NIEUWSTIJDINGEN. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 28 November 1871. In den vroegen morgen van Zondag jl. werd den heer Joh. Dyserink, predikant bij de Doopsgez. alhier, van uit den boezem zijner gemeente een treffend blijk gegeven van innige be langstelling in zijn tienjarige werkzaamheid alhier. Een gouden ring met een juweelen steen, als zinnebeeld van den edelen band, die tusschen gemeente en leeraar bestaat, werd hem op plegtige wijze overhandigd. Dit zeldzaam geschenk, een leeraar aangeboden, was aan de binnenzijde gegraveerd met een der schoone spreuken van Jezus, den zoon van Sirach //Sta vast in uw verbond met God, en houdt u daaraan en wordt in uwen arbeid grijs." Zeker zal 'dit blijk van vertrouwen krachtig medewerken tot den bloei der broederschap, en den band tusschen leeraar en leden bestendigen. Zr. Ms. stoomschip het Loo kommandant C. A. B. D. Rijk, dat gedurende eenigen tijd te Delfzijl is gestatio neerd geweest, om toezigt te houden op de quarantaine-maat regelen, is Zaturdag middag jl. hier binnengekomen. De stoomboot Sé Petersburgvan Koniugsbergen alhier binnen, is Zaturdag jl. iu het Noord-Hollandsch Kanaal op het barkschip Tjilingsie geloopen, en heeft daaraan niet on belangrijke schade toegebragt. Z. M. heeft op zijn verzoek pensioen verleend aan den luitenant t/z. der le kl. G. A. Jeekel, van f 900. De luit. t/z. le kl. J. M. H. Bcrvoets, de luits. t/z. 2e kl. D. E. E. van de Rivière, S. T. Land, van het wachtschip te Hellevoetsluis, en de luits. 2e kl. C. H. de Goeje, W. J. Derx, P. C. Bruch, W, baron van Hogendorp, C. Bijleveld, van de monitor Krokodilwachtschip alhier, ramschip Schorpioen monitor Tijger en monitor Heiligerleede beide laatstgenoem den als le offic., worden op non-activiteit gesteld. Voorts worden geplaatstop het wachtschip te Hellevoet- sluis, de luits. t/z. le kl. C. Schuylenburg en de 2e kl. H. L. G. Wolterbeek Muller en H. J. R. Sutherland; op het flotilje- vaartuig Eectorde 2e kl. J. A. Snoekop de monitor Heiligerleede 2e kl. L. A. Walaardt Sacré, als le offic.; op de monitor Tijgerde 2e kl. H. A. Sirks en G. M. Dol leman, eerstgenoemde als 1 e offic.op de monitor Krokodil de 2e kl. D. Hordijkop het wachtschip alhier, de 2e kl. J. V. Wierdsma en op het ramschip Schorpioende 2e kl. B. T. W. van Hasselt. De luit. t/z. 2e kl. J. P. Hovy, en de officier van admi nistratie 2e kl. W. E. G. L. Eaubel, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië en van daar in Nederland te ruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. Bij de behandeling in de Tweede Kamer van art. 108 der staatsbegrooting voor 1872 (kanaalmaatschappij) geeft de heer Heemskerk Az. zijn leedwezen en zijn verwondering te kennen, dat de maatschappij thans weder in geldverlegenheid verkeert. In 1864 werd haar, wel is waar op zwakken grondslag, concessie verleend, maar in 1868 dacht men veiliger grondslag te hebben gelegd. De raming van het werk bedraagt voor het ongunstigste geval 23 millioen en in bijzonderheden rekent Spr. uit, dat de maatschappij aan den eindtermijn, voor het werk gesteld, over 26 millioen beschikt zal kunnen hebben. Hoe is het nu, bij het verscherpte regeringstoezigt mogelijk, dat voor staking van het werk gevreesd moet worden Spr. kan zeer goed begrijpen, dat de gemeente Amsterdam ge weigerd heeft te voldoen aan het verzoek der regering om nu reeds de 3 millioen te geven, die zij eerst na de voltooijing van het werk aangenomen heeft te betalen zij kon dat verzoek niet inwilligen, juist omdat zij zoo groot belang bij de vol- tooijng van het werk heeft. Spr. vraagt daarom, welke de oorzaak is, dat voor staking van het werk nu reeds te vreezeu is, en of de Kamer wel verantwoord is bet millioen, als uit vloeisel van het contract van 1868, toe te staan. De heer Stieltjes wijst op de gebleken bezwaren, die men ondervindt, om het kanaal op de bij concessie bepaalde diepte te houden en vraagt of de toestemming, om den dam bij Schellingwoude te sluiten, gegeven zal worden voordat aan die voorwaarde der concessie zal voldaan zijn. De Minister geeft te kennen, dat de maatschappij iu oogen- blikkelijke geldverlegenheid verkeert, omdat zij eenige onder- deelen van het werk heeft uitgevoerd, waartoe zij eerst eenige jaren later verpligt was geweest. Echter bestaat er geen vol slagen geldgebrek, zooals is voorgesteld. De min. verzoekt echter verdaging van dat punt tot na art. 89, ten einde de gelegenheid te hebben de stukken op te vragen waaruit hij de gegevens kan putten, om de verlangde inligtingen te ver schaffen. Dienovereenkomstig wordt besloten. Door de Tweede Kamer is in hare zitting van gisteren aangenomen de conclusie op het verslag der commissie voor de verzoekschriften, ter zake van het adres van den kapitein Janssen en dus besloten tot verzending naar den Minister van Oorlog om nadere inlichting. Teneinde de bezwaren te verminderen, die, door de voortedragen wijziging in de militiewet aan de persoonlijke dienst zijn verbonden, worden twee artikelen voorgedragen waarbij ieder loleling of vrijwilliger voor de militie het regt heeft, om, ziek voorziende van eigen kleedingstukken, het corps te kiezen waarbij en de garnizoensplaats waarin hij dienen wil; zoolang de troep, waarbij zij dienen, in het gar nizoen blijft, zorgen zij voor eigen woning en voeding; zij erlangen dagelijks theoretisch onderwijshun recrutentijd duurt zes wekenzij zijn vrij van corvees en werkbeurten, zij doen slechts zooveel nachtbeurten als noodig is, om hun die dienst behoorlijk te leeren. Zooveel mogelijk wordt hun tijd'gelaten, om zich aan hunne studiën of beroepsbezigheden te wijden en in de academie steden worden de oefeningen zooveel mogelijk zoodanig ge regeld, dat de studenten hunne colleges kunnen bijwonen. Na zes maanden kunnen zij tot een examen worden toege laten ter bekoming van den graad van korporaal of onder officier. Meu schrijft uit Haarlem, 24 November. Men denkt er hier aan om ter gelegenheid van het 300jarig gedenkfeest van het beleg van Haarlem een monument op te rigten voor Kenau Hasselaar. Er is reeds door sommige heeren van den Baad der ge meente een model-standbeeld van die heldhaftige vrouw aan geboden. Er zijn echter anderen, die, na de studiën van den heer van der Linde over Koster, bevreesd zijn geworden voor het oprigten van standbeelden. Men schrijft uit Haulerwijk, 22 November Naauwelijks is er eenig ijs in het water of wij waren al weder getuige van een ongeluk, dat bijna een menscheuleven zou gekost hebben. De persoon van U. de Jong, begeerig de eer deelachtig te worden van de eerste geweest te zijn, die op schaatsen een maatje brandewijn uit eene op eenigen afstand gelegene herberg ging halen, reed heden morgen met dit doel van huis. Iu den beginne giug alles naar wensch, want, het ijs was als een spiegel zoo glad en de oostewind was hem behulpzaam in zijn snelle vaart, totdat hij op slechts twee roeden vau zijn doel genaderd was, waar het ijs brak en onze waaghals tot aan de ooren toe in het water schoot. Door spoedig aangebragte hulp gelukte het na eenige inspanning, den drenkeliug weder op het drooge te brengen, die daarop, in plaats van met een maatje brandewijn in 't lijf, met een door het ijs gewond hoofd, bebloede handen en een nat pak kleuren huiswaarts keerde. Een hoogbejaard man te Zwolle, sproug 's nachts twee maal iu vlageu van verstandsverbijstering uit het venster eener bovenverdieping, zonder eenig beduidend letsel te bekomen. De heer D. H. P. de Zeeuw, leeraar in de gijmnas- tiek te Bolsward, die ten vorigen jare bij het instorten van eene brug aldaar vier meuschen uit het water redde, heeft de vorige week wederom iemand uit het gevaar van verdrin king mogen redden. Bij Bolsward kon men dezer dagen het zonderlinge schouwspel zien, dat men op eene weide druk aan het maai- jen was, terwijl op vrij breede slooten aan de eene zijde schaatsen gereden werd en in de vaart aan de andere zijde een schip zeilde. Door de politie te 's Hage zijn een drietal jongens gearresteerd, die zich aan diefstal van emmers schuldig maak ten, waarmede de dienstmeiden bezig waren te werken. Een veertigtal dier emmers zijn bij uitdragers gevonden. Vau de 26 jongelingen, die tot dienstname bij het instructie-bataillon te Kampen waren opgeroepen, zijn er 23 opgekomen; van deze zijn er twee afgekeurd, zoodat er 21 bij genoemd bataillon zijn ingelijfd geworden. Men verwacht in de maand Jauuarij a. s. weder eene oproeping. In het Engelsche kanaal is een schoenerschip van de Pekela, overzeild door een Engelsche bark. De geheele be manning van den schoener was op het dek toen het ongeluk gebeurde. De kinderen van den kapitein lagen in de- kooi. De bemanning van de schoener sprong op de bark over, be halve de kapitein en zijne vrouw, die voor hunne kinderen wilden zorgen. De stuurman had er daarvan 2 gegrepen, waarmede hij oversprongbij den sprong was er hem echter eén ontvallen. Ook dit werd echter overgebragt. Toen was de kapitein met vrouw en een kind nog aan boord. Meu wierp een lijn uit, waaraan het kind werd opgehaald. Naau welijks was dit geschied, of de beide schepen raakten van elkander en kort daarop verdween de schoener met 2 menschen iu de diepte. Iu de kerk te Austerlitz had Zondag 11. eene onge wone stoornis vau den openbaren godsdienst plaats. Zekere v. D. zoo verhaalt men om gegronde redenen door het klassikaal bestuur als administraterend armverzorger in zijn ambt geschorst, begreep zich daaraan even weinig te moeten storen als aan de vroegere, herhaalde aanzoeken des kerkeraads, om rekening en verantwoording te doen van de beheerde fondsen. Niettegenstaande herhaalde waarschuwing, verkoos v. D. zijne plaats in de kerk te blijven innemeu en zich met het inzamelen der collecte te blijven belasten een en ander had ten gevolge, dat verleden Zoudag de hulp der politie

Heldersche Courant | 1871 | | pagina 2