De luit. ter zee 2e kl. F. W. C. Ledeboer, dienende aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, wordt met den 5n Februari] a. s. op non-activiteit gesteld, en met den 6n daaraanvolgende vervangen door den luit. ter zee 2e klasse N. J. van Renterghem. Z. M. heeft goed gevonden, den luitenant-kolonel N. Scheltema, provincialen adj. in Noordholland, op zijne aan vrage, op pensioen te stellen, en het bedrag van dat pensioen te bepalen op f 1500.'sjaars. Z. M. heeft benoemd bij de prov. staf, tot majoor, prov. adjudant in Noordholland, den kapt. W. Muller, van het 7e reg. inf.bij het wapen der inf., tot kapt. 3e kl. (naar ouderdom van rang), bij het 7ereg., den ln luit. G. J. Weber, van het 2e regiment. Z. M. heeft goedgevonden den kapitein J. G. Mulder, van het wapen der infanterie, thans op non-activiteit, op pensioen te stellen, en het bedrag van dat pensioen, te be palen op f900. 'sjaar^. Z. M. heeft, met ingang van den 1" Mei a. s., be noemd tot betaalmeester te Rotterdam, den heer jhr. A. C. P. Quarles van Ufford, thans betaalmeester te Alkmaar. Naar wij vernemen, is door de politie te Bommel gearresteerd den medepligtige aan de diefstal hier onlangs gepleegd, ten nadeele van den heer S. P. Marinkelle. Men zou nog eenige horologiën in zijn bezit hebben gevonden. Wij vestigen de aandacht van belanghebbenden op het examen voor surnumerair bij de Staats-spoorwegen, op 5 Maart eerstkomende. Bij de te Utrecht 11. plaats gehad hebbende prijstrek- kingen der weerbaarheidsloterij, viel op serie 529 no. 46 de prijs van dertig duizend gulden, serie 5605 no. 2 twintig duizend gulden en op serie 4823 no. 35 drie duizend gulden op ser. 1519 no. 40, ser. 7985 no. 2, ser. 1337 no. 16, ser. 234 no. 46, ser. 3934 no. 35, ser. 1519 no. 49. ser. 6865 no. 37, ser. 1337 no. 42, ser. 7852 no. 7, ser. 7842 no. 7, ser. 3401 no. 16, ser, 4031 no. 30, ser. 1074 no. 7, ser. 2080 no. 28, ser. 3934 no. 14, ser. 2368 no. 23, ser. 5991 no. 26, ser. 3019 no. 49, ser. 3234 no. 43, en serie 3698 no. 36 elk honderd gulden. De iY en Z. H. Crt. deelt nog betrekkelijk bovenstaande trekking mede, dat haar uit Utrecht wordt verzekerd, dat de prijs van f 30.000 is gevallen op een niet uitgegeven en door de Weerbaarheid voor eigen rekening gehouden nummer. Een telegram van Batavia van 27 Januarij, luidt De overstroomingen krijgen een dreigend aanzien verlies van menschenlevens heeft men niet te betreuren. De handel staat gedeeltelijk stil. De gemeenschap met de reede is, ten gevolge van een storm uit het Oosten, afgebroken. Ook bij het departement van Koloniën is per telegraaf de tijding ontvangen, dat buitengewone, overstroomingen in vier residentiën van Java hebben plaats gehad. Al zijn bij deze ramp geen menschenlevens te betreuren, het is ontwijfelbaar, dat zij onder de bevolking groote ellende heeft aangerigt. Men schrijft uit Yelzen 25 Januarij. De werkzaamheden aan het kanaal door Holland op zijn Smalst gaau met het zachte weder, geregeld doorde uitgra vingen van zand en het vervoer daarvan gaan eiken dag voort, ook het zetten der betonblokken aan de zeehavenhoofden kan voortgezet worden. De laatste stormen hebben geen schade er aan toegebragt. Met het metselwerk aan de groote zeesluizen is men moeten ophoudenechter was men daarmede, toen de vorst inviel, ver genoeg gevorderd, om een begin te maken met het zetten der ijzeren sluisdeuren, die, te Amsterdam ver vaardigd, stuksgewijs hier worden aangevoerd en in elkaar ge klonken ook de ijzeren draaibrug over het kanaal is voor een groot deel klaar en zal waarschijnlijk met Maart voor het gebruik opengesteld worden. Dezer dagen is melding gemaakt van den ongunstigen uitslag der beproeving van de plaatijzeren traliebrug met steeuen landhoofdeu, -die in den grooten weg der le kl. over de rivier de Reest, bij Meppel, ter vervanging eener vaste houten brug, wordt gemaakt. De Stoomposl deelt daaromtrent eenige nadere bijzonder heden mede en meldt verder Alle gebreken, door de proefbelasting ontstaan, moeten, -volgens het bestek, worden hersteld door en ten koste van den aannemer, die nu bezig is om de diagonalen en hangers weg te nemen en door anderen te vervangen. Yolgens ontvangen telegram is het schip Robertus Hendrïkuskapitein Hageraats, met militairen via de Kust van Guinea naar Java bestemd, na drie dagen slecht weder te hebben doorgestaan, zonder schade te Margate binnengeloopen. De kapitein was voornemens de reis spoedig te vervolgen. Het Nederlandsch fregat Baron van Ballandt van Roo- sendael, kapitein Dietz, van Penarth naar Singapore bestemd, is te Bahia masteloos binnengeloopen. Vrijdag jl. viel te Amsterdam een man in het Oos terdok xte water, die met een zijner kameraden op een stelling buitenboord werkzaam was aan het schilderen van het brik schip f/Antonia Hendriha CarolinaSpoedig was de drenke ling door twee zijner kameraden gered, doch overleed weldra aan de gevolgen. Geneeskundige hulp was onmiddelijk verleend, doch vruchteloos zijn pogingen in het werk gesteld om den drenkeling in het leven te behouden. De ongelukkige laat een huisgezin met 6 kinderen na. De kameraad van den over ledene is, bij het zien, dat deze te water viel van schrik van de stelling op het vlot gevallen en verkeert thans in beden- kelijken en zorgwekkenden toestand. Men schrijft ons van Meppel 27 Januarij. De verzending van vette varkens per spoor en scheepsge legenheid naar Holland, evenals de belangrijke expeditie van spek, worst, enz., door onze slagers, mede naar Holland en Friesland, maakt de prijzen hoog en bezorgt den landlieden een volle beurs. De meeste varkens worden tegenwoordig "op hok" opgekocht; partijen van 40 a 50 worden hier niet zelden per as ter verzending aangebragt. Te Hoogeveen (Drenthe) heeft Zaturdag jl. naar men verneemt, een vreeselijke gebeurtenis plaats gehad. Een per soon, die in dronken toestand langs den weg liep, moet doar een jong mensch zijn uitgejouwd, tengevolge waarvan eerst genoemde, naar men wil een schoenmaker, zoodanig in woede ontstak, dat hij den hem volgenden jongeling met een mes heeft doorstokendeze zou op de plaats dood zijn gebleven. Een jong kind zijn te Rotterdam dezer dagen des nachts in zijn slaap de toppen der vingers door ratten afgeknaagd, terwijl het door diezelfde dieren ook eenige wonden aan het oor werd toegebragt. "Woensdag werd te Winschoten door een te Leer ge- stationeerden Pruisischen land-gendarme, stevig geboeid ge vankelijk aangebragt en ter beschikking van den officier van justitie gesteld zekere Marten Geitz, verdacht van in ver- eeniging met anderen, eenige weken geleden, in het Pekel- derveen den Rijksveldwachter Prins, nadat deze op nachte lijke surveillance eenige sluikers had achtervolgd en deze laatsten zich van hunne vrachten spiritus hadden ontdaan, op verregaande wijze te hebben geslagen en verwond. Een van de vermoedelijke daders werd kort daarna in verzekerde bewaring genomen de vader van dezen nam evenwel de wijk over de grenzen, totdat het eindelijk aan de Pruisische po litie gelukte den beruchten smokkelaar in handen te krijgen, nu bovendien kenbaar door een sabelhouw, hem in de wor steling met Prins door dezen laatste over een der wangen toegebragt, hetgeen een merkbaar teeken had achtergelaten. Yader en zoon logeren nu weder onder één en hetzelfde dak, terwijl het sluikerspersoneel een paar van zijn werk zaamste en geoefendste leden moet derven. Te H., eène gemeente in N.-Brabant, had dezer da gen het volgende kluchtige voorval plaats: //Eene boerendeern verkeerde met een boerenjongen, doch hij kreeg spijt en ver kocht zijn meisje heimelijk voor f 12. aan een anderen boer, die het zoover bragt, dat hij er mede zou trouwen. Op het raadhuis gekomen, waren echter zijne papieren niet in orde en moest ^hij naar huis gaan," om ze te veranderen. //Neen," zeide hij, //als het zooveel in heeft, schei 'k er uut," en deed zijn meisje cadeau aan haar eersten vrijer, die ze weer ge nomen heeft. Op het oogenblik zijn ze in ondertrouw. Misschien komt de liefde later. Den 19" Januarij 1872 heeft te Berlijn de uitwisseling plaats gehad der acten van bekrachtiging op de telegraaf- overeenkomst tusschen Nederland en het Duitsche Rijk, den 5n October 1871 te Bern gesloten. Yolgens officiëele opgaven is het publiek verkeer op den Midden-Rijn gedurende het afgeloopen jaar minder levendig geweest dan gedurende het jaar 1870. Door de brug te Dusseldorf zijn gedurende 1871 gepasseerd 1963 stoomschepen, tot het vervoeren van reizigers, tegen 2060 in 1870; 2900 stoomsleepbooten met 6464 vaartuigen op sleeptouw, tegen 2900 stoomsleepbooten met 3936 vaartuigen op sleeptouw in 1870, en 10,519 zeilschepen tegen 10,637 in 1S70. Yerscheidene bladen, onder anderen de //Siècle," heb ben reeds hunne bureaux geopend tot het ontvangen van vrijwillige bijdragen, ten einde op die wijs in staat gesteld te worden de oorlogsschuld aan Duitschland te spoediger te voldoen, en alzoo de vreemde bezetting binnen een be trekkelijk korten tijd kwijt te worden. Naar het zich aan vankelijk laat aanzien, zal het denkbeeld groote resultaten afwerpen. Algemeen is men ingenomen met het plan. Overal worden Comités georganiseerd. Te Nancy is in eenige uren reeds 400,000 francs bijeengebragt. Te Pont-a-Mousson, een klein plaatsje, is in twee dagen voor 70,000 francs inge schreven, zonder de kostbaarheden te rekenen, waarvan de vrouwen zich ontdaan hebben, om ze te offeren op het al taar des Yaderlands. De. //Siècle" heeft voor 5000 francs ingeschreven. Een verschrikkelijk ongeluk heeft op den spoorweg

Heldersche Courant | 1872 | | pagina 2