NIEUWSTIJDINGEN. tuigenmaar behoedzaamheid wordt dubbel pligt, zoowel van de regering als van de onderdanen, wanneer door buren een dergelijke taal wordt gevoerd, die, indien zij van de regering zelve uitginge, niet anders zou kunnen worden beschouwd dan als de voorbode van vijandelijke daden. Wij zijn dus in zekeren zin den schryver dank verschuldigd, dat hij ons op nieuw tot waakzaamheid opwekt, en wij hopen, dat die wenk niet bij het Nederlandsche volk moge verloren gaan. Nog in een ander opzigt heeft hij ons een groote dienst bewezen, zoo als wij in ons slotartikel zullen aantoonen. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 27 Fe'oruarij 1872. Door Jan Hennink, van Wieringen, hier algemeen be kend als venter in eijeren en andere producten van dat ei land, werd Zaturdag avond jl. in een der koffijhuizen aan het havenhoofd alhier, een met ganzenhagel geladen pistool gelost op den daar mede aanwezigen H. Gomes, met wien hij vooraf een niets beteekenende woorden wisseling had gehad. De gevolgen zijn gelukkig niet zoo treurig, als men aan vankelijk vermoedde, waartoe aanleiding gaven het groote bloedverlies en de uitroep van Gomes //hij heeft me dood geschoten.1' Voor den gekwetste (een burger) is direct de verpleging gevraagd in het hospitaal der marine, die met de meeste welwillendheid is toegestaan. Door eer.e gelukkig geslaagde kunstbewerking der officieren van gezondheid aldaar, zijn de hagels terstond uit het vleesch, (in den omtrek van het linkeroog) verwijderd, en bestaat alle verwachting, dat de wonden weer spoedig geheeld zullen zijn. Hennink had van de confusie gebruik gemaakt oin te ont snappen doch werd weinige oogenblikken daarna, toen hij van de steiger in de haven meende te springen, om zich te verdrinken, door den aldaar aanwezigen J. C. Abbenes gegrepen. Hij is daarna in handen der politie gesteld. Men zegt, dat de man eenigzins getroubleerd was in het hoofd, vooral in de laatste dagen. De offic. van gez. Ie kl. C. Noordewier, dienende aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam, wordt met den 15n Maart aanstaande op non-activiteit gesteld enmetlön daaraanvolgende vervangen door (Jen offic. van gez. Ie kl. N. C. Slegt. Naar men verneemt, zal eerstdaags het besluit van den Minister van Oorlog bekend worden, waarbij de taptoe af geschaft wordt. Door den heer J. L. H. Beijens te Brussel is een bij circulaire verspreide uitnoodiging gerigt aan al de Ne derlandsche studenten, schutterij-officieren, metalenkruisridders, leden van liedertafels en harmoniegezelschappen, om aan den koning der Belgen in de tweede helft der maand Julij a. s. te Brussel een aubade te brengen, omdat deze vorst zich zoo verdienstelijk heeft gedragen bij de uitlevering van het stoffelijk overschot der gesneuvelden in de citadel van Ant werpen, en om den band tusschen Noord- en Zuid-Neder landers naauwer toe te halen. Ook zouden dan gedurende een of meer dagen door de ovatie-brengers concerten voor een weldadig doel te Brussel gegeven worden. De hr. Beijen3 verzoekt het vormen eener commissie tot uitvoering van zijn plan. De heer Snellen, postdirecteur te Hellevoetsluis, die reeds tweemaal tot wethouder benoemd was, doch telkens daarvoor had moeten bedanken, omdat hij geene vergunning tot het aannemen dier betrekking van zijne administratie had kunnen verkrijgen, is thans ten derdeu male met bijna algemeene stemmen als zoodanig gekozen. Te Boxtel moet de loting voor de nationale militie op nieuw plaats hebben, omdat voor een ingeschrevene, die reeds overleden was, mede geloot is. Te Arnhem worden Aprilfeest-knoopen, en te Gouda Aprilfeest-pijpen vervaardigd. Te Haarlem brak in den nacht van Zaturdag op Zon dag, omstreeks half twaalf, een hevige brand uit in de Bogaardstraat, in het danshuis*het generale hoofdkwartier." Het geheele pand, dat om elf uur door de bewoners geslo ten en verlaten was, is geheel uitgebrand. De inboedel was verzekerd. In den beginne was men zeer bevreesd voor een belendend pakhuis van verfwaren en vernissen het mogt aan de ijverige pogiDgen van de brandweer echter gelukken dit te vrijwaren. Yan den Moerdijk wordt aan de Nieuwe Arn/i. Crè. gemeld, dat men daar niets weet van het berigt dezer dagen in onderscheiden bladen voorkomende als zou een der pijlers van de spoorwegbrug reeds enkele duimen gezakt zijn, en niet lang meer kunnen blijven bestaan. De waarheid is, dat eenige noodige herstellingen plaats gehad hebben aan de spoorwegbrug over het riviertje de Mark nabij het nieuwe veer, op den weg van den Moerdijk naar Breda. "Welligt was dit de bron van het ongegrond gerucht. Een brutale diefstal is onlangs te Woudenberg ge pleegd. Aan een landman deed iemand de vraag, of hij een paard te koop had, waarop de eigenaar een bevestigend ant woord gaf. Het paard werd nu in oogenschouw genomen, de vrager plaatste er zich op, schijnbaar met het doel de vlugheid te onderzoeken, reed er, in plaats van terug te keeren, haastig mee door, en verkocht het voor lageu prijs aan een vilder te Soesterberg. Door de politie opgespoord, is de vermoedelijke dader H. L.een uit den militairen dienst verwijderd artillerist, naar het huis van arrest te Amersfoort overgebragt. Men schrijft uit Veendara, 23 Februari]. Dezer dagen had hier de volgende geschiedenis plaats. Een zekere R. N. ging wekelijks het huis schoonmaken van den mauufacturier aan het beneden Oosterdiep. Gedurig echter ver miste deze stukken manufacturen, zooals baai, linnen enz. het welk hem het vermoeden deed opvatten, dat genoemde schoon maakster hiervan wel niet onkundig kon wezenzijn zoon vatte daarop het plan op haar in alle stilte te bespieden. Hij verborg zich te dien einde op eene plaats in den winkel, die veilig voor ontdekking was en het duurde niet lang of de verwachte persoon kwam er aan stappen. Eerst loerde zij wat rond, trok een of twee hare.r kledingstukken uit, daarop pakte zij een rol linnen en wond dit om zich toe, trok hare kleederen weer aan en ging weg, vast vertrouwende, dat hare diefstal gelukkig was afgeloopen. Maar ja wel mijnheer de manu- facturierszoon liep haar op hooge beeuen achterna en gelastte haar zich te ontkleeden, waaraan zij evenwel niet dadelijk ge volg wilde geven, doch op aandrang van den heer des huizes die inmiddels ook op het tumult was komen toeloopen, moest zij wel aan het verlangen voldoen. Het spreekt van zelf, dat er dadelijk bij haar eene huiszoeking werd ingesteld en zoo kwam men al de vermiste zaken weer op het spoor. Naar het zeggen van sommigen, zou zij spoedig in het huwelijk treden en haar verloofde reeds eenige kleedingstukken verschaft heb ben. tiaar aanstaande echtgenoot zal zich nu echter nog wel een beetje op het huwelijk bedenken. {N. V. C.) Uit Helmond is gevankelijk weggevoerd eene vrouw van slechte reputatie, beschuldigd van een reiziger, den heer de G.uit M., een portefeuille met geldswaarde te hebben ontvreemd. Té Hooge-Zwalue, moest een kerkvoogd benoemd wor den. Eenige notabelen, een bewijs willende leveren van hunne geestigheid, bragten hunne stem uit op zekeren P. de Boer, die als kanondoof bekend staat, met dit gevolg, dat d. B. gekozen werd. Nu echter viel de aardigheid in 't water, want cl. B.gevoelig voor de eer, liet zich de keuze welgevallen. De geruchten omtrent een co?tp de main van de Bo- napartistische partij winnen al meer en meer veld. Te Cher- bourg rigt men de oogen onophoudelijk naaar den zeekant, daar aan den ex-Keizer het plan wordt toegeschreven, om met tal zijner aanhangers te dier plaatse een landing te be proeven. De autoriteiten hebben hare voorzorgen genomen. De Ariel is uitgezonden om langs de kust te kruisen, en de kommandanten van de Coligvy en Kersaint hebben aanzeg ging gekregen, die vaartuigen derwijze gereed te maken, dat zij elk oogenblik kunnen uitloopen. Men wil weten, dat de ex-Keizer in de laatste dagen zich veel te Ramsgate heeft opgehouden, en dat de geheele Engelsche kust krioelt van Bonapartistische agenten, die er op uit zijn, de aldaar aankomende Fransche matrozen voor hunne zaak te winnen. Bij aanplakbiljetten zijn Zaturdag ochtend de inwoners van Antwerpen opgeroepen, om in massa eene meeting bij te wonen, ter verdediging hunner schandelijk miskende regten, aangezien de politie niet de fatsoenlijke lieden ver dedigd heeft, maar den graaf van Chambord beschermt, een vreemdeling, die van Belgie's gastvrijheid misbruik maakt. De graaf van Chambord heeft besloten te blijven; hij heeft 18 kamers gehuurd. Verscheidene aanzienlijke personen worden Maandag verwacht. De toevloed van menschen voor het lo gement bleef den geheelen dag groot. Er wordt gefloten, geschreeuwd en gejouwd. Het stedelijk bestuur vergaderde om te beraadslagen, of het noodig is, de burgerwacht onder de wapenen te roepen. De burgemeester van Antwerpen heeft eene proclamatie uitgevaardigd, waarin hij o. a. zegt, dat hij, om eene her haling der betreurenswaardige tooneelen vóór het logement St. Antoine te voorkomen, zich genoodzaakt ziet, maatregelen te nemen tot handhaving der openbare rust en het onge stoord verblijf van vreemdelingen. Aan het einde verzoekt hij de burgers om niet door hunne tegenwoordigheid dema- nil'estatien aan te moedigen. Het gemeentebestuur heeft eene verordening uitgevaardigd, waarbij elke zamenscholing van meer dan vijf personen verboden wordt. Het publiek is altijd nog zeer opgewonden. De rust is echter niet verstoord. Een telegram meldt, dat de liberale meeting te Ant werpen een protest gezonden heeft aan Thiers tegen het verblijf van den graaf van Chambord te Antwerpen. Daarin zal waarschijnlijk uitgedrukt zijn, dat die meeting er geen schuld aan heeft, dat hij daar tegen Frankrijk zamenzweert,

Heldersche Courant | 1872 | | pagina 2