HELDERSCHE COURANT. JïieumS' en Zaturdag «flöoerfcntie-öfttö. 10 Februarij. M 1119. Twaalfde Jaargang. 1872. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt D1NGSDAG- en VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 8 maanden 0.50 Franco per post n 0.65 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. Brieven franeo. De prijs der Advebtentien van 1—4 regels is 60 Centen; voor eiken regel meer 15 Centen. Vóór des Dingsdag en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën intezcuden. Ingezonden stukken minstens óóu dag vroeger. Uitgever S. GILTJES. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 9 Februarij 1872. Het negende jaar-concert van Euphonia werd gisteren avond door ons bijgewoond. Een waarlijk schoon panorama deed zich aan onze oogen voor, toen de gordijn opging en de jeugdige zangers en zangeressen, allen op het fraaist uit- gedoscht en brandende van verlangen om hunne stemmen te doen hooren, zigtbaar werden. Het door den ijverigen directeur vastgestelde programma werd zeer goed en vlug afgezongen en onder de nummers, die ons het best voldeden, komen allereerst voor //Hei afscheid aan Bosch en Velden de Barcarole". Dit uitmuntend goed geslaagde concert moge voorouders en voogden van kinderen, die van dit onderwijs nog niet profiteren, een spoorslag zijn, hunne kinderen aan de leiding van den heer Kuijk volgaarne toe te vertrouwen. Z. M. heeft benoemd tot plaatsvervangend kantonregter alhier, den notaris J. W. Hattinga Raven. De officier van administratie 3° kl. J. F. de Vries, is op zijn daartoe gedaan verzoek, met den 15 Februarij aan staande, eervol uit den zeedienst ontslagen. Met den 16 dezer worden geplaatst: op Zr.M. fregat met stoomvermogen Admiraal van Wassenaer de officier van gezondheid 1* kl. H. C. Steenbergen en de officier van gez. 2e kl. J. J. iïendriksz; op Zr. Ms. wachtschip alhier deoffic. van gezondheid le kl. G. A. M. van Ewijk, om tevens belast te worden met den geneeskundigen dienst bij 's Rijks werf, het gedeelte mariniers en het Koninklijk Instituut voor de Marine alhier, benevens de officier van gezondheid 2e kl. dr. J.F. Manikus; alsmede in de rol van laatstgemelden bodem en bestemd om gedetacheerd te worden op het oefenings vaartuig Ternatede officier van gezondheid 3e kl. G. Fran ken; op Zr. Ms. ramschip Buffel de officier van gezondheid le kl. P. J. Feitkamp, en met den 21 dezer op Zr. Ms. mo nitor Heiligerlee de officier van gezondheid 2e kl. L. P. Gijs- berti Hodenpijl en op Zr. Ms. monitor Krokodhl de officier van gezondheid 2° kl. A. W. vanRenterghem, terwijl de offii- eieren van gezondheid 2e kl. H. J. Nieuwkerk, C. J. van Stockum en M. C. Buyze, thans respectivelijk dienende op Zr. Ms. monitors Krokodil en Heiligerlee en gedetacheerd bij het marinehospitaal alhier, met den 20 dezer op non activiteit worden gesteld. Door de zorg van het gemeentebestuur is een belang rijke en lang gewenschte verbetering tot stand gekomen. Huisduinen is door een Mac-Adam-weg verbonden aan den straatweg naar den Helder; de afstand kan nu in weinige minuten per as worden afgelegd. De belanghebbende bewoners van Huisduinen en ICoegras hebben een dank-adres bij Burgemeester en Wethouders in gediend vaa den volgenden inhoud: De ondergeteekenden, ingezetenen der gemeente Helder, wonende te Huisduinen, hebben de eer zich bij deze van eene aangename taak te kwijten. //Door de zorg van het gemeentebestuur zijn twee nieuwe scholen voor hunne kinderen gebouwd en thans is een Mac- Adam-weg voltooid, die Huisduinen verbindt aan den straat weg naar den Helder en ook het rijden naar de kerk ge makkelijk maakt. *Zv\ zijn overtuigd, dat de zorg van UEdelAchtbaren zich ook uitstrekt tot de verwijderde deelen der gemeente en brengen daarom hu:i verschuldigden dank voor het voorrecht waarin zij zich mogen verheugen en waarvan zij de vruchten genieten." Naar men verneemt is een marinier gearresteerd, die niet geheel vreemd zoude zijn aan het ongeval, dat in den oudenjaarsnacht een zijner makkers heeft getroffen, wiens lijk door de nachtwachts in de marinegracht is gevonden. Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der directe belas tingen en accijnsen te Krommenie c. a. M. Beute, thans ont vanger te Rijp c. a. De Tweede Kamer der Staten-Generaal zal den 20n dezer haar werkzaamheden hervatten. Zij is tegen 2± ure van dien dag ter vergadering opgeroepen. Gisteren heeft te 's Gravenhage de aanbesteding plaats gehad vanhet aanplempen van het middengedeelte van het open-havenfront te Amsterdam, tot de hoogte van 1 meter boven A. P., ten behoeve van den Staatsspoorweg van Helder tot Amsterdam. Minste inschrijvers waren de heeren J. Gal- man en T. de Jong te Amsterdam, voor f 1,645,000. Het maken van een gebouwtje, het aaubrengen van afsluitingen en verdere werkzaamheden op het goederen-sta tion alhier, is aangenomen door den heer Jac. van der Kamp te Leiden, voor f 6699. Door de Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij (lijn AmsterdamRotterdamHelderZaandam), zijn ge durende de maand December 1871 vervoerd 136,488 reizi gers; opbrengst daarvan f 119,461.40*, idem der goederen f 59,4-80.19'totaal f 178,941.60. Sedert primo Januarij 1871 aantal reizigers 1,898,912, opbrengst van reizigers en goederen f 2.299,243.87-^. Voor bet bouwen en leveren van twee loodskotters met beschieting en mastgestel, waarvan de aanbesteding op Maandag jl. aan het Departement van Marine te 's Hage heeft plaats gehad, waren vier inschrijvers opgekomen de laagste was de hr. P. Haverkamp te Amsterdam, voor f 28,000. Op 31 December 1871 bestond de Nederlandsche koop vaardijvloot uit 1902 schepen van verschillenden vorm en charter, te zamen groot 260,549 tonnen. Ingeklaard werden 9567 schepen, metende 2,727,467 tonnen, en uitgeklaard 4702 schepeu, groot 15,000,778 tonnen. Hieronder zijn niet begrepen de 4-80 schepen, groot 79,090 tonnen, die in ballast zijn ingeklaard, en 5835 schepen, metende 1,369,703, die in ballast uitgeklaard werden. Het Weekblad van Voorne en Kutten schrijft: /rOns zijn zeer verontrustende berigteu ter oore gekomen omtrent den nieuwen waterweg, door den Hoek van Holland daar wij echter hopen, dat bij nadere informatiën blijken zal, dat die berigten zeer overdreven zijn, stellen wij de vermelding daarvan tot later uit. Mogt het later blijken, dat ze waar zijn, dan betreuren wij de millioenen, die er aan dien weg besteed zijn. Men schrijft uit Middelburg, 5 Februarij Men verneemt, dat alhier het berigt is ontvangen, dat de feestelijke opening van den spoorweg tot deze gemeente thans is bepaald op Donderdag den 29n dezer maand, en dat den volgenden dag de dienst voor het publiek zal worden open gesteld dagelijks ziet men hier reeds diensttreinen af- en aan rijden, hetgeen vele nieuwsgierigen naar het stationsterrein lokt. Woensdag avond ten 9*- ure werd aan den Zuid-Oost Buitensingel, te 's Gravenhage, in een biezen mandje, een eerst geboren kind van het vrouwelijk geslacht gevonden. Door tusschenkomst van de politie is de vondeling behoorlijk ver zorgd, terwijl de politie onderzoek doet tot opsporing der moeder. Eenige dagen geleden heeft te Raamsdonk een dood graver, op het kerkhof der Hervormde gemeente, een klomp

Heldersche Courant | 1872 | | pagina 1