UufilMe l?crfuui|i 402 ZOllERBIlRSTIlIfiïLISG, Stoomboot Ada v. Holland, ÜülIe stand der gemeente helden. BUiGËÜLIJËE STAM DER GE\lEËi\TE ZIJPE ADVERTENTIES. ARTILLERIE VRIJKORPS. op VLIELAND. aangevangen 14 April jl. TEXEL—MEUWED1EP V. V- De vorige week is melding gemaakt van de inhechte nisneming van een man, die eene vrouw peper in 't gelaat had geworpen, deze daad had plaats tengevolge van een som van 75 cents, die de vrouw, een waschvrouw, aan den man, een winkelier, schuldig was. De vrouw is blind, en men zal, naar het uitvoerig verhaal, dat een ooggetuige van die zaak in de DelflscJie Gt. geeft, blij zijn als het daarbij blijft en de ongelukkige niet krankzinnig wordt, daar de hersenvliezen aangedaan schijnen. De buurt is diep verontwaardigd op den man, die zijn onverantwoordelijke daad, volgens bedoelden ooggetuige, niet in drift, maar op verraderlijke wijze pleegde. Hij wachtte namelijk de vrouw, die met tal van buurvrouwen een praatje hield, op, toen zij reeds ziju winkel verlaten had, en schoot op haar toe, toen zij er weder langs kwam. Door 47,000 vrouwen in Elzas- Lotharingen is eeu adres gerigt aan prins von Bismarck, om haar zonen en echtgeuooteu nog voor eenige jaren van de militaire dienst vrij te stellen. Een der voornaamste Parijsche politie-agenten is naar Londen vertrokken om de Engelsche politie behulpzaam te zijn in het opsporen der keukenmeid vau mevr. Hiel, be schuldigd van den op haar gepleegden moord. De toestand van Keizerin Charlotte van Mexico is wanhopig, zegt de Constitutionnel. Meu verwacht ieder oogeublik het berigt vau haar dood. Volgens dat zelfde blad zou ook de koning van Zweden op het uiterste liggen. In de Eransche bladen leest men het verhaal van een dezer dagen gepleegden moord, welke aan dien van Pantin denken doet. Te Tastous in de Gironde is eene geheele familie, de zestig-jarige grootvader Mauo, diens vrouw, hunne dochter Marie, moeder van vier kinderen, en van deze laatsten twee meisjes, eene van vijftien jaren en eene van dertien maanden, vermoord. De twee zoontjes, die in een afzonderlijk vertrek sliepen, bleven gespaard; de vader was afwezig. Wij deelen alle bijzonderheden van deze misdaad niet mede. Alleen de hoofdzaak, de wijze waarop de vreesselijke daad volbragt is. Zij moet bedreven zijn door iemand die vol komen met den toestand van het gezin bekend is. Ten einde een voor een zijne slagtoflers onder zijn bereik te hebben, had de moordenaar vermoedelijk gedruisch gemaakt aan de deur der schuur; dit had de ganzen doen kwaken; demoe der was toen opgestaan om te zien wat er gaande was zij viel het eerste. Hare moeder, ongerust dat zij niet terug keerde, ging vervolgens naar buiten en ook zij werd doo- delijk getroffen. Toen verwijderde zich de moordenaar een el of tien en daar viel de grootvader, die zich met een pook had gewa pend, dood neder. De twee meisjes werden ten laatste door hem afgemaaktde knapen schijnt hij vergeten te hebben. Bij het vernemen van de vreesselijke gebeurtenis viel de vader in onmagt. Een schoonzoon van den grijsaard werd voorloopig in hechtenis genomen, maar weder op vrije voeten gesteld, daar er geenerlei spoor van schuld bij hem ontdekt werd. Het stoomschip Oceanus Ï3 op de Mississippi verbrand; van de 100 personen aan boord zijn er 60 bij omgekomen. In Italië is een wedstrijd onder de kunstenaars geopend voor het vervaardigen van een levensgroot wit-marmeren standbeeld van Mazzini. Een dagblad van Berlijn, Staat Wisconsin, vertelt de volgende geschiedenis Een gentleman dier stad deelt ons een zonderling feit van domheid en bijgeloof mede, onlangs gebeurd. In 't begin van December bragt eene jonge Poolsche dame een kind ter wereld en stierf twee dagen daarna. Zij werd begraven op het openbaar kerkhof. Een maand daarna werd haar schoonzuster, 't is te zeggen de vrouw van haar mans broeder, ziek en men wanhoopte haar te redden. Onder do Polen bestaat het zonderling bijgeloof, dat, als een lid in een familie sterft, al de andere leden weldra moeten volgen, als men het hoofd van de romp niet scheidt. Daarenboven, als na den dood van een bloedverwant een andere ziek wordt, is het voldoende hem eenige droppels bloed uit het lijk van den overledene te doen drinken, om hem te genezen. Tengevolge van dit bijgeloof, ging de man der zieke vrouw op 2 January, 5 weken na den dood zijner schoonzuster, naar het kerkhof, ontgraafde het lijk, sneed het hoofd af, vatte eenige droppels bloed of ander vocht op, maakte er een drank mede en gaf dien aan zijne vrouw. Korten tijd daarna had deze de pokken. Zij genas er echter van. Verscheiden per sonen bevestigen als ooggetuigen, dit walgelijk feit. Van 5 12 April 1872. ONDERTROUWD J. Dekker, stuurman, weduwnaar van S. de Leeuw, wonende te Amsterdam eu P. G. van Montfrans. H. Heezius, sergeant- majoor bij het le reg. vesting-artillerie, wonende te Amsterdam en M. Gomes. G. Prins, werkman, wonende te Zijpe en M. van Zoonen. W. Jcm- mink, landbouwer, wonende te Zijpe en D. Noot. H. Scholten, arbeider en E. Mak. M. Stammes, landbouwer, wonende te Barsingerhorn en A. Vader. P. Hopman, werkman, weduwnaar van A. Bierens en D. van der Mand. GEHUWD H. C. B. Micklinghoff en J. K. Overtoom. L. M. C. Giebels en H. Tholen. BEVALLEN -. J. N. A. Wierdsma geb. van Heusden, D. J. C. M. Hattinga Raven geb. de Groote, D. M. G. Duinker geb. Kruger, Z. J. Schulze geb. Stuijvenberg, 1 D. en l Z. C. W. H. Edcius geb. Lafou, Z. A. M. Groen geb. Buijkcs, Z. M. van Ocrs geb. Rippens, D. D. Makelaar geb. Slot, D. M. J. Gooijergeb. Sarlemiju, Z. G. Dam steeg geb. vau der Poll, D. W. van der Poel geb. Bouma, Z. F. J. Kroon geb. Zoetelief, Z. A. M. Buisman geb. Willemse, Z. OVERLEDEN E. J. Verweijde, 22 jaren. J. Keijzer, 79 jare-n. C. Bakker, 7 dagen. Van 1 15 April 1S72. ONDERTROUWD: Arie Blaauw, te Warmenhnizen en Vrouwtje Kruijer, te Zijpe. Klaas van Twuijvcr, weduwnaar van D. Kosseuen Klaasje Groen, beide te Zijpe. Hendrik de Ridder, te Anna Panlowna en Maartje Bossen, te Zijpe. Klaas Stompedissel en Popkje de Vries, beide te Zijpe. Jan, Hoogvorst, te Schoorl en Grietje Volder, weduwe van F. Bos, te Zijpe. Gerrit Volder en Grietje Biersteker, beide te Zijpe. Arie Nobel en Guurtje Schuijt, beide te Zijpe. Picter Twisk, weduwnaar van J. Broertjes, te Schoorl en Autjo Brommer, weduwe vau J. Zeeman, te Zijpe. Cornelis Spaans, te Barsingerhorn en Antje Jemmink, te Zijpe. Jau Kistemaker en Trijntje Delver, beide te Zijpe. GETROUWD Cornelis Broekhuizen en Marijtje Blaauw, beide te Zijpe. GEBOREN Vlissing, dochter van A. Schuit en R. de Graaf. Picter, zoon van K. Verduin eu G. Kuis. Pieter, zoon van C. Nieman en V. Zaudburg. Trijntje, dochter van G. Eriks en G. de Groot.Wijbrand, zoon van A. Schouten cn G. Polder. Antje, dochter van K. Dissel en A. Slikker. Jan, zoon van C. Schrijver cn A. Dekker. Elisabeth, dochter van H. Hazebelt cn S. de Jong. Maria Elisabeth, dochter van P. Klaver en G. Geel OVERLEDENAaltje Doorn, 14 jaren, dochter van K. Doorn en A. Knoef. Antje Mosk, 35 jaren, vrouw van P. Beemsterboer, te Benning- broek. Guurtje, 3 weken, dochter van J. Dekkers en M. Volkers. Neeltje Geel, 67 jaren, vrouw van P. Leeuwen. Roelfvina Jacoba, l maand, dochter vau P. van Twuijver en R. J. van den Bosch. MARKTBERIGTEK. ROTTERDAM, 15 April. Granen. Tarwe per 100 kilo: 129/130 ruwarige Bovenlandscho f 15.20 a 14.80; 127,128 33 Bovenlandscho Ris f 15 a 14 90; 127/128 fg nieuwe Odessa Poolsche f 14.35 en bij partij f 14.25. Rogge per 100 kilo: 128/30 f§ Amerikaansche Western f10 a 10.10; 121/22 fg puike nieuwe Odessa f9.75 a 9.50; 118/19 fg dito dito f9.05; 120 fg dito dito f8 80; 122 fg nieuwe Galatz f9.30. Meekrap. De aanbiedingen bestonden hedeu uit meestal middelbare soorten, waarvoor weinig vraag is, zoodat de handel beperkt bleef. Vlas. Op het land was gedurende dc vorige week goeden handel tot iets hoogere prijzen. De aanvoer ter markt van heden was niet groot, en werd grootendcels tot vaste prijzen opgeruimd. Ter aardappeleumarkt van lieden waren de prijzen als volgt Duinzand f 5, Zeeuwscho Jammen f 4 a 4.20, Fransche f 2.60, Geldersche Jammen f 3.20 a 3.40. Met weinig aanvoer. ALKMAAR, 13 April. Aangevoerd 2 Paarden f 250 a - Koeijen f a 46 Nuchtere Kalveren f4 a 14, 517 Schapen f 19 a 39, 6 Geiten f 3 a 7, 4 kleiue Bokjes f 0,90 a 1,10, 140 Magere Varkens f 16 a 23, 276 Biggen f6 a 10, Boter per kop f0.70 a0.77|. HOORN, 13 April. 1 heet. Tarwe f 11 a 4 heet Rogge f7.a 8, 15 heet Garst fo. a 6.51 heet. Haver f3 a 4.50, - heet. witte Erwten -.a -. 4 heet. groene Erwten f 12 a 5 heet. graauwe Erwten f 14 a - heet. vale Erwten f a 25 heet. bruine Booneu f 10 a 12.50, - heet. witte Boonen fa 13 heet. Paardeuboonen f7 a - heet. Mosterdzaad f 21 a 22.heet. Karweizaad f 16 a 16.25, 13 Paarden f65 a 180.Koeijen f— a 225 Schapen f22 a 37.90 Kalveren f6 a 14.65 Varkens f 18 a 25.4 Zeugen f 35 a 55,320 Biggen f5.50 a 10, Kippen f-.a 23000 Kipeijeren f2.75 a 2.90 per 100, 7600 EendeijereD f3.— per 100, 2500 kop Boter f 0.55 a 0.60 per kop, 75 heet. Aardappelen f4.20 a 4.50, Kievits-eijeren 8£- ct. per stuk. LONDEN, 15 April. Ter veemarkt van heden waren aangevoerd: Runderen 3170; Schapen en Lammeren 32270; Kalveren 121; Varkens f90. Prijzen: Beste Runderen 5/4, Schapen en Lammeren 5/8, Kalveren 5/4, Varkeus 4/8. 278ste STAATSLOTBRIJ. Derde Klasse. Eerste Trekkiug. Nos. 1640, 5771 en 6466 ieder f1000 no. 3704 f200; nos. 737, 6273, 17329, 18189 en 19782 ieder f100. Donderdag 18 April vertrekt van hier de Oost-Ind. landm.. via Brindisi per laatste trein. Zondag 21 April vertrekt van hier de mail naar de Kust van Guinea per eerste trein. Maandag 22 en Dingsdag 23 April vertrekt van hier de mail naar de Kaap de Goede Hoop per eerste trein. Donderdag 25 April vertrekt van hier de Oost-Ind. landm. via Marseille per laatste trein. A. BAKKER en A. VERHEY. 11 April 1872. Receptie 28 April. Eenige Kennisgeving. Heden beviel voorspoedig vau een welgeschapen ZOONmijn geliefde Echtgenoote B. POLAKLEUW. J. H. POLAK. Helder, 15 April 1872. Heden ontsliep zacht en kalm, na voorzien te zijn van de H. Sacramenten der stervenden, onze geliefde vader en behuwd-vader, de Heer JAN RAN, Lid van den Gemeenteraad en Heemraad van Waal en Burg te Texelin den ouderdom van circa 74 jaren. Zij die den overledene gekend hebben zullen beseffen wat wij in hem verliezen. Plas en daal, op Texel15 April 1872. Uit naam van Broeders en Zusters J. RAN. «L- SBL c» JSE: DCF» DE mm- - Alle bekende en onbekende schuldeisschers in den boedel en de nalatenschap van DIRK KLAASZOON BRUIN, Winkelier, gewoond hebbende en te Texel overleden, worden hierbij opgeroepen om te verschijnen op BV) ApriS aa sa si aas» da.»'s morgens elf ure, ten kantore van den Notaris CONINCK WESTENBERG, aan den Burg te Texeltot het aanhooren der rekening, die de erf genamen in gezegden boedel voornemens zijn, alsdan af te legden. Zullende indien geen verzet plaats heeft, terstond tot uit betaling der vorderingen worden overgegaan, voor zooverre de boedel toereikende is. ALGEMEEN E VERGADERING van het De werkende, bijdragende en eereleden worden opgeroepen ter jaarlijksche algemeene vergadering op Doe&dcrdag- den BS April aanstaande, 's avonds ten 9 ure,in het lokaal Musis Sacrtjm. Punten van behandeling: a. Verslag van het 5de Vereenigings-jaar. b. Verkiezing van drie Bestuursleden, die volgens den rooster aftreden. c. Verkiezing van de Commissie bedoeld bij art. 31 vau het reglement. d. Verkiezing eeuer Commissie tot onderzoek der reke ning en verantwoording over het 5e dienstjaar. Namens het bestuur van het Artillerie-Vrijkorps Ch. BOSCH REITZ, President. P. H. POLAK, Secretaris. Dc BURGEMEESTER van VLIELANDals daartoe gemagtigd, is van meening op Vrijdag den 19 April a. S des voormiddags 10 ure, aan het dorp VLIELAND te verkoopen nriijrcniü \l( i en 1»v7 \J eik-hjsb ÊJ tr MJMJMJËJU f van diverse lengten. Nadere informatiën zijn op franco aanvragen te bekomen ten kantore van genoemden Burgemeester. Capt. Van TEXEL: 4.40 ure 's Morgens. 8 u 3.45 'f 's Namiddags. M ETS. Van NIEUWEDIEP: 7 ure 's Morgeus. 10.30 5.30 's Avonds. Vrijdags geschiedt de dienst door overdekte Schuiten, doch vervalt dan de 2® Reis. DE DIRECTIE.

Heldersche Courant | 1872 | | pagina 3