bij het verrigten eener herstelling aan de kazerne in het fort Erfprins, zullen de onder-officieren der infanterie op 7 Dec a. s. in het lokaal Tivoli ten tooneele voeren de GraaJ de Monte Christo. Als dilettant-tooneellisten zijn de op het affiche voor komende namen hier zeer gunstig bekend. Wij vertrou wen dus dat deze poging eene gewenschte ondersteuning zal vinden. Dingsdag avond 11. hadden wij het genoegen het eerste Aprilt) concert van het winter-saisoeu bij te wonen en wij zouden gaarne ditmaal het geijkte spreekwoord veranderd zien en zeggen //begin goed wij hopen alles goed." Het was toch een gelukkige greep van het bestuur, musici te doen optreden als de heeren H. S. uit den Haag en Sike- meijer uit Rotterdam. Leed ook de begaafde dilettant-ba- ryton aan eene zekere beeschheid, zijne voordragt was er niet minder om, maar even als altijd wist hij het publiek door zijn uitmuntend baryton-geluid te boeijen. Zijn optreden werd dan ook met luid gejuich begroet en ofschoon wij gaarne gezien zouden hebben dat hij zijn aangekondigd pro gramma had gezongen, deed het ons toch goed, ditmaal een juweel van vaderlandschen bodem te mogen hooren. De heer Sikemeijer bewees reeds na zijne eerste voordragt, dat hij een pianist is van den eersten rang. Zijne techniek is bij uitstek ontwikkeld en zijne zuiver klassieke school deed zijne begaafdheid schitteren. Wie toch bewondert met ons niet zijne dubbelgangen, zijne reine trillers, waaronder de prach tige octaaf-triller. Dat heet met regt piano spelen. Zulk spel boeit van a tot z, onder zulk spelen vergeet meu to taal de omgeving en gevoelt men zich geheel en al tot den kunstenaar aangetrokken. Bravo! geachte Bestuursleden van Apollo! Het doen hooren van dergelijke kunstenaars ver schaft u de dankbaarheid van het publiek dat wij, om uwent- en der kunstwil wel wat talrijker wenschten vertegenwoordigd te zien, want 't blijft, voor ous toch immer een raadsel, dat bij uitvoeringen van hoogst middelmatige komedie-vertoo ningen (achook die dilettanterie in dit vak Tivoli's zaal propvol is als een potje met pieren, terwijl een avond van zuiver kunstgenot als dien van Dingsdag 11., het beschaafde publiek zoo weinig vertegenwoordigd is. Dit entre parenthese. Het orkest voldeed ook zeer goed. De beide ouvertures en de fantaisie uit de opera les Huguenots werden flink en met aplomb ten gehoore gebragtterwijl het slotnommer Zug der Frauen uit Lohengrin met zeer veel nuancering werd voorgedragen. Zoo ga dan Apolloonder leiding van zijnen bekwamen directeur en van zijn ijverig bestuur, op den ingeslagen weg voorwaarts. Avonden van zulk waar kunstgenot ziju helaas zeldzaam in onze //veste", doch dwingen ons tot dankbaar heid voor hen die ze ons verschaffen. De officier van administratie 8e klasse J. H. de Sauvage wordt met den ln December a. s. geplaatst op Zr. Ms. wachtschip alhier. De luits. ter zee 2e kl. A. J. Krabbe en O. L. de Jong worden, met den 26n dezer respectivelijk geplaatst op Z. M. schroefstoomschip liet Loo en wachtschip te Hellevoetsluis. Z. M. heeft de benoeming van jhr. mr P. van Eoreest, burgemeester van Wieringerwaard, tot secretaris dier gemeen te, goedgekeurd. Door het provinciaal bestuur van Noord-Holland is gisteren aanbesteed, bij enkele inschrijving, het leveren en inheijen van 15 meerpalen aan het Noord-Hollandsch kanaal. Daarvoor was de minste inschrijver de heer B. Swets alhier, voor f1132. Aan de Tweede Kamer zijn 21 wetsontwerpen ingediend tot afwijking van de regels der gemeentewet omtrent plaat selijke belastingen voor de gemeenten Harderwijk, Hellevoet- sluis, Maassluis, Middelharnis, Nieuw Beijerland, Nieuwe Tonge, Schoonhoven, Stad aan 't Haringvliet, Vlaardingen, Oostzaan, Terschelling, Urk, Vlieland, Helder, Yeere, Vlis- singen, Zwartsluis, Alkmaar, Hoorn, Purmerend en Edam. Men schrijft ons van Texel, 23 Nov. Dingsdag den 21 dezer werd door de werkende leden der Sociëteit Neptunus de eerste tooneelvoorstelling in dezen winter gegeven. Achtereenvolgens werden met den meesten bijval opgevoerd: le. het Godsgericht2°. Jocrisse de Von deling 3e. Een Studenten Soiree. Maandag e. k.- zal de eerste der vier volksvoorlezingen van wege de afdec-ling Texel der M. tot N. van H A. gehouden worden door den lieer D. C. Lorna». De bijdrage zal ge leverd worden door den heer Bakels, van den Hoorn. Met primo December vangt de taak der vereeuiging Werk verschaffing weder aan. De heer G. Dros, aan de Waal, heeft een varken gemest, dat 492 halve kilogrammen schoon aan de haak weegt. Men schrijft uit AlkmaarEenige dagen geleden heeft er onder de gemeente Koedijk een brutale aanran ding plaats gehad. Een landbouwer, uit de gemeente St' Maarten afkomstig, reed in den laten avond naar huis met een aanzienlijke som geld bij zich. Door een persoon, die te Alkmaar en in den omtrek wèl bekend is, en dien hij even te voren in het oog had gekregen, werd plotseling zijn paard bij den toom gegrepen en tot staan gebragt. De aanvaller, die steeds den teugel vasthield, begaf zich achter de tilburrij, greep den boer aan en eisclite het geld, dat de ze bij zich had, onder bedreigingen tegen zijn leven. De boer grijpt hierop zijn mes en geeft den aanvaller een snede over het voorhoofd, waardoor deze achterover tuimelt. De aangevallene zette hierop zijn togt voort en kwam bleek van schrik in ziju woning aan. In den aanvang was men bevreesd, dat de landbouwer ten gevolge van den schrik be roofd was van zijn verstand. Deze vrees is gelukkig ijdel gebleken. De aanvaller bevindt zich reeds in verzekerde be waring. Naar men verneemt, zal door den uitgever H. Kuipers te Leeuwarden, bij genoegzame deelneming, worden uitge geven het reeds zoo dikwijls besproken ^Priesche Handschrift," in het bezit van den heer C. Over de Linden, alhier. Het werk zal p. m. 300 pag. beslaan en naast den Prie- scheu tekst de Nederl. vertaling door dr. J. G. Ottema be vatten, terwijl daaraan zullen worden toegevoegd twee lito- graphien van photografische afbeeldingen van twee bladzijden uit het manuscript. Door deuitgave van het geheele werk kan het geheim zinnige worden opgehelderd, dat nog over dit handschrift verspreid ligt. De ontslagen kapitein der infanterie Janssen heeft zijn tweede adres aan de Tweede Kamer in druk uitgegeven bij H. Kuipers te Leeuwarden. In dit adres wordt de treurige zaak, die zooveel gerucht heeft gemaakt, uitvoerig en met groote helderheid uiteen gezet, en wordt op logische gronden en met een beroep op de wet betoogd, dat den adressant het schreeuwendst onregt is aangedaan, èn door de vervolging, tegen hem op touw gezet, èn door de wijze waarop zijne zaak voor den Raad van Onderzoek is behandeld, èn door zijn ontslag uit den dienst. Al het licht schijnt van één kant te moeten komen. Of schoon sommige personen, vooral de majoor Gisser en diens adjudant Keyzer, in deze zaak sterk gecompromiteerd zijn, is van die zijde geen poging zelfs gedaan, om aan het pu bliek een ander inzigt in het gebeurde te geven. De mc-de- deelingeu van den heer Janssen, de uiteeuzetting van feiten door mr. Bergsma, zijn zonder tegenspraak gebleven. Het is van belang dit te constateren. Onder den eersten indruk van het gebeurde was de publieke opinie geneigd haar oordeel op te schorten, tot ook van de andere zijde licht zou zijn opgegaan. De zaak deed zich voor ouder een zóó af zichtelijke gedaante, dat niemand gelooven kon, dat, wat men zag werkelijkheid was. En thans, terwijl zijne tegenpartij blijft zwijgen, wendt de heer Jansseu zich op nieuw tot de vertegenwoordiging des Nederlaudschen volks, en vraagt niet enkel herstel van onregt, naar onderzoek van zijne zaak. Al wat hij meedeelt geeft den indruk, dat hij het slagtoffer is van eene wraakneming- des ministers, van de animositeit van zijn bataillonschef en van de niet te qualificereu handelingen van een inferieur officier (Keyzer.) Wat zal de Tweede Kamer doen P De zaak behoort in het volle licht te worden geplaatst. Aan de notulen van den Raad van Onderzoek en van de gedelegeerden van dien raad, die te Leeuwarden hebben zitting gehouden, moet volledige oj)enbaarheid gegeven worden. Dit is de eenige weg, om tot de juiste kennis van de feiten te komen. De minister van Oorlog kan deze openbaarmaking niet weigeren, omdat eene zeer ernstige beschuldiging op hem rust, die op een lid der regering niet mag blijven rusten. Blijkt uit de publiekmaking dier stukken, dat de mede- deelingen van den heer Janssen omtrent het gebeurde juist zijn, dan behoort de Tweede Kamer al het hare te doen èn om herstel te krijgen van het gepleegde onregt, èn om voor het vervolg dergelijke gruwelen van militair geweld in Ne derland onmogelijk te maken. Het voordeel van den constitutiooelen regeringsvorm moet ook in deze zaak schitterend blijken. Naar men verzekert, zal er van wege het ministerie vari Oorlog geen verder gevolg worden gegeven aan de door den luitenant-adjudant Keyzer gepleegde handelingen tegen den ontslagen kapitein Janssen, met betrekking tot het te rugvragen van een aan het Dagblad van s Gravenhage in gezonden stuk. AmstCt.) Donderdag morgen jl. heeft een sergeant bij het 3de bataillon jagers zich met een pistoolschot van het leven be roofd. Reeds sedert eenige dagen merkte men op, dat hij zeer melancholisch gestemd was, Men schrijft uit Erederiksoord, 21 November: De onbekende weldoener der Maatschappij van Weldadigheid, die haar in 1864 f25,000.-, in 1867 f 5000.—en in 1870 weer f 5000.schonk, heeft thans deze inrigting met f 10,000

Heldersche Courant | 1871 | | pagina 2