goud gevonden, die nagenoeg zes Nederlandsc'ne oneen woog. Men zegt, dat er later nog ineer goud gevonden is. De kerk nabij het kerkhof behoorde vroeger aan de R. K. gemeente en daar het stuk goud zich tusschen puin bevond, onderstelt men dat het afkomstig is van kerksieraden, die bij een brand tot een klomp zijn zaamgesmolten. Uit Nieuwe Niedorp meldt men dd. 6 Eebr.het volgende: Dat het brievenvervoer nog niet overal zoo goed geregeld is als in dezen tijd vereischt wordt, kan het volgende be wijzen: Een briefkaart, Woensdag 31 Jan. 11. van hier ver zonden, naar het op een half uur afstands gelegen Winkel, is aldaar Vrijdag ochtend, ongeveer ten tien ure, aan den - geadresseerde bezorgd. Er hebben ook andere ongeregeldheden plaats. Trouwens, zoolang geduld wordt dat schoolknapen van 12 13 jaar met de bezorging van brieven en couranten worden belast, zal men gedurig van vermiste of verkeerd bezorgde brieven, enz. moeten hooren. Men schrijft uit Eindhoven, 6 Eebr. Men was hier heden morgen niet weinig verrast, toen het gerucht zich verspreidde, dat de directeur van het kantoor van Gend en Loos hier ter stede zich had verwijderd, na latende een ledige kas en twee kindereu met de meid. Reeds eenige dagen vroeger, zegt men, was zijn vrouw met een paar kinderen vertrokken en waren Zondag 11. eenige meubelen naar een bekend adres te Parijs verzonden. Men brengt het vertrek van den directeur onwillekeurig in verband met den belang rijken diefstal, vóór eenigen tijd op hetzelfde kantoor alhier gepleegd. Het is zaak voor de politie en voor de firma, dit alles naauwkeurig te onderzoeken. Uit Svinoer wordt dd. 29 Jan. het volgende berigt. In de afgeloopen week is hier een fiesch aangespoeld, in houdende een stuk papier, waarop in het Holl. geschreven stond: //Op het oogenblik dat deze fiesch in het water wordt geworpen zinkt het schip en is het grootste deel der be manning reeds verdronken, leeft wel." De ouderteekeningen waren als volgt Mollinger (Hernst), Schuurmann (Swolle) Ternussen Kelder, van der Heide. Het papier waarop noch de naam van het schip, noch die van den kapitein vermeld stond, is aan den Nederl. consul ter hand gesteld. In een bosch bij Deurne is het lijk gevonden van een man, die vermoed wordt de stichter te zijn van de talrijke branden, welke in den laatsten tijd daar hebben plaats gehad. Men veronderstelt dat hij, door de politie te zeer nagezet, zich in het bosch heeft verscholen gehouden en er van honger is omgekomen. Er worden echter allerlei gissingen gemaakt. Door het comité van oud-catholiekeu te Weenen is een verandering gebragt in de tractementen der pastoors het heeft deze bepaald op f2400. 's jaars voor elk. Door dezen maatregel zullen de pastoors ten minste voortaan niet meer aan gebrek bloot staan, of, om in dat gebrek te voor zien, niet meer bij kerkelijke ceremoniën verpligt zijn te bedelen, zoo als vroeger veel het geval was. De aartsbis schop van Weenen heeft een inkomen van f200,000. Yan goederhand wordt verzekerd, dat, bij gelegenheid van de aanstaande nationale dankzegging in de St. Paulus- kerk te Londen voor de herstelling van den prins van Wallis, slechts 8000 toegangsbilletten zullen worden afgegeven. Toch is 't aantal aspiranten legio. En indien men de plaatsen wilde verkoopen, zou men een zeer aanzienlijke som kunnen bij eenbrengen die dan besteed zou kunnen worden tot een meer practisch betoon van dankbaarheid dan vorstelijke en priesterlijke praal. De Britsche marine schijnt tegenwoordig bepaaldelijk onder een kwaad gesternte te staan. Dezer dagen had voor Spithead een aanvaring plaats tusschen 't nagelnieuwe pant serschip Hotspur en een oude Iersehe stoomboot, de Lady Woodkousemet het gevolg, dat de Hotspur zware averij bekwam en gedokt moest worden terwijl de koopvaardij- boot ongestoord hare reis voortzette. 't Is de fabel van de ijzeren en de aarden potten tot leugen gemaaktDe Army a?id Navy Gazette geeft spottend den raad om de Lady Woodhouse onmiddelijk aan te koopen voor 's lands dienst, daar zij bewezen heeft zulk een voortreffelijk ramschip te zijn. De stad San Prancisco hoopt eenmaal 't middelpunt van den theehandel te worden, althans de stapelplaats van dit product niet alleen voor de Vereenigde Staten, maar ook voor een groot gedeelte van Europa. Inderdaad zijn ook in 't vorige jaar aanzienlijke ladingen thee aldaar gelost en het laat zich aanzien, dat de toevoer dit jaar noch aanzienlijk vermeerderen zal. Aan een particulier schrijven uit Grahamstown, van 27 Nov. 1871, ontleenen wij het volgende: Nieuw-Zeeland is vervuld vau een gruwelijken moord, ge pleegd op onze braven bisschop Patteson, die voor 14 jaar als zendeling hier henen kwamgroot is het verlies hetwelk het zendelinggenootschap hierdoor geleden heeft, dewijl de bis schop algemeen bemind was onder de zoogenaamde menschen- eters, en binnen weinige jaren velen van hen tot het chris tendom zou hebben gebragt. Met zorg zag hem zijn vader, president van de regtbank in Engeland, die taak ondernemen maar bekend met de meeste talen der Zuidzee-eilanden, wilde hij aan zijne roeping voldoen en verliet daarvoor alles wat hem lief was. De oorzaak van den moord wordt toegeschreven aan misbruik maken van des bisschops naam door slavenhan delaars, die met hunne schepen naar de eilanden gaan,ddór zwarten aan boord zoeken te lokken, en wanneer ze in hun magt zijn, dan op andere eilanden die ongelukkige wezens als slaven te verkoopen. Het treurige voorgevoel van den braven bisschop werd helaas bevestigdnooit werd een reis ondernomen of zijne beschikkingen waren gemaakt, indien hij niet mogt wederkeeren. Uit zijn testament bleek, dat hij zijn geheele vermogen aan de zendelingen, behoorende tot de engelsche episopale Kerk, vermaakt had. In de nabijheid van Charleston in de Yereenigde Staten is onlangs een haai gevangen. De inventaris van 'zijn maag bestoud o. a. uit een paar laarzen, de huid van een menschen- hoofd, twee kanonkogels en een pakket toegangkaartjes tot een Zondagschool. Een rijk Amerikaan, die het beleg van Parijs heeft bijgewoond en dezer dagen te Philadelphia overleden is, heeft zijn geheele vermogen, begroot op meer dan twee millioen dollars (elf mill. francs) nagelaten aan dr. Chenu, directeur- generaal der ambulances van de maatschappij tot het verleenen van bijstand aan gekwetste militairen. Die Amerikaan heeft, naar schijnt, zelf gediend als vrijwilliger aan de zijden van dr. Chenu en het kleine cadeau, aan dezen vermaakt, is bij gevolg eenvoudig een souvenir. De onlangs overleden James Eisk Jr. was een grappen maker. Zoo wordt van hem verhaald, dat hij op de vraag van een gemeente, waarin hij eigendommen had, om het kerkhof, dat daartoe behoorde, met een schutting te omheinen, het volgende antwoordde: //Dat behoeft niet, daarvoor geef ik geen cent. Zij die hier liggen, kunnen er niet uitbreken, en zij die er niet liggen, gevoelen stellig geen lust om in te breken. Er wordt een eenvoudig middel aanbevolen om staal van ijzer te onderkennen. Men vijlt het eerst blank, en laat op die blanke plaats een droppel verdund salpeterzuur vallen. Op staal brengt deze droppel een zwarte vlek te voorschijn, terwijl ijzer door deze behandeling slechts een weiuig donker gekleurd wordt. Yan het lied, de Watergeuzen onder NeêrlandscJi volk, wordt uit Brussel in het blad de Zweepvan Zondag 4 Eebr. No. 5, het volgende geschreven Deze week ontvingen wij uit Noord-Nederland een aller schoonst vaderlandsch lied, getiteld De Watergeuzen onder Neèrlandsch volheen lied met piano-forte, dat den heldhaf- tigen strijd bezingt onzer dappere voorouders tegen het Spaansch geweld, en dat ten zeerste verdient gekend en gezongen te worden in onze Vlaamsche Gouwen. Lied en muziek van den gunstig gekendèn toondichter A. Bruining van den Bergh is goed en regt volksgestemd. "Het lied met klavierbegeleiding is te verkrijgen bij den muziek handelaar Scott en ten burele der Zweep te Brussel, wij aanzien het onzen pligt propaganda voor dit lied te maken en noodigen onze confraters en onze maatschappijen uit het zelfde te doen, omdat zij een goed werk verrigten zullen. De Buenos-Ayres Standard deelt het volgende mede omtrent den brand, die op het stoomschip Americavroeger door ons medegedeeld, heeft plaats gehad De prachtige steamer Americawaarlijk een drijvend pa leis, verliet den 23n Dec. Buenos-Ayres om naar Montevideo te stoomen, waar de meesten der talrijke passagiers, grooten- deels Duitschers, twee dagen zouden vertoeven, tot bijwoning van een bal, ter gelegenheid van het Kerstfeest gegeven. Er waren ook vele Engelschen aan boord en in 't geheel 200 personen, behalve de equipagie. Des nachts deed zich eene ontploffing hooren. De reizigers ontwaakten en begaven zich op het dek, om naar de oorzaak te vragen. Kapitein Bossi stelde hen gerust, door voor te geven dat een pijp gesprongen was, waardoor hij het anker moest uitwerpen en waarvan het eenige gevolg zou zijn, dat men eerst des avonds te Montevideo zou aankomen. Men ging weder ter ruste doch een half uur later deed zich de vreesselijke uitroep Fuego I hooren en de vlammen stegen reeds op uit dat gedeelte der boot, dat digt aan de dames-hutten grensde. Onmogelijk is het, te beschrijven welk tooneel nn plaatsgreep. In vier minuten tijds was 't geheele schip in vlammen de passagiers sprongen in het water of klemden zich aan de raderen der machines vastmeer dan honderd personen streden tegen den dood door vuur of water! Waar was kapitein Bossi? Waar de equipagie? Waarom bragt men de reddingsbooten niet uit? Omdat de kapitein, toen hij de vlammen zag opstijgen, onder den uitroepSa- cramento zijn dood in de golven zocht. Omdat de equipage met eenige passagiers zich van de eenig bruikbare sloep had meester gemaakt, om zich te redden. Omdat de andere booten onbruikbaar waren, reeds sedert eenige jaren. Het eenige redmiddel was een paar planken. Men vocht met messen om die stroohalmen, als 't ware, meester te worden de vrouwen werden met de handen aan die planken vastge bonden; twee of drie personen werden door pistoolschoten ge-

Heldersche Courant | 1872 | | pagina 2