HELDERSCHE COURANT. Zaturdag 3 Februarij. M 1117. Twaalfde Jaargang. 1872. Jïteuras- en <flöoertentte--6faö. LOTING VOOR DENATiÖNALE MILITIE. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINGSDAG- en VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden 0.50 ïranco per post 0 0.65 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. Brieven franco. De prijs der Advertentien van 1—4 regels, is 60 Centen; voor eiken regel meer 15 Centen. Vóór des Dingsdag en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentien intezenden. Ingezonden stnkken minstens één dag vroeger. GILTJES. <©|ifiriëd guüeclte. EERSTE KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER maken bekend, dat de LOTING over de in 1871 in deze gemeente ingeschrevenen voor de ligting der Nationale Militie van 1872 is bepaald op Donderdag den twee-en-twintigsten Februarij eerstkomende des voormiddags len half tien ure. De loting zal plaats hebben in de BOUWZAAL, acllter het Bureau voor Gemeentewerken, op de Kerkgracht. Gedurende vijf dagen, te rekenen van den dag waarop de loting heeft plaats gehad, kunnen tegen de wijze waarop zij is geschied, bij de Gedeputeerde Staten bezwaren worden in- gebragt door belanghebbende lotelingen, of door hun vader of voogd, bij verzoekschrift, op ongezegeld papier, ondertee kend door hem die het bezwaar inbrengt. Dat verzoekschrift moet worden bezorgd bij den Burge meester dezer gemeente. Voorts wordt in herinnering gebragt dat zij die vermeenen vrijstelling van dienst te kunnen erlangen daarvan bij de loting opgave moeten doen aan den lieer Militie-Commissaris. Zijdie vrijstelling van dienst reclameren wegens broeder - dienst of als eenige zoonmoeten zich op Dingsdag den 6den Februarij te vorendes morgens tusschen 9 era 12 ure vervoe gen aan het Raadhuis eerstgenoemden met de geboorte-bewijzen van al hunne broeders en de bewijzen van dienst of zakboekjes hunner broedersop wier dienst zij hunne reclames gronden era laatstgenoemden met de trouwakten hunner ouders. Burgemeester en Wethouders voornoemd Helder, den STAKMAN BOSSE, Burgemeester. 1 Februarij 1872. L. VERHEY, Secretaris. Diet-officiccl gcöcclte. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 2 Februarij 1872. Aan P. M. Tompott, scheepstimmerman ter Rijksma rinewerf alhier, werd heden morgen ten lil-uur, in tegen woordigheid van alle werklieden op bovengenoemde werf, het vonnis voorgelezen, waarin hij tot 5 jaar tuchthuisstraf werd veroordeeld, ter zake der diefstal van koperen bouten. (Voor eenigen tijd door ons medegedeeld.) Apollos derde winterconcert dat 11. Dingsdag in Tivoli plaats vond, en even als de vorigen bijzonder goed slaagde, werd door ons met zeer veel genoegen bijgewoond. Het is ons niet doenlijk elk nommer van het programma eenigzins uitvoerig te bespreken, daar het zooveel verscheidenheid be vatte, dat ons eene dergelijke bespreking te ver zoude voeren. Het zij genoeg te constateren, dat en de dilettanten en de artiste, zich bij uitnemendheid van hunne moeijelijke taak hebben gekweten. De nitslag heeft de verwachting overtroffen. Mevrouw*** is eene pianiste van zeldzame begaafdheid. Haar spel is gracieus en geeft alle mogelijke blijken van ernstige studie, van eene goede school en klassieke rigting. De heer die als dillettant-violist optrad, gaf ons een hoogst aan- genamen indruk door zijn wegslepend en boeijend spel. De ijverige dillettant bezit, wat men in de muziekale wereld een jlinken streek noemt, en weet door zijn goed aaDgebragte nuancering, daarvan te profiteren. Mejufvrouw Stoetz, eene jeugdige Amsterdamsche artiste, heeft mede bij uitnemendheid voldaan. Hare voordragt paart aan goede intonatie, een goed begrepen nuancering en is vrij van het onaangename vibreren, waaraan jeugdige zangeressen zich dikwijls schuldig maken. Dat haar orgaan ook degelijk geoefend is, getuigt de reine triller aan het slot van //la Mandolinata," welk nommer op aanhoudend applaus, door de bevallige zangeres gebisseerd werd. De beide trio's (viool, piano en orgel) en- de nommers voor orchest, liepen mede zeer goed van stapel en genoten even als de soli de eer van een daverend applaus. Moge directie, directeur en executanten steeds met denzelfden ijver bezield zijn als op den avond van dit concert, dan. staan ons in dit winter- saisoen nog een en in het volgende nog eene reeks van hoogst aangename en genotrijke muziekale avonden te wachten. Bij koninklijk besluit van 1 Februarij is, met ingang vanden 5n daaraanvolgende, benoemd tot minister van Oorlog, de generaal-majoor F. A. T. Delprat, directeur voor het ma terieel der artillerie. De luitenantster zee 2e klasse M. F. Tijdemai],C. J„ de Jong en W. A. Cambier, laatst behoord hebbende tot het eskader iu Oost-Indië, en van daar den 2.5n Januarij jl. in Nederland teruggekeerd, worden met dien datum op non activiteit gesteld. Z. M. heeft aan den vice-admiraal O. A. Uhlenbeck, Hds. adjudant in buitengewone dienst, kornm. der zeemagt en chef van het departemeut van marine in Ned. Indië, ver gunning verleend tot het aaunemen en dragen der versier selen van groot-officier der Hooge orde van den Olifant, hem door Z, M. den koning van Siam geschonken. Aan den opperschipper in het vaste korps dek- en onderofficieren J. H. Bloemink, is toegekend de gouden medaille voor 50 jarigen eerlijken en trouwen militairen dienst. De Minister van Oorlog ad. interim, brengt ter ken nis van belanghebbenden, dat op 1 October van dit jaar wederom jongelieden zullen worden toegelaten, om bij het garnizoenshospitaal te Amsterdam te worden opgeleid tot officieren van gezondheid voor den dienst hier te lande en in de koloniëu, en tot militaire apothekers hier te lande. In het jaar 1872 zullen tien surnumerairs der directe belastingen, in- en uitgaande regten en accijnsen worden aangesteldin de maand Augustus, op nader vast te stellen plaats en dagen, zal daarvoor het vergelijkend examen wor den afgenomen. De Staats-Courant bevat de koninklijke bekrachtiging der beide wetten van 20 Jannarij 1872, inhoudende het verdrag tusschen Nederland en Groot-Brittannië betreffende Sumatra en wegens den afstand der Nederlandsche bezittin gen ter Kuste van Guinea. Men schrijft ons van Texel, 1 Febr. Op de Vliehors zit een schip met pijpstaven, een rijke lading. Door het gunstige winterweder is de visscherij weder in vollen gang. Op Texel is men ongunstig gestemd wegens den af stand van de Kust van Guinea, en koestert men de meening dat, indien Z. M. reeds den 20 Jan. den afstand geteekend heeft, er wel met wat overhaasting kan te werk gegaan zijn. Men vreest dat nu West-Indië en daarna het eiland Texel aan de beurt zal liggen. Schipper S. YVuijs is heden met zijn vaartuig op reis ge gaan ter afhaling van ds. Capteijn, van Donkerbroek in Friesland, oulangs te Oosterend beroepen. ZEw. zal op 4 Febr. zijn afscheid prediken en, volgens zeggen, 8 dagen daarna, op 11 Febr., zijn intree doen.

Heldersche Courant | 1872 | | pagina 1