pret mogfc lieeten. Het bestuur van het schoolverbond is tot dit feest besloten, uithoofde alle leerlingen, gedurende het afgeloopen jaar, getrouw de school hebben bezocht, zoodat er van geen schoolverzuim sprake was. terwijl ten vorigen jare slechts aan de meest getrouwe schoolgangers prijzen konden worden uitgereikt. Donderdag avond herdachten de leden van het schoolver bond het tweejarig bestaan dezer afdeeling en waren daartoe feestelijk met hunne dames bijeen gekomen in het koffijhuis, waar deze avond genoegelijk werd doorgebragt. Hartelijk verheugde men zich in den aanvankelijk goeden uitslag en werd hulde gebragt aan den president en verdere bestuurders voor hunne onvermoeide pogingen; terwijl algemeen deze afdeeling een voortdurend bestaan werd toegeweuscht. Vrijdag avond werd door een 3 9tal leerlingen (jongens en meisjes) op de school van den heer P. J. Wichers, onder diens leiding eene publieke tooneelvoorstelling gegeven, waar o. a. werden voorgedragen de tooneelstukjes Altijcl fkuis, Kort van memorieHet MelkmeisjeBe Jeugd en De Ver zegelde Burgemeesterwelke stukjes allen zonder fout en tot groote voldoening der toeschouwers werden ten einde gebragt. Meer dan 130 personen woonden die voorstelling bij, die die tot 's nachts 12 ure voortduurde en in de beste harmonie afliep; den volgenden Zaturdag avond hielden de jeugdige dilettanten feest, van de opbrengst der voorstelling en mogten op die wijze de vruchten plukken van hunnen moeijelijken arbeid. Van wege den minister van Pinantien is het volgende bekend gemaakt: Ten gevolge der opening van den tunnel onder den Mont-Cénis en het in werking brengen van eenen regt- streekschen posttrein tusschen Parijs en Modane, zullen de brievenmalen naar en uit Nederl.-Iudie via Brindisi voortaan over Frankrijk en Italië, en niet langer over Duitschland en Italië worden geëxpedieerd. In verband met een ver vroegd vertrek der stoombooten uit Brindisi, zullen de voor Nederl.-Indie bestemde brievenmalen mede op een vroeger tijdstip dan tot dusverre moeten verzonden worden, zoodat de correspondentie voor Nederl -Indie te Amsterdam en te 's Gravenhage, en op andere plaatsen naar evenredigheid, in 't vervolg uiterlijk des Donderdags avonds ter post is te bezorgen. Naar men verneemt heeft Vrijdag middag in de stoom- stroo-kartonfabriek te Leeuwarden weder een treurig ongeluk plaats gehad. Een in de fabriek werkzame arbeider moet nl. met het hoofd zoodanig tusschen de in werking zijnde machine zijn beklemd geraakt, dat hij weinige oogenblikken na de verwonding is overleden. Men meldt uit Groningen 28 Dec. het volgende Reeds werd herhaalde malen gedurende dezen winter iets medegedeeld over vette ossen, die hier gemest waren en naar Londen verzonden werden. Thans schrijft men over een os, die zeker de kroon van allen spant en bovendien iu deze provincie zal worden geslagt. Deze monsteros is geweid en gemest bij den heer H. J. de Groot te Noordbroek en door hem voor eenige dagen verkocht aan den vleeschhouwer J. II. van Zanten te Delfzijl voor den enormen prijs van om streeks f 500. De zwaarte van dit buitengewone beest wordt geschat op niet minder dan 1300 halve kilogrammen; doch wat de kwaliteit en de vetheid betreft, deze zijn noch door cijfers noch door woorden aan te geven Men moet zulks zien, om zich er een denkbeeld van te kunnen maken. Uit een schrijven van een Nederlander in Chicago, waarvan in het Nieuws van den Dag wordt melding gemaakt, blijkt, dat de herbouw van het verbraude gedeelte snel vordert, en de stad, evenals Hamburg in der tijd, in uiterlijk aanzien veel zal winnen. Nog is wel de verwarring groot, is 't moeijelijk elkanders verblijf op te sporen en ziet men de zonderlingste bedrijven in fraai je heerenhuizingen uitoefenen, maar geld komt er ge noeg, daar onderscheidene kapitalisten uit de Oostelijke Staten derwaarts gaan om gronden te koopen van de geheel of half geruïneerden, en daarop prachtige gebouwen doen verrijzen. De werkman beleeft er dan ook goede dagen. De bankiers zijn er allen zeer goed afgekomen. Hunne bank vaults (ge metselde brandkelders) hebben uitmuntende diensten gedaan al de daarin geborgen boeken en waarden bleven onbescha digd, zoodat zij zeer kort na de ramp hunne betalingen en zaken konden hervatten alsof er niets gebeurd was. De kleinere handelaren, die gewone brandkasten hadden, verloren daar entegen alles de gewone brandkasten boden geen weerstand aan den buitengewonen vuurgloed. De Prov. Corr. zegt in een artikel "Aan het einde des jaars""De volkeren van Europa hebben gegronder kunnen vertrouwen, dat de uiting van overeenstemmende gevoelens, gelijk die onlangs tusschen de regeringen van Duitschland en van een groot naburig rijk hebben plaats gevonden, op den vasten grondslag eener blijkbare overeen stemming van staatkunde rust en dus werkelijk van ernstige beteekenis voor den duurzamen vrede in Europa is. Hoewel Frankrijk in dat opzigt nog eene uitzondering schijnt te maken, zal zich zeker ook daar meer en meer tegenover verbitterde, benevelde meeningen de koude magt der wer kelijkheid en daarmede eene ernstige behoefte aan vrede doen gelden. Thans reeds is het opregte streven der Fransche regering, om van de noodzakelijkheid van een naauwgezet nakomen der vredesvoorwaarden in Frankrijks eigen belang telkens meer de openbare meening te overtuigen hoe meer zij daarin slaagt, des te meer zal de verzachtende, onop houdelijke invloed van den tijd langzamerhand ook de bit terheid der thans heerschende stemming verminderen. In alle opzigten levert de vredelievende stemming in Europa zoowel als de staat der staatkundige en militaire aangele genheden zulke stevige waarborgen voor het behoud des vredes op, als zelden te voren." Tusschen Kleef en Keulen zijn in den laatsteu tijd balen koffij uit de waggons van de Rhein. Eisenbahn ge stolen. Het is gelukt een complot op het spoor te komen, dat deze winstgevende industrie op groote schaal uitoefeude baanwachters en andere personen waren de schuldigen. On derscheidene balen, die begraven waren, zijn teruggevonden. Behalve een koninklijk besluit, waarbij aan alle officie ren, onderofficieren en manschappen bij het leger of de vloot in Zweden, verboden wordt de insigniën eener buitenlandsche orde te dragen, tenzij die is verkregen wegens deelneming aan een buitenlandschen oorlog of aan een schietwedstrijd, heeft nog een ander besluit groot opzien gebaard. Het is namelijk aan alle vreemdelingen verboden, bij den handel stand eene betrekking te aanvaarden, of in dienst te treden. Hierop zullen slechts de volgende uitzonderingen worden toe gelaten wanneer de vreemdeling in het bezit is van eene speciale vergunniug des konings om zich in het land te mogen ophouden, welke vergunning hij moet ter hand stellen aan den koopman, bij wien hij verlangt geplaatst te worden. De koopmau moet dat bewijs inleveren bij het hoofd vau het plaatselijk bestuur, en dan verlof vragen om dien persoon te mogen aannemen. Eerst wanneer dat verlof gegeven is, mag de vreemdeling zijn dienst of betrekking aanvaarden. Op de overtreding dezer bepalingen is eene boete gesteld van 200 h. 500 rijksdaalders. Te Parijs heeft weder eene groote opligterij plaats gehad. Een reiziger kwam in 't hotel Violet, bestelde twee in elkander loopenae kamers, wijl zijn vrouw en dochter den volgenden dag zouden komenhij liet eene secretaire voor de communicatiedeur plaatsen. Den volgenden morgen vroeg hij om een kassier, teneinde fr. 25,000 goud in papier te wisselen de bediende van den kassier Ilirsch kwam; de reiziger lag met kramp in bed, de zieke 3tond even op, zag de bankbiljetten na, legde die in de secretaire, maar werd door coliek overvallen, en liep ongekleed haastig weg. 't Duurde wat lang, eer hij terug kwam; eindelijk bleek het dat de vogel was gevlogenhij had zich in de nevenkamer aangekleed, had vooraf een gat gemaakt in de deur en in de secretaire, had zoo de fr. 25,000 bankbiljetten uit de se cretaire gehaald en was er mede weggegaan. Onder de passagiers, per laatste boot van Batavia naar Singapore vertrokken, bevonden zich ook de heeren Tan Ilin en Tan Tek Na, pas beginnende handelaren te Batavia. Daags te voren hadden zij bij onderscheiden huizen iukoopen gedaan op een maand, en denzelfden dag schijnen zij die goederen weer van de hand gezet te hebben, althans het naauwkeurigst onderzoek heeft geen spoor dier goederen aan 't licht gebragt. Eenige crediteuren van genoemde Chinezen, die 't onaangenaam vonden, dat die heeren zoo zonder ver lof te vragen of kennis te geven naar Singapore togen, hebben getelegrafeerd aan den heer Read, onzen consul-generaal daar ter plaatse, en deze, welwillend als altijd, begaf zich bij aankomst der boot onmiddellijk aan boord om de rei zigers te verwelkomen en hun gastvrijheid aan te bieden, van welk onverwacht aanbod zij niet konden nalaten gebruik te maken. Met de eerste boot van Singapore worden zij te Batavia verwacht, waar hun dezelfde gulle gastvrijheid beidt. Dat de beide Tans nog maar beginners zijn, nog nieuwelingen in 't vak, blijkt duidelijk uit de omstandigheiddat hun debet slechts 15 a 16,000 gulden bedraagt. Menig gerou tineerd Chinees zal over zulk een domheid buiten zich zelf zyn. EEN VOLKSUITGAVE VAN WALTER SCOTT. Met groote ingenomenheid begroeten wij de eerste afleve ring in het prettig postformaat van een nieuwe uitgave van de romantische werken van WALTER SCOTT, en wij ves tigen de bijzondere aandacht onzer lezers op deze smaakvol uitgevoerde onderneming, van de heeren S. C. van Doesburgh en IJkema van Gijn, te Leiden en Delft. De werken van Walter Scott in het oorspronkelijke te lezen is lang niet ieders zaak, men weet hoeveel moeijelijk te begrijpen uitdrukkingen de lectuur onaangenaam maken voor ieder, die niet volkomen meester is van de vreemde taal. De prijs van de eerste ver taalde uitgave was voor menige beurs ai te hoog, en daarom hebben vele slechts kennis gemaakt met WaverleyIvanhoe en andore prachtige romans van den Engelschen dicht^*, door

Heldersche Courant | 1872 | | pagina 2