EELDERSGHE COURANT. Jïieuros- en Zaturdag flöDerlcnlic-fifnö. 2 December. Elfde Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. M 1098. 1871. Verschijnt DINGSDAG- en VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden. 0.50 Franco per post n n 0.65 Men ab'onoèert gièh bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco. De prijs der Advsbtentien van 1—4 regels is 60 Centen; voor eiken regel meer 15 Centen. Vóór des Dingsdag en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën intezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. Uitgever S. GILT JE S. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, euz. 1 December 1871. .Tusschen Woensdag en Donderdag jl. is er in het post kantoor alhier inbraak geschied, door uitsnijdiug van een paar ruiten, aan de achterzijde, in den tuin. De ruiten vond men des morgens nog in haar geheel tegen den muur staan. Tot op heden wordt er nog niets van eenige waarde ver mist. Dit is hoofdzakelijk daaraan te' danken, dat alle gelds waarde en de met den laatsten trein aangekomen brieven en paketten zorgvuldig waren weggesloten. Na niets van hunne gading te hebben kunnen vinden, hebben de inbrekers door de gemaakte opening zich weder verwij derd, nadat een hunner de blijken heeft gegeven, dat hij het wel beuaauwd heeft gehad, maar toch alles behalve angstig is' geweest, daar hij zich nog den tijd heeft gegund, om in den steenkolenbak, naast de kagchel, eene zekere commissie te effectueren. Gister avond, omstreeks 11 ure, is de matroos le kl. K. G., dienende op Zr. Ms. stoomschip Javain het Hei- dersche kanaal gevallennabij den molen van de heeren Gebrs. Jauzen. Zeer waarschijnlijk zou de man zijn ver dronken, waren niet de nachtwachts A. Leijen en J. Bon hem te hulp gekomen. Hij is daarna onder geleide weder aan boord van zijn schip gebragt. De luitenant ter zee 2e kl. P. Le Comte wordt met den 16 December aanstaande geplaatst op Zr. Ms. raderstoom schip de Valkin stede van deu luitenant ter zee 2e kl. P. H. Ledeboer, wiens plaatsing op gemeld stoomschip, met den ln dier maand, wordt ingetrokken. De luit. ter zee 2e kl. C. W. A. D. Steup, laatst be hoord hebbende tot het escader in Oost-Indie en van daar den 22 November jl. in Nederland teruggekeerd, is met dat tijdstip op non-activiteit gesteld. Woensdag heeft de Tweede Kamer ten slotte den post van 1 millioen voor de Amsterdamsche kanaal-maatschappij goedgekeurd. Te Amsterdam is tot lid van den gemeenteraad ge kozen de heer Gerard A. Heinekeu, met 695 van de 893 geldige stemmen. Tot leeraar in de scheikunde en mineralogie aan de Hoogere Burgerschool eu de Burgeravondschool te Deventer is benoemd dr. J. D. Boeke, leeraar te Alkmaar, met be paling, dat hij verpligt zal zijn om bij eveutueele oprigting eeher middelbare school voor meisjes, zonder verhoogiug van jaarwedde, ook aan die inrigting hoogstens twee uren 's weeks onderwijs te geven. Aangaande de schepen Vriendenkringkapt. Scheltens, van St. Petersburg naar Groningen, 13 Sept. Elseneur ge passeerd, en sedert door den loods Bijl, van Delfzijl, den 24 dito des avonds ten 7 ure op de hoogte van Schiermonni koog gezieu; Windau, kapt. Johanussen, den 29 Maart van Wiudau naar de Maas vertrokken, en Anna Klisab'ethkapt. Schuur, den 23 Aug. te Newcastle zeilklaar naar St. Peters burg, heeft men sedert niets vernomen. Volgens positieve berigten is het brikschip Vrienden kring kapitein H. Scheltensop reis van Petersburg naar Groningen, in den nacht van den 24sten op den 25sten September 11. in de buitengronden van Schiermonnikoog to taal verongelukt en heeft bij die ramp de geheele bemanning haar graf in de golven gevonden. Uit Genemuiden meldt men dd. 26 Nov.aan het Hdbl. In den afgeloopen nacht is het schip Maurits baron van Sytzemagezagvoerder C. Dekker, geladen met steenkolen van Nieuwediep naar Zwolle, tusschen Schokland eu Krag- genburg in het ijs beklemd geraakt. Zooals van geloofwaar dige zijde wordt medegedeeld, heeft het schip belangrijke schade geleden eu een gevaarlijk lek bekomenhet is bij eene binnenlandsehe verzekering-maatschappij geassureerd. Men meldt uit Katwijk aan Zee van 27 November: Met de haringvisscherij gaat het nog zeer voordeelig. Sedert den 18den dezer zijn alhier weder 20 schuiten aan gekomen, waarvan meest alle binnen 8 dagen reis volle la dingen haring aanbragten, die tegen goeden prijs verkocht worden. Besteed voor volle Engelsche f 12 a f14, per lOüO, en voor volle kusthariüg f6 a f8. Men schrijft uit Friesland, dat inbraken en diefstallen er aan de orde van den dag blijven. Er heerscht schier overal een verregaande onveiligheid, zoodat op vele plaatsen de ingezetenen zeiven politiedienst waarnemen. Vooral op goud en zilver hebben de dieven 't gemunt. VArrii du Limbourg deelt mede, dat de heer P. Regout, te Maastricht, zich den 23 dezer tot Z. M. den koning heeft gewend om te protestereu tegen het votum, door de Tweede Kamer met betrekking tot het gezantschap te Rome uitge- bragt, en om tevens ter kennis van Z. M. te brengen, dat hij jaarlijks tot Hd. beschikking stelt een som vau f 3000, tot gedeeltelijke dekking der kosten van den Nederlandschen gezant bij deu paus, ingeval Z. M., in weerwil der weigering van de Tweede Kamer om de daarvoor benoodigde gelden toe te staan, een vertegenwoordiger te Rome mogt willen handhaven. Vrijdag avond 11., ten 11.45 ure, heeft er bij den hr. L. T. Kauters, aan de Riviervischmarkt te Rotterdam, eene gasontploffing plaats gehad, waardoor eenige personen meerdere en mindere brandwonden bekomen hebben eu tevens de ruiten verbrijzeld en het meubelair beschadigd werd, zonder dat echter verdere ongelukkeu te betreuren zijn. De te Delfshaven bestaande vereeniging van den H. Vincentius Paula, welke sedert eenige jaren eene inrig ting heeft in het leven geroepen tot het verschaffen van warme en voedzame spijs aan de behoeftigen aldaar in den barren wintertijd, mag zich aanvankelijk weder in eene ruime deelneming, ook van de zijde der Hervormden, ver heugen. Deze zoo nuttige inrigting, ofschoon opgerigt en onder het bestuur van Roomsch-Kathoiieken, strekt hare weldaden ook tot andersdenkenden uit. Een te Rotterdam woonachtige jufvrouw ontdekte 16 Oct. 11. tot haar niet geringe ontsteltenis, dat eenige aan haar en haar zoon toebehoorende effecten waren ontvreemd, welke éeu gezamenlijke verkoopwaarde van ongeveer f 6(J00 verte genwoordigden. Deze eff ecten werden door haar met anderen in een zakje bewaard in de bedstede achter de beddeuplank. Reeds dadelijk rees het vermoeden tegen haar 14 jarig dienst meisje. Deze echter ontkende iets van den diefstal te weten en beweerde, bij den commissaris van politie, geheel onschul dig te zijn. liet trok intusschen de aandacht, dat haar broeder, die 17 Augustus 11. uit de gevangenis te Kruisberg was ont slagen, groote verteringen maakte en niet werkte. Na lang vergeefs zoeken, gelukte het der politie hein 21 Oct. 11. in handen te krijgen, juist op het oogenblik, dat hij het land wilde verlaten. Beiden stonden Dingsdag voor de Regtbank aldaar teregt, het meisje aangeklaagd van diefstal in dienstbaarheid, de jon gen van medepligtigheid daaraan. Vol berouw deelde de eerste

Heldersche Courant | 1871 | | pagina 1