twee aan elkander verbonden afzonderlijke kaarten, waarvan de eene voor het geven van ^antwoord besterad is. Dit ge deelte wordt door de geadresseerden van het in dubbel ge vouwen formulier afgescheiden, en afzonderlijk verzonden. Zij zijn echter geheel vrij het te gebruiken tot zoodauig einde en op het tijdstip als zij verkiezen. De briefkaarten met betaald antwoord zijn met ingang van 20 April op 's Rijks postkantoren en op de hulpkantoren der posterijen tegen zes cent per stuk verkrijgbaar. Zondag is aan een Israëliet te Rotterdam, die veel medewerking had verleend tot het welslagen van het Aprilfeest, door een aantal ingezetenen een gouden medaille met het borstbeeld van prins Willem T vereerd. Men schrijft uit 's Hertogenbosch, 17 April: Een kas telein hier ter stede, wiens zaken niet zeer voordeelig stonden, werd gisteren door de justitie gearresteerd, als verdacht van moedwillige brandstichting. Heden nacht heeft hij zich in de gevangenis door ophanging van het leven beroofd. Men leest in de MiddelbCt. Onze regering heeft onlangs een bewijs ontvangen dat de Japanners hunne //oude vriendjes" in Europa niet vergeten. De Japansche regering heeft namelijk gevraagd, of er geen Nederlandsche jongelieden gevonden werden, bekwaam en ge negen om in Japansche Staatsdienst te treden. Bij het meer en meer sluiten van betrekkingen met andere mogendheden en het doordringen der westersche begrippen in het Japansche rijk //gevoelt men daar de behoefte om ook de administratie geheel naar het Europeesch model te vormen." Vooral in het beheer der buitenlaudsche betrekkingen en in de regeling der geldmiddelen doet zich de behoefte voor, en daarom wenscht de Japansche regering vooral voor de departementen van Buitenlaudsche Zaken en van Einantiëu, ambtenaren uit ons land te trekken. Op de aanvrage, tot onzen minister van Buitenlandsche Zaken gerigt, zal het Japansche gezantschap, dat thaii3 te Washington vertoeft, doch later ook Nederland bezoeken zal, het antwoord komen vragen. Vreemd is het voorzeker, dat aan die aanvrage tot nog toe geen ander gevolg is gegeven dan door een rondzending aan de verschillende ministeriën in den Haag. Maar aan eenige officiëele of zelfs officieuse mededeeling aan het publiek schijnt nog niet gedacht te zijn, hoewel de Japansche re gering de vraag toch stellig niet gedaan zal hebben, opdat de verschillende ministers er zich ingenomen mede zouden betoonen, maar opdat de Nederlandsche natie zelve er het antwoord op zou geven. Volgens berigt in de Arn/i. Ct. heeft de burgemeester van Emmerik zijn ontslag gevraagd, en wel omdat uit 's Hee- renberg aan Bismarck regtstreeks kennis is gegeven van het gebeurde te 's Heerenberg, zoodat deze er mede bekend was vóór de burgemeester er officiëel berigt van had gegeven. Zeven personen, die van medepligtigheid aan de plunde ring op Nederlandseh groudgebied beschuldigd zijn, bevinden zich te Wezel in hechtenis. Men meldt uit Diepenveen dd. 15 April: Men herinnert zich bijna geen tijd, dat de guste en de dragtige koeijen zóó hoog in prijs waren, als zulks thans het geval is; vooral voor de fraaiste exemplaren besteden de buitenlandsche kooplieden enorm hooge prijzen. Het aantal koeijen dat dagelijks, zoowel op de markten als op de stallen ■opgekocht en per trein verzonden wordt, is buitengewoon groot. Alleen de vette koeijen zijn thans weinig gezocht en dientengevolge betrekkelijk laag in prijs. Ook de biggen zijn zeer duur; in de laatste dagen zijn ze in deze streken zelfs voor fl.75 per week verkocht. De boter is op de markten in deze streken in de laatste dagen 10 15 pCt. in prijs gedaald; men besteedt thans voor de beste soort niet meer dan f 25 h. 26 per 20 kilo's: een lage prijs om dezen tijd van het jaar. Men schrijft uit Stadskanaal d.d. 16 April, het vol gende Als een blijk hoe er moeders zijn, die hun men- schelijkheid verloochenen en zich verlagen beneden het re deloos dier, diene het volgende: ïn een naburige gemeente beviel een jonge dochter van twee kinderen een er van is aanstonds overleden en voor 't andere scheen ze niet de min ste liefde te bezitten naar men zegt, liet ze, in plaats van door 't kind, een lam haar borsten zuigen, zonder zich om het kleine wicht te bekreunen. Na eenige dagen is ook dit kindje overleden. Mc-n schrijft uit Nieuwkuik, 15 April Eergister ontdekte W. L., landbouwer en tapper alhier, bij het omspitten van deo grond, achter zijn huis, overblijfsels van het lijkje van een kind, gewikkeld in een zak. Onmid- delijk gaf hij hiervan kennis aan ^en Burgemeester, die daarvan per expresse mededeeling deed aan den heer officier der regtbank te 's Bosch. De justitie begaf zich daarop gister naar de plaats, ten einde een onderzoek in te stellen. Men verdacht de vroegere dienstmeid van L. en deze werd daarom gehoord na eerst alle schuld ontkend te hebben, verklaarde zij later, werkelijk in de maand November van het vorig jaar te zijn bevallen en het kind heimelijk begraven te hebben, daarbij opgevende dat het kind niet geleefd had. De ont aarde moeder,, oud 27 jaar, is nog dien dag naar de gevan genis te 's Bosch overgebragt. Het Militar Wockenblatt deelt eenige bijzonderheden mede omtrent de sterkte der Duitsebe legers in den oorlog van 1870 en 187L. Het geheele Duitsche leger telde in Aug. 1870 1,183,000 man en is, sedert dien tijd, in weerwil van gevoelige verliezen, onophoudelijk in getalsterkte toegenomen, totdat het in Febr. 1871 1,350,000 man telde alleen in de maand Sept. na de bloedige veldslagen bij Metz en Sédan, telde het leger 20,000 man minder dan bij het begin van den oorlog, maar het leger te velde was toen toch reeds 30,000 man sterker dan bij het begin van den veldtogt. De meeste zieken had het leger te velde in de maanden November en December, omstreeks 84,000 man. Van de bovengenoemde cijfers had Pruisen in September 870,534, in Febr. 1,028,126 man geleverd De vlugtelingen van de Parijscbe commune hebben zich, naar men verzekert, in twee groepen verdeeld, de eerste onder bevel van Mina Pucinelli, ex-kapitein kommandant der vrij willigers van den dood (corps van Garibaldi) de tweede, voorzien van paspoorten, maakt zich gereed om over Bordeaux naar Spanje te vertrekken. Cluseret zou dezer dagen te Bordeaux zijn gezien de be ruchte avonturier zou het kommandement op zich nemen over de Internationalistendie in Spanje gaan opereren. Te Redon is een lid van den gemeenteraad gearres teerd, die clericaal en legitimist, en kassier van de spaarkas was. Van 1 tot 10 April zijn te Parijs gemiddeld 200 hu welijken per dag gesloten. De stukken geschut, onlangs uit het fort van Vincennes gestolen, zijn bij een kapper te Montreuil terug gevonden, die als heler te gelijk met verscheidene artilleristen in hech tenis is genomen, De Fransche justitie heeft na veel inspanning den per soon ontdekt, die dezer dagen als een tweede Troppman het geheele gezin te Tastous vermoordde; het is zekere Jan Mano, die door enkele kleine bloedvlekken aan zijn gewricht werd verraden en in hechtenis is genomen. De engelsche regering had f 12000 uitgeloofd voor het opsporen van de moordenares van mevr. Riel in de Parkla- nede verdachte Dixblancs werd reeds Zondag door twee Engelsche inspecteurs van politie, bij hare familie te St. Denis ontdekt, gevangen genomen en onder bewaking der fransche politie gesteld. Men vond bij haar en in het huis, waar zij verblijf hield, verscheidene voorwerpen van waarde, sleutels enz. die aan mevr. Riel hadden toebehoord, ook de overige bewoners zijn daarom in hechtenis genomen. De verdachte heeft hare misdaad reeds bekend zij verklaarde, ruim 20 minuten met haar slagtoffer te hebben geworsteld, eer zij er in geslaagd was haar te worgen. De misdadigster is eene Belgische, 25 jaar oud. zij staat in de gevangenis te Parijs onder bijzonder streng toezigt om hare in een vrouw buitengewone ligchaams- kracht; zoo heeft ze een harer bewaaksters bijna geworgd, toen zij deze even wilde toonen, hoe zij hare meesteres had vermoord, en men had veel moeite om deze ongelukkige aan hare handen te onttrekken. Een schoenmaker in Copland-street, te Londen, die in den laatsten tijd blijken van krankzinnigheid heeft gegeven, vermoordde Maandag middag, gedurende de afwezigheid zijner vrouw, vier zijner kinderen en daarna zich zelf, Voor de politie te Liverpool werd dezer dagen een Ier gebragt, beschuldigd van bigamie; daar hij verklaarde vdór 12 jaar tegen zijn zin in Amerika gehuwd te zijn, daar zijn tweede vrouw niet weoschte te vervolgen en daar de regter tegen de onkosten opzag om het certificaat van zijn eerste huwelijk in de wildernissen van Connemara te doen opsporen, werd hij vrijgesproken. De Czarewitch heeft voor de som van 25,000 frs. een schilderij aangekocht, dat binnen weinige weken op de schil derijen tentoonstelling zal prijken. Dat schilderij stelt voor de ontruiming van een Fransch kasteel door de Pruisen. Volgens de laatst uit Perzië ontvangen berigten is er in den ongelukkigen toestand der bevolking groote verbetering gekomen, daar er door bijna het geheele land overvloedige regens zijn gevallen en de regering al het mogelijke doet om de ellende te verzachten en de lagere klassen werk te ver schaffen Te Dayton, in Ohio, heeft een man zijn vrouw en kin deren vermoord. Zekere Leonard Manquoral, vijftig jaar oud, leefde vreedzaam met zijne vrouw Kate Waller, bij wie hy' drie kinderen had. »Voor eenige dagen, zoo luidt het berigt, las hij eenige verzen uit den bijbel en beschuldigde daarop zijne vrouw van toovenarij, in welk vermoeden hij door zijn tienjarig zoontje bevestigd werd. In den afgeloopen Dacht kwam hij, na zijne paarden bezorgd te hebben, bij Kate en deelde haar zijn plan mede om de kinderen naar den hemel te zenden, ten einde hen te onttrekken aan den heilloozen invloed der wereld. Zijne vrouw stemde er in toe. Zij ontkleedden de kinderen en hielden hen in eene kreek onder water, tot zij dood waren. De vader en moeder, eveneens geheel ontkleed, baden toen tezamen tien minuten. Te huis gekomen legden zij zich te bed; een kwartier daarna deelde Manquoral zijne vrouw mede, dat hij ook haar naar den hemel bij de kinderen wilde zenden en sloeg haar dood. Hij verliet toen geheel ontkleed zij'ne woning en bad tot vier ure in den morgen, waarop hij zijne .kleederen weer aantrok en naar een naburige hoeve ging, om te verhalen, wat hij gedaan had. Zonder tegenstand liet hij

Heldersche Courant | 1872 | | pagina 2