NIEUWSTIJDINGEN. Be inneming van Brielle, Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 22 Maart 18,72. In de gisteren avond gehouden vergadering der commissie voor eene plaatselijke feestviering, is gebleken dat men reeds eene vrij belangrijke som heeft bijeengebragtzoodat zij zich in staat gesteld acht, om de voorgenomen feestelijken optogt te doen plaats hebben. Op morgen, Zaturdag avond, houdt de commissie weder eene vergadering in Musis Sacrum tot regeling van het feest. Overigens verwijzen wij onze lezers naar de annonce hier achter. Maandag vertrekken van hier de ramschepen Buffel en Schorpioen en de instructiebrik Ternatenaar Brielle tot opluistering der feesten aldaar. Het stafmuziekkorps der Marine zal zich aan boord van het ramschip Biiffe-l bevinden. De monitors HeiligerleeTijger en Krokodil zijn reeds Woensdag van Dordrecht en Botterdam derwaarts vertrokken. Door het kiescollcgie der Herv. gemeente alhier werd Dingsdag 19 dezer tot predikant beroepen ds. J. C. Pool, van Oostzaan. Ook het gezelschap oKrnst en Schertszag zijne po gingen om het lot der weduwe de Wijn te verzachten, gis teren avond met een goeden uitkomst beloond De zaal van Tivoli was vol belangstellenden, die ook door hunne bijvals betuigingen tijdens het opvoeren van Kunst e7i Adeltrots en de Tioee Tooneelspelers herhaaldelijk hunne goedkeuring te kennen gaven. De voorstelling liep in de. beste orde af en de overblijvende» hebben zich met den dans en het aan heffen van nationale liederen nog eenige uren zeer goed vermaakt. De opbrengst bedraagt f 347.60 De onvermijdelijke uitgaven u 27.60 Netto f320. Het vertrek uit deze haven naar Indië van de mailboot Conradkapt. E. Oort, blijft bepaald op morgen. Groot was dezer dagen de bedrijvigheid bij het innemen der lading, bestaande in machineriën en diverse koopmans schappen. Er bevinden zich aan boord 40 passagiers eerste klasse A. en B.voorts 16 passagiers tweede klasse en 125 militairen ter suppletie van het Indische leger. Z. M. heeft goedgevonden, met ingang van den In Mei a. s.te bevorderen tot schout bij nacht, dei! kapt. ter zee F. A. A. Gregorij, tot kapt. ter zee, den kapt.- luit. ter zee J. A. Yandevelde, tot kapt.-luit. ter zee, den luit. ter zee le ld. A. Jarman, en tot luit. ter zee le kl.den luit. ter zee 2e kl. J. L. Duker. Z. M. heeft goedgevonden 1°. de sehouten bij nacht A. F. Siedenburg en J. van der Meersch, met den laatsten April aanst.eervol te ontheffen van de betrekking van dir. en comm. der marine, resp. te Amsterdam en te Willemsoord, onder dankbet. voor hunne in die betr. bew. diensten, en op non activ. te seellen; 2°. met den lu Mei daaraanvolgende te be noemen: tot direct, en command. der marine te Amsterdam den schout bij nacht J. J. Wichers, en te Willemsoord, den tot schout bij nacht bevorderden kapt. ter zee P. A. A. Gregorij. Yoorts worden naar aanleiding van bovengenoemd besluit de kapitein-luitenants ter zee J. K. van de Kruysse Pilaar en A. J. van Mausvelt, benevens de luitenants ter zee le kl. J.A.E. Diuaux en E. J. van der Sleyden, met den laatsten April as. eervol ontheven van het bevel respectivelijk over Zr. Ms. ramschepen Buffel en Schorpioen en monitors Hei ligerlee en Tijgeren op non-activiteit gesteld; terwijl met deu ln Mei daaraanv. het bevel over genoemde bodems wordt opgedragen respectiyelijk aan de kapt.-luits. ter zee P. H. P. van Alpheu en A. N. L. Koops en de luits ter zee le kl. W. P. Meijen en C. J. Smitb. De officier van gez. 3e kl. P. H. L. Boessingh van Iterson, wordt met den ln April aanstaande geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip alhier. De 2° luitenant der infanterie J. A. A. In 't Yelt, wordt van 1 Mei tot 1 October a. s. gedetacheerd bij het korps mineurs en sappeurs, te Nijmegen. Met den 1 April a. s. wordt de kapitein-ingenieur P. J. van Ileusden, van Groningen naar hier over geplaatst. Dezer dagen spoelde op het strand alhier aan een fraai wit, met goud beschilderd vrouwenbeeld. Aanvankelijk zag men het aan voor een waternimf. Volgens telegram van Point de Galle 19 Maart, was de volkomen herstelling van de schroef van het stoomschip Brins van Oranjekapt. Braat, ten einde gebragt. Eenige geloste lading werd herscheept; de reis naar Batavia zou spoedig hervat worden. Passagiers en e puipage zijn in den besten welstand. Aan boord van het stoomschip Conrad had Woensdag een treurig ongeval plaats. Een der manschappen, werd door het onklaar geraken van een hijsch-machine zoodanig verwond, dat men hem voor dood naar het hospitaal heeft vervoerd. -Naar wij vernemen is gisteren morgen een matroos aan boord van Zr. Ms. wachtschip alhier, onder het verrigten van eenige werkzaamheden, in het ruim gevallen, waardoor hij zwaar verwond is geworden. Z. M. heeft herbenoemd tot burgemeester van de ge meente Terschelling, den heer A. B. Mentz. Bij het omspitten van een tuin werd te Wieringen onlangs een aanzienlijke som geld gevonden, bestaande uit oude Hollandsche muntstukken. Men vermoedt, dat dé oude boomstam, waarbij het geld gevonden werd, indertijd tot spaar pot heeft gediend. Aan den optogt te Amsterdam op I April aar.st. zul len 27 korporatiën, tezamen 4000 personen uitmakende, deel nemen. In dien stoet zullen 7 wagens voorkomen. De leer lingen der II. Burgerschool zullen een optogt in verlichte sloepen houden. Te Delft bestaat bij de diakenen der Ned. Herv. ge meente het voornemen om op 1 April a s. hunne bedeelden rundvleesch en bruine boonen te geven. De verpleegden in het gesticht in de schoolstraat zouden dien dag buitenge woon door hen Iworden onthaald. Men schrijft uit Harlingen 20 Maart. De burgemeester dezer gemeente heeft aan den raad voor gesteld, den heer L. Houtsma als raadslid te schorsen, wegens middelijke levering van hout voor een gemeentewerk. Dit voorstel moet a. s. Maandag dienen. Men begrijpt, dat over deze zaak reeds heel wat gesproken, geschreven en geadvi seerd is, vóór de burgemeester met zulk een voorstel voor den dag kwam. Men schrijft uit Sneek, 18 Maart Ds. Niemeijer, die nu al twee jaar zijn nieuwe lid maten in het naburige IJsbrechtum heeft laten aannemen, hetwelk echter dit jaar door den kerkeraad dier gemeente geweigerd is, heeft 11. Yrijdag 22 zijner kweekelingen, in het twee uren van hier verwijderde Deerzum belijdenis des geloofs laten afleggen, terwijl gisteren namiddag daar ter plaatse de bevestiging dier nieuwe leden door hem zeiven heeft plaats gehad. De voorgenomen verbinding van de Zwarte met de Kas pische zee, door middel van een te graven kanaal, zal hoogst waarschijnlijk, spoedig verwezenlijkt worden. Het werk zal, volgens de berekening van den iugenieur Blum, zes jaren duren en ongeveer 80 millioeu roebels kosten. Er moeten 78 millioen kubieke vademen aarde verwerkt worden. Is eenmaal dit kanaal gereed, dan zal; het zonder twijfel de hoofdweg worden voor den handel met Middel-Azië. In de geweerfabriek te Amberg is men druk bezig met de vervaardiging van Werder-geweren voorde Beijersche in fanterie. Vóór 1 Julij moeten er 100,000 stuks worden af geleverd. Voorts heeft de fabriek aangenomen, na Augustus 100,000 geweren van eene andere constructie aan Bruisen te leveren. Een abt, met name Junqua, te Bordeaux, heeft in over leg met een kanunnik Mouls, aan den Aartsbisschop van Bordeaux geschreven, dat lnj de toetreding tot het leerstuk der pauselijke onfeilbaarheid beschouwt als een uittreding uit de Catholieke kerkdat de tegenstanders dier leer de overleveringen der algemeene Apostolische Kerk bewaren dat hij, Junqua, zich met een eensdenkenden zal vereeni gen om te zamen voor de echt Catholieke kerk werkzaam te zijn. Deze brief is te Bordeaux door het dagdlad la Tri bune openbaar gemaakt. Deswege is door de geregtelijke overheid een instructie tegen het genoemde dagblad aange vangen, ter zake van schending der openbare en der gods dienstige zedelijkheid. Met zekeren ligt verklaarbaren weerzin wijst men hier op de berigten uit Chicago, volgens welke die stad, waar voor de liefdadigheid in de oude en nieuwe wereld haar beurs zoo rijkelijk opende, niet alleen is herbouwd dat is gewenscht en natuurlijk maar dat de weelde en de wulpschheid er ten top zijn gestegen. Er bevinden zich in die stad 200G danssalons, elk jaarlijks vorderende een som van 5000 dollars aan onderhoud, zoodat daarvoor alleen 10 millioen dollars 'sjaars wordt uitgegeven, terwijl men nu een operagebouw wil doen verrijzen, dat 400,000 dollars kosten zal. Zoo wordt de barmhartigheid beantwoord met verkwisting. op I AS'BSaü. 1572. Volgens den beroemden geschiedschrijver Motley. Terwijl in 't begin van 1572 de Prins van Oranje, door geen nederlagen ontmoedigd, onvermoeid was in pogingen om de zaak der vrijheid te dienen, en terwijl terzelfder tijd de warmste aanhangers des overheerschers eenparig hun best deden om de oogen van Ellips te openen voor bet krankzinnige gedrag van zijn Landvoogd, waren de brieven van Al va natuurlijk vol klagten en vertoogen. De deputatie's door de verschillende provinciën afgezonden, om in persoon met den Koning te onderhandelen, werden bij hun aankomst streng berispt, omdat zij zonder vergunning naar Spanje hadden durven gaau,

Heldersche Courant | 1872 | | pagina 2