NIEUWSTIJDINGEN. dere geschiktheid voor de dienst zelve. De geldkwestie gaat I haar niet aan. Wie de middelen niet bezit zal geen num- merverwisselaar nemen wie ze wel bezit, moge het doen en daardoor deelen in het voorregt van hen, die een hoog nummer hebben getrokken de regering heeft er geen belang bij, en i haalt zich door dat motief de verdenking op den hals van inconsequentie. Of eindelijk, kan bij de regering werkelijk de beweegreden hebben bestaan, de onbillijkheid te voorkomen, die met de geld aristocratie gepaard gaat Dan zouden wij haar lof toebrengen, want dat zou een edel beginsel zijn. Wij hebben echter twee redenen die ons beletten dat aantenemen. Vooreerst zou de geheele afschaffing der loting dan het eenige logische artikel zijn. Maar bovendien zijn de bepalingen, die later inde Con- ceptwet voorkomen, van dien aard, dat wij dergelijk beginsel niet kunnen vooronderstellen. Er komen toch artikelen in voor, zóó geheel in het voordeel der meer gegoeden, en zóó stuitend voor de minder gezegenden, dat wij het goede in de concept- wet beginnen te vergeten en bijna gedwongen worden tot de vraag, of deze wet nog niet slechter is dan de bestaande Wy komen op een en ander in ons volgend artikel terug. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 5 December 1871. Het stoomschip Prins Hendrikvan hier met bestemming naar Batavia, is, volgens ontvangen telegram, den 3n dezer, 's ochtends 6 ure, te Port-Said aangekomen, hebbende alzoo de reis volbragt in 13 dagen en 19£ uur, met eene ge middelde snelheid van lOy'jj mijl. Alles wel aan boord. Het stoomschip Prins van Oranje is volgens telegram van 2 dezer te Gibraltar aangekomen, met ligte averij aan de machine.; deze zal aldaar worden gerepareerd. Z. M. heeft den luitenant ter zee 2e kl. A. G. Wes- terouen van Meeteren, met ingang van den eersten dezer, be vorderd tot luitenant ter zee le klasse. Benoemd tot telegrafist-kantoorhouder te Warfium, de heer J. Thie, ingaande 1 Januarij a. s. In den loop dezer maand moeten alhier overgaan de officieren van gezondheid der 2e klasse C. P. J. van Vugt, van de landmagt in West-Indië, op het schip Suriname, om daarmede-naar Suriname terug te keeren; de voor den dienst in Nederl.-lndië bestemde apotheker der 3e kl. T. Risselada, aan boord van het naar Batavia bestemde schip Kitty, en de voor denzelfden dienst bestemden sergeant L. Wichers, aan boord van Zr. Ms. transportschip Java. Het blijkt, dat de hier te houden voordragten, uitgaande van het Departement Helder der Maatschappij tot Nut van *t Algemeen, meer en meer in den smaak van het publiek vallen. De Vrijdag jl. in het lokaal Tivoli gehouden bijeen komst was vrij talrijk bezocht, en klaarblijkelijk was het, dat men zich uitmuntend amuseerde. Door den heer J. Rinner werd een woord juist op zijn pas gesproken, over de middelen om tot verbetering van den toe stand der werklieden te geraken. Dit ernstig, onderhoudend en ter overweging wel waardig woord, werd gevolgd door de voordragt van een paar luimige stukjes, door den heer A. Tegel, en besloten door de uitvoering van eeu blijspel in twee be drijven. Terwijl welluidende muziek, uitgevoerd door artisten, zich afwisselend deed hooren. Het kan dan ook niet anders, of deze uitspanningen moeten grooten bijval vinden, daar dé entree buitengewoon laag gesteld is. In de Werkmansvriend van 1 December 11. lezen wij het volgende: Onder de advertentiën in dit Nommer vindt de lezer een verzoek uit den Helder aan bestuurders van de onderschei dene Werklieden-vereeningen. Ter toelichting diene, dat men te Helder eene werkmans-vereeniging wenscht op te richten, en zich daarbij gaarne door de Reglementen van andere ver- eenigingen wil lateu voorlichten. Wij hopen, dat vele bestuur ders hunne broeders, werklieden aan den Helder, bereidwillig dezen dienst zullen bewijzen. Eene vriendelijke hand berigt ons aangaande gemeld plan nader, dat de ontwerpers (werklieden aan de Marine-werf) man nen zijn van degelijke, Christelijke beginselen, aan wie de zaak we! is toevertrouwd. Het hoofddoel is, een dam op te werpen tegen het woelen der Iuternationale, en tevens den toestand van den werkman te verbeteren. Reeds had jongst leden Vrijdag eene vergadering plaats, die door een 60tal werklieden werd bijgewoond en waar het zeer ordelijk toeging; allen waren kameraadschappelijk te zamen. Eenparig werd be sloten, eene vereeniging tot stand te brengen en eene uitnoo- diging te richten aan alle werklieden, niet alleen aan die van 's Rijks-werf, maar ook aan de overigen. Aangezien alleen op de Rijks-werf een duizendtal werklieden arbeiden, kan het ledental dezer vereeniging weldra een aan zienlijk cijfer bereiken. Wij wenschen den oprichters hierin vpel voorspoed toe. Aan het verzoek om een aantal vroegere Nommers van ons blad, zal de Uitgever gaarne voldoen. Men schrijft ons van Texel: Zondag 3 Dec. jl. is de candidaat Nyenhuis te De Cocks- dorp bevestigd geworden door ds. van Vledder, van de Waal aihier, naar aanleiding van Exodus 4:12, en onder afwisse ling der liederen Psalm 103 1, Ps. 118 12. Gez. 89 1 en 2, Ps. 103 11, Ps.. 134 3 en Gezang 73 13. Het was een plegtige ure, waarin de oude man (als candidaat) op menig oogeublik zijn aandoening liet blijken en de gemeente niet minder. De volle kerkzaal was sympathiserend met iemand, die ter elfder ure werd aangesproken om in den wijngaard te arbeiden voor een loon, dat hem regtens zal toekomen. De intrede op den middag, naar aanleiding van de niet minder toepasselijke tekst, Math. 20 6 en 7, en onder afwis selend gezang van Ps. 841, Gez. 77 4 eerste zes regels en vers 1 laatste twee regels, met eene eigenaardige wijzi ging, Ps. 119 24, Gez. 91:3, was indrukwekkend. De menschheid moet het goed doen, dat in een man van ruim een halve eeuw oud, het jongeliugsvuur is bijgebleven, om toch eenmaal zijne roeping te vervullen. Het onver mogen om eerder op te treden heeft den ijver niet verflaauwd. Onze visscherij vindt eenige gunstige afleiding in de werk zaamheden aan het met rogge geladen ltaliaansche schip, ge strand onder de gemeente Helder. In de zitting der Tweede Kamer van gisteren zijn inge komen de gevraagde inlichtingen van den Minister van Oor log, in zake het ontslag van den kapitein Janssen. Wordt besloten ze te doen drukken en al de daartoe behoorende stukken te stellen in handen der bestaande commissie. In dezelfde zitting is Hoofdstuk VI (Marine) der Staats begroting voor 1872, aangenomen met 50 tegen 4 stemmen. Door den Minister van Binnenlandsche Zaken is gun stig beschikt op het verzoek der schippersvereniging Schut- tevaerom van Rijkswege 12 ijszagen en 24 bijlen op het eiland Schokland te doen plaatsen, ten dienste vanschippers, die daar met hun vaartuigen mogten invriezen. Uit Vlissingen meldt men het volgende: Dat een droogdok voor schepen van groot charter hier ter stede niet ais luxe te beschouwen is, blijkt wederom dezer dagen, nu door de reeders van het te Brouwershaven liggende fregatsehip Utrecht aanvraag is gedaan, om dit schip te dokken in het voormalig marine diooge dok, dat evenwel is gebleken te klein te zijn. Dergelijke aanzoeken hebben zich reeds meermalen voor gedaan, doch moeten telkens om die reden afgewezen worden. Van goederhand is aan de Tijd teroore gekomen, dat de aartsbisschoppen en de bisschoppen van Nederlaud het plan hebben opgevat om, in betrekking tot de weigering der Twee de Kamer, om gelden toetestaan voor de missie te Rome, officiële stappen te doen. In den avond van 30 Nov. 1.1. vervoegden zich bij den landman J. v. R., te Zuilen, twee mannen, welke hem een weinig tabak verzochten, die hun werd gegeven, waarop zij zich verwijderden, een dubbeltje op de tafel leggende. Dat bezoek schijnt slechts een veldontdekking geweest te zijnalthans de boer werd ten half elf ure wakker door het kleppen van een opeustaand vensterluik. Uit zijn bed zien de, bemerkte hij een manspersoon voor het raam, dat vervol gens geopend werd, waarop die persoon naar binnen kwam. V. R. sprong nu op terwijl hij tevens den knecht ter hulpe riep. De andere gast gaf inmiddels den boer met een knup pel een zoo hevige slag, dat hij nederstortte, doch toen de knecht toeschoot en de nachtelijke bezoekers met een gela den geweer verwelkomde kozen zij het hazenpad. Tot nog toe is men de daders niet op het spoor. Zondag morgen werd te Rotterdam door twee ambtenaren een man aaugehouden, die een fust jenever vervoerde, zonder door een biljet van vervoer gedekt te zijn. Naar het zee kantoor gebragt, werd de man zoo door schrik bevangen, dat hij plotseling dood bleef. Naar men beweert was de man, die vier kinderen nalaat, onbekend met hetgeen hij vervoerde en zou hem gezegd zijn, dat het fust petroleum inhield. Men schrijft uit Vlaardingen, 2 December. Hedennacht heeft er bij den heer notaris te dezer stede een brutale diefstal plaats gehad door middel van inklimming;, een aanzienlijke som gelds aan bankpapieren specie is ontvreemd. Naar men vermoedt, zal de dader met de localiteit van het huis niet onbekend zijp. geweest. Door de huisgenooten is niets bemerkt; de dief is waarschijnlijk door een raam bin nengekomen en heeft zich op die wijze ook weten te ver wijderen, te oordeelen naar voetstappen in de sneeuw zigtbaar. Door de politie worden ijverige nasporingen gedaan om den dader in handen te krijgen. Aan de Smildevaart heeft eene poldervrouw, bevallen van tweelingen, één kind daarvan verkocht voor fl. Aan de kruitfabriek te Muiden viel iemand in het water, een daarbij zijnde persoon, welke hem redde, ontving tot belooning de aanbieding van een ferm pak slaag't was de man echter niet kwalijk te nemen, hij wa9 dronken. De woede, waarin de clericale pers in Belgie door de aftreding van het ministerie verkeert, is onbeschrijfelijk. Zij heeft alle bezinning verloren. Ten bewijze moge strekken, dat de Patrievan Brugge, den Koning van lafhartigheid, (lachetó) beschuldigt. De Koning heeft Zondag jl. een tourtje door de stad ge maakt en werd allerwege met geestdrift toegejuicht.

Heldersche Courant | 1871 | | pagina 2