1LDERSGHE COURANT. 24 April. Jïteutös= en Woensdag <flÖoerlenlte--6faÖ. M 1140. Twaalfde Jaargang. 1872. (©fficicEt ijcbccltc. JJiet-ojfictëel gedeelte. Wie is dupe? Verschijnt D1NGSDAG- eo VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 0.50 Franco per post 0.65 Men abonneert zich hij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. Brieven franco. De prijs der Advertentien van 14 regels is 60 Centen; voor eiken regel meer 15 Centen. Vóór des Dingsdag en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentien inlezendcn. Ingc/.ondeu stukken minstens een dag vroeger. Uitgever S. G I L T J E S. BEKENDMAKING. pe BURGEMEESTER der gemeente HELDER maakt, ter voorkoming van ongelukken, aan de ingezetenen bekend, dat de practische schietoefeningen op de HORS, met het geschut van Zr. Ms Oefen ings-vaartuig VULKAAN" weder op den EERSTEN MEI eerstkomende zullen aanvangen. Telkens eón uur voor den aanvang van de oefeningen, zal van genoemd vaartuig een los schot worden gedaan en eene roode vlag aan den voortop worden geheschen, en zal de HORS alsdan voor VAARTUIGEN, RERSONEN en VEE, in de rigting van de door piketpalen gemerkte schootslijn, tot op 4000 meters, van af paal O, onveilig zyn. Bij het eindigen der schietoefeningen wordt de roode vlag ingehaald. Verder wordt in herinnering gebragt, dat het verboden is, de projectielen en verdere materialen, welke op gemelde plaats liggen, op te zoeken en zich toe te eigenen, zullende deze handelwijze worden beschouwd als ontvreemding van 's Rijks goederen, en degenen, die zich onverhoopt hieraan mogten schuldig maken, als zoodanig worden vervolgd. Helder, den 22 April 1872. De Burgemeester voornoemd, STAKMAN BÜSSE. POLITIE. Dezer dagen op de publieke straat gevonden: een BED- DELAKEN, een Mans SLAAPMUTS en twee paar KOU SEN. De regtmatige eigenaars kunnen zich ter terug be koming aanmelden ten burele van den ondergeteekende. A. C. BOONZAJER, Helder, 23 April 1872. Commissaris van Politie. Het is soms zeer curieus als men de complimentjes leest, die sommige bladen elkander maken. Somtijds omdat zij de zelfde rigting volgen, en dan is het zeer verklaarbaar, want hunne beschouwingen hebben dezelfde strekking en rusten op denzelfden grondslag. Meermalen echter hebben zij alle re denen, om elkander te haten, doch een tijdelijk partijbelang doet den haat zwijgen en den schijn van vriendschap aannemen. In dat geval zijn de complimentjes doorgaans het hartelijkst. Nu, in het dagelijksch leven maakt men elkander zoo menig vuldige complimenten, die niet gemeend zijn, en waarbij óf niets, óf soms het tegenovergestelde gedacht wordt, dat men zich niet al te zeer moet verwonderen, hetzelfde ook in de dagbladen te ontmoeten. Het is intusschen niet kwaad, die complimenten in hunne wezentlijke waarde te leeren kennen, om er niet de dupe van te worden. Wij willen ons thans tot een paar van die pers-curiositeiten bepalen of het vooralle lezers noodig is, zullen wij onbeslist laten aardig is het zeker. Het plan van het Venloosche Weekblad is bekend, namelijk »het vormen eener centrumspartij in ons parlement, met de Katholieken als kern." Nu, als wij de kwestie van zedelijkheid ter zijde stellen, dan was dat plan nog zoo dom niet. Teregt oordeelt dat blad, dat de conservatieven magteloos zijn door hun klein getal en hunne beginselloosheid. Dit deed natuurlijk de hoop ontstaan, dat zij zich aan dat centrum zouden aan sluiten, en zoo wat de rol van vóórpost zouden vervullen. Het vernederende van dat denkbeeld voor de conservatieven hebben zij voor een groot deel te danken aan hun woordvoer ders in het Dagblad. Het Venloosch blad heeft echter iets vergeten. Er zyn wei menschen, die zich willen laten om- koopen, maar een zekere schijn van eerlijkheid een zeker de- corum moet toch altijd bewaard blijven men wil het itnmers niet weten, dat men voor zóó of zóóveel zijne eer veil heeft. Dat althans de Dagbladsmannen niet ongenegen zouden zijn zich aantesluiteu, als het hun belang kan bevorderen, mag met grond uit de antecedenten worden afgeleid maar dat nu zoo ronduit als op de daken te hooren verkondigen, ziet, dat gaat toch niet, want daar wordt men niet beter van. Het Venl. blad kent hun eigentlijk doel maar al te wel, en verkoos daarvan niet de dupe te worden maar ook het Dagblad was te slim om zich op die wijze te laten annexeren konde er een andere wijze gevonden worden, dan zou men kunnen zien. Op mannelijke wijze verkondigt daarom het Dagblad »dat de conservatieven ouafhaukelijk willen blijven van iedere partij, bestrijdende wat kwaad, steunende wat goed is, onverschillig uit welke hand het kome." Dus zelfs, al kwame het van de liberalen. Zulke taal zou het harte goed doen, als men ze maar gelooven konde. Wanneer eens alle partijen zoo echt liberaal dachtenals hier het Dagblad zegt te doen, wij zouden met verhoogden moed de toekomst van Nederland tegenzien. Jammer maar, dat ieder weet wat in het Dagblad zulke schoone woorden beteekeneD, en dat niemand daarvan de dupe is, dan welligt eenige bijgeloovige besjes. En nu volgen de complimenten. Wij zullen er eenige laten volgen, vergezeld van onze beknopte opmerkingen. De lijd zegt»Wij vinden die gedragslijn zeer prijzens waardig." Wij natuurlijk ook. Maar welk eeDe treffende sympathie tusschen Dagblad en Tijd 1 Zou men werkelijk niet beginnen te gelooven, dat de dag der bekeering was aangebroken Verheugen wij ons echter niet te vroeg De Tijd «twijfelt niet, of ook de Katholieke leden der Kamer zullen die gedragslijn volgen. Ieder volksvertegenwoordiger, die met zijn geweten en zijne eer te rade gaat, zal zich ver- pligt gevoelen haar na te leven." Dat gelooven wij ook volgaarne maar dat is dan tevens het doodvonnis voor eeDe centrumspartij. De Tijd schijnt daar dus niet vóór te zijn, evenmin als het DagbladWaaromniet? De opgegeveue redenen kunnen wij niet aannemen van eene partij, die dwang in haar vaandel als leuze voert er moeten dus andere redenen bestaan. Zijn de druiven ook zuur Maar wie is dan nu de dupe? het Dagblad of de Tijdof geen van beiden Of was soms het Venl. blad het enfant terrible dat wat vroeg uit de schooi heett geklapt, zoodat men zanien hand aan hand een eerlijke retraite heeft moeten maken De sympathie blijft in ieder geval treffend, en verdiende dan ook ten volle, dat het Dagblad aan zijn confrater een pluimpje gaf. Het Dagblad «wijst er met genoegen op, dat de Tijd het geopperde plan der partijvorming niet wenschelijk, niet voor verwezentlijking vatbaar acht." Niet wenschelijk dat weten wij nog zoo bepaald nietals het maar eens uitvoerbaar was; maar juist de eerlijkheid dei- Katholieke leden van de Kamer, aan welke ook wij gaarne lof wenschen toe te zwaaijen, mankt het althans vooralsnog onmogelijk. Haast zou men dus zeggen, dat het Dagblad hier de dupe was, maar wie zou nu zoo naïf kunnen zijD, dat te gelooven A d'autresWie niet geheel een vreemdeling in onzen politieken toestand is, ziet duidelijk in, dat men hier niets anders voor zich heeft, dan een paar bladen, die elkander bun compliment maken, en daarachter hunne ware bedoelingen verbergen. Dat iets dergelijks in het dagelijksch leven soms plaats heeften welligt niet altijd kan vermeden worden, willen wij wel aannemen, maar als wij het in dag bladen lezen, wier geheime bedoelingen bekend zijn, dan noe men wij dat niet een jijn complimentdat verschooning kan vinden, maar wij noemen het een groj jezuïtisme van beide zijden, dat enkel ten doel heett, het minder nadenkend publiek tot dupe te maken. Wanneer wij echter tusschen de beide bladen een keuze moesten doeD, dan honderd maal lieverde Tijd dan het Dagblad. Het eerste blijft zich gelijk, en wij weten dus wat wij daaraaD hebben maar het laatste ver nedert zich zóó diep, dat het heult met eeDe partij, die door roomsch en onroomsch niet anders dan als de vijand van Ne derland kan worden beschouwd het jezuïtisme. Landgenooten ziet gij dat niet met ons in Of moogt gij het niet inzien

Heldersche Courant | 1872 | | pagina 1