De beweerde vervolging van christenen in Japan. 3|nge3nniien. BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE TEXEL. BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE TERSCHELLING. Te Berlijn is de woningsnood ten top gestegen; men berekent, dat met de Aprilsverhuizing ongeveer 1500 per- souen zonder huisdak zijn; twee huisvaders hebben zich uit wanhoop om een woning te vinden, opgehangen. Tal van onaangenaamheden gaan met de verhuizing gepaardvele bewoners weigeren te vertrekken en zoeken daarvoor vele spitsvondige gronden, terwijl de ware reden is, dat zij niet weten waarheen. De reden van deze nood is, het aanbouwen van groote huizen voor weelde en het ontbreken van woningen voor den gezeten burgerstanddaarbij gebrek aan bouwlust uit vrees voor de telkens wederkeerende werkstakingen van tim merlieden en metselaars, en eiudelijk het beursspel, dat de moraliseert; bij de zucht om snel rijk te worden gaat alles in effecten en allerlei actiën-ondernemingen speculeereu. On langs werd weder een gezeten burger naar het krankzinnigen huis vervoerdhij had zich gek gespeculeerd; hij riep niets anders dan//ik wil rijk worden Te St. Petersburg heeft een bijzonder zachte winter geheerscht. De laatste vier weken was het bij afwisseling dooiweder of geringe vorst. Thans schijnt het te zullen blijven dooijen. Het ijs op de Newa draagt altijd nog, maar zal wel spoedig niet meer te vertrouwen zijn. In Nederland zóó zegt de Saturday Revieuwnaar aanleiding der nationale feestviering zooals overal elders, stellen de aanhangers van de ultramontaansche partij hun catholiciteit hooger dan hun vaderland en de menschheid. In Engeland hebben zulk soort van lieden de nederlaag van de Spaansche onoverwinnelijke vloot bejammerd; en in Holland schijnen ze de inkwisitie en 't bloedig juk der Spaansche dwinglandij terug te wenschen. Gehoorzaam in alles aan de pauselijke leer, meenen zij, dat verzet tegen regtgeloovige koningen in geen geval te regtvaardigen is, en dat de ver delging van ketterij door vuur en zwaard een regt en een pligt is. Als logisch gevolg, juichen zij al de gruwelen, door Alva bedreven toe zelfs den sluipmoord, op prins Willem gepleegd. En, liever dan vrijheid van geweten te hebben voor zichzelf, te gunnen aan anderen -heulen ze met hun "bitterste vijanden met mannen, die zeker den priester nog feller haten dan den grondeigenaarmet communisten en anarchisten. Of zij en de paus verstandig gedaan hebben met den oorlog te verklaren aan alle gevestigde regeringen op dio vraag zal de naaste toekomst een duidelijk ant woord geven. Het eerste denkbeeld om alle beschaafde laDden door een algemeene postovereenkomst een gelijkvormig tarief te geven, is uitgegaan van den Deenschen opper-postdirecteur Joseph Michaelse die voor vier of vijf jai*en dit denkbeeld in eene brochure, welke hij aan de meeste regeringen toe zond, besprak. Als vorst von Bismarck en de heer Stephan, het hoofd van het Pruisische postwezen, zich met het denk beeld konden vereenigen, dan ware er veel kans, dat men ter verwezenlijking van 't schoone plan alle zwarigheden te boven kwam. De oudere statistiek bevestigt het merkwaardig feit, dat, na groote epidemische ziekten, de levenslust weêr zoo krachtig bij de menschen ontwaakt, dat een menigte bruiloften op het groot aantal sterfgevallen volgt. Zoo werden bijv. nadevroes- selijke pest van 1679 te Weenen alleen in de St. Stephanus Kerk 95 paren op ëën dag in den echt verbonden te Ulm werden in 1635 na de pest, die daar 15,000 menschen weg sleepte, op één Zondag 60 huwelijken voltrokken en in het daaropvolgende jaar 579 bruiloften gehouden, bij een bevol king van hoogstens 17,000 zielen. Te Eilenburg in Saksen stierven in 1637 twee derden dei- inwoners of 4,480 menschen aan de pestin het volgende jaar werden daar 238 paren getrouwd, op zekeren dag 17 paren in één uur. Evenzoo werden te Ziirich in 1012 (nadat de pest 7000 personen had gedood) 672 huwelijken gesloten op een bevolking van naauwelijks 12,000 zielen. Het zou wel interessant zijn, wanneer de moderne statistiek eens naging, in welke mate de trouwlust na de jongste pokken-epidemie is toegenomen. De Suez-Kanaal-Maatschappij heeft door de invoering van de electrische verlichting voor haar vuurtorens, het be wijs geleverd steeds daar voor te willen gaan, waar het geldt het toepassen van de nieuwste scheppingen op wetenschappelijk en constructief gebied. In Frankrijk heeft men ze nog sleohts bij twee, t. w. te Havre en te Cap-Gris-Nez, toegepast; ter wijl men er in Engeland ook nog slechts langzaam toe overging. Die bij Port-Saïd wordt door magneto-electrische toestellen verlicht, welke door stoommachines van 6 paardenkrachten worden in werking gesteld. De achthoekige toren, 50 meter boog bij 4,3 m. middellijn, is geheel in beton opgetrokken, behalve de trap, die van ijzer vervaardigd is. Behalve deze komen er nog 3 andere langs en aan het einde van het ka naal voor, en wel te Rosette, Burlos en Damiette een vijfde te Raz-el-Bouroum, is in aanbouw. De kosten van elk waren 245,090 francs. De Gazette meldt het volgende In de katholieke kringen begint men zachtkens aan te spreken over eene ge dachtenisviering van den St. Bartholomeusnacht op 24 Aug. wanneer het drie honderd jaren zal geleden zijn, dat dit feit plaats greep. Zou men bij toeval er in de sacristieën ernstig aan denken dien gedenkdag te vieren, als een tegenhanger van de Brielsche feesten? Waarom niet? Het klerikaal mi nisterie ondersteunt alle catholieke dwaasheden. En men heeft er wel aan gedacht om, onder een liberaal bewind, den ge denkdag te vieren van den moord op de joden gepleegd. De Bien Public vraagt, wat de liberalen zouden zeggen, als de katholieken den St. Bartholomeus tegenover Brielle stelden Dat is zeer eenvoudig. Zij zouden zeggen, dat te Brielle het herinneringsfeest is gevierd aan den strijd door soldaten voor de onafhankelijkheid van hun vaderland gestreden, en dat een feest ter herinnering aan den St. Bartholomeusnacht de verheerlijking zou wezen van een moord De Gazette ver wijst voorts naar het volgende antwoord, dat Nevers in les Hugenots aan St. Brits geeft op de vraag, of hij zich bij hem zou aansluiten Parmi ces illustres aieux dont la gloire ici m'entoure, Je compte des soldats, et pas un assassin Eeni'gen tijd geleden werd door vele dagbladen gemeld, dat te Nagasaki barbaarsche vervolgingen tegen de Christenen hadden plaats gehad; twee duizend personen zouden eerst aan de pijnbank zijn overgeleverd om daarna gevonnist te worden. Kruisiging, koken in lieete olie, hongerdood, het dwingen om kolen vuur iu den mond te nemen, enz., enz., van alles werd uaauwkeurig verslag gegeven, ja men voegde er zelfs bij, dat de consuls der inogeudheden hun regeringen op den moord opmerkzaam hadden gemaakt, en de hoop gekoesterd werd, dat de Engelsche regering tusschenbeide zou treden. Het blijkt echter uit de laatste berïgten die uit Japan tot ons zijn ge komen, en uit de debatten in het Engelsche Parlement, vooral echter uit de rede van lord Enlield en het antwoord van lord Granville aan de depu tatie van het Zendelinggenootschap, dat van de geheele zaak geen woord waar is. Maar hoe kwam het, dat zulke leugenachtige berigten in de wereld kondeu komen De Nagasaki-courant, geheel onder den invloed van de in Japan verblijf houdonde Jczuiten-zendelingen, heeft die berigten het eerst openbaar gemaakt, de «Home News" nam ze, waarschijulijk ter goeder trouw, over eu ook andere bladen werden de dupe van de Japansche canards. Met betrekking tot deze zaak vinden wij in een buitenlandsch blad een uiteenzetting van de toestauden der Jezuiten-zendeliugen in Japan, waaruit de gevolgtrekking wordt gemaakt dat reeds in de zestieude eeuw, door de Spaansche en Portugccschc zendelingen alle pogingen werden aangewend om evenals met Peru en Mexico het geval geweest was, door een godsdienst oorlog Japan te vermeesteren. Door de Hollandsche regering met raad en daad bijgestaan, wist het gouvernement van Japan dit te keeren, en werd den missionarissen het land ontzegd, welke maatregel niet zonder hevigen strijd ten uitvoer kon worden gebragt. Later kwamen de Engelsche en Amerikaansche zendelingen aan, wien door de regering geen beletsel in den weg werd gelegd; zij toch gaven hoege naamd geen reden om zich over hen te beklagen, doch toen de Fransche Jezuiten terugkeerden, waren de klagten wedor aan de orde van den dag. Deze toch predikten tot de arbeidende klassen dat zij zich moesten laten doopeu om vrij te wordenonder Fr-aukrijks bescherming zouden zij bevrijd zijn van lasten eu diensten cu spoedig, als zij huu tempels vernield haddeu, even magtig zijn als huu autoriteiten. Daardoor onsionden onlusten; de zoo genaamde Cliristeneu, bekeerd zoudcr eenig denkbeeld van den godsdienst dien zij zouden moeten belijden, maakten oproer, pluuderden dorpen, en in een woest i'auotisme werden de tempels vernield. De Japansche regering heeft nu, daar het Fransche gouvernement niet te bewegen was de zende lingen die met verkrachting van alle tractaten hun gevaarlijk spel bleven drijven, to beteugelen, als beste maatregel besloten alle zoogenaamde Christe nen, dat is dc wilde, woeste, oproerige horde die zich met dien naam be stempelt, naar andere gedeelten van het land te verbannen onder belofte hen naar hun woonplaats te doen terugkecren, wanneer beterschap merk baar zou zijn. Dit >s de tordragt van de gebeurtenissen die zoozeer over dreven zijn. In San-Francisco werd, eens een telegram ontvangen waarin gemeld werd, dat driehonderd Christenen op een schip waren gebragt, om iu volle zee to worden verdronken; ook dit was liet overdreven berigt van het trausport eener monigle oproerige dwepers, die iu hun bclaug en in dut vau den Staat ergens anders werd heengevoerd. Iwakura, die op liefc oogenblik als een der Japansche gezanten te Newyork is eu ook naar Eu ropa komt, heeft deze toedragt-in een depêche aan de regeringen bekend gemaakt. Dat de Jezuiteu, die uit bijna geheel Europa verdreven worden, zich in het verre Oosten zoeken te nestelen, waar de goedhartigheid eu het be perkte begrip der lagere klassen den arbeid gemakkelijk maken, is niet te verwonderen; doch dat daardoor misschien de vriendschapsbetrekkingen met het gelukkige Japausclie volk in gevaar zullen worden gebragt en de be staande haudelsrclatiêu daaronder zullen lijden, is zeer zeker, en teregt zegt het blad, waaruit wij deze bijzonderheden putten, dat het wenschelijk is, dat die regeringen, welke de Jezuiten-propogauda ondersteunen, haar hand terugtrekken. De Japanners strijden niet tegen de beginselen van den christe- lijken godsdienst, maar tegen de werktuigen, die ter verbreiding worden aangewend. De Redactie onderschrijft niet altijd de gevoelens der inzenders. Texel, 11 April 1872. Bij de beschrijving van 't hier gehouden Aprilfeest, werd in het vorig nomrner wel is waar met regt hulde gebragt aan do ingezete nen van het Oude Schild, Oosterend eu de Koog, die door huune schilder achtige en nette optoglen zulk een goed effect maakten en tot het laatste oogenblik onderling de beste orde cn eensgezindheid wisten te handhaven, van de wijze waarop aan den Burg den l April eu volgende dagen werd herdacht, werd nog geen verslag gegeven. Daartoe nu dieue het volgende Dos morgens, bij prachtig zomerweer was den Burg door talrijke versie ringen, door eerebogeu, vlaggen en wimpels, naauwelijks te herkennenvan alle kerken, ook van de R C. kerk, wapperde de nationale driekleur. Na ailoop der morgen-godsdienstoefeningen werden de schoolkinderen iu de open bare school onthaald cn verkwikte zich ecu lOOtal personen, die gedurende deu winter van wege do werkverschaffing arbeid hadden ontvangen, voor het gebouw der Directie aan een eenvoudige, maar krachtige maaltijd, terwijl daarbij eeu korps muziekanten zich liet hooren. Daarna had de groote optogt plaats, die des avonds bij fakkellicht werd herhaald, en waaraan zich behalve de schoolkinderen, ook de raannea der werkverschaffing, alsmede de leden van het Roode Kruis, allen met hunne banieren en insignes, aansloten. Het middelpuut van den optogt, die door muziek begeleid voorafgegaan en gevolgd werd door afdcelingen ruiterij, met vaandels eu banieren, was een triomfwagen, even smaakvol als rijk met bloemen, guirlandes, vlaggen, wa penschilden en zinnebeelden versierd en gedrapeerd en waarop door 5 per sonen eene allegorische voorstelling werd gegeven, terwijl voor op den wagen de faam staat, aan den volke kond te doen van de glorievolle aanleiding tot het feest, verheft zich midden in den groep, door Neptnnus, Mereurïus en Ceres omringd, het statige en rustige beeld der Nederlandsche Maagd, met de helm, en gepantserd, de regterhand de speer omklemde, waaraan het Nederlandsche vaandel is gehecht en met de liukerhand steunende op het schild, waarop dc leeuw is afgebeeld. Alle deze figuren schitterend gekleed en door bijbehoorende zinnebeelden omringd, vormdeu te zamen een treffend geheel, vol 1'risclihcid en leven, dat welmeeneudc zonnestralen iu plaats van afwisselende regenvlagen had verdieud. De fakkeloptogt, met Bengaalsche verlichtingen, was niet miuder prachtig. Des avonds werd een toepasselijk vuurwerk, ouder begunstiging van schoon weder, afgestoken, waarna zich vele feestvierenden iu de gedecoreerde feest zaal vereenigden en waar tot laat iu den nacht de beste harmonie bleef heerschen. Eere aan de feestcommissie, die het feestprogramma ontwierp cn uit voerde. Eere de burgerij die daartoe medewerkte. C. R. Het 300jarig eeuwfeest van Necrlands bevrijding der Spaansche overheer- sching, is ook in de gemeente Terschelling herdacht; nadat door H. II. pre dikanten te Hoorn en Westerschelliug in hnnne rcspective kerkgebouwen, op den In April toepasselijke feestredenen waren uitgesproken, hadden te Ter schelling de navolgende feestelijkheden plaats, alste Hoorn op den lu April verschillende volksvermukelijkhcden eu vuurwerk; te Midsland op den 2u April een kinderoptogt met vlaggen enz, onder geleide der onderwijzers al daar en te Westerschelling op den ln April een gecostumccrde optogt van kinderen met banieren, vlaggen, enz., en bokkewageu, waarin eene jonge jufvrouw was gezeten den 2u April hethoudco eener vertooniug der inneming van den Briel, door do Watergeuzen, het plantcu van een Oranjeboom, dooi de huisvrouw van C. Droog, het uitspreken van eene feestrede, door den Heer Altena, gecostumeerde optogt, geleidende ccnc triumfwagen met eene dame, voorstellende de Brielsche stedciuaagd, eu vuurwerk; en den 3u April het houden van eenigc volksvennakelijkhedeu en optogt met fakkellicht: al- hetwelk met veel genoegen en zonder ceuige stoornis is afgeloopeu. CORRESPONDENTIE. Van Texel ontvangen wij eene zeer belangrijke teregtwijzing, hierin be staande, dat niet alle onderw ijzers aldaar juist op 1 cn 2 April met hnnnc schooljeugd feest hebben gevierd, zoo als een onzer correspondenten zou hebben vermeld, maar dat te Koog het feest reeds vóór 1 April cn te Oost op den 6 April is gevierd Voorts nog het volgende „Na het feest was men (te Oost) manlijk genoeg de verdienste van den onderwijzer waardeerende, hem een cadeau te vereeren, waartoe ieder ouder der schooljeugd kon bijdragen. Do waardering van zijn arbeid is het hoogste loon voor dusdanige lieden eu zij gevoelen zich hoogst gelukkig, wanneer er van die v.aardeering op onbekrompen, humane en zelfstandige wijze opcntlijk blijk wordt gegeven." Van 5 - 12 April 1S72. ONDERTROUWD: Meindert Visser eu Reinouljc IIcnkes. Maarten Kuiper en Aafje Kunst. Maarten Daalder cn Trijntje Kuiper. Gerrit Roosendaal en Catharina van den Boscii. Predrilc Gaas eu Aafjc Eelman. GETROUWD Antonio Meesters en Jannetje van der Wal. Jan Stavk en Neellje Bakker. GEBOREN Grietje, dochter van Klaas van der Kooi cn Fijtje List. Necltje, dochter van Johannes Hemelrijken AntjeGcus.Piclcrtjo, dochter van Willem Drijver en Engeltje Plaatsman. Aalije, dochter van Lccndcrt de Blok en Maria van IIoutcD. OVERLEDEN Cornelis HuismaD, oud 25 jaar, zoon van wijle Reijcr Huisman eu Jannetje Kuiper. Simou Vos, oud 72 jaar. Grietje Dekker oud 7 maauden, dochter van Jan Dekker en Martje Zcijlemaker. Trijntje List, oud 83 jaren, weduwe van Jacob Kunst. Johannes vau Hecrwaarden, oud 52 jaar, gehuwd met Pietje Hin. Van 15 Februarij tot 8 April 1872. ONDERTROUWD: Cornelis Zorgdrager, zeeman, 31 jaren en Aafkc Doek- sen, 29 jaren. Dirk Pais, zeemau, 22 jaren en Anne Roos, 22 jaren. Jan Bloem, 49 jaren en Jetske Jans Oeplces, 39 jaren. GEHUWD: Cornelis Zorgdrager en Aafke Doeksen. Dirk Pais cn Anne Roos. GEBORENUarolina Wilhclmina, dochter van Adriaan van Keulen en Geurtje Olthuizen. Geertruida Emma, dochter van Jacob Dirks Bos eg Maria Stada Maria, dochter van Klaas Pietcrs Rab cn Aaltje Rijns Klijn. Wietske, dochter van Sies Swart en AntjeRoos. Jacoba Maria, dochter van Pieter Altena en Klaaske Reedekcr. Grietje, dochter van Gerrit de Boer cn Bankje Kuiper. Jan, zoon van Jort Kooijman eu Maamkc Roos. Hielkje, dochter van Jotse Jans de Boer en liiclkjo Vuurer. Antjc, dochter van Christiaan Kuijper en Aagje Gens. Pieter, zoon van Nccke Groendijk. Tcuuis, zoon van Gerrit Cornelis Lieuweu en Trijntje Cornelis Schaap. Pieter, zoon van Willem Semkes Klijn en Elisabeth Zeijlemaker. Gosscn, zoon van Pieter Teekes Bloem eu Sieke Gerrits Kooijman. Bartje, dochter van Docke Doekes Doeksen en Trijntje Ariens Roos. OVERLEDEN Fredcrik Reedeker, oud 3 maanden. Mnrtjo Bos, 8 .weken. Comelia Jansen, 11 jaren. Jacoba Maria Altena, 7 dagen. Pieter Simous de Vries, gehuwd met Cornelia Lecnstra, 61 jaren. Neeltje Eenderica Douma, weduwe van Cornelis Jans de Zeeuw, CS jaren. Pieter Klijn, 2 dagen. 1 Echtscheiding. M4RKTBERIGTEN, AMSTERDAM, 10 April. Granen. Tarwe als voren; nieuwe Witboulo Poolsche f 3SG comptant zonder korting, dito f380 2/m; nieuwe Bonte Poolsche t'370, 365 comp tant zonder korting, per 2400 kilo. Rogge in een doeti: jarige Galatzfl7S; jarige Odessa f 181; Pcterb. f173, dito I'176, 178; Taganrog f174 a com- tant zonder korting, per 2100 kilo; op leveriDg per Mei f174, 173, 172, Oct. f184, 183. Ter aardappeleümarkt van heden waven de prijzen als volgt.- Duinzand f3 a 6; Zceuwsche Jammen f3.50 a 4 40; Friesche dito f4 a 4.25; Fran sche dito f3 a 3.30; Geldersche Ronde Wolkammers f 2 a 3; Munstersche f3 a 3.20; Zwarte of Groningers f2. De vraag was geanimeerd. SCIIAGEN, 11 April. 1 Paard f55, 210 Gelde Koeijen f120 a 240, Kalfkoeijcn f140 a 220, Vaarsen f 110 a 160, 29 Nuchtere Kalveren f 4 a 9, 480 Magere Schapen fa Vette Schapen f 28 a 37, Overhoudees f 22 a 46, 11 Bokken en Geiten fl a 5, 15 Magere Varkens f 14 24, 52 Biggen f 7 a 11, Konijnen 20 a 65 ct. Kippen f 0.75 a 1.20, Eenden f0.70 a 1.10, Boter f 1.034, Kaas 35 a 40 ct. Kipeijeren f 2.50, Eendeïjeren f 3.per 100. PURMERENDE, 9 April. Kleine Kaas f 28.—, goede voorraad, vlug en duur verkocht. Aangevoerd 45 stapels kleine Kaas. Boter van fl.05 tot 1.124 per kg., gemiddeld f 1.074 per kg. Aangevoerd 146 Runderen. Vette Koeijen hoog in prijs, weiDig aangevoerd. Gelde- Koeijen hoog in prijs. Melkkoeijen prijshoudend, duur. 15 Paarden. 90 Vette Kalveren, handel niet vlug, prijs van 55 tot 75 ct. per kg. 107 Nuchtere Kalveren, prijs vau f6.tot f12.— per stuk, handel vlug. 51 Vette

Heldersche Courant | 1872 | | pagina 3