BURGERLIJKE STAM) DER GEMEENTE TEXEL. BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE WIERÉTET. gifte gedaan en nu zal E. weldra de ernstige gevolgen van zijne willekeurige handelwijze moeten ondervinden. Een iuzender in een Gorkumsch blad meent de ver klaring gevonden te hebben van het feit, dat, als een pre dikant bedankt heeft, veelal de volgende ook bedanken. Het gaat, zegt hij, met de predikanten als met de meisjes. Als de laatste weten, dat een man reeds een blaauwtje geloopen heeft, nemen zij hem niet, hoe aardig zij hem ook vioden. Door een arbeider van Haulerwijk is in den Weper- Veenpolder, in Ooststellingwerf, een gouden muntstuk ge vonden, waarop aan de eene zijde staat: //Jac. D. G. Mag. Iiub. Eran. Britt.,1' en aan de andere zijde: //Eaciam eos (in) gentem unam." Het eerste moet beteekenen. //Jacobus, bij de gratie Gods koning van Frankrijk en Brittannie, en het tweede: //Ik zal hen tot één stam maken." Het stuk is voor de som van f12 door een goudsmid gekocht. Door de echtelieden Salomon Mozes Mooy en Keetje Rchoonhoed werd dezer dagen in het logement van de wed. Meijer te Goor een kind, oud omstreeks 15 maanden, ach tergelaten. Door den burgemeester van Goor werd dit kind met de grootmoeder, wederregtelijk naar Zutphen opgezonden om ondersteuning te vragen van de Israël. Gemeente te Zut phen op grond, dat dit kind daar ter stede geboren was. De grootmoeder vervoegde zich te dien einde ten huize van den heer Weijl aldaar, doch op diens zeggen, dat de Israëlitische gemeente zich die zaak niet kon aantrekken, verliet zij, het kind op de toonbank achterlatende, ijlings den winkel. Door de zorg der politie is de arme verschoveling weder bij de grootmoeder teruggebragt, die er nu waarschijnlijk wel weder mede naar Goor zal trekken. De Twentsche Courant verhaalt een merkwaardig ge val, hoe het geweten, langen tijd in slaap gewiegd, zich eindelijk krachtig doet gelden. Dertien jaren geleden werd te Notter, gemeente Wierden, een persoon in de rivier de Regge verdronken gevonden. Men vermoedde dat de man op gewelddadige wijze het leven verloren had, waartoe veel bijdroeg dat hij verkeering had aangeknoopt met een meisje, waarop ook een auder een goed oog geslagen had, doch de zaak bleef in 't duister gehuld. De vorige week echter bekende zekere M. Van de Maat op zijn sterfbed aan de omstanders, dat hij de moordenaar is geweesthij had den verslagene, van zijn meisje terugkeerende, opgewacht, ver moord en in de Regge geworpen. Men schrijft van Groningen, 10 Januarij. De politie alhier heeft gisteren een brievenbesteller uit Steenwijk aan gehouden, die verdacht werd zich geldswaarden te hebben toegeëigend uit brievendie hem in zijne qualiteit waren toevertrouwd. Onderscheiden corpora dilicti werden in zijn bezit bevonden en hij moet zijn misdrijf volledig aan den commissaris van politie hebben bekend. Men wil te Brussel in 1874 eene wereldtentoonstelling houden. Er is reeds onder de firma Ed. Langlet Co., eene maatschappij gevormd, die zich met het bouwen en exploi- teeren van een nijverheidspaleis wil belasten, 't welk op eene hoogte in het koninklijk park van Valkenburg zal worden opgerigt. Het denkbeeld hiervan moet, volgens het Journal de Bruxelles, van den koning zijn uitgegaan. In den gemeenteraad te Parijs is het verslag over den wederopbouw van het stadhuis voorgelezen. De commissie heeft zich verklaard voor de reconstructie van het gebouw, slechts met eenige wijzigingen in het belang van den dienst. De kosten daarvan zullen 15 millioen bedragen. De raads commissie wil de reconstructie publiek uitbesteden. Een der raadsleden wilde den wederopbouw uitstellen en eerst de begonnen straten voltooijen, doch de president Vautrain ver klaarde, dat de drie millioen, voor het stadhuis in 1872 uit getrokken, tot geen ander doel konden worden aangewend, zonder toestemming van de nationale vergadering, die deze zeker niet geven zou. Bij de aankomst van het spoor te Tours had het volgend voorval plaats Een klompenmaker van Chateaurenault stapte uit een waggon en plaatste zich voor een andere, met de kruk van het portier in de hand. Een jongmensch van 21 jaar wilde juist uit den waggon stappen, toen de klompenmaker zich er voor had ge plaatst. Deze laatste stootte, zonder iets te zeggen, zijn dolk in de borst van den anderen, die terstond het wapen uit de wond trok en eenige passen voorwaarts deed, uitroepende om den moordenaar te vatten, dat spoedig gelukte en die in ver zekerde bewaring werd gehouden, totdat de politie ter plaatse tegenwoordig was. Terwjjl dit plaats greep kwam ook een jonge vrouw uit dezelfde waggon waarin de gewonde zich bevonden had. Zij was zijn echtgenoot. De klompenmaker kwam op het gezicht dezer vrouw tot de overtuiging, een onschuldige te hebben gedood. Hij ver klaarde zijn vrouw te zoeken, die den vorigen avond haar woning had verlaten om een ander te volgen en bad gemeend in die twee de beide voortvlugtigen te herkennen. De gewonde was een molenaarsknecht van Illebouchard, die zich met zijn vrouw voor pleizier naar Tours begaf. Docter Nivert ver leende hem de eerste hulp en werd daarna door den heer Thé- ophil* Thomas vervoerd naar het hotel St. Gratiën. Men vreest zeer voor zijn behoud. Dezer dagen liep een gerucht, dat de aartsbisschop van Munchen tot de waardigheid van kardinaal zou worden ver heven. Naar hetgeen thans uit Munchen aan Augsl. Allg. Zt. wordt geschreven, is dit van Rome uitgegaan, om zich te vergewissen welken indruk dit op de Beijersche regering zou maken. »Dat die indruk niet gunstig is", schrijft de corres pondent, «daarvan heeft men zich te Roihe op ondubbelzin nige wijze kunnen overtuigen. Niet minder duidelijk blijkt, dat, ingeval de curie tot dien stap overgaat, de Beijersche rege ring niet geneigd is, den nieuwen kardinaal de toelage van 40U0 scudi (f 10,000) te verzekeren, die hij volgens het be staande gebruik zou moeten hebben. Daar alzoo de Pauselijke Stoel voor de gelden zou moeten zorgen, zal de zaak bij de curie wel eerst in nadere overweging worden genomen, daar dit laatste vermoedelijk te Rome zwaarder zal wegen dan de tegenzin der Beijersche regering. In de vorige week overleed teBirmingham in 72jarigen leeftijd de bekende Joseph Gillot, fabriekant van stalen pen nen; hij begon zijn loopbaan met den verkoop van een zeer lompe soort van pennen voor I shilling het stuk, en laat een zeer groot vermogen na. De Noord-Amerikaansche bladen deelen het onderstaande staaltje van kinderliefde mede Miss Teria Claffin, wo nende in de 38e straat te New-York, lid van het huis Wood- hull en Claffin, makelaarsters in Broad-street, verscheen dezer dagen voor den regter Shandley, met verzoek een bevel uit te vaardigen tot uitzetting uit hun woning tegen Bucmank en Anna Claffin, haar vader en moeder, op grond dat deze beide ouden, volgens haar zeggen, onverdragelijk zijn, niet alleen voor haar, maar voor al de bewoners van het huis. Zij was bereid hen een weekgeld uit te keerenmits zij elders gingen wonen. Naar aanleiding dier klagt, vaardigde de regter een bevel van gevangenneming tegen de ouders der klaagster uit, maar toen de daarmede belaste ambtenaar het wilde uitvoeren, waren de vader en moeder van deze liefhebbende dochter verdwenen. Bevolkings-Statistiek der gemeente Helder over 1871. In de gemeente Helder zijn in 1871 Geboren391 mann., 347 vrouw., te zamen 738, waar onder 9 tweeling geboorten. Overleden232 mann., 200 vrouw., te zamen 432. Levenloos aangegeven 22 mann., 21 vrouw., te zamen 43. Er zijn 192 huwelijken gesloten. Deze verdoelen zich als volgt; Tusschen jongmans en jonge dochters 138 n weduwen 16 weduwn. jonge dochters 25 weduwen 13 Echtscheidingen 3. De bevolking bedroeg op 31 December 1870: Mannen Vrouwen Totaal 10224 9268 19492 Dit getal vermeerderde door geboorten en vestiging in de gemeente met 1010 951 1961 En verminderde door over lijden en vertrek uit de ge meente met 992 695 1687 Zoodat de bevolking op 31 December 1871 bedroeg 10242 9524 19768 Hieronder behoorden 246 personen tot de landmagt en 1606 personen tot de zeemagt, met inbegrip van het korps mariniers. Yan 4 11 Januarij 1872. ONDERTROUWD en GETROUWD Geene. GEBOREN Jannetje, dochter van Jan Bisschof en Frouwtje Daalder. Dieuwertje, docliter van Klaas Kuiper en Dieuwcrtje Tuinder. Dirk, zoon vati Johannes Bernardus Rumler en CorneliaSpreeuw. Heintje, dochter van Pieter Dros en Nicsje Knijper Hendrik, zoon van Maarten Kuiter eu Martje Lange. OVERLEDEN Jannetje Smit, oud 74 jaren, gehuwd met Arie Bremer. Neeltje Vlamiu;.', oud 19 jaren, dochter van Biem Vlaming (overleden) en Antje Wuis. Gedurende de maand December 1871. ONDERTROUWD en GETROUWD Geene. GEBOREN Antje, dochter van J. Hegeman en Gerritje Bos. Trijntje, dochter van L. Wiegman en Aaltje Roos. Grietje, dochter van D. Baijs en Geertje Scheltus. Bregje, dochter van K. Boersen en Johanna Maria Kazen. Jan, zoon van C. Bakker en Neeltje Staaltjes.— Antje, dochter van D. Bekendam en Maartje Klein. Dirk, zoon van D. Bakker en Die- vertje Elzer. Trijntje, dochter van B. Wagender en Grietje Boersen. OVERLEDEN Nicolaas van Ewijk, oud 6 jaren, zoon van W. L. van Ewijk en Neeltje Brummelkamp. Maartje Kuit, oud 10 jaren, dochter van de weduwe D. Kuit. Arie Johannis Kloos, oud 38jarrn, echtgenaot van Geesje Zaal. Gerardus Koelman, oud 19 jaren, zoon van B. D. Koelman en Geertje Koenderink. Evert Heijblok, oud 26 jaren, zoon van C. Heijblok en Maartje Gladvoetjes. Jan Wigbout, oud 6 weken, en Trijntje Wigbout, oud 8 jareu, kinderen van S. Wigbout en Hilgonda Wa- gemaker. Arijaantje Wigbout, oud 12 jaren, dochter van P. Wigbout en Dieuwertje Kok. M A lt K T B E U I G T E AMSTERDAM, 10 Jan. Granen. Tarwe zonder handel, Rogge stil, Pruisische f 220, j. Galatz f 200, dito f 203, geb. dito f 175, Petersb. f 190, dito f 196, a comptant zonder korting, per 2100 kilo. Oplevering in Maart f201, 200, Mei f207, 206. ROTTERDAM, 11 Jan. Ter aardappelenmarkt van heden waren de prijzen als volgtDuinzand f5, Zecuwsche Jammen f4 a 4.50. Met weinig aavoer. SCHAGEN, 11 Jan. 1 Stier f124, 5 Gelde Koeijen f 330 a 190, 3 Nuchtere Kalveren f 13 a

Heldersche Courant | 1872 | | pagina 2