NIEUWSTIJDINGEN. Wij zeggen dus niet te veel, als wij het nuttig noemen eens even te luisteren naar hetgeen onze buren van on3 zeggen. Een kleine wenk kan groot nut aanbrengen. Hebben wij die wenken niet noodig, tant mieuxKwaad zullen zij niet doen. Intusschen spfit het ons, dat wij ons van het overbodige voor alsnog niet overtuigd kunnen houden. Wij hebben nu onzen blik naar het westen en het zuiden gerigt. In een volgend artikel zullen wij eene stem uit het oosten aan hoor en. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 23 Februarij 1872. Volgens ontvangen telegram, is het stoomschip Prins van Oranjekapt. Braat, in twee dagen het Suez-kanaal ge passeerd, en op 21 Februarij te 5 uur 's namiddags van Suez naar Batavia gestoomd. Z. M. heeft goedgevonden, met ingang van den ln April aanstaande, te bevorderen, ter standplaats Willemsoord, tot commissaris der loodsen, den adjunct-commissaris der loodsen aldaar H. J. Busman, en te benoemen tot adjunct commissaris der loodsen, den aan den inspecteur over het loodswezen enz., in het derde district toegevoegden klerk J. L. A. Lutz. De luits. t/z. 2® klasse B. T. W. van Hasselt en P. A. J. P. van Alphen, worden met den lsten Maart a. s. ge plaatst respectivelijk op Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord en ramschip Schorpioen. De luitenant ter zee 2e klasse J. D. A. Nederburgh, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indie, en van daar den 15n dezer in Nederland teruggekeerd, wordt met dien datum op non-activiteit gesteld. Betreffende den heer prof, Maju, die heden en vol gende avonden in het lokaal //'t Centrum" eenige voorstel lingen zal geven, lazen wij onlangs in het Journal dAnvers: //De voordragt, gisteren in de Wolzaal, rue des Claircs, door den professor Maju gehouden over de rangschikking, bet leven en de weder voortbrenging der insecten en de vor ming der mineralen, is zeer belangrijk geweest en heeft zeer veel mensehen getrokken. Door middel van de hydro-oxygeen-microscoop vertoonde hij ons insecten en diertjes, die voor het bloote oog onzigt- baar zijn, eenige duizende malen vergrooten men waande zich in gezelschap van monsters. De kaasmijten hadden de grootte, eenigen van krabben, anderen van zeekreeften of schaaldieren, die elkander hunnen prooi betwistten. Een druppel water vertoonde den bodem der zee, waarop legioenen van, naar eveuredigheid, verschrik kelijke beesten, elkander verslonden. Dit was waarlijk fan tastisch. De proeven van den professor Maju werden met een le vendig applaudissement begroet. Bewonderaars der natuur raden wij aan, deze gelegenheid, die professor Maju hun aaubiedt, niet te laten voorbijgaan." Het is te voorzien dat Tivoli Zondag a. s. te klein zal zijn. Wonderlijke zaken zullen er plaats hebbeu, o. a. zal een ieder die 50 centen entree betaalt, dames slechts 25 centen, ten geschenke ontvangen f 2.50. Hoe onbegrijpe lijk het ook schijne, staat het toch zeer duidelijk en in allen ernst op het affiche vermeld. De heer prof. Alexander schijnt hier in de laatste dagen zulke rijke zaken te hebben gemaakt, dat hij met zijn geld geen raad meer weet. Toorts ontvangt men nog kosteloos een lot in een tom bola eu ten slotte zal hij op het bal aan iedere dame een prachtig bouquet uitreiken. Bovendien zal men nog getuige zijn van Egyptische- en Indische- Toover-ïllussien en Won der- Miagie. Wie zou er niet nieuwsgierig zijn om zulk een //groote Fantastische Soireebij te wonen Men schrijft ons van Texel22 Febr. Maandag avond trad de heer Johs. Dyserinck als spreker op in de Afdeeling Texel der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Een groot getal belangstellende hoorders was opgekomen. Sprekers onderwerp was *Geluk." Als bijdrage leverde hij een stukje//Verveling" en gaf eindelijk nog eenige //Snippers" ten beste. Oude Schild 21 Febr. Maandag avond hield de sociëteit Neptunus eene buiten gewone vergadering tot viering van 's konings verjaardag. Een buitengewoon groot getal leden met hunne dames en vele gasten waren aanwezig. Eene verrassing was het voor de leden, dat, toen de president, de heer T. Mets, de vergadering met een toepasselijk woord had geopend, een vijftal leden een tooneelstuk in drie bedrijven opvoerden. Verscheidene heeren hadden gelegenheidsstukken, waarvan de voordragt liet genot van dezen avond ongemeen verhoogde. Aan het bal werd door velen deelgenomen. Ook de jeugd had op dezen dag door ongemeene vrolijk heid 's konings verjaardag herdacht. Op 20 Febr. was den leerlingen der openbare school alhier een feest bereid, dat de strekking heeft de leerlingen in 't leeren aan te moedigen, of liever eene uitspanning te geven voor hun vlijtig schoolkomen. Geheel buiten den onderwijzer om, had zich eene feestcommissie gevormd, bestaande uit de heeren ds. Wassenaar, J. Zwanenburg, J. Buikes, T. Mets, K. Bakker, H. Dito, C. Duinker eu M. de Waard. Een regt genoegelijken dag hebben de 180 aanwezige kinderen dan ook doorgebragt, terwijl alle ingezetenen zich beijverd hadden aan dat feest bij te dragen. Mogten velen 't voorbeeld van ons dorp volgen en toonen, dat de belang stelling in 't onderwijs niet alleen aan 't gemeentebestuur en schoolautoriteiten moet verblijven, maar eene algemeene aan dacht verdient. Het heeft H. M. de Koningin behaagd te doen intee- kenen voor twee Exemplaren op de Tuinbouw-lUustratie driemaandelijksch tijdschrift voor tuinbouw en plantkunde, onder redactie van J. H. Krelage, uitgegeven door de firma E. H. Krelage Zoon, te Haarlem. Bij het gemeentebestuur van Dordrecht is voor eeni gen tijd ingekomen een plan van den heer Jan van Drunen te Londen, tot oprigting eener maatschappij met een kapi taal van f 2,400,000, ten doel hebbende om een stoomboot- dienst op te rigteu tusschen de havens van Londen en Huil en den Boven-Bijn, en met overlading te Dordrecht, met vier zeestoombooten, elk van 650 ton, en met 20 ijzeren kranen en twee krachtige sleepbooten, waarvoor door hem de ondersteuning der gemeente wordt gevraagd, in den vorm eener te verstrekken jaarlijksche subsidie van f 10,000 voor den duur der Maatschappij of een te bepalen tijdvak, en vrijdom van kade- en havengelden en dergelijke stedelijke lasten. De Kamer van Koophandel en Fabrieken, in deze zaak om advies gevraagd, heeft besloten het gemeentebestuur dit advies te geven: dat door de gemeente aan de onderneming behoort te worden toegezegd een jaarlijksche subsidie van f 10,000, doch niet langer dan gedureude vijf of zes jaren dat het verzoek om vrijdom van kade- en havengelden enz. niet zal worden in aanmerking genomen, omdat dit zoude wezen een ongeoorloofd privilegie in belastingen. Een bij het departement van Koloniën ontvangen te legram van den gouv.-generaal van Nederlandsch Indië be helst het berigt, dat de radja van Goenoeng Tinggi op Su- matra, tegen wien onlangs eene expeditie is afgezonden, in onderwerping is gekomen. Nadere bijzonderheden betreffende den afloop der expeditie waren der Indische regering nog niet bekend geworden. Van het eiland Penang in de straat van Malakka wordt aan het Tiagblad van Z.-H. onder dagteekening van 19 Febr. getelegrafeerd, dat stormwinden den kruidnagel- oogst op het eiland Java hebben verwoest. Bij de prachtige illuminatie te 's Hage is een treurig ongeluk gebeurd. Een lljarig knaapje, dat uit een venster lag van een der gebouwen, wier achtergevels op de Vijver berg uitkomen, is voorover gevallen en verdronken. Te Borculo zijn in de vorige week nog aardappelen gerooid van het vorige jaar. Het bleek, dat de aardappelen door de vroeg gevallene sneeuw, niets van de vorst hadden geleden. Bij Gebr. Binger te Amsterdam zal met 1 April a. s. een nieuw weekblad verschijnen, dat den naam zal voeren, van Elzevier. Het weekblad zal gewijd zijn aan de belangen der boek- en steendrukkunst en aanverwante vakken in Ne derland en België. Te Wilp in Gelderland hopen de drielingzusters Jo- hanna, Willemina en Autonia Swormink op den 2n Maart haar 2511 verjaardag te vieren. Wij vernemen, dat de firma JSENTHAL Comp. te Hamburg, in vereeniging met aanzienlijke personen in Duitsch- land en Oostenrijk een Syndikaat gevormd heeft met een ka pitaal van 1 millioen mark banko en met het doel om van de voorwerpen, die zich op de Wereld-Tentoonstelling te Weenen in 1873 zullen bevinden, eene Industrieële Loterij op zoo groote voet, al3 nog nooit bestaan heeft, te organiseren. Blijkens officiëele opgaven, heeft de Oostenrijksche oorlogsmariue thans (de in aanbouw zijnde schepen medege- rekend) 4 gepantserde kasematschepen, te zamen met 40 stukken; 7 gepantserde fregatten met 84 stukken; 2 rivier- monitors met 4 stukken; 3 schroefstoomfregatten met 86 stukken 5 schroefstoomkorvetten met 62 stukken; 10 schroef- kanonneerbooten en schoeners met 30 stukken; 7 roderstoom- schepen met 19 stukken; 4 stoomtransportschepen met 6 stukken; 1 torpedoschip met 4 stukken; 2 jachten met 2 stukken voorts 4 instructieschepen (1 voor de artillerie, 2 voor matrozen en 1 voor scheepsjongens) met 67 stukken 1 kazerneschip, 2 oefeningsbrikken en 2 transportschoeners met 30 stukken en 4 ongewapende kleine stoombooten. De gezamenlijke vloot heeft eenen inhoud van 98,460 ton, de machines zijn gezamenlijk 16,016 paardenkracht en het ge heel aantal stukken bedraagt 434. Voor hare bemanning worden, het officierskorps medegerekend, 11,400 man vereischt.

Heldersche Courant | 1872 | | pagina 2