NIEUWSTIJDINGEN. zoo onbekommerd als het N. v. d. D. zijn wij niet. Dat zullen wij eerst dan zijn, wanneer wij zien* dat de feestviering een nieuw verbond sluit tusschen regering en burgers, gegrond op eene krachtige vaderlandsliefde, dat zóó innig is, dat geen godsdienstig verschil, noch blind fanatisme in staat zijn, het te verzwakken. Maar zullen wij ons daarmede mogen vleijen Laat ons een algemecnen blik werpen op de feestviering. Eenigen mogen zich in ons vaderland daaraan geheel hebben onttrokken, en sommigen slechts voor den schijn hebben me- degevierd uit vrees of berekening, wij zulleu hen als uitzon deringen beschouwen. Wij betuigen opentlijk, dat, voor zoo verre ons bekend is wat elders heeft plaats gehad, de feest viering ons diep heeft geroerd, en onze verwachting verre heeft overtroffen. Het eerste, wat ons daarbij alleraangenaamst treft, is, dat bijna overal de jeugd in de eerste en voornaamste plaats in staat werd gesteld daaraan deel te nemen. En wat kan gepaster zijn? In de harten der kinderen de zaden van vaderlandsliefde te strooijen, is het eenige middel om een va derlandslievend volk aan te kweeken. Zij kennen nog geen verschil van opvatting in zaken van godsdienstigen of staat kundigen aard of, indien zij daarvan al eenig denkbeeld hebben, het belet hen nog niet, elkander de hand te reiken en te zamen te juichen «Mijn Nederlandik heb u lief Wie daarbij koud blijft, moet al zeer weinig vaderlandsch gevoel bezitten. Doch ook bij de volwassenen is het schitterend gebleken, dat het genoemde verschil minder sterk heeft gewerkt, dan sommigen hadden verwacht of gewenscht. De onverdraagzame taal van eenige weinige woordvoerders, vond geen ingang zij zeiven werden genoopt hunne eischen te wijzigen. Opeen aantal plaatsen hebben Protestanten en Katholieken aan den zelfden disch, naar het voorbeeld van onzen geëerbiedigden Koning en den Brielschen pastoor Saagsveldtden beker in de hoogte geheven, om dien op Nederlands duurzame onafhan kelijkheid en vrijheid te ledigen. Alom hieven allen te zamen met geestdrift het Volkslied aan, en juichten te zamen, zonder aan een verschillende opvatting van ondergeschikte zaken te denken. Zelfs een Alb. Thijm verklaart thans opentlijk »De vrijheid van geweten is de edelste schat, dien wij aan het christendom te danken hebben, en geen dwingeland heeft he t in zijne magt ons hiervan te berooven," waardoor hij als het ware den laatsten hinderpaal der verbroedering schijnt te willen wegnemen, en met alle ware Nederlanders het vonnis uitspreekt over Filips, die onze voorouders juist van dien schat wilde berooven. Ook de Israëliten toonden het ware doei der feestviering te begrijpen, en gedachten het op hunne wijze. Is het dan te verwonderen, dat de feestviering over het algemeen ons heeft geroerd, en zou het niet met alle echte vaderlanders het geval zijn Denken wij nu hierbij aan den indruk, dien dit feest bij het buitenland moet maken. België heeft reeds getoond, dat ook daar velen met ons sympathiseerden, en met een weinig nadenken behoeft ons dat ook waarlijk niet te verwonderen. Maar vooronderstellen wij eens voor een oogenblik, dat deze of gene magtige nabuur in den zin kreeg, onze onafhanke lijkheid aan te randen, zou dan eene feestviering als deze, welke zoo duidelijk heeft bewezen, dat waar het Neêrlands vrijheid en onafhankelijkheid betreft, allen zonder onderscheid eensgezind zijn, hem doen huiveren op zulk een volk een aanval te beproeven Wij gelooven dus in waarheid, dat de feestviering nuttig heeft gewerkt, zoowel met het oog op onzen inwendigen toe stand, al3 op onze houding tegenover het buitenland. Maar, zooals wij in den aanvang zeiden, wij houden ons evenzeer overtuigd, dat het de dure pligt is van regering en onderdanen, na de feesten niet in te sluimeren, maar de bestaande gebreken in ons vaderland krachtig te bestrijden, opdat wij vrij en on afhankelijk mogen blijven. De lessen die ons het herinnerings feest van 1572 geven, mogen ons leeren waken tegen rampen als die van 1672.! Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 5 April 1872. Zr. Ms. schroefstoomschip Kijkduinonder bevel van den luit. ter zee le kl. W. P. II. Gratner, is in den voor middag van den 3n dezer van de reede alhier vertrokken, ter opvolging zijner bestemming naar Cura?ao. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen berigt, is Zr. Ms. transportschip met stoomvermogen Java, onder bevel van den kapt.-luit. ter zee G. H. Bakker, den Sn Maart 11. aan de ICaap de Goede Hoop aangekomen en zoude, na een kort verblijf aldaar, de reis naar Batavia voortzetten. Volgens een bij de Maatschappij Nederland ontvangen telegram is het stoomschip Prins Hendrik Kapt. J. Hendriks, gisteren morgen te 6 ure te Suez aangekomen, en heeft te 9} uur de reis voortgezet. Volgens van Batavia ontvangen telegram is het stoom schip Prins van Oranjekaptein M. C. Braat, den In dezer te 10 ure 's voormiddags, aldaar aangekomen. Aan boord alles wel. De luitenants ter zee 2e klasse P. W. Hudig en H. R. J. J. Thorbecke, respectivelijk dienende aan boord van Zr. Ms. raderstoomschip Valk en monitor Krokodil worden met den 15° dezer op non-activiteit gesteld en met den 16" daaraanvolgende, vervangeu door de luitenants ter zee 2e klasse jhr. J. C. P, Westpalm van Hoorn en A. E. Arkenbout Schokker. Voorts worden de luitenants ter zee 2e klasse W. J. H. de Kanter en H. J. P. Mirandolle met den 16° dezer ge plaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip alhier. Met 1 Mei a. s. zullen van het korps mariniers bij de Normaalschietschool te 's Hage worden gedetacheerd ter bij woning van de zomer-cursus de 2e luit. II. A. J. Batteké alsmede 2 sergeanten, 4- korporaals en 8 mariniers. De 2e luit. P. J. Schipperheyn, van het 7e reg. inf., is op non-activiteit gesteld, in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt. Van officiële ïijde verneemt het Handelsbladdat Z. M. de koning niet op S, maar op 9 dezer HDs. gewoon bezoek aan de hoofdstad zal brengen. De minister van Marine brengt ter kennis van belang hebbenden, dat, krachtens bepaling des Konings, ir. dit jaar twintig jongelingen als adelborst der 3e kl voor den zeedienst (na behoorlijk afgelegd examen) op het Koninklijk Instituut voor de Marine alhier kunnen worden aangenomen. De admissie heeft plaats op den ln September a. s. De residentie heeft op 1 April zich zeker van al de feestvierende plaatsen in Nederland wel het deftigste en kalmste gedragen, zoo als aan de verplijfplaats van de Hooge Regering, van de meest voornamen en deftigen in den lande betaamt. Van de zijde der overheid is niets gedaan, behalve het uitsteken van een vlag uit ieder ministerie, dat aanstoot kon geven. Optogten zijn niet gehouden, althans geene die aan wereldlijke feestvreugde konden doen denken. Eenige Scheveningers zijn te paard een bezoek aan de artistieke en en historische decoratien in de Maliebaan wezen brengen. Des avonds is men zeer fatsoenlijk naar de illuminatie in de Maliebaan gaan kijken, waar men het artistieke decoratief, hoofdzakelijk bestaande in naamborden en wapenschilden, ge lukkig des morgens in oogenschouw had kunnen nemen, daar het 's avonds, niettegenstaande den wedstrijd tusschen ben- gaalsch en electrisch licht* iu het duister bleef, zoodat ook gelukkig de schilden met vivent les gueux aan niemand meer ergernis konden geven. Ongelukken zijn er gelukkig ook niet gebeurd, behalve misschien eenige schoenen en parapluies die in den rnodderachtigen bodem van de Maliebaan zijn achtergebleven. Ook des avonds heeft het totale gemis aan particuliere illuminatieu verhoed, dat eene joelende menigte zich lang op straat bleef bewegen. Maandag 11. is te Utrecht door het gedrang tijdens den optogt aan een uian een ernstige verwouding aan het hoofd en oog toegebragt. Van een vrouw, die op de Maria-plaats aldaar met een zuigeling van vijf weken zich ouder het ge drang van het volk bevond, is het kind doodgedrongen. Men schrijft uit Nijmegen. Het nationale feest is hier in de beste orde afgeloopen. Het programma is in zijn geheel uitgevoerd. Werd op de borst van enkele onbeschaafden een rouwstrik in plaats van Oranje bemerkt, aan den anderen kant zag men ook bij onderscheidene katholieken de Neder- landsche vlag met oranje-wimpel uitgestoken. Een schandelijk strooibillet, //den dood zwerende aan de watergeuzen," was in de stad verspreid. Te Loosduinen hebben met het April-feest eenige on geregeldheden plaats gehad. De burgemeester zou het houden van optogt verboden hebben. Het gevolg daarvan is een vecht partij geweest. De politie en R. C. burgers aan de eene zijde en de vereerders der watergeuzen aan de andere zijdede laatsten hebben in dien strijd eenige oranje-vaandels verloren. Men meldt uit Rozendaal d.d. 2 April: Gisterenavond heeft hier een kabaal plaats gehad tegen de sociëteit de vrijheid, die ter gelegenheid van het erin nerings- feest een tooneelvoorstelling gaf, bestaande in het drama Joan Woutersz. De burgemeester heeft alle zamenscholingeu ver boden. De mareehaussées hebben tegen de menigte geageerd. Drie personen zijn in hechtenis genomen; een vierde heeft sabelhouwen bekomen. N. R. Crt. Bij gelegenheid van de April-feesten zijn te 's Heeren- berg ongeregeldheden gepleegd. Een honderdtal inwoners van Emmerik zijn naar het stadhuis getrokken, hebben het oranje afgescheurd, van enkele huizen de glazen ingeslagen, de po- tie mishandeld en andere wanordelijkheden gepleegd. De bur gemeester was afwezig. Ook te Wageningen hebben dien dag eenige ongeregeld heden plaats gehad, die echter van zeer weinig beteekenis geweest zijn. Naar men zegt, is bij een winkelier, die te spoedig naar den zin van eenige schreeuwers de vlag inhaalde, een spiegelruit ingeworpen. In Limburg en een gedeelte van Noordbrabant, heeft men zich van de feestviering onthouden. tiet dievendrietal uit Leiden. Prankenhuyzen c. s., dat- door het Prov. Gerechtshof in Zuid-Holland, de twee eersten tot 4< jaren correctioneele en de derde tot 6 jaren tuchthuis straf is veroordeeld, is tegen deze veroordeeling te vergeefs in cassatie gekomen. De hooge Raad heeft bij arrest van beden het ingestelde beroep verworpen. Het Engelsche blad de Telegraph zegt over de viering van den 1 April in Nederland, dat geheel Europa wel het oog mag

Heldersche Courant | 1872 | | pagina 2