HSLDERSGHE COURANT. Jlieums- en Woensdag JlDnerleiUie'öfni). 17 Januarij, NATIONALE MILITIE. M 1112. Twaalfde Jaargang. 1872. «fitfftrtëc! gcbetlte. KENNISGEVING. KIEZERSLIJSTEN. "belasting op de honden. Bfet-ufiaëcl gcöeclte. NIEUWSTIJDINGEN. Verscliijut D1NX5SDAG- en VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3' maandcu 0.50 Franco per post 0.65. Men abonneert zich bij" alle Boekhandelaren en. Postdirecteuren. Brieven franco. De prijs der Advertentien van 14 regels is 60 Centen; voor eiken regel meer 15 Centen. Vóór des Dingsdag en Vrijdags middags 12'aar gelieve men de Advertpntién intezenden. Ingezonden stukken minstens één'dag vroeger. Uitgever S. GILTJES. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER Gezien art. 26 der Wet van den 19 Augustus 1861 (Staatsblad No. 72); Brengen ter kennis van de belanghebbendcu, dat het inschrijvings-register en de daarbij behoorende alphabetische naamlijst, betrekkelijk de jongelingen die zich binnen deze gemeente in 1871 hebben doen inschrijven voor de ligling der Nationale Militie van 1872, op de Secretarie der gemeente voor elk ter lezing is uedergelegd, van heden tot den 19 Jaunarij aanstaande, van des morgens negen tot des namiddags een ure, en dat tegen register en lijst binnen genoemden tijd bezwaren kunnen worden ingebragt bij den Commis saris des Konings in deze provincie, door middel van een bij den Burge meester in te leveren, door do noodige bewijsstukken gestaafd verzoekschrift, op ongezegeld papier en onderteekend door hem, die ze inbrengt. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. 10 Jannar(j 1872, L. VERHEY, Secretaris. De VOORZITTER van den RAAD der gemeente HELDER Gelet hebbende op het bepaalde bij art. 7 der Wet van 4 Julij 1850 (Staatsblad No. 37), betrekkelijk bet opmaken der LIJSTEN, aanwijzende de personen, die tot het kiezen van leden van de Tweede Kamer, van de Pro vinciale Staten en van den Gemeenteraad bevoegd zijn. Noodigt alle inwoners der gemeente uit, om, zoo zij elders in de directe belastingen zijn aangeslagen, daarvan vóór den 15 Februarij aanstaande te doeu blijken. Helder, De Voorzitter voornoemd, 10 Januarij 1872.STAKMAN BOSSE. De BURGEMEESTER der gemeente HELDER brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat in het begin der volgende maand Februarij de beschrijving zal worden gedaan van de in de gemeente aanwezige HONDEN, voor de be lasting van het loopende jaar, bij welke beschrijving ieder verpligt is aan de daarmede belaste Ambtenaren de noodige opgaven en inlichtingen te geven. Ieder belastingschuldige, die overgeslagen mogt zijn, is gehouden vóór of op den laatsten dag der volgende maand ten kantore van den Gemeente- Ontvanger schriftelijk aangifte te doen. De belasting bedraagt voor een losloopende hond f 3.en voor een die vast ligt fl. Losloopende honden moeten een halsband dragen, voorzien van den naam des eigenaars. Van ontduiking of overtreding dezer belasting wordt procesverbaal opge maakt en voor de Arrondissements-Regtbank te Alkmaar vervolgd. Helder, De Burgemeester voornoemd, 10 Januarij 1872. STAKMAN BOSSE. -Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 16 Januarij 1872. Z. M. heeft bevorderd tot officieren-machinist lö kl., de officieren-machinist bij de zeemagt A. Sol, J. A. Jullien, A. ïlaes en P. A. van Akenen bepaald, dat de overige officieren-machinist bij de zeemagt zullen voeren den titel van officier-machinist 26 kl. De minister van marine brengt ter kennis vau de belanghebbenden, dat ten gevolge van het ontvangen berigt, dat de cholera in de Noord-Duitsche havens van de. Oost zee geheel verdwenen is de toepassing van quarantaine-maat regelen, voor de schepen die van daar in Nederland aan komen, wordt opgeheven. Door het comité voor den ontworpen Noord-Hol- landsch-Prieschen spoorweg zal, naar gemeld wordt, weldra eene vergadering worden gehouden in de Keizerskroon te Amsterdam, waarbij de betrokken burgemeesters zullen worden uitgenoodigd, om meer gedetailleerd den stand der zaken te komen hooren. De voorgestelde rigting van bedoelden spoorweg zou zijn: uitgaande van het centraal-station te Amsterdam of over den afsluitdam hij Schellingwoude, of met stoomflottille over 't IJ. Bij de lijn worden meer of minder direct gebaat Schellingwoude, Durgerdam, Nieuwendam, Rausdorp, Zun- derdorp, Broek, overgang Ilpendam en Binnen-End. Door het oostelijk deel van den Beemster gaande, komt de lijn langs Avenhorn, de Hulken, gemeente Berkhout, te Hoorn. Van Hoorn gaande langs Zwaagdijk, Nibbixwoud, Medwoud, Twisk en Opperdoes, eindigt ze te Medemblik. Per zeestoom- of spoorboot naar Hindeloopen, gaat ze van daar langs Workura naar Bolsward en Sneek en sluit vervolgens aan den staatsspoorweg te Grouw (lijn MeppelLeeuwarden). Men schrijft ons van Oude Schild d.d. 12 Jan. 1872, het volgende: Gisteren avond had in het lokaal van den heer W. Hil- lenius weder eene volksvoorlezing plaats. Ruim 260 perso nen waren opgekomen. Een veertigtal knapen en meisjes waren tegenwoordig om, ouder de leiding der onderwijzers, een twaalftal tweestemmige liederen te zingen tot afwisseling en opluistering dezer bijeenkomst. Precies ten 7 ure opende de heer Muller de vergadering met een kort maar gepast woord. De heer J. Zwanenburg hield eene zeer interessante lezing over h Neuzen". Dit komisch behandeld onderwerp gaf over vloedig stof tot nuttige wenken. Een aangenamen en verras senden indruk maakte alstoen het flinke gezang der kinde ren op alle aanwezigen. De eerste" bijdrage werd geleverd door den heer Muller in het dichtstukje van Eliot Boswel Voorwaarts". Verder droeg de heer Jb. Hillenius voor //Rabbi Maijer" de heer M. Wassenaar//Hondentrouw" van Tollens, dat, met de diepste stilte aangehoord, levendigen bijval verwierf. De heer K. Bakker las nog voor een brief aan Rebekka. Tusscben de voordragten deed het gezang der leerlingen zich herhaaldelijk hooren en werden de kinderen op krenten brood onthaald. Eer men er aan dacht was het uur van zamenkorast verstreken en allen gingen hoogst voldaan huis waarts, weltevreden geheel kosteloos zulk een genoegelijken en nuttigen avond te hebben gesleten. Naar wij vernemen zal de dienst met de stoomboot Ada van Holland spoedig hervat worden. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft bepaald dat de jaarletter, zoowel bij den ijk als hij den herijk der maten en gewigten, gedurende het jaar 1872 te bezigen, zal zijn de letter Dschuin gesteld. Gisteren is het 74 jaar geleden, dat de heer Thorbecke geboren is. Onze premier is nog een of twee jaren ouder dan de heer Thiers. Uit Harlingen schrijft men dd. 12 Jan. aan de Arnh. Crl.De luit.-adj. Keyzer, wiens houding in de bekende zaak van kapitein Janssen zoo algemeene afkeuring onder vindt, zal voor den raad van onderzoek gesteld worden. Van een onderzoek naar het gedrag van majoor Gisser schijnt nog geen sprake te ziju. Naar de N. B. Cl. verneemt, zal Donderdag a. s. in de kiesvereeniging Burgerpligt te Amsterdam het voorstel worden behandeld tot het indienen van een adres aan de Tweede Kamer, tot rehabilitatie van den voormaligen kapitein Janssen, door het aannemen van eeu duidelijke en stellige conclusie ten deze.

Heldersche Courant | 1872 | | pagina 1