GALLIP0LI-0LIE, W erklieden-V ereeniging. JJtiöfMc Rrrfsoop. OLIE en WIJN. WIJN (Sherry); BlillGEPiLiJkE STAND DER GEMEENTE HELDER. A I» V II T ENTJES. EENE GEZONDE MIN Maatschappij TOT NUT VAN 'T ALGEMEEN. lOOO Hectoliters 80 Hectoliters het hnis, bewoond door M. Zonneveld onder Haskendijken bij Heerenveen. Vijftien voorwerpen van zilver en onder scheiden kleedingstukken zijn ontvreemdde daders heeft men tot nog toe niet op 't spoor kunnen geraken. Uit 's Hertogenbosch wordt dd. 7 dezer gemeld Ten spijt van dr. Nuijens en Alberdingk Thijm heeft zich alhier een commissie gevormd ter feestelijke herdenking van. den hardenen roemvollen strijd voor onze politieke vrijheden en ons zelfstandig volksbestaan, drie eeuwen geleden, op 1 April 1572, met het innemen van den Briel aangevangen. Haar wensch is dat de feestviering een zooveel mogelijk al gemeen nationaal karakter erlange. De commissie bestaat uit de heereuBaron Van Dedem, L. Rouppe van der Voort, mr. J. Versfeit, mr. P. Van Lan- schot, mr. Z. B. Wn. Van Hugenpoth P. Nootmr. E. Tilman, ds. Pierson, Ringeling en N. Nierstrasz. Men meldt uit Lemmer van 6 dezer Nog steeds is de Zuiderzee voor deze kust geheel over dekt met ijs. Aan scheepvaart kan vooreerst nog niet gedacht worden. De zeebooten op Amsterdam doen, bij genoeg zame hoeveelheid goederen, nu en dan dienst op Stavoren. De binnenvaart is geheel open en de booten op Sneek, Heorenveen, Groningen, Bolsward, enz., voorzien reeds sedert eenigen tijd in den dienst. Men schrijft van Eindhoven 30 December. Hoort men tegenwoordig gelukkig zelden van brandbrieven gewagen, vooral in deze streken, dan heeft een dergelijk geval zich dezer dagen op nieuw vertoond. In het naburige Tongelre ontving Zondag, een welgesteld landbouwer per post een brief waarin hem werd bevolen op zeker aangewezen punt vijftig gulden te deponeren des avonds te 7 ure, onder bedreiging dat, zoo hij het waagde hiervan aan de. politie kennis te geven, door den schrijver of diens handlangers hem een kwade poets zoude worden gespeeld. De man gaf, ondanks deze bedrei ging, van dit geval kennis aan de politie. Eenige marechaus sees hadden, tijdig voor het aangekondigde uur, in een boschje in de nabijheid post gevat. Omtrent zeven ure kwam een man opdagen. Was hij de schuldige-of kwam hij daar bij toeval Hij gaat het aangewezen plekje voorbij, kijkt rond en begeeft zich naar het na bij zijnde boschje. Was het om aan een behoefte te voldoen, of mogelijk eene verkenning Men gelooft het laatste; althans bij het binnengaan van be wust boschje trad of viel hij op een aldaar verborgen po litieman verschrokken vroeg hij wie daar was, waarop de bespiedende politie-agent hem, de pistool op de borst zettende zijn naam vroeg, en verder gebood heen te gaan. Het be paalde uur intusschen verstreek, de nacht brak aan, maar nie mand kwam opdagen, om het met scherven en glas gevulde geldzakje weg te halen. Zou alzoo de hierboven bedoelde de dader zijn? Men weet dit nietmaar hij werd 's anderdaags, als de vermoedelijk schuldige uit zijn huis gehaald eu alhier gevankelijk binnengebragt. De politie zet intusschen haar na sporingen voort en, zegt men, heeft gegronde vermoedens. Het is te hopen dat deze geheimzinnige zaak spoedig tot klaar heid kome Men schrijft van Almelo, 5 Januarij. Gister nacht ontdekte de politiebeambte van der Poel, terwijl hij op surveillance was, een persoon die zwaar was beladen. Daar hij kwade vermoedens had, hield hij hem aan, en ge raakte met hem aan het worstelen. De onbekende wist echter los te komen, wierp zijn vracht weg en zette het op een loopen. In dien tusschentijd ontdekte de politiebeambte nog 5 il 6 personen, die ook hun vracht wegwierpen en de vlugt namen. Toen daarop een tweede politiedienaar er bij kwam, ging men aan het zoeken, en vond men 138 kan spiritus van 88 graden. Men meldt uit Yollenhove Naar wij vernemen, hebben zich voor de betrekking van ontvanger bij het Dijksbestuur alhier, waarvoor een reëele borgtogt van f20,000 moet gestort worden, omstreeks 100 sollicitanten aangegeven. Een der snelste, maar tevens een der verschrikkelijk ste reizen, welke ooit over den Atlantischeu Oceaan gemaakt zijn, heeft onlangs de Liverpoolsche stoomboot Hijpathia gedaan. Zij vertrok den 4. Dec. met volle lading van Phi- ladelphia naar Europa. Tot den 14 was het weder gunstig, toen eensklaps een allerhevigste storm uit het westen los brak, die het vaartuig tot het iuloopen te Havre vervolgde ■en letterlijk voortzweepte. Gedurende 18 en 19 Dec., ter wijl de storm onverpoosd woedde, heeft de boot 350 mijlen per dag afgelegd. Alles was van dek geslagen en door de stortzeeën weggespoeld. De matrozen waren aan de pompen en de stuurlieden aan het rad stevig vastgesjord. Kapitein Buckley verklaarde dan ook, dat hij nooit zulk een storm bijgewoond had. Ofschoon er bijna eiken dag een stoomketel in Engeland springt, heeft er toch zelden zulk een zonderlinge ketelsprin- gerij plaats gehad als op Oudejaarsdag te Glasgow. Een straatlocomotief, die het een of ander aan de bekende fabriek van Elder te verrigten had, bleef voor een ordinaris of eetzaal gestopt staan en werd weldra door een hoop spe lende kinderen omringd. Op eens vliegt de ketel als een pijl in de lucht, valt door het dak van de ordinaris, komt in de eetzaal teregt en maakt daar alles kreupele waar. Ofschoon er zich drie personen in de zaal bevonden, werd er gelukkig niemand ernstig gekwetst. Anders was het buiten de deur gestelddaar had het sprin gend gevaarte dood en verderf om zich heen verspreid. Vier kinderen werden daar onmiddelijk gedood, een vijfde overleed weldra aan de gevolgen der bekomen kwetsuren, en dertig personen, meest kinderen, kregen zulke gevaarlijke kwetsuren, dat men vreezen moet, dat de meesten er niet van op zul len komen. Gelijk reeds gemeld is, heeft zekere heer Hanlein te Maintz eene luchtballon uitgevonden, die bestuurd kan wor den. In Weenen heeft zich eene nfaatschappij geconstitueerd, die eene proeve wil nemen met deze nieuwe uitvinding. De kosten worden begroot op 24000 florijnen. Het maatschappe lijk kapitaal is echter, ten einde een reservefonds te hebben, op 5000 florijnen vastgesteld. Het eerste luchtschip zal over vier maanden gereed zijn. De Akademïestraat te Pest was onlangs het tooneel van een vreeselijk schouwspel. Even over half vier werd de aan dacht der voorbijgangers gevestigd op een huis, waar uit een der vensters van de vierde verdieping hulpgeschrei weerklonk. Kort daarop zag men, dat een vrouw zich uit het venster wilde storten. Twee kinderen van de ongelukkige, meisjes van twaalf tot veertien jaar, schenen het noodlottige voornemen van haar moeder bemerkt te hebben en waren juist bij tijds gekomen om de voeten te grijpen en den val harer moeder tegen te houden. Zoo hing de ongelukkige met het geheele bo ven ligcbaam uit het venster, het hoofd naar omlaag, waar mede zij zich herhaaldelijk tegen den muur sloeg. De kin deren schreeuwden om hulp, terwijl de moeder al haar krachten inspande om de voeten los te wringen. De zaamgestroomde menigte riep de kinderen, die uitgeput raakten van inspan ning, toe, dat zij moesten trachten vast te houden, tot er hulp kwam. Eenige toeschouwers liepen het huis in, de overigen plaatsten zich onder het venster, om de hangende vrouw, die elk oogenblik aan de armen van de kinderen kon ontglippen, op te vangen. Dit verschrikkelijk tooneel duurde ongeveer tien minuten, voordat enkele mannen aan het venster verschenen en de kinderen, wier krachten het geen minut langer hadden uitgehouden, aflosten. Zoo gelukte het, de beklagenswaardige vrouw, die half bewusteloos en donkerblaauw in het gezigt was, weder binnen de kamer te trekken. De ongelukkige echt genoot van den koopman Gauz, was in een plotselingen aan val van waanzin tot de vreeselijke poging gedreven, om zich het leven te benemen. Te Bolton is Donderdag een leeuwentemmer, Masarti, door 5 leeuwen zoo verwoed aangevallen, dat hij kort daar na overleed. Te Huddersfield gaf eene moeder haar .beide kinderen zulk een dosis slaapmiddelen in, dat zij eenige uren later een lijk waren. Te Antwerpen werd in den hoek der fondsenhandelaars op den Beurs gevlagd, omdat de prijs van 75000 frs. der loten van Bucharest ten deel gevallen is aan den heer K. Coe- semans, wisselagent aldaar. Eene dame in Londen is dood in haar bed gevonden. Geregterlijk werd geconstateerd dat de dood veroorzaakt was tengevolge van verslaafdheid aan eten. Voor haar ontbijt had zij de gewoonte een pond varkensworst te gebruiken. Haar middagmaal en souper waren naar dezelfde verhouding. Toen zij nu bij gelegenheid van het kerstfeest dit rantsoen ver dubbelde, heeft de maag den strijd opgegeven. Van 29 December 1871 tot 5 Januarij 1872. ONDERTOUWD L. H. Edcius, werktuigmaker eu C. W. H. Lafon. C. Rossen, werkman eu S. de Leeuw. J. Dalmeijer, schilder en G. Vroou. GEHUWD: P. A. E. Thijssen cn N. Abbeues.J. Mens en T. Rieuwers. BEVALLEN C. C. Kooij geb. Naudoift', D. A. M. D Sturk geb. Schmidt, Z. Jl. Pooij geb. Metzelaar, Z. M. E. van der Meer geb. Whittiugham, Z. A. van den Brom geb. de Jong, Z. M. E. Smit geb. Bonel'acius, 2 Z. M. Bierenbroodspot geb. Lastdrager, D. H. J. W. Audcuaerden geb. Lacor, D. Z. Dortmundt geb. Hoffe, Z. Jonk- vrouwe M. T. A. van der Meersch geb. van der Wijck, D. M. G. ter Beek geb. Witte, D. W. van Dok geb. Enters, Z. OVERLEDENW. C. Pacand, 3 jaren. A. Hubbeling geb. Mautel 78 jaren. A. Schaap geb. de Ruijter, 31 jaren. A. A. C. Capteijn, 23 jaren. C. J. A. Reigersman, 27 jaren. W. C. van den Heuvel, 21 maanden. G. Hellegers geb. Bakker, 49 jaren. E. Feich, 28 jaren. S. P. Knaven, geb. Luijt, 35 jaren. P. H. Voskuil, circa 4] jaren. K. Lijding, 7 jaren. G. Pels, G4 jaren. Ambtshalve ingeschreven 1. MAIIKTBERIGTEN. AMSTERDAM, 8 Jan. Tarwe, Nieuwe Bonte Poolsche f 395, Rogge, Petersburg, loco f 188, 190, 196, Galatz f200, per Maart, Archangel f 19S, 199, Tagaurog per Maart f 204, 205, per Mei f per Oct. f ROTTERDAM, 8 Januarij. Meekrap. Over het algemeen waren heden de aanbiedingen vrij ruim, doch daar de meeste houders hunne vorderingen nog boven marktwaarde gesteld hadden, bleef de omzet beperkt. Van Racijn wordt meer aangeboden en daar er ook goede kooplust be stond, was de handel vrij levendig. Ter aardappelenmarkt van heden waren de prijzen als volgtDuinzand f 5, Zecuwsche Jammen f4 a 4.50. Met weinig aanvoer. ALKMAAR, 6 Jan. Aangevoerd 1 Paard boven 'tjaar f60.1 Koe f120.10 Nuchtere Kalveren f7 a 15, 96 Schapen f 12 a 26, 25 Magere Varkens f7.a 15.52 Biggen heneden 10 weken f2.a 6.4 Bokken en Geiten f4 a 5.-, Boter per 0.630 KG. f0.90 a 1.00. HOORN, 6 Jan. 16 heet. Tarwe f 12 a 14.—, 3 heet. Rogge f 8 a 9.29 heet. Garst f 6 a 7.54 heet. Haver f4.a 5.- heet. witte Erwten fa 4 heet. groene Erwten f 13.50 a 14.50, 7 heet graauwo Erwten f 15 a 16. 5 heet. vale Erwten f 10 a 15.8 heet. bruine Booueu f 14 a 14.50, heet. witte Boonen fa 10 heet. Paardcuboonen fS.a 9. 20 Paarden f40 a 150.115 Schapen flS a 30.Lammeren van f - tot 9 Kalveren f 12 a 19.—, Varkens fa 165 Biggen f3 a 7.490 Eenden f 60 a 1.780 Kipeijeren f 5.50 a 1550 kop Boter f0.72??a 0 82|. Voor de vele blijken van belangstelling en deelne ming, gedurende de ziekte en bij het overlijden van mijne Echtgeuoote CHRISTINA MARTA BAZERGA, wordt langs dezen weg, ook namens mijne kinderen, hartelijk dank gezegd. J. GRAAT. Helderden 9 Januarij 1872. Voor de vele bewijzen van deelneming, betoond ge durende de ziekte en bij het overlijden vau mijnen geliefden echtgenoot, betuig ik bij deze aan allen mijnen hartelijken dank. NïeuwediepWed. P. H. VOSKUIL— 9 Januarij 1872. Thierens. kan direct geplaatst worden, tegen Kost, Inwoning en goede belooning. Adres franco bij den Uitgever dezer Courant. VOLKSVOORDRACHT, afgewisseld door MUZIEK.op Vrijdag den 12 Januari 1872, des avonds teil 7\ ure, in het lokaal TIVOLI. Sprekers: de Heeren THIE, GREIDANUS, LEICH en v. d. PAUWERT. Toegangskaartjes A 10 Cents, verkrijgbaar bij de Heeren, vroeger vermeld, en Vrijdags 's avonds aan het lokaal. Aan PATROONS, WERKGEVERS en WERKLIEDEN wordt berigt, dat de STATUTEN en het COSCEPT- REGELEN ENT der Vereeniging h. 5 Cents verkrijg baar zijn gesteld bij alle Boekhandelaren. Zij, die zich reeds als lid hebben laten inschrijven, kunnen dit Reglement, benevens een Bewijs van Toegang voor de nader aan te kondigen 2e Vergadering, gratis bekomen bij den Boekhandelaar W. JONKER Jn., in de Spoorstraat. De BURGEMEESTER van TEXELbelast met het beheer der Strandvonderij, zal op Woensdag 17 Januarij .1872, 's avonds 7 ure, in het Logement DE VERGULDE ZWAANaan den Burgpubliek verkoopen: 200 Vaten, inhoudende te zamen p. m. 19 Vaten, inhoudende te zamen alles aan de Stranden van Texel aangespoeld en liggende aan de haven te Oude Schild en aan den Burg. De verkoop geschiedt per Vat, en wat de Olie betreft, vrij van inkomende regten. Op den dag der verkooping zal te Nieuioediepna aankomst van den eersten trein, 's morgens 10 ure, een vaartuig gereed liggen, om gegadigden naar Texel over te brengen. Informatien zijn op franco aanvrage te bekomen bij den Burgemeester, voornoemd.

Heldersche Courant | 1872 | | pagina 3