BURGERLIJKE STAXD DER GEMEENTE TEXEL. Bij besluit van den minister van Oorlog is het verpligt kerkgaan voor de militairen afgeschaft. Diugsdag avond arriveerde te Utrecht en stapte aan het hotel les Pays Bas af, de oud gouverneur generaal van Nederl. Indië, de heer Mijer, en familie, om in genoemd hotel 12 of 14 dagen te vertoeven. Is men wel ingelicht, dan is de oud-gouvern.-generaal voornemens zich met der woon te Utrecht te vestigen. Jl. Dingsdag overleed te Utrecht zeer onverwachts de heer L. J. A. bar. Quarles de Quarles, ridder van de mi litaire Willemsorde 4 kl. gepens. luit.-kol. van het korps mariniers, lid van de Bidderschap van Utrecht, oudbevelbebber en thans bestuurslid van de Utr. vereeniging tot bevordering van 's lands weerbaarbaarheid. Met genoegen verneemt men, dat de zamenkomst der Brielsche hoofdcommissie met de Utrechtsche commissie voor een asyl tot dit gelukkige resultaat heeft geleid dat er over eenstemming is ontstaan. Er wordt een lange lijst openbaar gemaakt van bank en muntbilletten en wissels, welke sedert 16 September per post naar Arnhem zijn verzonden en verloren geraakt. Tot dusver schijnt het onderzoek naar den vermoedelijken dief dezer waarden tot geen resultaat te hebben geleid. Weldra hoopt men de werkzaamheden tot verbinding van het eiland Ameland aan den vasten wal te hervatten. Beeds zijn 3000 meters dam gelegd, van weerskanten heeft daar aanslibbing plaats, 't geeu als een gunstig teeken voor den goeden uitslag van het werk wordt beschouwd. In het dorp Ballum, op Ameland, zijn geboren en wonen drie broeders en twee zusters, die te zamen bijna 422 jaren oud zijn: de oudste telt ruim 89, de jongste ruim 78 jaren. Allen verrigten nog hun dagelijksche werkzaamheden. Als een zeldzaamheid deelen wij mede, dat de 72jarige predikant ds. Slothouder, te Bandwijk, nog naar een andere gemeente beroepen is, namelijk te Kootwijk, Men schrijft uit Hellevoetsluis, 14 Eebr. Den 13n overleed hier de garnizoens-hond aan verstikking, door het inzwelgen van een stuk zenuw, dat hij wegens zijn door ouderdom verzwakt gebit niet had kunnen vermalen. Heden werd het dier op plegtige wijze door een afdeeling mariniers ter aarde besteld. De kist was gedekt met een Nederlandsche vlag, waaraan een twaalfjarige medaille was gehecht, en waarvan de slippen door vier dragers werden vastgehouden. Niettegenstande het gejoel en gelach der talrijke menigte, welke opgekomen was, om die zonderlinge plegtigheid te zien, bleef de begrafenisstoet volkomen ernstig. Dergelijke ver tooningen mogen nu voor een oppervlakkigen beschouwer een dwaasheid zijn, doch hij die onze zeesoldaten kent, be merkt al ras, dat zij de getrouwheid, zelfs van een beest, hoog in eere houden. Dat de longziekte onder het rundvee in sommige stre ken der provincie Eriesland ir, hevigheid toenemende is, be wijst het volgendeUit Baarderadeel wordt gemeld, dat thans op meer dan 20 stallen ongeveer 500 runderen door die ziekte besmet zijn, en iedere stal op zich zelve reeds een nieuw brandpunt van besmetting vormt, even als dit het geval was tijdens de laatste runderpest. Verscheidene ruuderen zijn reeds afgemaakt. De Amst. Ct. bevat een brief van zekeren overste Carlos de Alfredo. die in meerdere exemplaren te Amsterdam bij zeer gegoeden is ontvangen, en waarin de onbekende Span jaard uit Malaga schrijft, in'tDuitsch, in Latijusche letters met Spaansche woorden doorspekt, dat hij met den aankoop van geweren voor koningin Isabella belast, door de revolutie werd verrast. Hij kreeg van de vorstin, die Spanje was ont- vlugt, den last eene tegenomwenteling te beproeveneerst moest hij de 400,000 fr., die hij voor den geweeraankoop had ontvangen, in veiligheid brengen hij kon die som niet medenemen, ze ook niet bij een bankier deponeren, 't geen achterdocht zou gewekt hebben, maar had die in de nabijheid van 't Amstelhotel, waar hij logeerde, begraven. In Jpanje gearresteerd, verbannen en ontroofd, verkeert hij in armoede, en vraagt aan de Amsterdamsche heeren 't uoodige geldsom naar 't Amstelhotel te kunnen terugkeeren en den schat weder op te graven. De man verpandt zijne eer als overste en zijn zegel, dat niet te herkennen is, voor de terugbetaling der hem te verstrekken gelden. De zaak is blijkbaar eene tweede editie van de lieden, die beweerden diamanten der ex-keizerin te hebben begraven in de Pyreneën en die ondersteuning vroegen, om dien schat te gaan ligten. Het schijnt, dat niettemin een der Amsterdamsche heeren dupe is geworden en geld heeft gezonden aan den Spaanschen Chevalier d'in- dustrie. In het Engelsch Lagerhuis heeft Woensdag jl. de vroeger aangekondigde interpellatie van den heer Ayton over het Kust- tractaat plaats gehad. De heer Ayton vestigde de aandacht van de Kamer op het met Nederland gesloten tractaat, betrekkelijk de aanwinst van grondgebied in Afrika. De heer Ayton betreurde het dat bedoeld verdrag gesloten was zonder vooraf het Parlement te raadplegen en betoogde dat de verwerving van het nieuwe grondgebied nadeelig zou zijn voor Engelauds belangen. De heer Osborne gaf als zijn meening te kennen, dat de bevolking weêrstand zal bieden tegen ..haar vereeniging met Engeland. Hij meende dat Nederland hulp in troepen en schepen had gevraagd, om den afstand te kunnen bewerk stelligen. Daarentegen deed de heer Huguessin de voordeelen uit komen, welke z. i. uit het tractaat zouden voortvloeijen voor de beschaving en voor de opheffing van den slavenhandel. Een der ministers verklaarde, dat het tractaat aan het Huis der Gemeenten zal werden medegedeeld en logenstrafte de bewering, dat er plan zou bestaan om geweld te gebruiken. De jongste berigten uit Spanje geven vooruitzigt op het behoud van orde en vrede daar te lande. De radicale partij vond onder het publiek niet zooveel bijval als zij verwacht had; en zij had geen voornemen, althans voor het tegenwoor dige, om de aanwending van geweld en van revolutienaire middelen te beproeven. Aan den anderen kant is door eene vereeniging van be zadigde staatkundigen, allen tot de bewerkers of aanhangers der jongste revolutie behoorende, een manifest aan de kiezers gerigt, waarin hun wordt voorgehouden, dat zij thaus eene keuze zullen hebben te doen tusschen volksvrijheid en rege ringloosheid, tusschen godsdienst en goddeloosheid, tusschen het eigeudomsregt en de plunderzucht, tusschen behoud van 's lands grondgebied en het opofferen van 's lands integriteit aan de radicale begrippeu. Dit manifest heeft, naar gemeld wordt, diepen indruk bij het publiek gemaakt. De New-York Times deelt in zijn nommer van 31 Januarij weder een staaltje mede van de schandelijke be driegerijen. waaraan het vorig stedelijk bestuur van New-York zich schuldig heeft gemaakt. De firma W. C. Bogers Co. namelijk leverde eene nota in over de maand September 1870 wegens geleverde papieren, pennen, inkt, enz. De nota be liep 10,605,50 dollars. De chefs der afdeelingen, die het ge leverde in ontvangst hadden genomen, keurden de rekening goed en noemden de prijzen 'redelijk en billijk.1' Hierop ontving genoemde firma van den befaamden B. B. Connolly betaling dat wil zeggen, zij ontvingen 2,605,50 dollars en quiteerden voor het geheele bedrag van 10,605,50 dollars. Connolly stak de resterende acht duizend dollars in zijn zak. Te New-York bevinden zich op 't oogenblik 321 Ita- liaansche draaiorgelspelers, naauwkeurig gesteld. Die virtuozen hsuden geregeld vergaderingen, waarop zij de belangen van hun beroep bespreken. Die orgelsoirée's worden geopend en gesloten mee 'gemeenschappelijke" uitvoeringen op het draai- instrument. Een telegram in den Times uit Teheran, gedagteekend 8 dezer, luidt aldus //De nood der armen is ten top gestegen. Teheran is op half ration. Het 'Teheran and Ispaha n-P e r s i a n Belief Committee" bezit geen contanten meer tot onderhond van 10,000 tot dusver verzorgden behalve van duizenden in beide steden, wien 't aan alles ontbreekt. 3jnge5onben. De Redactie onderschrijft niet altijd de gevoelens der inzenders. TELDGK.iAF OP TEXEL. Is Texel minder dan Vlieland? I3 een telegraaflijn door het Marsdiep te bezwaarlijk? Welnu, we stellen voor een kabel in 't Eijerlandsche gat te leggen en is dat goed gedaan, dan is de vraag waar het kantoor aan den Burg te midden zoowat van 't oude Texel of aau den "Waal te midden van 't tegeuwoordige eiland De kosten te dragen door het eiland, de provincie en het rijk, want we profiteeren er allen van, maar wij niet het minst, daarom moet Texel er het meest ook aan geven. Ik heb zoo eens gedacht, wanneer ieder burger eens twee procent gaf, in eens zonder meer, van zijn jaarlijks inkomen, als eene inschrijving voor de te stellen telegraaf. Ik ge loof dat we ons dan wel konden geluk wenschen met niet langer geïsoleerd zijn van het vaste land. Is schrijver aan de Texelaren bekend, 't is hem wel gist men naar hem, ook goed wie hij zijn moge, zijn voorstel tot inschrijving van twee procent in eens van 'tjaarlijksche inkomen voor een telegraaf, zal door hem eerlijk worden toegepast, zoodra eenige belangstellende lieden zich vereenigen en na eenige bescheiden, de lijst tot inschrijving aan de ingezetenen pre senteeren. De opoffering der Texelaren kan er toch niet te groot voor wezen. "We zijn geen noodlijdenden, om alles voor niet te ontvangen. Ons genot moeten we willen betalen, doch wat profijt een nabuur of andere leden van 't geheel er door genieten, moet er ook door hen aan gegeven worden. Texel, Noord-Holland en Nederland zullen vereenigd een telegraafdienst op het be langrijke eiland kunnen daarstellen. Een couranten correspondentie zal welligt tot eenig resultaat kunnen leiden. Van 916 Februarij 1872. ONDERTROUWD Adam de Leeuw en Antje Boon. GETROUWD: Simon Schipper, weduwnaar van Trijntje Kooiman en Har retje Vos. GEBOREN Jacob Nanning, zoon van Aaltje Schaap en wijle Jacob Eelman. Ilelbert, zoon van Lena Dekker. Willem, zoon van Albert Schagen en Cornelia Molesteeg. Leendert, zoon van Leendert Eelman en Dirkje Bakker. Trijntje, dochter van Lammert de Waard en Haartje Peper. Trijntje, dochter van Jan Boon en Immetjc Schram. Jacoba, dochter van Jacobus Simonis Gerlake Kniper en Elisabeth Verbaarschot. Hendrik, zoon van Sijbrand Koning Pz, en Dienwertje Brans. - Cornelisj zoon van Pieter

Heldersche Courant | 1872 | | pagina 2