Jïieuros- en 17 Februarij. 1121. Twaalfde Jaargang. 1872. Zitting van den Gemeenteraad, NIEUWSTIJDINGEN. Versc'.ijut D1XGSDAG- en VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden 0.50 Franep per post 0.65 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. Brieven franco. De prijs der Advertenties van 1—4 regels is 60 CenteD; voor eiken regel'meer 15 Centen. Vóór des Diugsdagen Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Adverteuticn intezcudcn. Ingezonden stukken minstens eén dag vroeger. Üiteever S. G IL T J E S. op Dingsdag den 13 Februarij 1872. Voorzitter de heer mr. K. J. C. Stakman Bosse, Burgemeester. Secretaris de heer L. Verhey. Tegenwoordig 14 leden. Met kennisgeving afwezig de lieeren Bedloo de Bronovo, de Breuk en Maalsteed. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. 1). Mededeeling der goedgekeurde besluiten tot heffing van belasting op het gemaal en gedistilleerd tot uit. April 1873, benevens goedkeuring der begrooting 1872. Tengevolge dier stukken wordt besloten, om in verband tot de beschikbare middelen, de toegang tot het gebouw voor Evangelisatie, en de steeg bij de werkplaats van den tim merman Spruijt, op de Westgracht, te bestraten. Voorts wordt, tot vermindering der post voor jaarwedde der commiezen, besloten de commiezen Moorman, Knaven, van der Wedden, Berkeljon, Steilberg en Tienstra, voorloopig in dienst te houdende commies Boli met 1 April e. k. eer vol te ontslaan, met een afloopend wachtgeld voor 3 jaren, van f300, f200 en f 100, en de commiezen Amse, de Boer en Haremaker met gezegd tijdstip mede eervol te ontslaan met eene toelage tot wederopzeggens toe per jaar, voor Amse, van f350, voor dé Boer en Haremaker, ieder van f275. 2). Onvoorziene uitgavendienst 1871. Wordt goedgekeurd een besluit tot voldoening van uitgaven op dien post ad f 943.70j 3). Mededeeling van ingekomen stukkenenz. a. Goedgekeurde rekening der gemeente 1870. b. Magtiging tot verlenging der concessie voor de Bank van Leening, weder voor één jaar. c. Procesverbaal van verificatie der gemeentekas in Jan. jl., saldo in kas f55303.83. d. Betaald 2 obligatien a f 1000, op 1 Julij 1870 en 64 coupons betaald 1 Januarij 1871 van de geldleening van 1862, welke stukken werden vernietigd. e. Legaten door wijlen IJ. C. de Haan, te Amsterdam, door wien is vermaakt aan het weeshuis en de armen dezer gemeente, elk f2000, tot aanvaarding waarvan de koninklijke magtigiDg is gevraagd. f. Beleefd antwoord van den heer Jhr. Mr. C. v. Foreest op de, namens de leden van den Raad, ontvangene dankbetuiging, in zake de medewerking tot behoud van verbruiksbelastingen. g. Dankadres van bewoners te Huisduinen en het Koegras, voor de bouwing van nieuwe scholen en verbetering van den weg. Daarna wordt de vergadering Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 16 Februarij 1872. Volgens telegram van Gibraltar is bet stoomschip Prins van Oranje 11 Febr. gepraaid in de Middell. Zee, op de hoogte van Malaga, door het Nederlandsch stoomschip Sinus. Met den 21 dezer worden geplaatst op Z. Ms. wacht schip te Willemsoord de luit. ter zee 2e kl. jhr. J. C. F. Westpalm van Hoorn, en op Zr. Ms. fregat met stoom ver mogen Admiraal van Wassenaer de adelborsten 1° klasse L. R. Koolemaus Beynen en W. Allirol. De adelborst der le kl. A. E. J. W. Juta, laatst be hoord hebbende tot het escader in Oost-Indië, en van daar den 6n dezer in Nederland teruggekeerd, wordt met dien datnm op non-activiteit gesteld. Den 24 dezer zal van het koloniaal werfdepot te Harderwijk naar hier vertrekken een detachement suppletie troepen, sterk 125 man (waaronder 6 onderofficieren) om dien dag over te gaan aan boord van het naar Batavia be stemde schip Auroragezagvoerder H. Visser. Het bevel daarover is opgedragen aan den kapt. der infanterie van het leger in O.-l. C. C. Prager en voorts tot medegeleide den 2n luit. der genie van gemeld leger E. Marcella. Z. M. heeft benoemd tot gouverneur van de Koninkl. Milit. Academie, den gen.-majoor A. Engelvaart, van den grooten staf, thans ter beschikking van het Dep. van Oorlog. Volgens advertentie hier achter, zal de heer Max Alexauder Zondag a. s. in het lokaal Tivoli eene voorstel ling geven. Het Dorische Zondagsblad zegt aangaande dien heer het volgende //Wij hebben de eerste voorstelling bijgewoond, door den heer Max Alexander alhier gegeven, en gaarne vereenigen wij ons met den lof, aan de werkzaamheden van dien kun stenaar elders gegeven. Bij 't vele voortreffelijke, dat vroeger in het vak der goochelkunst is gezien, is het niet gemakkelijk het publiek ruim een paar uren met proeven van behendigheid enz. aangenaam bezig te houden; en toch heeft de heer Alexander dit gedaan en daarom vinden wij vrijheid om hen, die deze voorstelling niet hebben bijgewoond, een bezoek van die op morgen aan te bevelen." Men schrijft ons van Texel 15 Febr. Eergisteren avond hebben de leden der Sociëteit ^Har monie" en der //Burger-Societeit" zich vereenigd om geza- mentlijk te spreken over het feest, 't welk op 1 April a. s. alhier zal gevierd worden, ter herdenking aan Neêrlands on afhankelijkheid. Zij hebben uit hun midden een feestcom missie gekozen, bestaande uit negen heeren. Meii schrijft ons van Texel 16 Febr. Eene commissie van 3 leden heeft zich van wege de visschers van Oost tot het bestuur der administratie van het waterschap der 29 gemeenschappelijke polders gewend, ter behartiging hunner belangen bij besluit van indijking van 't Noorden. Aangezien er geen voldoende havenplaats op Texel aanwezig is voor de bestaande vaartuigen, terwijl een verloop der N. Ooststreek moet volgeu, zoo er geen haven bij de indijking wordt gesteld. Niet alleen voor de visscherij, maar ook voor de indijking en hare aanhoorig- heden, zou een haven van het grootste gewigt zijn. De stichting eener zeevaartkundige school te Terschelling heeft, blijkens een vereerend schrijven van Z. K. H. Prins Hendrik aan den president der commissie van oprigting, Hoogstdeszelfs hooge goedkeuring mogen wegdragen. Een aanzienlijke bijdrage heeft Z. K. H. tot dat doel gelieve te bestemmen. Wij sporen onze landgenooten aan, dat vorstelijk voorbeeld te volgen en zoodoende aan ongeveer 300 jongelingen gele genheid te verschaffen om voldoend zeevaartkundig onderwijs te genieten, zonder verpligt te zijn daarvoor naar den vasten wal over te steken, hetgeen natuurlijk met groote kosten zou gepaard gaan. Hbl. De bevolking der gemeente Terschelling bestond op 31 Dec. 1870 uit 1579 m. en 1551 vr. Totaal 3130. Bijgekomen in 1871: geboreu 57 m. en 62 vr.door vestiging in de gemeente 20 m. en 17 vr. Totaal 156. Afgegaan: overleden 28 m. en 24- vr.vertrokken 31 m. en 33 vr. Totaal 116. De bevolking bestond op 31 December 1871 alzoo uit 1597 m. en 1573 vr. Totaal 3170. Levenloos aangegeven in 1871 1. Getal huwelijken 15. Echtscheidingen 1.

Heldersche Courant | 1872 | | pagina 1