BB ¥&IJT. yuöficftc ffcr&ooptng Uitverkoopen DliltGEDLUKE STBD DER GEMEENTE HELDER. ADVEHTENTI E J\. De Notaris D. Wkueivdlijiv Smit met de meerderheid der souvereiue Nationale Vergadering. Een nader berigt zal spoedig duidelijker licht verspreiden over dezen vreemden stap. De vrijwillige inschrijving voor de bevrijding van het fransche grondgebied, gaat geregeld voort. In St. Galais, een stadje van 3000 inw.dat veel van oorlogslast en brandschat ting te lijden had, is 10.000 fr. bijeengebragtin Versailles 190.000 frkste Havre 1.100.000 frks te Tours 232.000 frks.te Lorient 60.000 frks.; te Calais 110.000 frks.te Brest 100.000 frks.; te Montpellier 75.500 frks.; te Toulon 36.000 frks.; te Cette 106.000 frks. De onderofficieren en gendarmen der kompagnie van het departement Meurthe en Moezel hebben, voor den tijd van een jaar, zich verbonden, 130.65 fr. maands, dus in het geheel 1.567.80 fr. bij te dragen. Woensdag 11. kwam te Lyon het eerste gezelschap emigranten aan, die zich van daar over Marseille naar Al- gerië begeven. Het bestond uit 16 gezinnen en telde 167 personen, allen afkomstig uit den Elzas; zij werden op hun togt geleid door den dapperen kapitein Ziegler, die tijdens den oorlog in het dep. des Vosges aan het hoofd zijner franc-tireurs tegen den vijand optrok. De regering heeft aau deze emigranten ten noorden van Gonstantine een plek gronds afgestaan, 50,000 hectaren groot en tevens zeer vruchtbaar en gezond. Ook wordt dit reisgezelschap bege leid door een geneesheer, Rollat, die den 2Gn Maart de tweede bezending Elzassers, groot 200, en den 30n April de tierde, groot 230 personen, zal komen afhalen. Door de goede zorg van kapitein Ziegler bevinden zich bij iedere bezending zooveel mogelijk bakkers, kleermakers, schoenma kers, landbouwers, wijngaardeniers en ook een onderwijzer het eerste dorp zal rondom een school gebouwd worden. Om hun het verlaten van hun geboortegrond te verzachten, heeft het gouvernement hun vrijen overtogt verleendook zijn hun van verschillende zijden ruime giften geschonken, o. a. van de Société Industrielle te Mulhouse, die aan ieder kolonist 10 schapen medegaf, enz. De Luxemburgers zijn dezer dagen de slagtoffers ge weest van eene opligterij van de ergste soort, regt grappig voor allen, die er niet door geleden hebben; zie hier kortelijk, wat er volgens de Opinion Nationale gebeurd is. Voor eenige dagen werd op plegtige wijze door een gees telijke van de orde der Jezuiëten aan de inwoners de aan staande aankomst te dier stede van een Perzisch bisschop aangekondigd. Kort daarna verscheen deze werkelijk en maakte terstond op de menigte, die hem luisterrijk ontving, een diepen indruk door zijn ernstig voorkomen, zijn statige houding en de waardigheid, waarmede hij als een heilige langs den weg den zegen uitdeelde. De perzische bisschop was zelf zoo goed in de kerk een predicatie te houden, die achtervolgd werd door een eigenhandige uitdeeling van de hostie aan alle ge- loovigeu en door een inzameling van giften voor den bisschop, waarbij menig goudstuk ten offer werd gebragt. Na den kerk dienst genoot de heer Jonas, ex-gezant van het Groother togdom aan het hof van Napoleon III, de bijzondere eer den bisschop aan zijn tafel te ontvangen, wien hij bij het des sert een bankbillet van 10 0 frs. aanbood. Yele andere no tabelen uit de stad, vooral dames, kwamen hem mede nog aardige sommetjes aanbieden kortom, de perzische bisschop haalde in het geheel 15000 frs. op, waarmede hij afreisde. Welnu, die bisschop uit Perzië met zijn arendsneus, zijn gele tint en fonkelende oogen, die alle geloovigen in Luxem burg heeft betooverd, is thans gebleken te, zijn een der sluwste gaauwdieven uit Munchen, volgens de Siècle een Italiaandie te Metz en te Straatsburg dergelijke opligte- rijen met evenveel onbeschaamdheid heeft gepleegd en in laatstgenoemde stad in hechtenis is genomen. Aan de dames-telegrafisten in Rusland hangt, naar men wil, een ontslag met een klein pensioentje boven het hoofd, en wel, omdat het gebleken is, dat zij te veel praten over den inhoud van telegrammen. Er staan strenge straffen op, maar er blijven steeds overtreedsters. Gisteren was in de Tweede Kamer der Staten-Generaal aan de orde de interpellatie van den heer HalTmans, over zijn ontslag als kantourcgter te Venlo. Hij stelt den minister de volgende vragen Bestonden er andere dan politieke redenen voor het verleend ontsla//? Bestonden er andere ge- wigtige redenen en welke zijn deze redenen Hierop antwoofdde de miuister o. a. het volgende: De diensttijd van den lieer Haffmans was op 9 Januarij jl. geëindigd. Hij is toeu niet herbenoemd. De ingekomen rapporten deden uitkomen dat de voorkeur moest worden gegeven aau den tweeden kandidaat op de ingekomen lijst, en dat de herbenoeming niet raadzaam was in 't belang ecner behoor lijke afdoening van zaken bij het kantongeregt te Venlo. Kunnen die gronden van 's ministers beslissing hier nu een onderwerp van debat uitmaken In 't algemeen zou dit nadeelige gevolgen voor de betrokken personen kunnen hebben. Wanneer de wettigheid der handeling wordt betwist, dan kan de Kamer zich daarin mengen. Maar wanneer het alleen de vraag geldt, of A dan wel B het geschiktst is om te worden be noemd tot kantonregter, raadsheer of burgemeester, dan moet de Kamer daaraan vreemd blijven de minister is een groot vriend vau openbaarheid, maar hier moet de Kamer iu den minister vertrouwen stclleu hij moet zorgen dat de ambten of bedieningen der regterlijke magt waardig worden vervuld. Na uitvoerige bespreking, waaraan hebben deelgenomen de heeren Godefroi, van Nispen, Haffmans, van der Does de Willebois, Heijdeurijck, van Eek, vau Houten, van der Linden, Zinuicq Bcrgmann, de Minister vau Justitie, Heemskerk Az. en van Wasseuaer Catwijck, herhaalde de Minister dat de regering heeft vast gehouden aan een regt, dat de wet haar schonk en niet heeft gedacht aan de onedele nevenbedoelingen die sommigen hem toeschreven en waartegen hij zich zelfs niet meer zal verdedigen. Ernstig protesteert hij nog tegen de qualificatie door de heeren Haffmans en van Nispen aau sommige feiten gegeven en hij hoopt dat interpellaticn als deze, iu 't belang vau den nationaleu tijd, voortaan zelden zullen plaats vinden. De beraadslaging over de interpellatie wordt hiermede gesloten. Daarna was aan de orde de conclusie van het rapport der commissie van onderzoek der inlichtingen omtrent de adressen van den voormaligen kapt. Janssen, over ondergane straf van arrestter zake van schrijven in dagbladen en over zijn ontslag. Die conclusie strekt lo. ten aanzien van het eerste adres over te gaan tot de orde van den dag; 2o. dit verslag ouder dankbetuiging enz. te zenden aan den minister van Oorlogen 3o. zich te vcreenigen met de beschouwingen der commissie omtrent de zaak van kapt. Janssen. Nadat de heeren Nierstrasz en van Sypesteijn het woord hebben gevoerd werd de verdere beraadslaging uitgesteld lot heden teu 11 ure. 3Sngc5onöcn. Be Redactie onderschrijft niet altijd de gevoelens der inzenders. Mijnheer de Redacteur Sta mij nog voor één enkele maal eca plaatsje af in uw blad, ten aanzien van het geschrijf der beide onderofficieren van Z. M. Marine, in het No. van 24 dezer. Het doet er, dunkt inij, al zeer weinig toe wie of wat de ooggetuige was, die, vau uit zijne woning op het Ankerplein, er getuige van was, dat twee oudcrollicieren der Marine, die een troep bootsmansleerlingen geleidden en dus op dat oogenblik in Z. M. dienst waren, een man, die rustig zijn weg ging, met sneeuwballen wierpen. Hadden die beide onderofficieren het daarbij nu maar gelaten, dan had de bewuste mau de zaak zeker als een kwaajon- genstreek voorbij laten gaau. Maar neen, hun heldenfeit moest ruchtbaar worden. Zeer kort, nadat zij hun dienst hadden verrigt, fradeu zij een herberg binnen en vertelden daar, met vrij wat luidruchtigheid en ophef, te midden van minstens twintig mannen, dat zij den bewusten man, wiens naam zij noemden, met opzrt een fermen sneeuwbal in zijn nek hadden gegooidzij zullen zich zeer goed herinneren, dat hnn snoevend verhaal niet den ver wachten bijval te beurt viel. Dat men toen eene bloote schriftelijke ken nisgeving van dit opzet aan den kommaudant inzond, zal wel niemaud wraken, die er mee instemt, dat ieder burger, wie en wat hij ook zij, voor balda digheden van onderofficieren, op het oogenblik dat zij iu dienst van Zijne Majesteit zijn, gevrijwaard moet wezen. Die kennisgeving schijnt aau boord van de brik Ternale te zijn gezonden ter informatie, en het is wel bijna als zeker aanlenemen, dat de beide onderofficieren, sterk in het idee, dat hunne baldadigheid door niemand was opgemerkt, alles zullen hebben outkent, al- thaDS zij kwamen met dezelfde luidruchtigheid in bewuste herberg en vertelden daar, alwêcr in tegenwoordigheid van anderen, dat zij geen aanmerking hoe genaamd hadden gehad, en de stuurman zou er zeer lciesch en hoogst eer biedig hebben bijgevoegd, dat, zoo hij sch.. had aan den miuister, hoeveel meer hij het dan wel moest hebben aan dion kerel, daarbij den man noe mende, dien zij gegooid hadden. Eu als nu eens een en ander, des verlangd ook getuigd werd door menschenwier verklaring men moeijelijk zal kunnen wraken, op grond dat hunne verklaring in lijnregtcn strijd met hunne geldelijke belangen zou kunnen uitvallen, dan vervalt wel van zelf de vraag der bewuste twee on derofficieren of er ook getuigen zijn; en op nieuw rijst dan de vraag, of zij, volgens hunne eigene nederige verklaring, wel zoo bij uitstek geschikt zijn te aciiten, dat aan hun, althatis op straat de leiding der bootsmaus- en stuur- mans-leerlingen worde aanbetrouwd. Eri hiermede kan de zaak als afgedaan worden beschouwd. De getuigen zijn, wanneer de rcspectivc lcommandaut dit mogt verlangen, terstoud bereid het bovenstaande te coustateeren. EEN OOGGETUIGE. Van 16 tot 23 Februarij 1872. ONDERTROUWD J. de Vries, schilder en N. Kroon. L. van der Hoeven, matroos bij de marine en G. dc Roos. P. W. Keiser, koopvaardij kapitein, weduwnaar van N. Boon en J. C. Seijbcl, weduwe P. Boon. J. Klein, Islc ziekenoppasser bij de marine en M. Quast. GEHUWD: J. Snooij eu M. S. Peereboom Voller. T. Griek en W. Weduwe:*. W. de Jong en J. Boonstra. BEVALLEN A. C. van Gijzen geb. Heeris, Z. J. Groudhout, D. M. J. Kikkert geb. Dekker, D. G. Beukenkamp geb. Prins, D. M. A. Simon geb. Maurik, Z. M. Horstman geb. Lintbolm, D. J. Kallï geb. Griek, D. M. Ii. Meurs geb. Straghout, Z. E. Lastdrager geb. Mandemakcrs, Z. C. P. van der Plaat geb. Peij, Z. C. J Wondergcm geb. van Zwijndregt, D. J.M. W. van den Heuvel geb. Schilling, Z. A. M. Vliek geb. Kooger, J. Zeeman geb. Muije, Z. M. Snel geb. Bctlilehem, Z. G. Vlam geb. Kunst, D. G. Geus geb. Ekliavt, D. D. G Rijlaarsdam geb. de Haao, Z. OVERLEDEN: P. Bomhoff, 2jaren. H. P. Bomhoff, 6 maanden. J. Kuiper, 13 maanden. C. Beueker, 5 jaren. J. de Vreede, 38jaren. J. Mangel, 3 maanden. H. ter Burg, 65 jaren. Levenloos aan gegeven 2. M A li K I II i; H I G T E N. ROTTERDAM, 2G Fcbr. Granen. Tarwe, per 2400 kilo: 127/2S fg nieuwe Bovenlandsche Ris f378; 129/30 {g nieuwe Bovenlandsche Ruwarige 1'3S0, 375. Rogge per 2100 kilo: 125 f§ nieuwe grove Koningsberger f235; 123/24 fg nieuwe Fransche f 228, 230; 124 Q? dito dito f 236 v. a. b. Vlas. De handel was gedurende de vorige week op het land niet belang rijk. De aanvoer ter markt van heden vond vrij goede vraag. In de prijzen is geeue verandering. Ter aardappclenmarkt van beden waren de prijzen als volgt Duinzand f5, Zceuwsche Jammen f4 a 4.25, Gelderscbe Ronde Wolkammers f2.65 a 2.70. Met weinig aanvoer. ALKMAAR, 24 Febr. Aangevoerd 8 Paarden f 50 a 165, 2 Koeijen f120 a 140, 125 Nuchtere Kalvereu ;f 4 a 16,468 Schapen f 13 a 32, 10 Geiten f3al0, 82 Magere Varkens f 12 a 25, 130 Biggen f5 a 12. Boter per kop f0,92i a 1. HOORN, 24 Febr. 6 heet. Tarwe fll a 5 heet. Rogge f Sa 8.25, 56 heet. Garst f5.50 a 6 50, 91 heet. Haver f4 a 5.3 heet. witte Erwten fll a 15 heet. groene Erwten f13 a.-i, S heet graauwe Erwten f 13 a ,14. 4 heet. vale Erwten f 12.50 a 21 heet. bruine Boonen f 13 a 14. - heet. witte Boonen fa 30 heet. PaardeubooneD f8.a 8.25, Mosterdzaad f23 a 24.—, Karweizaad f 17 a 18.16 Paarden f45 a 175.290 Lammeren f 18 a 31.50, 145 Kalveren f5 a 16.45 Varkens f 14 a 22.5 Zeugen f 25 a 40.400 Biggen f5.50 a 12, 90 Kippen f 0.60 a 1.50, 9000 Kipeijeren f2.70 a 2.80, 1850 Eendeijcren f3.40 a 3.50 per 100 st.. 1400 kop Boter f0.80 0.85 per kop. Afloop dei* Publieke Verkooping van Onroerende Goederen, gehouden op Maandag 26 Febr. 1872, des avonds ten 7 ure, in het lokaal Tivoli te Helder, ten overstaan van Notaris B. WE- RENDLIJN SMIT. 1. Een Huis en Erf, hoek Trechtersteeg te Nieuwediep, kooper de heer J. Kraak, voor f975.2. Een Huis, Boet en Erf, naast het voorgaande, kooper de heer P. Ii. Vries- lander, voor f 840.3. Vier Woningen onder ééa dak met Erven, in de Windstraat te Nieuwediep, kooper de heer G. de Beurs, voor f2200.4. Zes perceelen grond in de Dei, niet verkocht. Donderdag 29 dezer vertrekt van hier de Oost-Ind. landmail via Marseille per laatste trein en de West-Ind. mail via Southampton per eerste trein. Heden ontsliep mijn innig geliefden Echtgenoot MAARTEN KALIS, in den ouderdom van 61 jaar en 2 maandeneene langzame doch treurige onge steldheid maakte een einde aan zijn voor mij zoo dierbaar leven. Texel, 22 Februari 1872. JANNETJE DUINKER, Wed. M. KALIS. ving. Heden morgen trof mij den gevoeligsten slas? mijns levens; mijn geliefde echtgenoot LEENDERT KROON werd mij op het aller onverwachts, in den ouderdom van 47 jaartengevolge van een noodlottig toeval door den dood ontrukt. Mijne kinderen en ik verliezen in hem een liefheb bend, ijverig en zorgvuldig huisvader. A. LUIKINGA. Wed. L. KROON. Nieuwediep, 26 Februarij 1872. Tegen vet» 2 vernaaf mïerclk» prijzena blijft de ondergeteekende, alle nog voorradige artikelen, waarbij o. a. nog een ruime sortering BEVERS, BAATJEN, FLANELLEN, WTTTE GOEDEREN, PILOS, ASCII- GRAAUW. D1 METS, MOLTONS, O VER 11EM DSTRE- PEN. enz, zoo ook eene groote partij diverse soorten S AI JETTEN Bij de steeds stijgende prijzen, zoowel van Katoenen, als Wollen artikelen, is het wel aan te bevelen van deze ge legenheid gebruik te maken, te meer daar alle voorradige artikelen van de beste kwaliteit zijn gefabriceerd. Zijnde de AFFAIRE isa* <t3o Baaeici 4e k»og> en het BOVENHUIS fl Mei e. k. 4e UaanaBr. W. N. DE ROOS. HM&IKDEHSDA» 29 FfiCE5SS5JA5?2J e. k., des avonds ten zeven uur, zal door Mr. D. P. H. ABERSON, Griffier bij het Kantongeregt te Helderin het HEEREN LOGEMENT aldaar, in het openbaar worden verkocht Een Vat WIJN (Sherrij) en een vaatje gedeeltelijk ge vuld met OLIJVEN in azijn. jDeze goederen zijn op den dag der verhooping te bezig lig en in het pakhuis van den Heer A. BURGERS, te Helder. zal, op r/taandas 11 Maart 1872, avonds 7 ure, in het lokaal TIVOLI te Nieuwediepin het OPENBAAR YERKOOPEN le. Het Ligterschip "DE IIOOP'"' met deszelfs com pleten INVENTARIS, SC HEEPSBOOT met toe- behooren, gemeten 185 tonnen en geclassificeerd B, benevens het beurtnommer (1) van laden voor de Neder landsche Ha nde l- Ma at sch appij. 2e. Het Jagtschip "DE JONGE O O STEN" met deszelfs completen INVENTARIS, gemeten 38 .tonnen. (Liggende en te bezichtigen in het Ileldersche Kanaal.) Informatiën zijn te bekomen ten kantore van Notaris SMIT, Dijkstraat, H, No. 384, te Helder.

Heldersche Courant | 1872 | | pagina 3