Z. M. heeffc benoemd bij het 6e reg. infanterie, tot kapfc.-kwartierm. (naar ouderdom van rang), den lsten luit- kwartierm. F. M. A. Oosterman, van het 7de reg. infanterie. Door de vereeniging Gaudium Inter Nos alhier, zal op Zondag 14 dezer eene buitengewone vergadering worden gehouden, bij welke gelegenheid ten tooneele zal worden ge voerd hHet Spreek-uurof de Vrouw wil de Baas zijn? Daarna'/Snorken is het Consigne Uit de rolverdeeling blijkt ons, dat deze jeugdige ver eeniging voor een groot deel is zamengesteld uit zeer ver dienstelijke dilettanten, waaronder ook een vijftal dames zich bevinden, die in de genoemde stukken zullen optreden. Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij. Lijn Am sterdam.RotterdamHelderZaandam. Aantal reizigers ge durende de maand Maart 1872 139,135 Opbrengst van reizigers f119,530.65^- goederen 40,247.43 Totaal f159,77809 Sedert primo Januarij aantal reizigers 406,046 Opbrengst reizigers en goederen f461,178.70 De Eerste Kamer heeffc het ontwerp van wet tot tij delijke tegemoetkoming aan de Amsterdamsche Kanaalmaat schappij aangenomen met algemeene stemmen. De Tweede Kamer der Staten-Generaal is opgeroepen tegen den 22n April e. k.des morgens ten elf ure. Overeenkomstig het vroeger genomen besluit, is alsdan de inkomsten-belasting aan de orde. - Aan de Purm. Ct. wordt berigt, dat de gemeente Sneek voor f 300,000 in aandeelen voor den Noordhollandsch- Erieschen spoorweg heeft ingeschreven. De majoor Gisser op non-activiteit, de luit.-adjudant Keijser naar deu plaatselijkeu staf, waarlijk, de helden van het Leeuwarder kabaal hebben over te groote strengheid van de regering niet te klagen. Er is echter aan het ge krenkte regtsgevoel eenige voldoening gegeven, waarvoor wij den minister dankbaar zijn. De heeren Gisser en Keijser gestraft, de circulaire- Blanken ingetrokken, het verpligt kerkgaan opgeheven men moge zeggen wat men wil: zedelijk is de ontslagen kapt. Jansen gerehabiliteerd. Maar is daarmee het onregt geheel hersteld N.R.C. Men schrijft uit Amsterdam, 11 April Aan de commissie uit Loosduinen, bestaande uit vier heeren, die heden ochtend over 's Gravenhage en verder per spoortrein hier was aangekomen, heeft Z. M. de Koning geweigerd au - dientie te verleenen. Volgens bij het departement van koloniën ontvangen berigten van Elmina, loopende tot den 9 Maart jl.bestaat er meer en meer grond voor de verwachting, dat de over- dragfc der Nederlandsche bezittingen ter kuste van Guinea op vreedzame wijze zal kunnen plaats hebben. Ook de vroe ger tot verzet geneigde kwartieren zijn thans tot andere in- zigten gekomen. Van die zijde is achtereenvolgens, uit vrije beweging, aan den waarnemenden gouverneur Eerguson de verzekering gebragt, dat zij in geen geval tegen Europea nen, hetzij Nederlanders of Engelschen, zullen vechten. Wij zagen heden een proefnommer van een Week blad voor de administratie der directe belastingen in- en uitgaande regten en accijusen, dat bij genoegzame deelne ming onder hoofdredactie van den heer J. Troelstra, ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Hyuin in Friesland, zal worden uitgegeven. Het nationale zendingsfeest zal dit jaar op Woensdag 3 Julij te Wolfhezen gehouden worden. Prof. J. I. Doedes heeft op zich genomen de openingsrede uit te spreken, en ds. Buitendijk, de 1ste secretaris der hoofdcommissie, de slot rede. Er zullen vier spreekplaatseu zijn. Door het plaatsen vau meerdere cantines zal de bediening van het publiek ver gemakkelijkt worden. Behalve andere extra treinen zal er ook één rijden van den Helder over 's Gravenhage naar Utrecht. Men verwacht dat het liefelijk Wolfhezen, waar in 1863 (en ook in 1864) bet eerste groote zendingsfeest plaats had, waardoor aan die plek hoogst aangename herin neringen verbonden zijn, een zeer groot deel van het Chris telijk publiek tot zich zal trekken. Tegen de broederlijke vermaning van 17 ouderlingen, aan de Amsterdamsche herv. gemeente tegen de moderne predikanten, zal door eenige gemeenteleden een gemotiveerd adres bij den kerkeraad ingediend worden. Een nieuws gierige heeffc in het Hbl. geinformeerd naar de leeraren die, volgens den maatstaf der 17, de onvervalschte, ware leer verkondigen, en dus, zonder schade, gehoord mogen worden. Te Hoorn heeft Dingsdag nacht een verschrikkelijk onweder, met hagelslag vergezeld, gewoed. Ongelukken hadden er, voor zoover men weet, niet bij plaats. Men schrijft uit Diepenveen, 10 AprilVoor het grootste gedeelte is de wol, welke dit jaar zal opleveren, thans reeds iu deze streken tegen buitengewoon hooge prijzen, meest voor Engeland, opgekocht. Te Deventer wilde een eerzaam man en vader zijn op 1 April geboren zoon, de voornamen geven van Willem van Oranje Nassau. De ambtenaar van den burgerlijken stand had daar eenig bezwaar tegen. Er werd aan Z. M. getele- grapheerd, en deze schonk onmiddelijk verlof, om den geest driftvollen vader zijn zin te geven. De maatschappij tot exploitatie vau Staats-spoorwegen heeft weder een middel gevonden om zich voor een deel te ontdoen van het voor haar zoo lastige goederenvervoer. Zij heeft namelijk besloten om geen kaas meer te vervoeren dan alleen in kisten of zakken. Deze belemmering staat gelijk met een verbod. Als beveiliging tegen de bekende hebzucht van een deel van het spoorwegpersoneel was deze beperking niet noodigkaa3 kan wel geheel gestoleu, doch moeijelijk ingesneden worden zonder dat het opmerkzaamheid trekt. Men zegt dat eerlang door de Maatschappij zal besloten worden dat gcene schapen mogen vervoerd worden langs hare lijnen, tenzij in foudralen genaaid. Behooren spoorweg-ongevallen tot de meest betreurens waardige gebeurtenissen, zoo verdient voorzeker ieder grooten lof, die er toe bijdraagt om ze zooveel mogelijk te voor komen. Wij kunnen daarom niet nalaten algemeen de aan dacht te vestigen op een, dezer dagen bekend geworden, zeer vernuftige uitvinding van een gewezen officier van het Nederlandsch leger, thans technisch ambtenaar bij het tele- graaphwezen der LuikLimburgsche spoorwegen. Het is bekend, dat zich op de spoorbanen, in de nabij heid der stations, zoogenaamde afstands-signalen bevinden, waardoor men in staat is gesteld, de seinen te wisselen, die noodig zijn om de veiligheid van het verkeer te verzekeren. Het gebeurt echter dikwerf, dat, of door de natuurlijke gesteldheid van het terrein, of door mist, of door andere oorzaken, deze seinen uit het station niet gezien kunnen worden, waardoor de zoo noodige controle over den juisten stand der seinen geheel gemist wordt. Om aan dit bezwaar te gemoet te komen, heeffc de heer R. J. C. van der Meulen een toestel uitgedacht, door hem //Con troleur électrique des disques it distance1' genoemd. Deze toestel is sedert 10 Augustus 1871 opgesteld in het station te Luik (Vivegnis) en door een geleidraad in ver binding gebragt met het afstands-signaalen het mag zeker wel als een bewijs van deugdelijkheid gelden, dat sinds dien tijd de regelmatige werking daarvan geen oogenblik gestoord is. Men stelt zich dan ook voor, dezen toestel op boven genoemde lijnen in algemeene toepassing te brengen. In het Vaderland van gisteren leest men de volgen de beschrijving van eene soiree, door den baron Yan Her- seele te 's Hage gegeven De betooverende feesten uit de n D u i zen d en één nacht bestaan nog in werkelijkheid. Wie gisteren de groote ruime zaal van het hotel den Ouden Doelen aanschouwd had, zou dit ongetwijfeld hebben toegestemd. De fraaije ruimte, die zich zoo bij uitnemendheid tot het geven van bals leent, was ter eere van de gasten van baron Yan Herseele, als 't ware in een feeën-paleis herschapen. De gansche feestzaal was in zacht rose getooid, in den stijl van Louis XVI, spiegels en kolommen waren zoo kunst rijk met bloemen omlijst, dat zij op zekeren afstand aan Saksisch porselein deden denkeu. De prachtige kroonen prijkten met honderden waskaarsen, wier lichten door de ontelbare kristallen slingers en spiegels weerkaatst werden. Tegen die fijue rose-tinten en om de ko lossale spiegelglazen verhief zich een keur van blbemen en planten, palmboomen en varens, die de gracieuse nymfen in den prachtigen tuin nog fraaijer deden uitkomen. Deze smaakvolle decoratie der zaal is, naar wij vernemen, ontworpen en ten uitvoer gebragt door de firma C. L. Windt, de prachtige bloemen en planten zijn door den heer Yan der Laan geleverd en gerangschikt, terwijl de fraaije kroonen wier middellijn 3 meter is, door de heeren Gebr. Hamakers zijn vervaardigd. De soirée was bijzonder geanimeerd en duurde tot 4 uren. Zij werd besloten met een prachtig sou per, waaraan 170 personen deelnamen. Te Steenwijk is door de Chr. Ger. gemeente met meerderheid van stemmen besloten de beroeping toe te zeg gen aan den student Wisse, te Kampen, terwijl deze nog ]8 maanden aan de theologische school te Kampen moet verblijven ZWEw. in spe maakte Zondag die gemeente be kend, dat beroep aantenemen. Woensdag morgen is te Arnhem dr. E. door een rij tuig, waarin een bruidspaar zat, omver geworpen, met het ongelukkig gevolg, dat hij zich erg aan het hoofd heeft bezeerd Gedurende het beleg van Parijs zijn alleen vau de Omnibus-maatschappij 1017 paarden opgegeten, waardoor zij een bedrag van 156,117 frs. gewonnen heeft. Het Eransche eiland Réunion is den 16n Eebruarij door een orkaan geteisterd, die 48 uren duurde en overal groote verwoestingen aanrigtteverscheidene personen ver loren onder de puinhopen der instortende huizen het leven.

Heldersche Courant | 1872 | | pagina 2