bekwame Dienstbode. VERHUISD. De Tuinbouw-Illustratie. I BURGERLIJKE STAND DER GEMEKTE TEXEL. ADVERTENTIE N. Mevrouw STAKMAN ROSSE SMID S-A FFAIRE De dezer dagen vermelde veroordeeling van een Beijersch geestelijke tot zes maanden kerkerstraf, blijkt thans niet een toepassing te zijn van het nieuwe Duitsche strafwetartikel, maar het gevolg eener beschuldiging van Majesteitsschennis. Bedoelde priester had namelijk op den 19n Maart van het vorig jaar in een predikatie de volgende woorden gebruikt //de Catholieke Koningen van Duitschland gedragen zich met betrekking tot den H. Stoel zoodanig, dat men niet meer weet of zij Koningen zijn door Gods genade, of door 's duivels genade." Er is een nieuw ministerie in Spanje gevormd, dat aldus is zamengesteld: Sagasta, president en minister van binnenlandsche zaken; Malcampo, van marinede Bias, van buitenlandsche zaken; Gamache, van finantien; Rey, van oorlog; Romero Roblido, van publieke werken; Martin Herrera van koloniën; Colmenares, van justitie. De laatste vijf zijn uni onisten. De demissie van Topete wordt toegeschreven aan de ziekte zijner dochter. Het zeldzame feit doet zich voor, dat een prinses, ge huwd en kinderen hebbende, den sluijer beeft aangenomen. Het is de infante Marie-Béatrix, Aartshertogin van Oostenrijk- Este, zuster van de gravin van Chambord. Zij is de tweede dochter van wijlen Frans IV, Hertog van Modena en sedert 25 jaren gehuwd met den infant Juan van Bourbon. Haar zoons zijn Don Carlos, hertog van Madrid en de infant don Alphonsus. De infante is tot de congregatie der ursulines toegetreden, in de zestiende eeuw gesticht door St. Ursula de Brescia, en ten doel hebbende de kostelooze opleiding van arme jonge meisjes. Onder het regentschap van Maria de Médicis, werd deze orde te Parijs ingevoerd door gravin Marie L'Huillier de St. Beuve zij telt thans in Frankrijk talrijke stichtingen. Men schrijft uit Rusland Eindelijk zal het toch gedaan zijn met de vele uiteenloo- pendende geruchten omtrent het voorgevallene op de keizer lijke beerenjacht. Nog altoos was het de vraag: wie heeft eigenlijk den beer gedood, de keizer of de pikenier Daar over werd nog voortdurend strijd gevoerd, en om hieraan een einde te maken, geeft nu het officieel regeringsblad daarom trent zelf een berigt. Volgens die mededeeling was de beer onverwacht uit het kreupelhout te voorschijn gekomen en zoo snel op den keizer toegesprongen, dat Z. M. maar juist tijd had gehad om haastig twee schoten op hein te lossen. Bij het eene schot kreeg het dier in den linker schouder een kogel, die aan de regterzijde tusschen de achtste en negende rib doordrong. Ofschoon de beer toen nederviel, stond hij echter dadelijk weer op en sprong voorwaarts. De keizer, geen tijd meer hebbende om een tweede geweer te grijpen, ging bedaard een stap links achteruit. Daardoor kreeg de pi kenier Nikonow gelegenheid het dier eene speer in de borst te stooten, terwijl tegelijk de onderjagermeester Iwanow, die naast Z. M. stond, den beer met een schot den schedel ver brijzelde. //Dit schot en de stoot met de speer" voegt het regeringsblad er ten overvloede bij "kreeg de beer op 't zelfde oogenblik, met het gevolg dat hij dood voor de voeten des keizers nederviel." De beruchte vader Salomon, de woekeraar der woe keraars te Parijs, die. dezer dagen in den ouderdom van 76 jaar aldaar overleed, laat een vermogen van 500,000 frs. na. Op den ln Maart e. k. vindt te Weenen de trekking der K. K. Oostenrijksche Premieloten van 1864 (zoogenaamde Weener Loten) plaats. Op dien trekkingsdag worden 800 prijzen uitgeloot, waaronder hoofdprijzen van f200,000 f50,000, f15,000, f10,000, 2 a f5000, 3 a 2000, 6 a 1000, 15 a 500, 30 a 400, enz. enz. De firma JSENTHAL C. te Amsterdam en Rotterdam verkoopen voor deze 'buitenge wone Premietrekking Heele Loten a f5.Halve a f2.50 en Vijfde a fl.N. Ct. Na de trekking wordt de uitslag in dit blad medegedeeld. 3inp3auücn. De Redactie onderschrijft niet altijd de gevoelens der inzender8. Mijnheer de Redacteur Gelieve het onderstaande in uwe courant op te nemen, als antwoord aan EEN OOGGETUIGE, van den 18 dezer. Wij weuschten van dien schrijver te vernemen, wat hem heeft tegenge houden om zijn ingezonden stukje te onderteekenen zoo lang toch iemand zich niet ontziet om hatelijkheden in couranten te schrijven, die over het alge meen meer kwaad dan goed stichten, zonder zijn naam daaronder te zetten, moeten wij veronderstellen, dat de schrijver overtuigd is, dat, zoo zijn naam er onder stond, het meerendeel der lezers zou gezegd hebben„O, is het van dien muggenzifter en venijnzuiger 1" Wij houden ons vast overtuigd, dat de bejaarde man zoo hij al een sneeuwbal heeft ontvangen, van wie dan ook en meergenoemde schrijver één en dezelfde persoon zijn namentlijk een op wachtgeld gesteld amb tenaar, daar er zich op dat moment niemand anders bevond, wie het in het hoofd zou kunnen krijgen, om over zoo een nietige zaak een courant artikel te schrijven, en wij vragen hem of hij zijne bewering ook met getuigen kan bevestigen. Wij vragen dan ook aan genoemden schrijver: of hij altijd die achting van zijn chefs en ondergeschikten heeft genoten eu zich die heeft waardig gemaakt, als waarin wij ondergeteekenden ons mogen verheugen? Zulks betwijfelen wij zeer. Schrijver behoeft zich echter ook niet ongerust te maken over de morali teit van de bootsmausleerlingen, de leiding daarvan is aan goede handen toevertrouwd. En wat zijne opmerking betreft over de haarkleur, die is, even als zijn geheelc stukje, bezijden de waarheid, daar èn konstabel, en stuurman, geen rood haar hebben daardoor zou men lot de gevolgtrekking komen, dat met de hierop betreffende zinsnede, niets anders dan eeno aardigheid bedoeld wordt, maar het is er dan ook weer een aardigheid na, die in het minst niet de waarheid tot grondslag heeftwant hoe dikwijls hebben wij mannen met rood hoofdhaar ontmoet, die een edel en braaf karakter vertoonden terwijl anderen, die zoo zwart waren als een raaf, ook in sommige opzigten met dien roofvogel zeer veel overeenstemming hadden. Ten slotte geven wij den schrijver in bedenking, als het laakbaar is iemand met sneeuwballen naar het hoofd te werpen, het nog laakbaarder is, per sonen onware hatelijkheden in eene courant naar het hoofd te smijten. Stuurman ANKER. Konstabel LEDER. Geachte Heer Redacteur! In uwe Courant van 21 dezer las ik een ingezonden stuk, in den Texel- schen tongval. Die tongval nu, vind ik soms zeer aardig, ja, zelfs eeniger mate vleijend, als men van koppies, teetjes en stikkebordtjes hoort, maar toch dunkt me, dat» het den vreemdeling niet die verwachting van de Texe laars doet koesteren, als zij mijns inziens ten volle verdienen. Zij zijn soms meer verlicht, als menigeen daaruit zou afleiden, maar ter zake. Het beviel mij, dat de snaar der feestviering werd aangeroerd, op 1 April dezes jaars. Men heeft gelijk. Op dien dag moet er een groot feest zijn, den gedenkdag van vóór 3U0 jaar. Nu hoor ik wel eens over die Geuzen spreken, en heb ik ook wel ge lezen dat daaronder heel onverschilligen eu kwaadwilligen waren, maar och 1 dezulken zijn er nog, en zullen er immers steeds blijven. Aan den Burg hoor ik, is men daar ook reeds mcê bezig, doch men on dervindt tegenwerking, naar men zegt, en dat moest eigenlijk zoo niet zijn, met het oog op zoon algemeene gedenkdag. Bij ons hier aan 't Oude Schild zijn we in dat opzigt misschien een weinig meer Liberaal en Nationaal, en nemen het zoo bijzonder naauw niet, als het iets van algemeen belang geldt. Daar heb je nu, zoo als onlangs het schoolfeest aan ons dorp. Ieder Oude- Scliilder draagt daartoe iets bij, om den kinderen op dien dag een flink feest te bereiden. En do onderwijzer zelf! 'k ben overtuigd, dat hij in de alge meene achting deelt, en de man verdient zulks geheel en al, want alles is ten beste zijner schoollieren, en het onderwijs laat niets te wenschen over. Van daar dan ook, dat zijne leerlingen hem niet als meester vreezen, maar als een vriend liefhebben en eeren. Over het geheel zijn de Texelaars een ferm volk, en veelal zijn de Oude Schilders Pietje de voorste, als het op handelen aankomt. Ik kan nu alles zoo niet beschrijven als ik het wel meen, doch ben het eens met bedoelden schrijver, dat ouze Neptuuus moet beginuen en dat het heel veel scheelt, wie zulks doet, want zet Neptunus iets op touwmeest altijd gelukt zulks met goed gevolg. De reden daarvan zie ik in de goede harmonie, die daar is tusschen Roomschen eu on-Roomschen. Maar hoe we nu eigenlijk feest zullen vieren en op welke manier, weet ik niet, maar wel, dat het tijd wordt er over te spreken. Als u de tijd hebt Mijnheer 1 gelieve ons dan maar een weinig op weg te helpen. Ik ben maar een rentenier, en dat soort volk heeft doorgaans alleen kennis van couponnetjes knippen. Echter wenschte ik gaarne hiervoor een plaatsje in uwe Courant, dan kan ieder, die 't leest, er eens over na denken, en, valt het dan in goeden grond, en men deukt er zoo over als ik, dan zal het een feest worden op 1 April, dat 1865 nog in de schaduw zet. Groeue kaasjes zijn nog niet voorhanden, maar toch beloof ik u, bij gele genheid iets te zullen zenden, dat zich ook wel laat gebruikeu. Een voorstander van gedenkdagen. Van 1623 Eebruarij 1872. ONDERTROUWDJan Bakker, weduwnaar van Martje Abbcnis en Jan netje Koorn. GETROUWD Tjeerd Dijkstra en Ariaantje Boon. Adam de Leeuw en Anlje Boon. GEBOREN Cornelis, zoon van Pieter Kuiter en Gerritjo Brouwer. Coruelia Johanua, dochter van Cornelis Boom en Johanna Christina Luijckx. Cornelis, zoon van Cornelis Saris en Martje de Boer. Trijntje, dochter van Maarten Brouwer en Neeltje Selser. Johannes Albertus, zoon van Albert Boon en Trijntje Keijser. Jacobus, z. v. Jan Dijker en Necllje Dijt. OVERLEDEN Annaatje de Porto, oud 52 jaren. Simon Anthon Duinker, oud 3 dagen, zoon van Cornelis en Jannetje van Grouw. MARKTBER1GTEN. AMSTERDAM, 21 Febr. Granen. Tarwe: N. B. Poolsche f398 2/m,per 2400 kilo. Rogge stil; Petersb. f190, a comptant zonder korting, per 2100 kilo; op levering in Maart f183, 182; Mei f190, 189, 190; Oct. f 193, 194. ROTTERDAM 22 Eebr. Ter aardappelenmarkt van hedeu waren de prijzen als volgt Duinzand f5, Zeeuwsche Jammen f4.30 a 4.50, Geldcrsche ronde Wolkammers f2.90 a 3.30. Met weinig aanvoer. SCHAGEN, 22 Febr. 2 Gelde Koeijen f115 a 135, 2 Varkens f 12 a 16, 26 Biggen f8 a 9, 1 Zeug f26, 530 Magere Schapen f 14 a 31.50, Kouijnen fO.25 a 0 60, Kippen 0.75 a 1.50, Eenden fO.25 a 0.90, 2 Bokken f7, 12 Nuchtere Kalveren f4 a 14, Boter f 1.44 per IiG., Kaas 30 a 40 ets. per KG., Kipeijeren f2.50 a 3 per 100 st. PURMEREND, 20 Febr. Aangevoerd 50 stapels kleiue eu 7 stapels middelbare kaas. Boter van fl.85 tot 1.45 per kilog. Gemiddeld f 1.42^ per kilog. Aangevoerd 58 Runderen. Vette Koeijeu prijshoudend. Gelde- hooger in prijs. 10 Paarden 41 Vette Kalvereu. Handel vlug. Prijs: f0.60 tot f0.80 per KG. 187 Nuchtere Kalveren. Prijs van f 4 tot 10 per st. Handel stng, 20 Vette Varkens. Prijs van 50 tot 65 ct. per KG. Handel vlug. 30 Magere Varken van f 16 tot 20, en 150 Biggen van f7 tot 10. Ilandcl vlug. 521 Schapen en Lammeren. Vette Schapen hoog in prijs. Overhouders prijshoudend. Kipeijeron f3 tot 3.50, Eendeijercn f4 per 100. ENKHUIZEN, 21 Febr. Mosterdzaad per heet. f24, Karweizaad per 50 kilogr. f 18, Graauwe Erwten per heet. f 15 a 16, Vale dito per heet. 12 a 14, Bruine Booneu f 14 a 16, Gerst f5 a 6, Haver f4 a 5. Handel over het algemeen zeer flauw en traag. BELFAST, 19 Febr. Vlas. De aanvoer bedroeg deze week op de verschillende markten 280 ton, waarvan 135 machinaal en 151 uit de baud gezwingeld, tegen 520 ton iu dezelfde week in 1871. LONDEN, 22 Febr. Ter veemarkt van heden zijn aangevoerd runderen 990; schapen en lammeren 6240; kalveren 171; varkens 35. Prijzen: Beste runderen 5/8 a -/- Bchapen en lammeren 7/2 è-j kalveren 6/4 a -/-varkens 4/8 per steen. Dingsdag 27 dezer vertrekt van hier de mail naar de Kust van Guinea, per eerste tr. Donderdag 29 dezer vertrekt van hier de West-Ind. mail via Southampton, per eerste tr. Donderdag 29 dezer vertrekt van hier de O.-I. landmail via Marseille, per laatste trein. Afloop der Openbare Verkooping, gehouden op Donderdag 22 Februarij, des avonds ten 7 ure, in het lokaal Tivoli, ten overstaan van den Notaris J. W. HATTINGA RAVEN. Vier HUIZEN en ERVEN, gezamentlijk toegewezen aan den Heer t J. DITO, voor f3190, Heden overleed te Amsterdam onze geliefde Moeder en Behuwdmoeder Mevrouw A. C. OVERIIOFF, we duwe den WelEerw. ZeerGel. Heer H. BITTER, in leven Predikant te Broek in Waterland. Helder20 Februarij 1872. H. BITTER, GeneesHeel- en Verlosk. J. L. BITTER— geb. van Damme. Algemeene kennisgeving. VERLANGT TEN SPOEDIGSTE EEN HHp^ Dp Maandag 2G Februari des avonds ten 7 ure, in het lokaal Tivoli te Helder verkooping van: Benige HUIZEN en ERVEN, bene vens Zes pereeelen BOUWGROND. Informatien ten kantore van Notaris SMIT, te Helder. De ondergeteekende heeft de eer te berigteu, dat hij zijne verplaatst heeft naar het huis KAN AAL WEG I, no. 59, bewoond geweest door wijlen D. GRAAFF. Hij beveelt zich beleefdelijk aan bij het geëerde publiek en inzonderheid bij de begunstigers van zijn voorganger. Hij geeft de verzekering, dat men over zijne werkzaamhe den tevreden zal zijn en dat hij alles zal aanwenden, om zich het hem eenmaal geschonken vertrouwen waardig te maken. N. S. KLEINKRAMER. Kanaalioeg no. 59. Tot het bewaren van KAGCHELS heeft hij een zeer geschikte gelegenheid. In de Tuinbouw Inrichting van E. H. KRELAGE ZOON te Haarlemis uitgegeven de eerste aflevering van Driemaandelijksch Tijdschrift voor Tuinbouw en Plantkunde, door J. H. KRELAGE. Vereerd met de inteekening van Z. ]\I. den KoningTI. M.. de Koningin en Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden. Prijs per jaar franco per post f3, Bij onmiddelijke inteekening bij E. H. KRELAGE ZOON te Haarlem en franco vooruitbetaling ontvangt men kosteloos als Premie eene verzameling Bloemzaden, Bol gewassen, Daklias, Aardbeziën, Doperwten of Aardappelen, onder twaalf verschillende collectiën te kiezen. Bij inteeke ning door tusschenkomst van den Boekhandel ontvangt men geenc Premie. Elke aflevering bevat minstens Iwee vel druks en acht keurig bewerkte houtsneC-platen. Het Prospectus cn Inteekenings-Billet zijn bij alle Boek handelaren voorhanden cn worden op franco aanvrage kosteloos toegezonden.

Heldersche Courant | 1872 | | pagina 3