NIEUWSTIJDINGEN. edele roeping vervullen', wanneer zij zich ten doel stelden daartoe mede te werken Wij zien dus in de Aprilsfeesten reeds het bewijs, dat de echte vaderlandsliefde in Nederland nog niet zoo algemeen heerscht. als wij zouden wenschen. Toch geven wij den moed niet verloren. In één opzigt althans zullen zij stellig groot nut aanbrengen men zal elkander beter leeren kennen, hetgeeen in elk opzigt zeer dienstig is. Moge dan die kennis tegenover sommigen van minder aangenamen aard zijn, men kan er toch voorzigtigheid uit leeren, en deze is waarlijk niet te verwerpen. De verschillende opvatting intusschen van die feesten vloeit grootendeels voort uit het drijven van enkele partijen, en de onkunde van velen, die zich daardoor laten medeslepen. Wij meenen evenwel ook uit andere verschijnselen in Neder land te moeten opmaken, dat de echte plant van vaderlands liefde nog veel zorgvuldiger moet worden aangekweekt, zal zij rijke vrucht dragen. Wij komen daarop terug. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 6 Februarij 1872. Ter voorziening in de vacature, ontstaan door het eme ritaat van ds. Ledeboer, is Vrijdag avond jl. tot predikant alhier beroepen ds. Calkoen, van Nieuwe Niedorp. Zr. Ms. fregat met stoomvermogen Admiraal van Wassenaer wordt op 's Rijks marinewerf alhier met grooten spoed gereed gemaakt, om naar de Kust van Guinea te vertrekken. Met dezelfde bestemming vernemen wij, worden te Hellevoetsluis twee stoomschepen van de 3e en 4e klasse uitgerust. De 2e luitenants bij het corps mariniers J. J. Reeringh en II. J. Romeny, commanderende de detachementen mari niers, ingescheept op Zr. Ms. wachtschepen te Willemsoord en Hellevoetsluis, worden met den laatsten dezer ter be schikking gesteld van den commandant van dat corps en met den eersten Maart daaraanvolgende vervangen respecti- velijk door den ln luitenant J. H. Zaal en den 2n luitenant J. B. Verhey. Zondag namiddag omstreeks één ure, vertrok van de reede alhier het stoomschip Prins van Oranjekapt. Braat, ten einde zijn tweede reis naar Oost-Indie via Suez te on dernemen. Naar wij vernemen, zal het derde stoomschip van de maatschappij Nederland, Conrad, kapt, T. Oort, medio Maart van hier naar Batavia vertrekken. Z.M. heeft met ingang van 5 dezer den heer L. G. Brocx, onder dankbetuiging, eervol ontheven van het tijdelijk be heer van het departement van oorlog. Z. M. heeft aan den kapt. van het pruissische schip EelenaJ. H. Schiudler, te Neuhaus, als blijk van Zr. Ms. goedkeuring en tevredenheid wegens de redding der beman ning van het Groningsch kofschip Sieuwert en Johanden 3 3n December 11. op de hoogte van Doggersbank vergaan, toegekend de zilveren medaille, ingesteld bij besluit van 22 September 1855, no. 64, alsmede een loflijk getuigschrift. Men schrijft ons van Terschelling nader omtrent het aldaar gestrande Ned. galjootschip Jacob en Willemkapt. van Duijn, (zie ons vorig nommer) tfVan schip en ladiug is niets geborgen, terwijl de equi page al hare plunjes aan boord heeft moeten achterlaten en hier geheel hulpeloos is aangekomen." Men schrijft van Grimsby dd. 1 Februarij. Tengevolge van eeue werkstaking om meer loon te erlangen zijn de stoombooten voor Hamburg, Rotterdam, Antwerpen en Gent, die heden morgen moesten vertrekken, allen op gehouden. Men meldt uit Rotterdam dd. 3 Februarij. Yolgens telegrafisch berigt van heden, is het schip Boberlus Eendrikuskapt. Hageraat9, van Amsterdam, via de Kust van Guinea naar Java vertrokken, laatst van Margate, ter reede van Swansea gearriveerd met Onklare pompen. Het had 10 uren plat op zijde gelegen, en veel geledendoch geene zigtbare schade. Passagiers en equipage allen wel. De Nederlandsche Handelmaatschappij verlangt scheeps gelegenheid te zien aangeboden voor het transport naar Java van 125 militairen, waaronder 6 onderofficieren, benevens 5 N 6 kajuitspassagiers, te embarqueeren den 24 Februarij. Aanbiedingen worden ingewacht tot Vrijdag den 9den Februarij a. s., of bij agenten te Rotterdamvóór of op Donderdag 8 dezer. Te Amsterdam is voor eenigen tijd scheepsbeschuit aan gevoerd, waartegen officieel gewaarschuwd is, als zijnde scha delijk voor de gezondheid. Thans wordt medegedeeld, dat deze beschuit afkomstig is uit de Fransche vestingen en haven plaatsen, waar zij als onbruikbaar verkocht is. Men schijnt nu te Amsterdam en pok op andere plaatsen te trachten die bedorven beschuit als goede waar aan den man te brengen. Men schrijft uit Rotterdam, 3 Februarij. Hedenmorgen werd alhier aan de vischmarkt in afslag ge- bragt eeu honderdtal manden scnelvisch, over het Nieuwediep aangevoerd, doch in zulk een staat, dat de marktmeester ze niet wilde aannemen. Daar de keurmeesters afgeschaft zijn, begaven zich de eigenaars met de visch stadwaarts, gevolgd door een aantal vischhandelaars en handelaressen, die 1t zeer spoedig over den koop eens waren en zoo ging men met het bedorven goed verder de stad in, om koopers te vinden. De ontevredenheid, bij velen door deze handelwijze opgewekt, schijnt der politie aanleiding te hebben gegeven, om tusschen beide te komen. Weldra was aan de roudventers den last ver strekt, om deze bedorven visch niet binnen deze gemeente te verkoopen. Of men nu beproeven zal, ze buiten deze gemeente aan den man te brengen en of de zaak tusschen koopers en aanbrengers der visch zonder strijd als geëindigd is aan te merken, is nog niet bekend. Dat er aan keurmeesters een dringende behoefte bestaat, is nu weder gebleken vooral daar een geldige oorzaak voor de afschaffing dier ambtenaren steeds onbekend is gebleven. Aan de Schinkel onder de gemeente Sloten, (N.-H.) is een man, die zich met een schuitje op dat water had be geven om te visschen, overboord geslagen en verdronken. Hij laat een vrouw na met vijf kinderen, van wie het jongste négen dagen oud was, toen de vader stierf. Te Tilburg is een veelbelovend 16jarig jongeling, stoei- jende, tusschen de drijfriemen van eene machine geraakt, en zoodanig verwond, dat men voor het behoud van zijn leven vreest. Vrijdag avond 1.1. is uit een binnengracht te Sneek op gehaald het lijk eener hoogbejaarde vrouw, die al een paar dagen vermist werd. Men veronderstelt, dat hier aan zelfmoord te denken valt. Men schrijft uit ZoelmondDeu 2 Februarij, na het eindigen van het godsdienstig onderwijs, bleven cenige jon gelingen in de consistoriekamer achter. Deze geraakten aan het spelend toewerpen van een stoelkussen, toen een van hen, T. v. S. geheel onverhoeds een messteek in het onderlijf ont ving van een knaap, H.A.v.M. nog geen 16 jaren oud, die even wel 3edert lang ter kwader naam bekend stond in de gemeente. De gewonde stortte weldra neer tengevolge van bloedverlies. In zijne woning gebragt, gelukte het door spoedig aange- bragte geneeskundige hulp, de sterke bloeduitstorting te stuiten. Hoezeer men niet zonder vrees is, bestaat er hoop op behoud van zijn leven. Zaturdag daarop, verscheen het geregt van Tiel, hetwelk, na onderzoek, den jeugdigen misdadiger geboeid in verzekerde bewaring mede nam. Dat men met gebruik van mosselen voorzigtig moet zijn, leert men wederom uit hetgeen Donderdagavond te Gro ningen is voorgevallen. Iemand had toen mosselen gebruikt, zonder er iets aan te-bespeuren. Eenige oogenblikken daarna werd de man zoo ongesteld en zwol zijn ligchaam zoo op, dat men genoodzaakt was den dokter te laten ontbieden. Gelukkig dat door een braakmiddel nog bijtijds de oorzaak van zijn ongesteldheid kon worden weggenomen. De Draglsler Ct. meldt: Naar men ons verhaalt, moet te Surhuizum een vreeselijke daad ontdekt zijn. Men heeft daar namelijk in een akelig kelderhol eene vrouw gevonden, die daar sedert verscheidene jaren door hare zuster was op gesloten, welke laatste wekelijks f 1.50 verplegingskosten voor haar trok. Nadere bijzonderheden ontbreken, doch wij hopen de zaak te onderzoekeu en er op terug te komen. Men schrijft ons uit Vollenhoven, 1 Februarij: De vangst is voor onze visschers in de vorige week veel voor- deeliger geweest. Ook van de TJrker visschers verneemt men dat de vaugst grooter en de aflevering voordeeliger wordt. De prijzen der kabeljaauw zijn sedert eenige dagen verdubbeld. Uit eene branderij te Rotterdam werd op 2 December 11. ten omstreeks elf uur, een fust met gedistilleerd uitge slagen, waarvoor rijksambtenaren het vereischte document hadden afgegeven. Twaalf minuten later werd uit dezelfde branderij door de knechts weder een fust met gedistilleerd gerold, dat door rijksambtenaren, die op den uitkijk stonden, werd aangehouden. Op hunne aanvrage werd hun door de vervoerders hetzelfde document vertoond, dat gediend had tot dekking van het eerst uitgeslagen fust, waarom het nu vervoerde fust werd in beslag genomen, als niet gedekt door een biljet. De brander is voor dat feit thans door de regt- bank veroordeeld tot eene boete van f 1438.95, en het fust met gedistilleerd verbeurd verklaard. Men schrijft uit Harlingen d.d. 2 Febr. Een zich noe mend duitsch koekooper, voorgevende van Zwolle te komen, had zich heden morgen met een ligterschip, dat nog goede ren aan boord van de Engelsche stoomboot Banger over de pollen moest brengen, aan boord van dat stoomschip bege ven, doch werd met een zeilschip daarvan weder afgevoerd en gevankelijk hier aan wal gebragt, omdat hij met een som metje van f 8000 naar Londen wilde stevenen, waarmede de wettige eigenaar van dat geld zich, zoo het scheen, niet heeft kunnen vereenigen. De Paus heeft 1000 frs. gezonden aan de noodlijdenden door den onlangs te Florence plaats gehad hebbenden brand

Heldersche Courant | 1872 | | pagina 2