HELDERSCHE C00RA8T. Jtieuros- en Zaturdag <flÖoedentic--6faÖ. 30 Maart. Twaalfde Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. M H33. 1872. Verschijnt D1NGSDA6- en VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden 0.50 Franco per post n 0.65 Mon abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. Brieven franco. De prijs der Advertektien van 1—4 regels is 60 Centen; voor eiken regel meer 15 Centen. Vóór des Diugsdag en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertenticn intczcnden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. Uitgever S. GIL T J E S. ABONNENTEN, die dit blad per post ontvangenworden verzocht het verschuldigde bedrag van 0.65 per kwartaal, in postwissel te willen overzen den aan het adres van den uitgever S. G I L T J E S. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 29 Maart 1872. De toebereidselen en de geestdrift voor de feestviering van 1 April, nemen hier dagelijks toe, en doen verwachten indien het weder gunstig mag zijn dat dien dag hier luisterrijk gevierd zal worden. De nationale- en oranje-kokarden ziet men reeds algemeen dragen. De schooljeugd niet het minst met die kleuren voorzien, houdt reeds optogten met vlaggen en banieren, onder het zingen van nationale liederen. Het aantal deelnemers aan den te houden optogt (zie het programma in ons vorig Dommer) wordt reeds begroot op twee duizend, terwijl het aantal vaartuigen, dat aan het gondelfeest zal deelnemen, ook dagelijks toeneemt. En wat de illuminatie aangaat, is te voorzien, dat die, vooral aan de binnenhaven, vrij algemeen zal zijn; terwijl aan de hoofdgracht, behalve eenige particuliere illuminatiën, ook een lijst circuleert, om voor gezamentlijke rekening, de geheele hoofdlaan te verlichten. (f) Ook in andere deelen dezer gemeente zal men niet achter blijven en groote be langstelling in de feestviering aan den dag leggen. Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het arrond. Haarlem, ter standplaats Zaandam, den heer S. Th. Beets, candidaat-notaris alhier. Volgens telegram van kaptein Hendriks uit Aden heeft het stoomschip Prins Hendrik den 27 Maart de reis naar Nederland voortgezet. Alles wel aan boord. Zondag 24 dezer is het stoomschip Conrad Dungeness gepasseerdhet Utr. Dagbl. verneemt van een deskundige en bevoegde hand het volgende: Het schip loopt 11*- mijl per wacht, is makkelijk in zijne bewegingen en voor zoover ik nu reeds mijn oordeel mag vellen, alles in orde. Kapitein en officieren ziju beleefd, de tafel is perfekt. Maaudag morgen op de Gronden. Gister namiddag is van het binnengekomen schip Mr.Jacobvan Lennepeeue passagieresse, een meisje oud 13 jaren, in de haven gesprongen, met het voornemen zich te verdrinken. Deze daad van wanhoop werd opgemerkt door den sloeperman Johannes Kruger, die zich direct met zijn vlet daarheen begaf; na zeer veel moeite en groote krachtsin spanning, al worstelende tegen de felle stroom, mogt het hem gelukken, de reeds in zinkenden toestand verkeerende te redden en aan hare betrekkingen, die zich mede aan boord bevonden, weder te geven. De luits. t/z. lekl. H. P. König, C. E. T. van Woel- deren en jhr. A. E. Meijer, de beide eerstgenoemden dienende als le officier respectivelijk aan boord van Zr. Ms. ramschip Buffel en raderstoomschip Valken laatstgenoemde gedeta cheerd bij 's Rijks werf te Amsterdam, ter waarneming van de betrekking van ouder-equipagemeester, worden met den laatsten April a. s. op non-activiteit gesteld. (1) Weinige oogenblikken voor het afdrukken, deelt men ons mede, dat de inteekening niet voldoende is om de uitgaven te kunnen dekken •n alzoo deze illuminatie niet zal doorgaan; tenzij men.nieuwe pogingen in het werk mogt stellen. Voorts worden met ingang van 1 Mei geplaatstaan boord van Zr. Ms. wachtschip alhier, de kapt.-luit. t/z. E. M. Parker Verboom aan boord van Zr. Ms. ramschip Buffel de luit. t/z. le kl. C. E. Uhlenbeck aan boord van Zr. Ms. raderstoomschip Valk, de luit. t/z. le kl. C. Schuyleuburg, allen als Ie officier; aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis, de luit. t/z. le kl. E. H. Coblijuen gede tacheerd bij 's Rijks werf te Amsterdam, ter waarneming der betrekking van onder-equipagemeester, de luit. t/z. le kl. J. van Burg. De luitenant ter zee 1" klasse J. E. van Kervel, be- hoorende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam, wordt met ultimo April eervol ontheven van de waarneming der betrekking van adjudant van den directeur en comman dant der marine aldaar, en met 1 Mei gedetacheerd bij de torpedo-dienst. Voorts worden, met evengemelden datum, de luitenants ter 2° klasse L. C. Rovers en L. P. D. Op ten Noort, tot gelijk einde, geplaatst in de rol van meergenoemd wachtschip. Z. M. heeft aan den luitenant ter zee Ie kl. J. E. Cornelissen, directeur van de afdeeling #Zeevaart" vau het Koninklijk Nederlandsch Meteorologisch Instituut, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van de Kroon van Italië, hem door Z. M. den koning van Italië geschonken. Zr. Ms. ramtorenschip Schorpioen, op sleeptouw heb bende de instructiebrik TernateWoensdag morgen vroeg van hier vertrokken, is den avond van dienzelfden dag te Hellevoetsluis aangekomen. Den kapitein ter zee R. L. Haes, kommandant van de Wassenaer, belast met de overgave onzer bezittin gen ter kuste van Guinea aan het Engelsch gouvernement, is de gewezen ambtenaar te dier kuste, de heer W, P. A. le Jeune, als agent van de Nederlandsche regering bij het doen der overdragt, ter zijde gesteld. Spoedig vertrekt hij derwaarts. Na de definitieve overgave zal de heer le Jeune als Ne- derlandsch consul ter kuste gevestigd blijven. De minister van Marine heeft ter kennis van belang hebbenden gebragt, dat in de maand Mei aanstaande bij de Directie der Marine te Hellevoetsluis een vergelijkend examen zal plaats hebben van jongelingen, die als machinist-leerling 2e kl. wenschen te worden aangenomen. Het getal der als zoodanig te plaatsen jongelingen zal zich tot vijftien bepalen. Ouders of voogden, die verlangen dat hunne zonen of pu pillen tot voorschreven examen worden toegelaten, dienen, vóór of uiterlijk op den laatsten April aanstaande, een op zegel geschreven verzoekschrift in aan het Departement van Marine, waarin zal moeten vervat zijn de naam, voornaam, het beroep, de woon- en geboorteplaats der ouders of voogden en waarbij moeten worden overlegd de stukken, vermeld in de Staats-Courant no. 74, die tevens nadere bijzonderheden bevat. Naar men verneemt, is door het departement van Oorlog tot de garnizoenskommandanten een aanschrijving gerigt, waar in als de wensch van Z. M. den koning wordt te kennen ge geven, dat op den feestdag ter herinnering aan het 30Ujarig aandenken van 1 April 1572, in al de garnizoenen, waar het personeel zulks toelaat, een groote militaire parade zal gehouden worden, en dat op verlangen der plaatselijke feestkom- mitee's, op aangewezen plaatsen saluutschoten zullen gelost worden.

Heldersche Courant | 1872 | | pagina 1