NIEUWSTIJDINGEN. Wij zouden nog meer onderwerpen kunnen aanroeren om te bewijzen, dat het jaar 1871 ons veel stof tot bezorgdheid heeft achtergelaten. In menig opzigt maakte Nederland een gunstige uitzondering boven andere rijken. Wij zouden het echter diep betreuren, indien dit zorgeloosheid ten gevolge had, want, Iaat ons het eerlijk bekennenook in ons vader land is veel, dat anders behoorde te zijn. Wij hebben ons nu hoofdzakelijk slechts tot twee zaken bepaaldeen krach tige zorg voor onze defensie en aankweeking van eendragt. Mogten wij bij het einde van 1872 volmondig kunnen betuigen ons vaderland is daarin een groote schrede vooruitgegaan. Aangaande onze defensie voeden wij meer hoop dan vroeger, wanneer Z. M. moge slagen het ministerie van Oorlog aan flinke hadden toe te vertrouwen. De Tweede Kamer zal reeds terstond in de gelegenheid worden gesteld door de zaak van kapt. Janssenom bewijzen te geven van hare zienswijze aangaande eene zoo treurige handelwijze, hetgeen vooral thans van groot gewigt mag worden gerekend. Met het oog op de eendragt kunnen wij niet anders dan de vurigste wenschen koesteren, dat alle weidenkenden haar met al hunne kracht blijven bevorderen, opdat de weinigen in den lande, die haar aan verkeerde bedoelingen mogten willen opofferen mogen inzien, dat bij het tegenwoordige geslacht de oude spreuk der vaderen nog even als vroeger van kracht is: Eendragt maakt magt 1 Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 9 Januarij 1872. Gisteren avond omstreeks 6 ure, is op de Noorder- haaks gestrand de Engelsche bark Lady Cuendolinkapitein W. H. Schillubeer, laatst van Falmouth naar Hamburg be stemd, geladen met salpeter. Het volk heeft met de scheeps- boot het schip verlaten en is door de loodskotter n°. 12, schipper Schraa, aan boord genomen en hier aangebragt. Er bevond zich een Engelsche loods aan boord. Een man der equipage is verdronken. Schip en lading kunnen als ver loren worden beschouwd. Ti. M. heeft aau den offic. van gez. lekl. bij de zee- magt dr. E. J. van Leent, vergunning verleend tot het aan nemen en dragen der versierselen van ridder der orde van het legioen van Eer, hem geschonken door den President der Pransche Republiek. De luit. ter zee 2e kl. W. van Hasselt, dienende op Zr. Ms. monitor Tijgerwordt met den 15 dezer op non activiteit gesteld, en met den 16n daaraanvolgende vervan gen door den luit. ter zee 2e kl. R. de Yidal de St. Germain. De luit. ter zee le kl. W. J. A. Nolthenius, de luit ter zee 2e kl. N. W. van Ammers en de scheepsklerk M. J. Yitringa, laatst behoord hebbende tot de zeemagt in Oost-Indië, en van daar, de eerstgenoemde den 30n Dec. 1.1. en de beide anderen den 29n te voren in Nederland terug gekeerd, worden met die datums op non-activiteit gesteld. Nog niet lang geleden, lazen wij in Het Vaderland dat zekere madame Schneither in de hofstad voor een zeer talrijk en gedistingueerd auditorium eene lezing had gehouden ./'Over Schiller, als mensch en als dichter." Zij gaf daarbij ten slotte als proeve van het genie en poëtisch vernuft, het geheele dichtstuk ten beste, getiteld //das Lied von der Glöckevan dien in Duitschland alom en ook bij ons zeer bekenden en gewaardeerden dichter. De zangvereeniging Cecilia te dezer plaatse nu, zal eerst daags dat dichtstuk, in muziek gebragt door den evenzeer geëerden componist Romberg, alhier ten gehoore brengen, en wij wenschen daarom de beminnaars van de edele toon- en zangkunst daarop te wijzen en hen aan te moedigen, dat schoone product van dichterlijk- en muziekaal talent te gaan hooren. Wij doen dit te meer, om dat wij daarbij kunnen voegen, dat eene vrij goede Nederduitsche vertaling, ook hen die de Hoogduitsche taal minder kenner, of niet magtig zijn, dc gelegenheid zal geven (ook door het uitdeeleu van tekstboek jes), over de waarde van het dichtstuk te kunnen oordeelen. Men schrijft ons van Schagen, 9 Dec. Schreef ik u voor eenigen tijd over het succes door het Vlaamsch gezelschap des heeren Driessens alhier verworven, niet minder groot was de toejuiching, welke Dingsdag 11. aan de Hollandsche tooneellisten, onder directie van dien heer werkzaamte beurt viel. De wijze toch waarop het blijspel //Dokter en Kapper" werd opgevoerd was zoo voor treffelijk, dat men ten eenemale vergat over het gehalte van het stuk na te denken, terwijl er in het nastuk //devrouio in de zaal en de man in de werkplaats'' momenten voor kwamen zoo treffend, dat men niet wist wat meer te be wonderen, het meesterlijk spel der vertooners of wel het genie des auteurs, die op zoo uitstekende wijze door zijn werk heeft bewezen, dat het niet tot de onmogelijkheden behoort, blijspelen te schrijven, die een flinke moraal bezitten. Het zou te veel van uwe beschikbare ruimte gevergd zijn in bijzonderheden tc treden dat onze Judels (Judels is in.i. eenigermate nationaal eigendom, daarom spreek ik van //onze") als altijd het publiek nu tot lagchen dwong, en iets later weder geheel andere snaren in het gemoed zijner hoorders wist te roeren, dat hij voortreffelijk werd bijge staan door de dames Sluiters en den heer de Boer, dat alle medewerkers goed op hunne plaats waren, en eindelijk dat bet publiek dankbaar en voldaan huiswaarts ging; zie dat moest me toch even van 't hart. .Waarlijk wanneer men dien noodkreet hoort, dat wij geen nationaal tooneel bezit ten, dan mag men van geluk spreken, zich te moeten behel pen met zulke talenten. Naar ik verneem, zal tengevolge van de vele, bij den heer Knikker, gedane aanvragen, nog in het laatst dezer maand een derde voorstelling plaats hebben. Men schrijft ons van Texel 4 Jan. het volgende: Met genoegen maken wij melding van de tooneelvoor- stelling, die door een 7tal heeren en 2 dames den 28 Dec. 11. gegeven werd. Eene zeer talrijke opkomst bewees, dat men goede ver wachtingen koesterde. En inderdaad deze werden niet teleur gesteld. Met de grootste aandacht en stilte werd de ont knooping van het eerste stuk, *Het Godsgericht," gevolgd. Daar de verschillende rollen, niet alleen uitnemend geme moriseerd, maar ook flink bestudeerd waren, werden ze allen met het beste succes vervuld. Het tweede stuk, //De Behanger," wekte ongemeen de lachlust op en werd eveneens netjes afgespeeld. De dames- rollen werden vervuld door de jufvrouwen G. Hillenius en C. Kooij. In de pauze werden door den heer W.Langeveld eenige coupletten gezongen, waarvoor hij luiden bijval oogstte. Eindelijk werd nog ten slotte opgevoerd //Jocrisse de Von deling," dat voorzeker ieder geamuseerd heeft. Allen, die aan deze voorstelling hebben medegewerkt, verdienen onzen dank \oor de belanglooze moeite, die zij zich getroostten om den ingezetenen een aangenamen en leerzamen avond te bezorgen. Wij hopen dat dezelfde personen zich opgewekt gevoelen om gedurende dezen winter nog eene derde voorstelling te geven. Op den 2den Januarij jl. hield de sociëteit //Neptunus" hare buitengewone vergadering. Door ongesteldheid van den heer H. Koppen, den spreker voor dezen avond, trad de heer Muller op, die eene improvisatie hield over Strijd. Onder de bijdragen voor dezen avond, verdient vermelding die van den heer W. Mets, //Nieuwejaarsgedachteu door een man van ondervinding." - Men schrijft van Amsterdam, 6 Januarij De heer G. J. Boelen, die, zooals bekend is, een zeer werkzaam aandeel heeft genomen in de oprigting van de Stoomvaart-Maatschappij Nederlandheeft met ultimo Decem ber jl. zijn ontslag genomen als directeur van die Maatschappij, en wel wegens de vele en toenemende bezigheden, die het eargadoorschap van die Maatschappij aan zijn firma, de Vries Co., bezorgt. De Minister van Oorlog heeft bepaald dat voor kor poraals of sergeanten-militien, bij overgang bij de staande armee, de vastgestelde werfkosten zullen worden te goed gedaan. Het Utr. Dagkl. deelt mede dat de uitsch rij vers van de prijsvraag over 's landsverdediging reeds ernstig in over weging hebben genomen, of tot het op nieuw uitschrijven daarvan zal worden overgegaan, en of aan de inzenders der twee beste antwoorden de gelegenheid zal worden gegeven hun ontwerpen aan te vullen. Met genoegen vernemen wij, dat de oud-kapitein P. A. Jansen, wiens zaak thans bij de Tweede Kamer in be handeling is, aau de redactie der Arnhemsche Courant is verbonden. (Alg- Ned. N. en Adv. blad.) De minister van Pinantiën verwittigt de belangheb benden dat, tengevolge van eene wijziging in de dienst der pakketbooten tusschen Triest en Alexandrie, de verzending der Indische brievenmail uit Amsterdam, langs den weg van Triest, in het vervolg 's Woensdags om de veertien dagen per le trein Rhijnspoor ten 7.15 's morgens uit Am sterdam vertrekkende, in plaats van per tweeden trein zal plaats vinden. De correspondentie zal alzoo, in verband daarmede, zoo veel vroeger ter post bezorgd behooren te worden. Men schrijft ons van Noordscharwoude, 5 Januarij. Hedennacht is te Oudcarspel hef huis van den heer G. Eecen, waarin zich het kantoor der Eerste en der Derde Noord- hollandsche Brandassurantie-Maatschappij bevond, met bijna alle zich daariu bevindende boeken en papieren geheel afge brand. Naar men verneemt werden de copiën der boeken elders bewaard. Het kerkstandje te Sneek, in sommige bladen vermeld, opzigtens het voorgevallene bij de bevestiging van ouderlingen en diakenen in de Geref. gemeente aldaar, is lang niet van die beteekenis geweest, als men vermelddeer wordt weinig notitie van genomenwel zegt men dat een der ouderlingen iets mompelde, toen ds. Niemeyer een der officiëele vragen iets anders deed dan er staatmaar anderen zeggen weder, dat de man niesde daar hij verkouden was. Met inbraak en inklimming is men doorgedrongen in

Heldersche Courant | 1872 | | pagina 2