20,000 zielen waardig is. Docli de moed, want waar lijk die behoort er toe waarmede de op die vergadering tegenwoordig zijnde leden, zich de keuze hebben laten welgevallenis ons een waarborg dat men niet met de handen in de schoot zal zitten. Maar het welslagen is van hunnen goeden wil niet alleen afhankelijk. Wanneer het ernst is, om de kloeke daad der watergeuzen ook in deze gemeente op 1 April feestelijk te vieren en die feest viering in zoo weinige dagen, die nog overig zijn, voor te bereiden, dan zijn alle krachten noodig en mag teu eerste niemand van de benoemdeu, zich aan de commissie onttrekken ten audere behoort elk ingezeten, de beurs te openen; ieder naar zijn stand, allen moeten, zonder zich langer te bedenken, terstond gereed zijn, om het hunne bij te dragen; kan men daartoe besluiten, dan zal de ware geest tot feestviering niet uitblijven, en niet alleen krachtig aan dringen tot liet uitsteken van vlaggen, maar mogelijk dat velen zich door dien zelfden geest wel opgewekt zullen ge voelen, om nog iets extra's te doen, bv. illuminatie, vuur werk, bengaalsch, enz., enz. Als de commissie in deze eens voorging en ieder lid, in zijn privé, zich tot illuminatie wilde verbinden? Een goed voorbeeld doet altijd goed volgen. Wij vermelden hieronder de namen van de leden der commissie. Die, waarachter een vraagteeken geplaatst is, zijn vau heeren die niet op de vergadering tegenwoordig waren, de anderen hebben de benoeming aanvaard. Aberson, Weber, Ruijgh, Steffens, Manheim, Reeder, Leich Maandag Scholten Matthijsen van der Dussen, Mooij Boom Maalsteed Busman van Veen Hu- genholtz?, de Breuk?, P. van Vliet?, J. Noot?, Bussing Jaring, Wonderigem, Hoolwerf, N. de Leur?, B. Polak, J. H. J. Schmidt, Boouzajer Santhagens Bosch Reitz P. Verhey De belanghebbenden worden attent gemaakt op de ge legenheid tot verzending van brieven en pakketten naar Oost- Indië per stoomschip Cour ad,dat a. s. Zaturdag van hier zal vertrekken. De minister van marine brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat niet alleen de schepen, komende vau St. Petersburg en Reval, maar ook die, welke van eenige andere noordelijke Russische haven in Nederland binnen vallen, worden vrij gesteld van de toepassing van quarantaine- maatregeleu. Men schrijft ons van Oude Schild dd. 14 Maart het volgende Maandag jl. werd door eenige jongelieden eene vergadering belegd, waarop een S0 personen tegenwoordig waren. Het doel dezer vergadering was om met 't oog op den aanst. In April ook aan ons dorp een feest te organiseren. Op die vergadering werd besloten een geoostumeerden optogfc te houden met een 4-tal vletten, die versierd worden. Iedere vlet bemand met 9 personen. De vletten worden op wagens geplaatst. Voetvolk van vlaggen, vaandels, wimpels, enz. ver sierd, volgt den stoet, die door muziek begeleid wordt. De togt gaat door Oude Schild, langs den dijk naar Oosterend, alwaar de Oude Schilders zich vereenigen met de Oosterenders, om dan gezamentlijk door de Waal naar den Burg te trekken en van daar weer aan 't Schild te retourneren. Des avonds wordt een feestelijke bijeenkomst in de Zeven Provinciën gehouden. Men schrijft ons van Texel, 17 Maart: Een zeer treurig voorval viel jl. Zaturdag te Cocksdorp voor. Een zeer oppassend jongeling, onderofficier en zoon van den predikant N., maakte door een pistoolschot een einde aan zijn leven. Oude Schild, 18 Maart: De deelneming aan de feestviering op ons dorp, op 1 April a. s., is algemeen. Een lOOtal personen heeft zich reeds aan gemeld, om aan den optogt deel te nemen. Meerdere bijzonderheden volgen later, zoomede hot pro gramma. Ook de schoolkinderen zullen niet vergeten worden. In eene te Alkmaar gehouden® vergadering ter beraad slaging over de oprigting eener bouwvereeniging voor arbei derswoningen aldaar, zeide de heer Cohen Stuart o.a. het volgende. //Men zorge den kwaden weg niet optegaan van den Helder. Daar liet het Gemeentebestuur zich, evenmin als hier, in met het bouwenmen bouwde alles dooreen en het gevolg is, dat men nu evenveel te verlichten en te be straten heeft als te Haarlem, en dat men de gemeente-accijn- sen moet bestendigen, omdat de ingezetenen de schroomelijke lasten niet zouden kunnen, dragen." In de Boston Post van 10 Februarij jl. komt een advertentie voor vau kapitein Field, laatstelijk gezagvoerder van het Amerikaansohe barkschip Volunteerwaarin hij open lijk dank betuigt aan kapitein de Waard, die hem eenige weken geleden gered heeft. Kapitein J. de Waard, van de Holl. brik Santa Roza, schrijft hij, die mij en de overige bemanuing van het wrak, waarop wij 17 dagen hadden rond gezworven, heeft gered, heeft voor ons gezorgd, alsof wij zijn eigen broeders waren. Tevens betuigt hij zijn dank aan den heer van Yliet, Ame- rikaansch consul te Nieuwediep, die bij de aankomst de on gelukkige bemanning zoo voorkomend heeft behandeld. Men maakt zich ongerust over de stoomboot St. Helna den 4 Maart 11. met tarwe geladen van Odessa naar Rot terdam vertrokken. Men vermoedt dat de boot op zee ge zonken is. Zaturdag j.l. is te Haarlem in den krijgsraad vonnis uitgesproken, in zake de luitenants Ort en Thierry de Bije. Beiden zijn door den krijgsraad met algemeene stemmen vrijgesproken van het feit van aanranding en moedwillige mis handeling, maar schuldig verklaard aan overtreding van art. 20 van het reglement van Krijgstucht, wegens onderlinge vechterij met den burger, aangezien uit de instructie der zaak niet is kunnen bewezen worden, van wien der partijen de eerste handtastelijkheid is uitgegaan. Het Hoog Militair Ge- regtshof heeft zich van dit vonnis in appèl voorzien, zoodat de zaak aldaar op nieuw in behandeling zal worden geno men. Als verdediger van den luitenant Ort, zal mr. B. G. A. Pabst optreden en voor den luitenant de Bije, mr. R. Melvill Baron van Lijnden. In de gemeente Ooststellingwerf is dezer dagen iemand overleden, 82 jaar oud, wiens nalatenschap wordt geschat op pl. m. f300,000. Op 20jarigen leeftijd verkocht hij zich als remplaeant en begon met dat kapitaaltje te handelen. Binnen weinige dagen zal bij den uitgever L. Schier- beek te Leeuwarden het licht zien een Open brief van den leu luitenant-adjudant Keyser aan jhr. van Sypesteyn, lid van de Tweede Kamer. Door de heeren C. G. J. Pietersen C°.te 's Gra- veuhage wordt uitgegeven, (zie achterstaande advertentie) een gedicht de Steenlegging van H Asyl ie Brielledoor Ant. Ii. de Rop. Bovengenoemde uitgave geschiedt geheel ten voordeele der stichting van 't asyl voor oude en gebrekkige zeelieden te Brielle. Een woord van aanbeveling van onzen kant is overbodig daar, waar Z. M. de Koning zijne goed keuring betuigt; alleen kunnen wij onze lezers mededeelen, dat wij met zeer veel genoegen met den inhoud van het gedicht hebben keunis gemaakt. Vrijdagochtend is te Rotterdam de Duitsche aak Her mine, schipper Th. Beijer, op stroom voor de Westerkade liggende, door de Engelsche stoomboot Harlequin, gezagv. Saeijers doormidden gevaren; de vrouw van den schipper, diens knecht en een jongen zijn daarbij verdronken, terwijl Beijer en diens zuster zich hebben weten te redden op een in de v nabijheid liggende Duitsche brik August Friedrich. Het aak schip is onmiddelijk gezonken. Van de drie verongelukten is alleen het lijk vau de vrouw opgevischt, de lijken der twee anderen bevinden zich vermoedelijk nog in het ruim vau het gezonken schip. Mevr. v. W.te Alkmaar, in den ochtend van den 15. Maart vau den vroegdienst uit de kerk thuis komende, miste hare reeds bejaarde dienstmaagd. Na lang zoeken vond zij haar op den turfzolder, alwaar zij door ophanging een einde aan haar leven had gemaakt. Men veronderstelt, dat krankzin nigheid de oorzaak van deze treurige daad is. Te Luxemburg heeft wederom een spoorweg-ongeluk plaats gehad. De goederentrein, die van Brussel komende, om 6 uur moest arriveren, was eerst ten 9 uur aangekomen, derhalve bleef zij voor de signaalpalen staan. De machinist deed de spoorfluit werken, doch dit geluid schijnt niet aan het station te zijn gehoord, zoodat, toen te 11 uur een trein in dezelfde rigting uit het station met volle vaart kwam aan snellen, deze de locomotief en eenige waggons van de stil- staande» trein verbrijzelde. Twee conducteurs, die gedurende het wachten waarschijnlijk in slaap waren gevallen, werden doodelijk gewond. De Belgische bladen spreken van het geval dat, terwijl twee der groote loten in de leening der stad Brussel, voor eenige jaren uitgekomen, niet door de regthebbenden waren opgevraagd, zich nu eindelijk voor den prijs van 50,000 fr., een eigenaar heeft opgedaan. Deze was een boer en, met ziju vrouw naar de stad ge komen, wilde de man maar volstrekt niet gelooven, dat hij de gelukkige winner was. Hij ging naar de Bank, alwaar men het berigt bevestigde De eenvoudige boer had intusschen nog lang werk zich zelf, tevens van de waarheid te overtuigen en toen zij de schijven zagen uittellen, bleef het gelukkige echtpaar in gepeins staan. Waaraan dachten ze wel, meent u. Hetgeen de vrouw met een zucht uitbragt, zal het u verklaren n Alles goed en wel, maar.... sedert 1864, maakt het dan toch 20,000 francs, die we verloren hebben Tn de Schelde bij Antwerpen is een zeepaling gevan gen, lang 3 meters, dik 70 centimeters eu wegende 100 kilo's. Men berekent, dat de poging tot 't oplossen der Albama- kwestie aan Engeland nu reeds 8000pd. st. kost grootendeels aan telegrammen, en wegens 't verblijf der Britsche gevol- magtigden te Washington.

Heldersche Courant | 1872 | | pagina 2