Men schrijft ons van Texel, dd. 27 Maart. Maandag jl. hield de afdeeling Texel der Maatschappij tot Nut van 't Alg.onder voorzitterschap van den heer Huizinga, liare laatste volksvoorlezing. Als spreker voor dien avond trad op de heer J. Glijuis, die eene lezing hield over de gebeurtenissen, die betrekking hadden op den 1 April 1572. Met blijkbare belangstelling werd de voordragt door alle aan wezigen gevolgd. Als bijdrage leverde de heer Loman een dichtstuk, getiteld //het Wachtschip." De heer Huizinga gaf een gedicht //Rochus Meeuwiszaan zijne hoorders ten beste, terwijl de heer Bakels ook nog, tot aller genoegen, voorlas de //beschrijving van een feestdag in 1865 (Waterloo) voor de schooljeugd, door Heerding." Met een hartelijk en op wekkend woord van den president, otn op waardige wijze feest te vieren op den 1 April, werd deze laatste wintervergadering gesloten. Een hoogst nuttige instelling is door de Afdeeling Texel tot stand gebragt, te weten een Spaarbank. Het bestuur daarvoor is reeds benoemd. Texel, 28 Maart. De te houden feestdag op 1 April a. s.zal met onderling genoegen luisterrijk worden gevierd. Op alle dorpen wordt bijna in iedere straat een of meer eere-poorten of eere-boogen opgerigt. Het programma der optogt zal zijn als volgt: 1. Muziek; 2. Eerewacht te paard, 70 h 80 in getal; 3. Triomfwagen; 4. Schoolkinderen; 5. Roode Kruis (ledeu) 70 in getal; 6. Werkverschaffing; 7. Tot sluiting Eerewacht te paard. Des avonds zal alles opgeluisterd worden door een algemeene illuminatie. Ten slotte vuurwerk. Oude Schild, 28 Maart. De feestelijke optogt der schelpenvisschers, enz. van Oude Schild, belooft veel. Allen zullen 't zelfde costuum dragen, dat we voorloopig nog niet mededcclen. Een groot getal fraaije vaandels, met toepasselijke opschriften is reeds ver vaardigd. Yier booten, (bemand en op wagens) vergezeld van muziek, zullen den hoofdtrein vormen. Het voetvolk wordt verdeeld in drie divisiën. Naar wij vernemen zou zich bij aankomst te Oosterend eene eerewacht te paard bij den trein aansluiten, om dan verder gezamentlijk den togt door de dorpen Waal en Burg te vervolgen. Verder zullen te Oude Schild eenige eere-poor ten worden opgerigt. Algemeen beijvert men zich om den 300jarigen gedenkdag van 't begin van Neerlands vrijheid en onafhankelijkheid waardig en luisterrijk te vieren. Aan den Burg is men niet het minst ijverig in de weer voor de aanstaande feestelijkheden. Dat 't vieren van zulke nationale feesten een aller gunstigsten invloed kan uitoefenen en den geest van eend ragt en vader landsliefde meer en meer zal bevestigen, wie zal er aan twijfelen. Maar daarom juist is 't dubbel te betreuren, dat er nog enkelen zijn, die tegen beter weten aan het feest eene andere beteekenis willen geven, dan 't bezit. Doch waar in den lande men dezulken ook aantreft, op ons eiland wordt de gedenkdag beter begrepen. Naar men verzekert, heeft de bisschop van Haarlem aan de geestelijkheid in zijn diocese bevel gegeven, op den 1 April de kerken te illumineren en de vlaggen uit te steken. Uit Nijmegen wordt van 25 Maart gemeld Algemeen is men diep verontwaardigd over een schande lijk feit, heden avond bedreven. Reeds vroeg zag men twee groote volkshoopen op de been, waarvan de een de vader- landsche liederen aanhief en de andere ter eere van Z. H. Pius IX zong. Eenige belhamels, tot laatstgenoemde hoop beboorende, hadden de baldadigheid, om bij zeer geachte in woners, waar men Oranje had uitgestald, de ruiten in te gooijen. Van harte hoopt men, dat er ernstige maatregelen zullen worden genomen, om meer dergelijke buitensporig heden te voorkomen. Hbl. Te Hilversum blijkt vrees voor ongeregeldheden op 1 April te bestaan, daar in die gemeente op den 21 dezer de volgende publicatie is uitgevaardigd //De burgemeester van Hilversum doet te weten, dat hem is medegedeeld, dat door sommige ingezetenen, meestal fa briekarbeiders, gezegden zijn geuit die doen denken, dat de viering van den 300sten verjaardag der inneming van den Briel, door hen als voorwendsel zou worden gebruikt tot het plegen van ongeregeldheden. //In het vrije Nederland zij het ieder geoorloofd dien dag feestelijk te herdenken of het na te laten, en heeft niemand het regt iemand, ter zake van het al of niet feestvieren, overlast aan te doen. //De burgemeester overtuigd, dat het algemeen belang en dat der gemeente zeer gediend worden door orde en gehoor zaamheid aan de wet, noodigt mits deze de ingezetenen uit het hunne te doen tot bevordering daarvan en hem alzoo daarin bij te staan, zullende hij van zijne zijde niet in ge breke blijven om, waar noodig, alle middelen ter zijner be schikking aan te wenden, om wanorde te onderdrukken en de schuldigen te doen vervolgen. Den Sisten dezer zal van het 1ste reg. huzaren te 's Gravenhage een detachement naar Brielle vertrekken, om gedurende de feestviering aldaar te verblijven. Men schrijft uit Enkhuizen, 26 Maart. De particuliere inschrijving voor den Noordhollandsch-Frie- schen spoorweg bedraagt thans f64,200. In Daily News worden eenige nadere bijzonderheden medegedeeld omtrent het eerlang door prins von Bismarck te Berlijn bijeen te roepen internationaal congres tot regeling der brievenposterij. Op dat congres zou worden voorgesteld: lo. Om een wederkeerig postverdrag te doen sluiten tus- schen al de Staten van Europa, Aziatisch Rusland en Tur kije, Canada, de Vereènigde Staten, Algerië, enz. 2o. de contracterende partijen zouden een uniform port aannemen van tien cents per half ons gewigt 3o. voor dagbladen, drukwerken en stalen of monsters zou overal heen een port van vijf cents per twee ons gewigt berekend worden 4o. voor alle landen, die niet in de overeenkomst treden, zou het port verdubbeld worden 5o. voor aangeteekende voorwerpen zou door de geheele wereld een port van tien cents worden geheven. Daily News acht dit'plan wel uitvoerbaar, maar voor En geland bijna onaannemelijk, omdat het aanvankelijk geheel alleen stond voor het brievenvervoer naar andere werelddee- len en daai*aan enorme kosten heeft besteed. Thans heeft bijna ieder land een eigen stoomvaart en nu wil men deze regeling invoeren. Bij zulk een concurrentie wordt dit een reden tot nadenken voor Engeland; Door meer dan zeven duizend ingezetenen van Lyon is een adres aan de Nationale Vergadering gerigt, waarin op het beter in acht nemen van de Zondagsrust wordt aan gedrongen. O. a. wenschen de adressanten, dat de postkan toren, telegraaf bureaux, enz., in het geheele rijk gesloten wor den en dat het goederenvervoer op de spoorwegen op Zon en feestdagen ophoude, of aanmerkelijk beperkt worde. In het Lyonsche dagblad de Décentralisation wordt dit adres na drukkelijk ondersteund, met verwijzing naar hetgeen in En geland, de Vereenigde Staten, Duitschland en Zwitserland ten dezen bestaat en de overtuiging uitgedrukt, dat een ge trouwere vieriDg van den Zondag het aanbreken van betere dagen voor Frankrijk ten gevolge zou hebben. De Hamburger Börsenhalle verneemt uit eene goede bron, dat de Deutsche transatlantische Dampfschiffjahrt Gesellschaft in de vorige week te Glasgow zes groote stoombooten eerste klasse heeft besteld voor de vaart op Amerika. De stoom schepen zullen met zulk een spoed worden gebouwd, dat men verwacht dat zij in het volgende voorjaar in de vaart gebragt zullen worden. Door de regtbank in Mansion-höuse te Londen, werden 11. Maandag weder twee Hollandsche matrozen veroordeeld tot het betalen eeDer boete van 100 pond st. elk, of 6 maan den gevangenisstraf, wegens het smokkelen'van 168 kilo's tabak Jl, Zaturdag is te Fort Bath uit een put aan den zee dijk opgehaald het lijk van een onbekend Franschman, die zijn intrek had genomen bij den logementhouder C. Griep, waar hij, na wat gegeten te hebben, blootshoofds de kamer verliet en niets meer van zich deed hooren. De beenen van het lijk waren met de draagbanden van zijn broek aan el kaar en de linkerhand met een zakdoek om den hals gebon den. Volgens bijeengeraapte stukjes papier, waarmede de dijk als bezaaid was, was hij reiziger voor een Fransch han delshuis. Men schrijft uit Brussel, 26 Maart. Een ontzettend on geluk heeft heden morgen de wijk van St. Gilles bij de poor ten van Brussel in opschudding gebragt. De stoomketel van een vlasspinnerij is gesprongen, waardoor de schoorsteen, die eerst kort geleden gebouwd was, instortte en in zijn vaart een geheel gebouw met zich medesleepte. Gelukkig waren de meeste werklieden en werksters van de fabriek, ten getale van 7 a 800, niet aan den arbeid. Men telt nogthans niet minder dan 6 dooden en 12 gekwetsten. Dit is nu reeds de derde catastrophe, die binnen de drie jaar in de fabriek heeft plaats gehad. Een jongen van 18 jaren, die den veldtogt naar Frank rijk had meegemaakt, was te Berlijn bij zijne ouders weder gekeerd. Deze leefden steeds in de grootste verwildering en oneenigheid, waardoor dikwijls de ergerlijkste tooneelen tus- schen vader, moeder en kinderen plaats hadden, 't Gevolg er van was, dat bij een dergelijk tooneel de woede zoo hoog steeg, dat de zoon den vader doodsloeg. Bijzonder vreemd is echter het vonnis, dat dezer dagen over den schuldige is uitgesproken, daar hij veroordeeld is tot twee maanden ge vangenisstraf, omdat 1. hij steeds slechte voorbeelden voor oogen heeft gehad, en 2. zijn verwilderde toestand tijdens zijn togt naar Frankrijk nog erger is geworden. De Figaro verhaalt, dat voor eenige dagen bij de brug van Bercy een vrouw met twee kinderen op den arm zich naar den oever spoedde. Aan den kant gekomen stootte zij haar dochtertje van ongeveer zes jaren te waterterwijl zij zelve met het andere kind, een knaapje van 18 maanden, in den stroom sprong. Een voorbijganger eenig onbepaald geluid in het water vernemende, liep wel naar beneden, doch de duisternis belette hem te zien wat er voorgevallen was. Des anderen daags vond men de drie lijken, drijvende ter hoogte van de kerk Notre Dame. De Hemel weet welk een leven van lijden en ellende ach ter deze geheimzinnige daad is verscholen.

Heldersche Courant | 1872 | | pagina 2