - Zeugen f a 275 Biggen f3a 8.50, - Bokken f-.— a -, 50 Kippen f0.40 a 1.35,Eenden f-.a -.1300 Kipeijeren f5.a - per 100 st., 750 kop Boter f 0.85 a 0.93 per kop, 125 heet. aardappelen f3.50 a 4.20, 25 manden Appelen f4.a 4,50, 40 manden 40 Peren f 2.— a 2,50 per mand.

Heldersche Courant | 1871 | | pagina 3