NIEUWSTIJDINGEN. testant ketelmuziek werd gebragtdat een protestant werd mishandeld, omdat hij niet aan Katholieke plegtigheden deel genomen had enz. Wij zouden een en ander door bewijzen kunnen staven, en vragen nu of er termen bestaan zich op de Limburgsche verdraagzaamheid te beroemen Behoeven wij hier nog meer by te voegen Wij hopen, dat al die dingen voortaan in vergetelheid zullen worden begraven, doch ver wachten dan ook, dat zulke taal in onzen tijd niet meer zal worden gevoerd, om eene ligtgeloovige menigte te misleiden. Wij willen echter den Limburger verder laten rusten. Hoe schoon steekt daarbij af de taal van het buitenland Wanneer wij toch lezen in de Daily Jtfews, dat Holland trotsch mag zijn op zijne geschiedenisdat uit Nederland de stem opging, die de absolutie monarchen uit hun droomen wakker schudde dat het Nederlandsch nationaal karakter zelfs de vuurproef der Fransche revolutie konde doorstaan en dat Nederland van alle vrije mannen in Europa verdient geluk te worden gewenscht," dan kan de taai van het bovengenoemde blad onze feestvreugde niet verstoren. Van dergelijke schrijvers en hunne geestverwanten zegt de Saturday Eevieuw dan ook niet ten onregte »In Engeland hebben zij de nederlaag van de Spaansche onoverwinnelijke vloot bejammerd, en in Holland schijnen ze de inkwisitie en 't bloedig juk der Spaansche dwin gelandij terug te wenschen. Zij juichen al de gruwelen, door Alva bedreven, toe, zelfs den sluipmoord op Willem van Oranje gepleegd. En, liever dan vrijheid van geweten te hebben voor zichzelf en die te gunnen aan anderen, heulen ze met hunne bitterste vijanden, enz. Niet minder sterk drukt zich de Telegraph uit, als hij zegt »dat geheel Europa het kleine Holland behoort te bedanken, dat het er aan herinnert, wat de beschaving aan zijne forsche zonen te danken heeft." Ziet, zulke woorden doen ons goed, want zij bewijzen ons, dat wij niet te vergeefs hebben feest gevierd. Hiermede willen wij vooreerst van de zaak afstappen. Zal men ons toevoegen, dat wij hatelijk hebben willen zijn, mis schien wel onverdraagzaam Men zou zich zeer vergissen. Wij hebben den waren Katholiek niet willen grieven hem bieden wij volgaarne als medeburger in ons vrye land de broe derhand. Iets geheel anders is het met de ultramoutanen. Hen hebben wij bestreden, en wij zullen voortgaan hen te ontmaskeren, opdat de ligtgeloovigen of onkundigen niet be drogen worden. Aangenaam is die taak voorzeker niet; maar wij beschouwen het als een pligt. Wil men ons daarom hatelijk noemen, het zij zoo Men moet weten, wat men aan el kander heeft. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 16 April 1872. Zr. Ms. instructiebrik Temate is heden morgen alhier teruggekeerd laatst van Hellevoetsluis. Den 28 Maart is op 18° 501 NBr. en 24° 8' WL. gepraaid Zr. Ms. stoomschip Admiraal van JVassenaerkommt. de Haes, den 6 Maart van hier naar de Kust van Guinea vertrokken. Z. M. heeft bepaald, dat ter belooning voor de in November en December 1870 en Januarij 1871 bij de krijgsverrigtingen in de Zuider- en Oosterafdeeling van Bor- neo bewezen diensten, bij afzonderlijke dagorders, zoowel in Indie als in Nederland, o. a. eervol zullen worden vermeld: de luitenant ter zee 2e klasse H. O. Feith, den kwartier meester H. C. van Dijk en de matrozen 2e klasse P. G.L. Schippers en K. van den Houten. Zondag namiddag waren eene menigte wandelaars langs de Haveudijk alhier getuigen van een ongehoord schandaal. De havenwachter van Vliet werd onder uitoefening van zijn functie, op het onverwachtst door een persoon, behoorende tot de equipage van de in de haven liggende Engelsehe stoomboot Crïfjhton aangegrepen en mishandeld, zonder eenige redenen. De haven wachter hier niet op bedacht en ook geen middelen ter verdediging hebbende, bekwam eenige verwon dingen aan liet gezigt en de hand, voor dat andere personen waren toegeschoten tot ontzet. Door tusschenkomst der politie is de Engelsehe amok-maker in verzekerde bewaring gesteld. HH. MM. de Koning en Koningin en Z. K. H. Prins Alexauder en gevolg zijn gisteren ochtend ten 11 ure 50 minuten per extra trein van de Hollandsche Spoorwegmaat schappij in de residentie aangekomen. De trein was ten 10.55 van Amsterdam vertrokken, zoodat het traject binnen het uur, in 55 minuten, is afgelegd. De koning ondervond bij zijn verblijf in de hoofd stad van alle kanten de bewijzen van innige gehechtheid en werd op zijne rijtoertjes langs de verschillende buurten en straten door de luidruchtige menigte met geestdrift begroet. Voornamelijk op de eilanden en in de Willemstraat open baarde zich die gehechtheid het meest, déér in het midden des volks, werden hem ovaties gebragt en geschenken aan gebeden, die voor hem eene blijvende herinnering zullen zijn aan het bezoeken der hoofdstad in 1872. De koningin kenmerkte zich, evenals vroeger, ook thans bij hare bezoeken aat» de gestichten en instellingen door de vriendelijke toespraken en de betuiging harer ingenomenheid met datgene, wat nuttig is voor het welzijn harer onderda nen. Moge Nederland nog lang in het bezit blijven van een vorstenpaar, dat ten allen tijde toont, het geluk der natie vte waarderen. Men schrijft ons van Texel, 15 April. Heden morgen omstreeks 11 ure, ontstond in eene ar beiderswoning in polder Eijerland brand. Ofschoon de brand spuit van de Cocksdorp spoedig op de plaats des onheils tegenwoordig was, nam de brand zoodanig in hevigheid toe, dat de woning geheel is afgebrand. Naar men verneemt, zijn huis en inboedel tegen brand schade verzekerd. Een 30 h. 40tal personen, van de Cocksdorp en uit Eijerland, hebben Zaturdag ons eiland verlaten en zijn gisteren per stoomboot Haiokvia Huil, naar Amerika vertrokken. Onder de vertrokkenen bevindt zich een welgesteld land bouwer, die alles heeft te gelde gemaakt. Naar men meddt, zullen spoedig meerderen naar de nieuwe wereld vertrekken. Het bedrag der inschrijvingen in den Noordhollaudscb- Frieschen spoorweg is thans gestegen tot de som van ƒ1,648,710. Door Z. M. den Koning is Donderdag jl. aan het bestuur van het comité voor bovengenoemden spoorweg welwillend audiëntie verleend. Men schrijft ons van Harlingen d.d. 14 April 1872 het volgende: De commissie tot het examineren van varenslieden alhier, bijgestaan door den WelEd. Heeren L. Jause Bz. en Jaski, examinatoren van Amsterdam, heeft in hare vergadering van 12 en 13 dezer met gunstig gevolg geëxamineerd: H, Buijs van Ameland als 2e stuurman voor de groote vaart, en P. B. Bakker van Harlingen, C. Zorgedrager van Terschel ling, B. Kuiper van Harlingen, en J. J. Stuut van Ameland, allen als derde stuurlieden mede voor de groote vaart. - Het is op verzoek van het Departement Arnhem der Nederlandsche Maatschappij, ter bevordering van Nijverheid, dat wij mededeelen, dat in ;Musis Sacrum aldaar van 3 tot 7 October a.s. eene tentoonstelling zal worden gehouden van Vruchten, Bloemen en Planten. De inzending en mededinging zal vrijstaan aan kweekers en liefhebbers, ook uit het Buitenland. Gouden, zilveren en bronzen medailles benevens prijzen in geld worden uitgeloofd. De heer J. I. de Beucker, van Antwerpen, wordt uitge- noodigd tot het houden van voordragten over het behande len van ooftboomen. Muziek uitvoeringen zullen plaats heb ben, enz. Het programma zal in de maand Mei a.s. verschijuen en worden verzonden. Z. M. heeft aan den heer II. C. Waldeck, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der ge meente Loosduinen. Naar men aan het Hbl. mededeelt, zijn Zaturdagavond op en bij de rijkswerf te Amsterdam ongeregeldheden voor gevallen, doordien eenige personen wegens grieven, die men tegen hen meende te hebben, door anderen ziju aangevallen, tiet is te verwachten, dat de directie van de werf en de politie voor de verdere handhaving der orde zullen zorgdragen. Naar wij vernemen zijn de werklieden van 's Lands werf, die leden van de Internationale zijn, gisteren morgen niet op het werk verschenen. Men wil dat hun afwezigheid in verband staat met bovenvermelde ongeregeldheden. Als eene bijzonderheid meldt de N. Rott. Ct. dat er Zaturdag avond te Botterdam een Turksch barkschip is gearriveerd van Taganrog. Niemand aldaar is een soortgelijk geval bekend, en men beweert dat het hoogst waarschijn lijk de eerste turksche vlag is, die van een schip op die stroomen wappert. Vrijdag middag jl. zijn, naar aan het HBl. berigt wordt, voor Scheveningen voor den wal gekomen zeven En gelsehe kotters, waarvan de bemanning aan wal is gekomen om jenever te koopen door drank beneveld veroorloofden zij zich vrijpostigheden en baldadigheden in de straten van het rustige dorp, waardoor eene groote vechtpartij is ont staan. Assistentie van politie uit 's Hage werd zoo spoedig mogelijk verleend en een detachement jagers, onder het kom- mando vau den luitenant Wentzel, was gerekwireerd en heeft zich daar tot laat in den avond vertoond. Zeven Eugelsehen zijn door de politie in arrest genomen en door tusschenkomst van den Britschen consul Maas, voor den consul te Botter dam gebragt. Zondag zijn zij onder bescherming der politie in Scheve ningen teruggekeerd, en hebben zich weder aan boord van hunne kotters begeven. In korten tijd zijn te Almelo reeds voor de vierde maal pogingen gedaan om brand te stichten in een en het zelfde gebouw, zonder dat men den dader op het spoor is kunnen komen. Gepasseerde jaar had hetzelfde met dat ge bouw plaats. Het is dan ook geen wonder, dat de bewoners, als ook de buren, geen enkelen nacht gerust naar hun bed gaan daar zij ieder oogenblik moeten vreezen, dat dit booze opzet zich zal herhalen en gelukken.

Heldersche Courant | 1872 | | pagina 2