HELDERSCHE COURANT. Jlieums* en Zaturdag <flÖoertentie--6faÖ. 13 April. Jfè 1137. Twaalfde Jaargang. 1872. den Gemeenteraad, Zitting van NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt D1NGSDAG- en VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden 0.50 Franco per post M u 0.6S Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. Brieven franco. De prijs der Advebtentien van 14 regels is 60 Centen; voor eiken regel meer 15 Centen. Vóór des Dingsdag en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën intezenden. stukken minstens één dag vroeger. Uitgever S. GILT JE S. op Dingsdag den 9 April 1872. Voorzitter de heer mr. K. J. C. Stakman Bosse, Burgemeester. Secretaris de heer L. Verhey. Tegenwoordig 11 leden. Afwezig de heeren van Bruggen, Janzen, Werendlijn Smit, de Lange, Berghuijs en Groen, de vier laatstgenoemden met kennisgeving. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd 1). Aanbieding van jaarverslagen 1871. Het voorstel van den Voorzitter, om de verschillende jaar verslagen, dat van de gemeente, van het middelbaar onder wijs, van het lager onderwijs, van het ziekenhuis en van de gemeente-apotheek bij de leden aau huis te zenden, wordt algemeen goedgekeurd. 2). Overname van grond voor openbare weg. De Voorzitter vraagt voorloopige autorisatie van den raad om den aangeboden Weg door de geprojecteerde straat, genoemd Koningstraat, tegen den koopprijs van f3.te mogen aan vaarden. Wordt toegestaan. 3). Aangelegenheden onderwijs. De Voorzitter deelt mede, dat het D. B. zich noode ge drongen ziet een maatregel te moeten nemen van welks goede werking en nuttige strekking het nog niet overtuigd is; het is de invoering van het heffen van schoolgelden, waartoe het gemeente bestuur verpligt wordt door de voorschriften der Hooge Regering en ook omdat de gemeente in een toe stand geraakt dat zij subsidie zal moeten aanvragen voor het bouwen eener nieuwe school; terwijl volgens algemeene bepaling geene subsidie verleend wordt aan gemeenten die geen schoolgelden heffen. De Voorzitter wil in deze vergadering alleen de door het D. B. voor te stellen grondslagen tot heffing mede deelen, om in eene volgende vergadering daarover te beslissen. Het D. B. steit dan voor, om de lagere scholen te verdeelen in twee klassen. Onder de eerste klasse te rangschikken, de thans bestaande 6 lagere scholen, en het bezoek daarvan toe te laten aan betalende en niet betalende kinderen. Het schoolgeld te be palen op fl.per kwartaal voor één kind; fö.75 voor het tweede kind uit hetzelfde gezin en fü.50 voor ieder kind meêr uit hetzelfde gezin. Tot de tweede klasse te rekenen de nog te bouwen school, en die te bestemmen alleen voor betalende kinderen. Het schoolgeld nader te bepalen. De heer Maalsteed vraagt of in deze vergadering in be ginsel zal worden uitgemaakt of men tot het heffen van schoolgelden zal overgaan. Spreker verklaart er zich tegen, op grond dat het bedrag der heffing slechts gering zal zijn en de te verwachten subsidie niet meer dan de helft van den hoófdelijken omslag zal bedragen terwijl de tegenwoordige regeling van het onderwijs niets te wenschen overlaat. De Voorzitter antwoordt het volkomen met den vorigen spreker eens te zijn, dat bij de tegenwoordige regeling noch het onderwijs, noch de onderwijzers, noch het schoolbezoek der kinderen te wenschen overlaat. De heer Boom verklaart zich tegen het beginsel maar vreest door den drang der omstandigheden er wel voor te zullen moeten stemmen. Spreker geeft in overweging, dat bij heffing van school gelden, de opkomst der kinderen minder zoude kunnen worden, en daardoor de bouwing eener nieuwe school welligt minder noodzakelijk zou zijn. De Voorzitter antwoordt dat het niet verantwoordelijk is daarmede een proef te nemen, en wenscht daarna, ingevolge de vraag van den heer Maalsteed, door stemming te doen beslissen, of de Raad zich met het beginsel van schoolgeld heffing kan vereenigen. De wethouder Graat betuigt zijn leedwezen over de te moeten nemen maatregel, en herinnert dat niettegenstaande de bezwaren herhaaldelijk aan den Minister zijn medegedeeld, ook bij de persoonlijke audiëntie, de regering blijft persisteren. Spreker houdt zich dus verzekerd, dat bij verdere te doene voorstellen, er immer op gewezen zal worden en dat ook het verleenen van de te vragen subsidie, er afhankelijk van ge steld zal worden. Spreker is echter van gevoelen, dat het voor de ouders geen motief zal zijn om de kinderen niet ter school te zenden, daar het voorgestelde schoolgeld zeer gering zal zijn en on geveer niet meer zal bedragen dan de ouders voor de boeken zouden moeten uitgeven, zoo als vroeger het geval was. Niemand meer het woord verlangende, wenscht de Voor zitter tot stemming over te gaan. De heer Graat brengt in het midden, dat wegens het ge ring aantal aanwezige leden, hij het wenschelijker zou achten de beslissing tot eene volgende vergadering aan te houden. 4). Mededeeling van ingekomen stukken. a. Procesverbaal van de opneming der gemeente-kas, waar uit blijkt, dat zich in kas bevond f43,187.96j? in perfecte overeenstemming met de boeken en bescheiden. Wordt voor kennisgeving aangenomen b. Verzoek om eervol ontslag van den hulponderwijzer Folkertsma, tegen 16 April. Wordt toegestaan. c. Missive van den heer S. Th. Beets, waarbij hij voor de betrekking van makelaar bedankt, wegens verandering van woonplaats, uithoofde van zijne benoeming tot notaris te Zaandam. De Voorzitter deelt mede, dat reeds drie aanvragen om die betrekking zijn ingekomen, als van do heeren v.d. Brugh, Appel en Wijs, dat er zich welligt nog meer zullen aanmelden, stelt dus voor de benoeming tot de volgende vergadering uit te stellen. d. Missive van dankbetuiging van de op wachtgeld gestelde commiezen Amse, de Boer en Haremaker, voor het hun toe gelegde bedrag. e. Idem van den hulponderwijzer Muller voor de hem verleende gratificatie. c, d, en e worden voor kennisgeving aangenomen. Ten slotte doet de Voorzitter eene officieuse mededee ling, dat door de feestcommissie van 1 April, aan de agenten van Politie alhier, eene gratificatie is verstrekt van 1 50. voor de wyze waarop zij zich gedurende de feestviering van hunne taak hebben gekweten. Daarna wordt de vergadering gesloten. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 12 April 1872. Gisteren ontving men hier het berigt, dat ds. Pool te Oostzaan, het op hem uitgebragte beroep bij de Hervorm de gemeente alhier, heeft aangenomen. Volgens brief van kapt. Hendriks, uit Aden, 23 Maart, wordt het ongeval van het breken der schroefbladen, toege schreven aan het stoomen over een wrak, drijvende tusschen wind en water. Onmiddelijk na de ondervonden schokken werd met het dieplood op 30 vadem geen grond gepeild. De passagiers, die te Aden met andere gelegenheden verder zijn gereisd, zijn de familiën Wieseman en Sollewijn Gelpcke De overigen zijn aan boord van de Prins Hendrik gebleven. Van de directie der stoomvaart-maatschappij Nederland ontvangen wij het volgende berigt //Het stoomschip Conrad is den 9n April te 5 ure des morgens van Port-Said vertroken, den lOn dezer te 3 ure des namiddags te Suez gearriveerd en een uur later naar Batavia vertrokken." Amsttt.) Volgens een bij het departement van Marine ingekomen berigt, is Zr. Ms. schroefstoomschip het Zoo, onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee G. A. B. D. Rijk, den 9den Maart jl. ter reede van St. George d'Elmina aange komen. Aan boord was alles wel.

Heldersche Courant | 1872 | | pagina 1