ELDERSCHE COURANT. ïïïeuros* en flönertentie-öfttö. Woensdag 27 December. Elfde Jaargang. Zitting van den Gemeenteraad, NIEUWSTIJDINGEN. M 1105. 1871. Vtrschijnt DINGSDAG- en VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 8 maanden. 0.50 Franco per post n n 0.65 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco. De prijs der Advzktentien van 14 regels is 60 Centen; voor eiken regel meer 15 Centen. Vóór des Dingsdag en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën intezeuden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. Uitgever S. G IL T J E S. H. H. Abonnenten, die dit blad franco per post ontvangen, worden verzocht, het verschuldigde bedrag, franco, te willen over maken aan het adres van den uitgever Helder, 26 Pee. 1871. S. GILTJES. Op 1 J a n u a r ij a. s. zal even als vorige jaren een EXTRA NOMMER van dit blad vèrschijnen, waarin zal worden opgenomen een alphabetische NAAMLIJST van allen die hunnen Nieuwjaarsgroet wensehen uit te brengen aan Familie, "Vrienden, Bekenden, Begunstigers, enz. Voor de plaatsing van iederen naam betaalt men 50 Centen, ten voordeele der Armen in deze gemeente; na aftrek van 5 Centen, ter gedeeltelijke goedmaking der onkostenwaar onder is begrepen het bezorgen van een exemplaar van dat nommer, aan elk wiens naam op die lijst voorkomt. Men wordt beleefd verzocht zich vroegtijdig en franco te adresseren aan den uitgever van dit blad S. GILTJES. op Zaturdag den 23 December 1871. Voorzitter de heer mr. K. J. C. Stakman Bosse, Burgemeester. Secretaris de heer L. Verhey. Tegenwoordig 17 leden. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. 1). Wijziging Begrooting 1872. De Voorzitter stelt aan de orde, om de post van uitgaven der begrooting voor 1872 te brengen in overeenstemming met dieder waarschijnlijke ontvangsten over dat jaar en herinnert, dat door de afschaffing der belasting op het geslagt, de geraamde som van ƒ16,000 moet worden geroijeerd, dat de gemaal belasting van 40,000 op f 30,000 wordt teruggebragt, zul lende de ontvangsten alzoo vermiuderd worden met ƒ26,000; om die som op de uitgaven te vinden, stelt de Voorzitter, namens B. en W.voor, de navolgende verminderingen 1. De post van kosten van invordering der plaatsel. belasting, jaarwedde der ambtenaren, met f 2. De post van uitkeering van 2£ pCt. aan het rijk wegens mindere ontvangsten, met 350. en die der zegelgelden ƒ50.te zamen 3. De post van terug' te betalen belasting bij uitvoer, met 4. De post van onderh. aan straten en wegen, met 5175. (Waardoor de voorgenomen voortzetting der bestra ting met keijen in de Spoorstraat zal moeten worden uitgesteld.) 5. De post voor plantsoen, met 6. De post voor beplanting met boomen in de Oostgrootslootstraat, geroijeerd 7. De post van onderhoud der verlichting, met (Zoodat de voorgenomen uitbreiding moet wachten.) 8. De post kosten schutterij, met (Overeenkomstig de begrooting der schutterij.) 9. De post voor aflossing van schuld met ƒ1,000.verminderd met ƒ25.voor rente (Zoodat f 2000.in plaats van f 3,000.zal worden afgelost.) 10. De post voor een nieuw te bouwen Bchool aan de Oostgrootslootstraat, geroijeerd «16000. (Voor die school is f 26,000 geraamd; daarvan was f16,000 op do begrooting voor 1872 gebragt.) 11. De post voor onvoorziene uitgaven met 1000. ƒ26,000!— 800.— 400.- 1000.— 250.- 180.— 160.— 60.— 975.— De Voorzitter doet de vraag of de leden hiertegen ook bedenkingen hebben. De heer Boom zegt, er voor te zullen stemmen, maar vraagt van het Dag. Bestuur de belofte, dat een volgend jaar, bij de finantiele regeling, het onderwijs een punt van ernstige overweging uitmake. De Voorzitter antwoordt daarop, dat de omstandigheden onvermijdelijk daartoe zullen dringen. Het voorstel tot de opgnoemde verminderingen in omvraag gebragt, wordt met algemeene stemmen aangenomen. Mededeeling van ingekomen stukken. a. De Voorzitter herinnert, in eene vorige vergadering reeds te hebben te kennen gegeven, dat in deze vergadering zou behandeld worden een rekest van den commissaris van politie in deze gemeente aan den koning tot verhooging van tractement. Spreker geeft toe, dat het salaris van den commissaris van politie niet in overeenstemming is met zyne werkzaamheden, dat indertijd eeDe verhooging heeft plaats gehad van 1200. op 1400.doch dat wegens den ongunstigen stand der ge meente-finantien, de kas niet toelaat verder te gaan. Zeer gaarne zou spreker willen medewerken in het belang van den adressant, en stelt daarom voor, om hem in zijne betrekking van rijks commissaris, by den minister van Justitie ten dringendste aan te bevelen tot betere belooning voor zijne vele en belangrijke werkzaamheden als zoodanig. Daartoe wordt met algemeene stemmen besloten. b. Een verzoek van den bakker M. Witsenburg, die na mens zijn collega's, bij de op 1 Januarij a. s. in te voeren vermindering op de gemaalbelasting, gedeeltelijke restitutie vraagt van den op dien datum bij hen aanwezigen voorraad. Na eenige discussie wordt dit verzoek in omvraag gebragt en met 9 tegen 8 stemmen toegestaan. Voor stemden de heeren v. Kelckhoven, Maalsteed, de Lange, Janzen, van Bruggen, Braaksma, Groen, Boomsma en de Voorzitter. c. Brief van den heer G. E. Kloosterhuis, waarin hij zijnen dank betuigt aan den raad voor zyne benoeming tot hoofd onderwijzer in deze gemeente. Bij de gewone rondvraag verzoekt de heer de Breuk het woord. Dat lid geeft in overweging, om aan een der afgevaardig den ter tweede kamer, uit dit district, den heer Jhr. Mr. C. van Foreest, een brief van dankbetuiging door den Raad te doen toekomen, voor de wijze waarop die afgevaardigde de belangen van den Helder in de tweede kamer heeft be sproken, bij de behandeling van de uitzonderingswet voor deze gemeente. De Voorzitter stemt toe, dat de heer van Foreest door zijne gehouden redevoering en het voorstellen van zijn amen dement, zeer getoond heeft de belangen dezer gemeente wel ter harte te nemen, waarvoor men hem dank schuldig is, doch meent, dat een officiële dankbetuiging, uitgaande van den raad, het karakter zou ^hebben van eene demonstratie tegen de tweede kamer» die het amendement verworpen heeft spreker wenscht daarom het van den heer de Breuk uitge gane denkbeeld te wijzigen. Nadat de heer de Breuk daaraan zijne goedkeuring hecht, wordt daartoe met algemeene stemmen besloten. Daarna sluit de Voorzitter de vergadering. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 26 December 1871. Helders jeugd heeft op den Kersttijd weder kunnen genietende besturen der verschillende godsdienstige inrig- tingen hadden voor haar verschillende uitspanningen bereid. De meest besprokene festiviteit was die in de R. C. bewaar school, en wij waren in de gelegenheid hiervan iets te zien, hoewel het ons bijna een ligchaamsdeel kostte om binnen te komen. Men had alles aangewend om de jeugd een echt godsdienstig feest te doen vieren, hoewel het ons zeer ver-

Heldersche Courant | 1871 | | pagina 1