COURANT. i «flÖöertenUe-öfttÖ. Zaturdag 20 April. Jlieums- en M 1139. Twaalfde Jaargang. 1872. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt D1NGSDAG- en VRIJ DAG-A VOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden 0.50 Franco per post 0.65 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. Brieven franco. De prijs der Advertentien vau 1—4 regels is 60 Centen; voor eiken regel meer 15 Centen. Vóór des Dingsdag eu Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentien intezenden. Ingezonden stukkeu minstens één dag vroeger. Uitgever S. GIL T J E S. (©fftiiccï rjcöeclte. BEKENDMAKING. De VOORZITTER van den RAAD der gemeente HELDER maakt bij deze bekend, dat de lijsten der Kiezers voor le den van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, de Provin ciale Staten en den Gemeenteraad, door hem op heden ge sloten, op nieuw aangeplakt en op de Secretarie der gemeente voor ieder ter inzage zijn nedergelegd. Helder, De Voorzitter voornoemd, den 17 April 1872. STAKMAN BOSSE. J3iEt-o(ficiccï gcheclte. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 19 April 1872. De luitenant-kolonel kommandant der Genie in de 5e stelling alhier, zal onder nadere goedkeuring van den Minister van Oorlog, op Zaturdag 27 April a. s., in het openbaar aanbesteden 1. het éénjarig onderhoud der werken 2. het éénjarig onderhoud der kazernegebouwen, enzen 3. het herstellen van bruggen. Van de opvoering van het treurspel "Montigniop Woensdag avond jl., door de rederijkers kamer Olympia, in het lokaal Tivoli mag gezegd worden, dat ze uitmuntend is geslaagd. De optredende leden hebben getoond, ieder in zijn genre, dat zij de voor te stellen karakters flink bestu deerd en goed begrepen hebben. Zelfs de figuranten ver dienen lof voor het in acht nemen van het decorum bij iedere pose en manoeuvre. Sommige tooneelen leverden in derdaad een schoon effect, waartoe het gepaste tooneel-deco- ratief en de zeer goed gekozen costumes die de kleeder- dragt van dien tijd moesten voorstellen zeer gunstig heb ben mede gewerkt. Aan de kweekelingen P. A. Kries en W. Visser, van de Normaalschool alhier, is door de provinciale commissie te Haarlem, de acte van hulponderwijzer toegekend. De luit. ter zee le kl. A. J. Visser, wordt met den 1 Mei a. s. geplaatst in de rol van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam, en met dat tijdstip belast met de betrekking van adj. van den directeur en kommandant der marine aldaar. Naar men verneemt, is de monitor de Tijger bestemd om dezen zomer de groote rivieren van ons land te bevaren en verschillende peilingen en opnemingen te doen ter ver betering van het defensiewezen. Volgens een bij het Departement van Marine ingekomen berigt, is Zr. Ms. fregat met stoomvennogen Admiraal van Wassenaeronder bevel van den kapitein ter zee R.L. de Haes, den 29n Maart jl. ter reede van St. Vincent (Kaap Verdische eilanden) aangekomen. Aan boord was alles wel. -Bij de directie van de Stoomvaart-Maatschappij Ne derland is het volgende berigt oulvangen Het stoomschip Prins Hendrikvan Port Saïd naar Texel, is, volgens ontvangen telegram, Dingsdag morgen te negen ure Gribaltar gepasseerd; alles wel. Volgens later ontvangen berigt bevond genoemd stoom schip zich Woensdag morgen ten 8.40 bij Sagres (Kaap St. Vincent); aan boord was alles wel. Men schrijft uit Amsterdam, 18 April: Heden is alhier het prospectus verschenen eener 5 pCts. geldleening der Stoomvaart-Maatschappij Nederlandgroot f3,500,000.Het is te hopen dat deze nationale onder neming, die haar vloot wenscht uit te breiden, geen minder gunstige ontvangst zal hebben dan aan zoo menigen Ame- rikaanschen spoorweg ten deel viel. Het prospectus heeft de verdienste van //waar" te wezen en de ondervonden rampen met namen te noemen, terwijl daarin evenmin verzwegen wordt dat de te bouwen vaartuigen meer zullen kosten dan de reeds in de vaart gebragte booten. Dat de voornaamste bankiers de zaak inleiden en zich over tuigd verklaren van de soliditeit der leeniug, is wel niet alles, maar toch zeer veel. Het vergrooten vau de hoofdgebouwen op de stations Anna Paulowna, Noordscharwoude en Hugowaard, is aange nomen door de heeren Gebr. Moormau, alhier, voor f 34,470. Men leest in de Sc/iager Cl. De Raad dezer gemeente heeft zich schriftelijk gewend tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal en er op aange drongen dat bij de behandeling van het wetsontwerp, hou dende een nieuwe regterlijke inrigtjng, zij hare adhaesie niet zal scheuken aan de opheffing vau het kanton Schagen. De heeren Koning en Co., te Texel, schrijven het onderstaande in de Amst. Cl., wat wij daaraan ontleenen omdat wij met genoemde heeren van oordeel zijn dat het zijn nut hebben kan. De //vereeniging tot werkverschaffing voor behoeftigen" alhier, pa3 twee jaren in werking, heeft dezer dagen haar breeuwwerk, zijnde een aanzienlijke partij, naar Engeland gezonden en be dong aldaar een redelijken prijs. Niet wetende of deze uitvoer de eerste mag genoemd worden, bleek het echter bij die handelsoperatie dat de vraag naar dit artikel aldaar groot is, zoodat er thans nog 200 ton of 203,000 kilogram kunnen ge plaatst worden. De werkzaamheden in dergelijke inrigtingeu bestaan veelal in //touwpluizen," doch door het steeds toenemende getal dier inrigtingeu, wordt de binnen- landsche markt als het ware overvoerd en bedingt men ge woonlijk lager prijseen nuttige zaak zou daardoor gevaar loopen te vervallen. De uitvoer naar Engeland, echter deed zulks voorkomen, waarom de oudergeteekenden zich haasten dit" in het belang van andere werkverschaffingen bekend te maken, bereid zijnde tot het geven van verdere informatiën. Volgens brief van St. Helena, dd. 14 Maart, van kapt. Popken, voerende het Ned. schip Maibitden lln Jauuarij van Banjoewangie naar Nederland vertrokken, was hij den 7n Eebruarij door een orkaan beloopen, die tot den volgen den dag steeds in hevigheid toenemende, veel schade aan zeilen en rondhout veroorzaakte. De toestand van het vreesselijk geteisterde schip was om streeks 6 ure des avonds voor geen beschrijving vatbaar de kokende en huizen hoog gaande zeeën, die over het schip braken, onbeschrijfelijk. De vastgemaakte zeilen sloegeu aan flarden uit de lijkendoor zwaar werkend schip en vreesse lijk hoog gaande zeeën sloeg alles van dek en campagne, deknaden sprongen, mastkragen scheurden en veel water drong hierdoor naar beneden, waardoor de gezagvoerder vreest voor schade aan de lading. 'Niettegenstaande de orkaan met volle kracht regt overliet schip is heengegaan, heeft het aan alles weerstand geboden, zoodat geen noodhaven is behoeven te worden opgezocht en de reis van St. Helena den 15n Maart naar hier zou worden voortgezet. Te rekenen van den 2ün April a. s. worden briefkaarten mei betaald antivoord iu gebruik gesteld. Zij bestaan uit

Heldersche Courant | 1872 | | pagina 1