wonderde, dat er bij den stal van Betlehem vrolijke dans wijsjes werden aangeheven, iets dat toch den godsdienstigen zin heel wat verminderde. Bij de Hervormden hielden de kinderen der Zondagschool eene openbare les in de Nieuwe Kerk, waarbij zij op toepas selijke wijze werden aangesproken door hunnen godsdienst onderwijzer en door een der predikauten, In het gebouw der Evangelisatie had men ook het een en ander ingerigt om den feestdag op een goede wijze te vieren. Heden avond zal in de Herst. Evang. Luth. Kerk een kerstboom door de kiuderen worden ontladen. De Burgerkring a Harmonie heeft de "Vrijdag 1.1. voor zijne leden opgevoerde stukken Zondag avond in eene volks voorstelling herhaald, en ontving bij die gelegenheid de blij ken van algemeene belangstelling, daar de ruime zaal van Tivoli te eng was voor de menschenmassa en sommige zit plaatsen onder de vracht bezweken. De uitvoering van de stukken heeft over het geheel zeer goed voldaan. Bij resolutie van den minister van Einantiën, van 22 December 1871, no. 122, is de benoemde Rijkstelegraaph- kantoorhouder J. Thie, met ingang van 1 Januarij 1872 mede benoemd tot brievengaarder te Warffum. De commissie, belast met het onderzoek naar de oorzaken van den braud van het stoomschip Willem III, heeft rapport uitgebragt. De commissie acht 't meest waarschijnlijk, dat de brand in de lading is ontstaan. Genoegzaam zeker is het, dat de brand niet kan outstaau zijn door broeijng der steenkolen of door eenig gebrek in de zamenstelling der werktuigen en daarmede in verband staande pijpen, evenmin als de uitbreiding van den brand kan geweten worden aan onvoldoende bluschmid- delen. Wij vestigen er, vooral bij 't naderend nieuwjaar, de aandacht op, dat volgens onze postwet het verzenden van visite-kaartjes niet anders geoorloofd is, dan onder 't gewoon briefport, zoodat wanneer een kaartje niet door een postzegel van 5 cents is gefranceerd, de ontvanger de toezending met 10 cents port moet betalen. Tevens moet men er om denken, dat in geen geval open couverten mogen verzonden worden, al is het ook, dat daarin ander drukwerk is gesloten. J. de Vletter heeft kwijtschelding ontvangen van zijn overigen straftijd, zijnde zeven jaren, voor zoover zijn straf is veranderd in acht maanden cellulaire gevangenis, na ver loop waarvan hij op vrije voeten zal worden gesteld. Thans zijn alle personen, die wegens de ongeregeldheden te Rot terdam in Nov. 1868 veroordeeld werden, begenadigd. Men leest in de Prov. Drentsche en Asser Ct. *Met leedwezen melden wij, dat de heer Thorbecke ziek is en zelfs vrienden, die dezer dagen uit hartelijke belang stelling hem wenschten te bezoeken, niet kon ontvangen. Die weten wat zijn administratief talent en politiek door- zigt waard zijn, vooral in dezen tijd, verontrusten zich over -de ongesteldheid van den staatsmanaan wien de behartiging van 's volks belangen zoo goed is toevertrouwd. De natie hoopt, dat hij zich zal veroorloven de rust, welke hem is voorgeschreven, ook te nemen, en dat zelfs de drang der groote staatsbelangen, die zijn oordeel en beleid vragen, hem niet zal verleiden om te veel van zijne physieke krachten te vergen. De heer Groen van Prinsterer is weder zooverre her steld van zijne ziekte, eene borstaandoening, dat men het gevaar geweken kan achten. Gesprek en arbeid blijven den grijzen staatsman echter verboden. Waarom hoort men niet meer spreken van het bouwen van een paleis voor de Staten-Generaal Omdat men nog niet tot beslissing gekomen is of men de vergaderzaal van een buffet zal voorzien, of de buöetkamer tot vergaderzaal inrigten. Z. M. de Koning heeft twee kostbare prijzen, zijnde twee zilveren bokalen, uitgeloofd voor den nationalen schiet wedstrijd, in 1872 op de Wieselsche heide te houden. Ook heeft Z. M. voor een officiers-wedstrijd, waaraan officieren van de marine, de landmagt en schutterij en van het O.-l. en W.-I. leger kunnen deelnemen, twee prachtige prijzen uitgeloofd, bestaande in een zilveren bokaal met voetstuk en een zilveren servies. Gedurende het jaar 1872 zal aan ieder militair, be neden den graad van korporaal, of aan ieder militien, die den leeftijd van 18 jaren bereikt heeft, f45, voor ieder gewoon militair, die zich op nieuw voor zes jaren of langer in de dienst verbindt f 40, als handgeld voor den eerste f30, voor tamboers of hoornblazers beneden de 18 jaren f 15 en voor een zich op nieuw voor minstens zes jaren verbindend militair f 40 worden uitgekeerd. Als maximum van aanbreng- geld zal voor de eersten f 8voor de tamboers enz. f 4 worden uitgekeerd. Voor rekruten afkomstig uit de ge stichten Ommerschaus en Veenhuizen, wordt geen handgeld uitbetaald. Woensdag morgen is te Haarlem in de woning zijner vrouw, op den Wagenweg, gearresteerd en naar het huis van arrest overgebragt, zekere G. F. B., oud 39 jaren, geboren te Amsterdam, van beroep kantoorbediende, wiens aanhouding was verzocht in het Algemeen Politieblad van 1869, door de officiers van justitie te Amsterdam en te Zutphen, be schuldigd van valschheid in geschriften en diefstal genoemde B. had zich in 1869 uit de voeten gemaakt en was naar Engeland gevlucht, van waar hij onlangs was teruggekeerd hij bezocht nu en dan in stilte zijne vrouw en kinderen. Vrijdag jl. heeft op den straatweg bij de Woeste Hoeven, onder de gemeente Apeldoorn, een treurig ongeval plaats gehad. Een klein jongentje, dat aldaar liep, geraakte onder de diligence, welke van dat dorp naar Arnhem rijdt en werd op vreeselijke wijze aan het hoofd gewond, zoodat het kind eenige oogenblikken daarna is overleden. Men meldt uit MeppelDezer dagen is alhier een nieuw soort bokkings verkocht. Eenige ingezetenen, die hiervan kochten tegen den prijs van 70 h 80 ct. de ris (12 stuks) ontdekten te laat, dat ze schandelijk bedrogen waren, 't Bleek toch, dat dit niets anders was dan navolging van een industrie, onlangs ook te Groningen in praktijk gebragt, namelijk oude pekelharing, door het zout er gedeeltelijk af te nemen en ze een weinig te laten rooken, het aan aanzien te geven van nieuwe bokking. Er wordt medegedeeld, dat twee torpedo's, die door de Duitschers in de Oostzee waren gelegd, van hunne anker kabels zijn losgeslagen en nu drijvende moeten wezen, tot groot gevaar voor de scheepvaart, daar er ongelukken moeten voorkomen, indien het toeval wil dat zij aangevaren worden. Aan de Correspondance Officielle wordt uit Ismaïlia, dd. 7 dezer, het volgende gemeld: Het Engelsche stoomschip Neiraslca heeft het Suez-Kanaal gepasseerd met een diep gang van 7.21 M. Dit is het grootste handelsvaartuig, dat tot nu toe van het kanaal heeft gebruik gemaakt, hebbende een inhoud van 2923 tonnen; ook passeerde tot heden geen schip van zooveel diepgang. Bij den brand te Chicago is geblekendat ruim de helft der brandkasten, die daar aanwezig waren, geen dienst hebben bewezen, maar al de daarin voorhanden papieren ver brand zijn. Er waren kasten waarvoor fabelachtig hooge prijzen besteed zijn en waarop de eigenaars volkomen ver trouwden. Het blijkt ook wederom hier, dat het volstrekt niet van hooge prijzen afhankelijk isdat een brandkast goed zij. Ook is bij dezen brand gebleken, dat op het ter rein van brandkasten nog oneindig veel kan gedaan worden, wanneer men niet nette meubelstukkenmaar brandvrije kasten verlangt. De Russische artillerie wordt nu in de westelijke pro vinciën op vermeerderde vredessterkte gebragt. Dit geeft aanleiding tot een drukken aaukoop van paarden door het Gouvernement. De nieuwe batterij voor het fort Paul te Kroonstadt na dert hare voltooijing; het is een waar reuzenwerk, waaraan reeds 3 millioen roebels zijn besteed. Als men nagaat, dat er zes gepantserde draaijende torens op staan, die elk van twee zware stukken zijn voorzien, kan men zich eenig denk beeld van die sterkte vormen. In het geheel is dan ook die haven geen katje om zonder handschoenen aan te pakkenwaut er staan nu, en dat nog wel in vollen vredestijd, 700 stukken in batterij, waaronder 370 van het zwaarste kaliber, die den ingang van de haven bestrijken. Voegt men nu hier nog bij de naauwte van het vaarwater, de kunstmatige versperringen, die men in het rond heeft gelegd, dan komt men tot het besluit, dat, als de werken daar eenmaal op orde zijn, geen vloot ter wereld die haven zal kunnen forceren. Een zonderling proces, voor de ragtbank te Breslau aanhangig, heeft aldaar en in Wartenberg, waar de eigenlijke aanleiding is voorgekomen, nog al eenige belangstelling ge wekt. Een photograaf in laatstgenoemde plaats had de por tretten van twee ingezetenen, de gebr. W. gemaakt, maar de afgebeelden, weigerden ze te ontvangen, omdat ze, volgens hun zeggen, niet geleken. De photograaf bragt de zaak voor de regtbauk. Deskundigen verklaarden, dat de afbeeldingen niet juist waren en de aanklagt werd dus afgewezen. De photograaf hing nu beide geweigerde portretten in zijn uit stalling met het opschrift//De twee spitsboeven, die den touw slager N. N. uit Breslau in het Silezische Reuzengebergte beroofden, nadat zij hem met snuif, waarin chloroform was, be dwelmd hadden." Heel het stadje Wartenberg liep tezamen voor de uitstalling en stond de portretten der gebr. W. aan te gapen. De copiën werden in massa verkocht. Op verzoek van het aldus gecompromitteerde broederpaar liet de politie de zoo geruchtmakende en in aftrek zijnde portretten in nemen; maar de vervaardiger beriep zich op de geregtelijke uitspraak en nu zal nogmaals geoordeeld moeten worden of de portretten gelijken of niet. De n Isis een weekblad voor natuurwetenschap, waar van de hoogleeraar, de heer Huizinga, de redacteur is, zal zich, indien de redactie getrouw blijft aan de door haar af-

Heldersche Courant | 1871 | | pagina 2