ÜMLiJKB STAX» DER GKMËUiYi'Ë HELM. ADVERTENTIE N. Re Notaris B. Werendlijn Smit O Deen ons land is groot nocli schoon, En rijk is 't evenmin, Maar heerlijk zit er op den troon De vrijheid als Vorstin Dies hebben wij het lief, al zij Het rijk noch schoon, noch groot, En juichen dat ons, fier en blij Hier droeg de moederschoot Niet waar, wij onderschrijven bijna ieder woord van dit liefelijk trippelend lied, en wij heeten ze welkom, de broeders van het zuiden, eerstens als Dietsche broeders, en anderzins als vrije en vrijheidlievende mannen, met hun warm kloppend hart en het bruischende woord op de lippen. Conscience en zoovele anderen. Maar de Belgen die met ons komen feestvieren, breno-en nog andere aanbevelingsbrieven mede. Hun adelbriefis die bladzijde zelve uit onze historie, die het kloeke feit vermeldt der inname van den Briel, is hun aandeel in den triomf deipiraten Onder die «piraten" waren vele Nederlandsche en Belgische Edelenmannen van aanzienlijken geslachte, tot den avontuurlijken troep der vrijbuiters gevoerd, door de ver volgingen der Spanjaarden en geestelijken, wier brand merk zoovslen omdroegen in het gemis van neus en ooren waardoor den eed verklaard wordt van dien watergeus die zwoer dat hij iederen monnik of geestelijke, die hij zou aantreffen, neus en ooren zou afsnijden, zoo als hij werkelijk ook deed. En zoo,ja wij zullen maar niet veel zeggen, zoo ziet men ook hier weer dat het eeuwige verband van oorzaak en gevolg, zich doet gelden bij de beoordeeliiw- van later gepleegde euveldaden der piraten, op zeker niet allen schuldige kloosterlingen. Een vreemdeling, die, hoewel geheel andere, toch geen min dere aanspraken bezit op onze gastvrijheid en die heeft aan genomen, is Motleyburger van de Vereenigde Staten van Noord-Amerika. Dit reeds is een aantrekkelijke titel. Maar hij heeft er meerdere: oud-gezant van Amerika, te 's Hage woonachtig, schrijver van het eeuwig gedenkwaardige boek «Opkomst der Koll. Republiek." '\Rise of the Dutch Republic). Men zegt dat de uitnoodiging van den beroemden Ameri- kaanschen burger door de hoofdcommissie is geschied op voor stel van onzen Koning, een voorstel een Oranje-vor3t waardig, even vereerend voor dien vorst zeiven als voor den gevierdeu Motley. Waar het Nederlandsche volk feest viert, daar viert ook feest het vorstenhuis van Oranje. Dat is een karaktertrek van Oranje, zijn óe'nheïd met het Nederlandsche volk. Wij heeten U welkom! Koning Willem, die den schoonen naam van Willem den Derden voert. Welkom ook de Prinsen van uw geslachte! Hier, als in geheel Nederland, is slechts óe'n wensch op den bodem aller harten slechts e'én kreet op aller lippen': Leve de Koning Leve Oranje 1 Uit honderde steden en dorpen van het vaderland komen vertegenwoordigers, commissiën en particulieren naar Brielle, gelijk uit duizenden daarheen reeds maanden lang de geldelijke bijdragen heenvloeiden, ter bekostiging van dit feest en van het op te rigten monument, zoowel als van het asyl voor oude zeelieden. Vele ministers en andere hooggeplaatste personen nemen deel aan die heirvaert. Brielle heet ze allen welkom en tooit zich in haar feestkleed. Hoe heeft de stad zich getooid Men weet dat toen de Utrechtsche commissie haar plan tot stichting van het asyl voor zeelieden bekend maaktede gemeenteraad van Brielle aanbood eene geldelijke bijdrage van 3000 gulden en tevens een plein, om er het asyl op *to stichten. Naar dat plein voer ik u allereerst heen, tevens het feest terrein. Het Maarlandsplein, weduwnaar van eene voormalige kazerne, van eene kerk, nog later van eene calicot-fabriek, gelegen te midden der stad^ en omgeven door eene prachtige laan boomen, van vier kanten toegankelijk, was als aange wezen om in de vaderstad der Trompen, het asyl op te ne men voor oude zeelieden, een asyl, dat de uitdrukking mag heeten eener gelukkige, eener echt vaderlandsche gedachte. Nederland en de zee zijn óón, oude zeelieden zijn derehek van ons vaderland. Zoolang dat land bestaan zal, zoolan» zullen er oude zeelieden zijn, die behoefte hebben, aan een bun passend onderkomen. Daar ook zal het veel besproken monument worden opge- rigt; het oorspronkelijk plan der Brielsche hoofdcommissie. Men weet dat door wederzijdsche welwillendheid, beide plannen zijn zaamgesmolten en de koninklijke goedkeuring hebben weggedragen. Het is hier de plaats, om velen ter leering, te doen uit komen, den geest van verdraagzaamheid die der hoofdcom missie heeft geleid, trouwens geheel in overeenstemming met den oorsprong harer wording. De hoofdcommissie toch is niet een ligchaam dat zich zelf heeft benoemd. Zij is gekozen door de Brielsche burgers, daarvoor opgeroepen tot eene vergadering, in het verleden jaar. Al dadelijk waren 2 roomsehkatholieken lid daarvan, en wel de heer van Saagsveldt, pastoor alhier en de heer Arens, luitenant-magazijnmeester der artillerie. Dat de hr. v. Saags veldt later bedankt heeft, is alleen het gevolg geweest van de zonderlinge positie waarin alle katholieken gebragt worden, door een^ paar hunner pennevoerders, die men veel te veel eer bewijst, door ze te bestrijden of te noemen, kennelijke handlangers van de afschuwelijke partij die in blinde zelfzucht, de katholieke kerk met rassche schreden ten verderve voert. Vooral dreigde die positie voor de geestelijken netelig te worden. Trouwens, het is bekend dat de katholieke wereld geestelijken, vooral in Nederland, over 't algemeen, verstandige en bezadigde personen zijn en dat het heir monniken en je- zuiten, in hare onderdrukking der kerk, allereerst drukken op de ondergeschikte geestelijkheid. Dat Pius IX zegt een Fransch schrijver steeds een zoo fatoenlijk man bleek te zijn, komt alleen daardoor dat nooit de monnikspij zijne schouders heeft bezoedeld. Om alle dubbelzinnigheid te vermijden trok zich de heer van Saagsveldt terug, tot groot leedwezen voor de geheele hoofdcommissie, die behalve van zijn waar dige persoonlijkheid, nu ook verstoken bleef van zijne musï- cale kennis en voorlichting. Die waardering blijke daaruit, dat de heer vau Saagsveldt is uitgenoodigd tot deelneming aan het déjeunó dinatoire dat den koning wordt aangeboden en andererzijds blijke de stemming des heeren v. Saags veldt uit het feit dat ZWEw. die uitnoodiging heeft aangenomen. Zóó en door de houding van het groote meerendeel der katholieken, wordt het gedrag van dweepende onruststokers te schande gemaakt. Van dat goedgezinde meerendeel der katholieken, is de heer Arens als de vertegenwoordiger te beschouwen. Hij liet de twee of drie overmoedigen, die zich verbeelden de katholieken in Nederland te kunnen drillen, of dat althans eens probeer den, maar praten en blóéf lid van de hoofdcommissie, tot vreugde van allen die hem daar riepen en hem aan het werk zagen. Maar, ik zou u naar het feestplein voeren. Op den achtergrond bevindt zich de kolossale feesttent van den heer Bonardt, uit Delft, bevattende ruimte voor p. m. 1600 personen prachtig gedecoi-eerd, en gedrapeerd door Jacobs, uit 's Hage en bij avond verlicht met 500 gaspitten en 350 waschkaarsen. Wederzijds van deze tent en met deze een halve maan vormende, zijn de feesttribunen gebouwd, mede prachtvol en smaakvol gedecoreerd, met plaatsen voor 680 personen. In het midden der halve maan, op den achtergrond leu nende tegen de feesttent, is de koninklijke tribune gebouwd, door den heer Bonardt en gedecoreerd door den hr. Jacobs, uit's Hage. Daarvoor zal de plegtige handeling der steenlegging plaats hebben. De hoofd toegang tot dit plein is eene kleine straat of slop, geheel nieuw bestraat, en met een 60tal palen met guirlandes versierd; aan beide uiteinden verbonden met een eerepoort. Op verschillende andere gedeelten der stad eerepoorten en allerwege toebereidselen tot de illuminatie, in honderderlei vormen, afgewisseld met bloemen en groen-. De neringdoende burgerij, ijverig in de weer tot het inrig- ten harer winkels en tijdelijke verblijven voor den reizenden man; terwijl velen aan ondernemers van elders hunne voor huizen verhuurden voor eene geheel andere dan hare alle- daagsche bestemming: restauraties, koflij huizen, zuur winkels en wat dies meer zij. Als zoogenaamde kleine feesttent is ingerigt eene der ge meentelijke openbare scholen, eveneens prachtig gedecoreerd door den heer van der Wiel. Daarin zullen de sub-commissien worden verwelkomd en hun den eerewijn worden aangeboden. Na afloop hiervan, is deze tent, even als de groote geopend voor het publiek, zullende in beide muziek en zang de feest vreugde verhoogen. Daarvoor zyn geëngageerd in de groote feesttent, het muzijkkorps van 't reg. veld-artillerie uit Arn hem, der jagers uit 's Hage en het café chantant van den heer Flegel, die beurieliögs zich zullen doen hooren, terwijl in de kleine tent (school) het gezelschap van Flegels café chantant hare stukken zal opvoeren. Het stadhuis is door v. d. Wiel zeer prachtig ingerigt. Daar zal Z.M. het dojeunó dinatoire gebruiken, terwijl ondertus- schen in eene op de markt voor het stadshuis geplaatste kiosk, prachtig gedecoreerd, muziek zal worden gegeven. 1. April. Te halftwaalf ure is Z. M. hier aangekomen, de geestdrift is onbeschrijfelijk, niettegenstaande het ongunstig weder. Na het houden van aanspraken en het zingen van feestcantaten, werd door de in blaauwzijde gekleede jufvrouwK. een zilveren truwoel en presentoir met cement aan Z. M. aangeboden. Waarop direct de steenlegging volgde onder het zingen van het volkslied. Na de steenlegging werd door Z. M. de volgende rede hoorbaar uitgesproken «Mijnheer de president en verdere leden der commissie voor het op te rigten standbeeld en zeemanshuis dezer plaatse! Mijne Heeren! «Wanneer mijne woorden gering zullen zijn, gij zult het mij gewis vergeven, want in het oogenblik dat de nazaten van den grooten Zwijger, de nakomelingen van het Geuzen- volk zich op deze heilige plek vereenigen, dan mijne Heeren Zijn mijne woorden weinig in getal. Gij moogt het verschoonen, want het is de taal van het hart, dat moeijelijk kan uitdrukken de fierheid die hetzelve doet kloppen. Ik ben grootsch, zeer grootsch van Nederlander te zijn en Ik dank U voor de groote eer en het groote voorregt welke Gij Mij wel hebt willen schenken, om den eersten steen te leggen van deze beide heerlijke plannen, welke op deze plek in de toekomst zullen worden verwezentlijkt. «Daarna riep de Koning «Leve het Vaderland." De menigte antwoordt door een luid hoera, waaraan geen einde schijnt te komen. Leve Oranje, Koning Willem IIIklinkt het door de lucht. Z. M. met zijn gevolg keert naar de tribune terug. Fanfares van alle zijden. Volgens een heden (2 April) ontvangen telegram, is te Brielle alles in de beste orde afgeloopen en het feest volkomen geslaagd. Bij de optogt had men regen, maar des avonds voor de illu minatie en het vuurwerk goed weder. Door Z. M. is aan het dójeuné dinatoire des namiddags een toast ingesteld op België, die in sierlijke bewoordingen beantwoord is door den heer Vuylsteke. Aan het dejeuné dinatoire nam ook deel de 17jarige Blois van Treslong, afstammeling (9e geslacht) van het Water geuzen hoofd. CORRESPONDENTIE. Van verschillendo plaatsen ontvangen wij telegrammen en gedeeltelijke verslagen der feestviering, die wij wegens plaats gebrek eu te late ontvangst niet kunnen plaatsen, welligtdat wij ineen volgend nommer enkele opnemen. Er zijn er bij van Rotterdam, 's Hage, Amsterdam, Haarlem, Utrecht en Arnhem ze komen echter in hoofdzaak met elkander overeen, dat de geest drift groot en het weder tijdens den optogt ongunstig was; doch dat tot op de afzending der bcrigten overal de meest gewenschte orde heerschtte. Van 22 tot 29 Maart 1S72. ONDERTROUWD L. M. C. Giebels, waterklerk en H. Tholen. GEHUWD Geene. BEVALLEN A. Slijkerman geb. Stokman, D. A. M. Boisch gel). Kruger, Z. J. Smit geb. Mazcreeuw, Z. E. Goos, geb, Meijsser, Z. C. J. Maas geb. Mouton, D. C. Bruin geb. Voet, Z. T. Kuiper geb. van der Mooie», D. A. Roerdomp geb. Govcrs, D. E. Ilillen geb. de Reus, D. C. M. van Straten geb. Vevgragt, D. N. Lccudertscn geb. Krijnen, Z. A. E. Valkenburg geb. IIcnkcs, Z. J. W. Sukgcb. Lomvs, Z. A. C. Krijnen geb. Bijl, Z. OVERLEDEN J. Hin, 23 maanden. W. E. Qunk, 3 jaren en 4 maanden. A. Abbenes, 4 jaren en 8 maanden. J. II. Soostral, circa 72 jaren. J. S. van Campen, 53 jaren. H. J. Leijer, 7 jaren. J. C. van Straten, 2 dagen. T. Crabtrco, 50 jaren. Levenloos aangegeven 2. MAUKTKERIGTË N. ALKMAAR, 30 Maart. Aangevoerd 7 Paaiden f 35 a 300, 5 Koeijen 1' 160 a 213, S3 Nuchtere Kalveren 1' 4 a 12, 517 Schapen f 18 a 41, 6 Geiten f4 a 5, 211 Magere Varkens f 13 a 21, 305 Biggen f4- a 12, Boter per kop fO.SO aO.90. HOORN, "30 Maart. heet."Tarwe fa 4 heet. Rogge f7.a 29 heet. Garst fa. a 6.50, 67 heet. Haver f3 a 4.75, 8 heet. witte Erwten f10 a 7 heet. groene Erwten f 12 a 13.4 heet. graauwe Erwten f 13 a 14. 4 heet. vale Erwten f 10 a 11.20 heet. bruine Booncn fll a 13. 5 heet. witte Boonen flo a 25 heet. Paardeubooncu f? a 7.75, 9 Paarden f75 a 200.Koeijen fa 400 Schapen f 19 a 34.180 Kalveren f5 a 13.35 Varkens f 16 a 25.- Zeugen f a 250 Biggen f6 a 10.50, 50 Kippen ff 0.90 a 1.60, 27500 Kipeijcren f2.90 a 8.10 per 100, 8300 Eeudeijercn f3.10 per 100, 2200 kop Boter f0 60 a 0.67 per kop, 100 heet. Aardappelen f4.90 a 4.S0, Kievits-eijeren f18. Donderdag- 4 April vertrekt van hier de Oost-Indische landmail via Brindisi en do West-Indische mail via St. Nazaire, beiden per laatste trein. Zondag 7 April vertrekt van hier do mail naar de Kaap de Goede Hoop per eerste trein. De ondergeteekenden gevoelen zich gedrongen opent- lijk hunnen dank en erkentelijkheid te betuigen aan den heer Dr. J. HAREMAKER. Bij de verlossing van een dood kind heeft de tweede oDdergeteekende het behoud van haar leven, naast God, te danken aan de zeldzame kunde en groote bekwaam heid van dezen zorgvuldigen arts. Zijn naam zal bij ons en onze familie steeds in cere blijven, en niet dan met achting en eerbied worden genoemd. J. KLETN. M. KLEIN—IIOLM. Nieuwediep, 2 April 1872. zal publiek verkoopen op: Maandag 8 April 1872, des avonds ten 7 ure, in het lokaal 2'ivoli te Helder: Diverse HUIZEN en ERVEN, allen gelegen te Helder Eigenaren de Erven deu Heer J. A. de Jongii en J. Kraak. Dingsdag 9 April 1872, ter zelfder ure en plaatse: Diverse HUIZEN en ERVEN, te Helder en Texel. Eigenaar de Erven den Heer J. C. Boon. Zaturdag 13 April 1872, des voormiddags ten II ure, ten huize van den Heer IC. F. Meijer, te Anna 'Pauloiona Een dubbel WOONHUIS, BOET en ERF, benevens het ERFPACHTSREGT op den Grond tot 30 Juni 1882. Eigenaar de Heer J. A. Dekker. Maandag 22 April 1872, des avonds ten 7 ure, in het lokaal Tivoli gemeld: Twee perceelen WEILAND, over de Tuintjes, in de ge meente Helder. Eigenareu de Erven K. Hoogvorst. Alles breeder bij aangeplakte biljetten vermeld. Informatiën ten kantore van voornoemden Notaris SMIT te Helder

Heldersche Courant | 1872 | | pagina 3